Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 320

Θέμα: Transalp 650 ή V-STROM 650 εσείς τι θα αγοράζατε?

  1. #1

    Transalp 650 ή V-STROM 650 εσείς τι θα αγοράζατε?

    Καλημέρα,

    Σκέφτομαι να αγοράσω μια μηχανή μεσαίου κυβισμού και είμαι σε ένα φοβερό δίλημμα και δεν μπορώ να αποφασίσω. Transalp 650 ή V-STROM 650 εσείς τι θα αγοράζατε?

    Αρχικά να σας ενημερώσω πως θα την αγοράσω μεταχειρισμένη, μοντέλο 02'-04' και διαθέτω μέχρι 5500. Κάνοντας μια έρευνα στο διαδίκτυο και στην χρυσή ευκαιρία βρήκα Transalp 650 μοντέλα 02'-04' από 4500 euro,ενώ V-STROM 650 μοντέλα 04 από 5500.

    Πρώτη ερώτηση ξέρει κανείς αν η Transalp 650 02' με 04' διαφέρει μηχανικά? Δεύτερη ερώτηση και η πιο σημαντική τα 55 αλογάκια σε πάνε άνετα ταξιδάκι η ζορίζεσαι? Να προτιμήσω τα 70 άλογακια V-STROM 650?

    Γιατί στην τελική με 4500 euro βρίσκεις Transalp 650 03' ενώ το V-STROM 650 είναι ένα χιλιάρικο παραπάνω...

    Περιμένω γνώμες...

    Φιλικά Γιάννης

    [B]

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Είχα Τρανσαλπ και πήρα V-Strom.Μου φαίνεται πολύ πιο εύκολο το V-Strom,πολύ πιο σταθερό στα ταξίδια,πάει πολύ άνετα με 160 χλμ και είναι και 6-ταχυτο.

    Αν μπορείς κάνε ενα test-ride και στα 2 και θα καταλάβεις αμέσως τα + του V-Strom.
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  3. #3
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΣΤΡΟΜ
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #4
    Exω τη γνωμη οτι το V-STROM αξιζει τα παραπανω λεφτα γιατι τεχνολογικα δεν εχει καμμια σχεση με το Transalp και επειδη ειναι αρκετο καιρο στην αγορα εχει δειξει "συμπεριφορα" Δεν βγαζει προβλήματα.
    -Εγω σε αυτό το ΓΑΙΔΟΥΡΙ δεν ανεβαινω

  5. #5
    στρομα!
    κανε βολτα και τα δυο και θα καταλαβεις!!!!!!

  6. #6
    Το νου σας Ρεμάλια!!! Το avatar του/της RapidShade
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    635

    Εις άτοπον...

    Πιστεύω ότι όχι μόνο η σύγκριση είναι
    άδικη...

    μάλλον δεν υφίσταται καθόλου...

    η πρό-γιαγια με την έγγονη?...

    άσε που το ΤΑ είναι άσχημο...

    και άσε που το άλλο σκοτώνει από
    επιδόσεις σε σχέση με το ψοφίμι
    (αλλά και άνευ σχέσεως με αυτό)...


    Δεν νομίζω ότι έχεις δίλημμα...μάλλον
    θες να φτιάξεις πόστ απλά
    Υ.Γ. ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!

    The more I learn,
    the less I understand...

    RapidShade

    --------------------------------
    Where is my R1?... ;(

  7. #7

    Re: Εις άτοπον...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
    Πιστεύω ότι όχι μόνο η σύγκριση είναι
    άδικη...

    μάλλον δεν υφίσταται καθόλου...

    η πρό-γιαγια με την έγγονη?...

    άσε που το ΤΑ είναι άσχημο...

    και άσε που το άλλο σκοτώνει από
    επιδόσεις σε σχέση με το ψοφίμι
    (αλλά και άνευ σχέσεως με αυτό)...


    Δεν νομίζω ότι έχεις δίλημμα...μάλλον
    θες να φτιάξεις πόστ απλά
    +100000000

    Ξεχνα το translap, παρε vstrom!!

  8. #8
    Εγώ θα'παιρνα Transalp χωρις δισταγμούς.

    1) Γιατι δεν έχω ακούσει τόσα χρόνια το παραμικρό πρόβλημα για το ΤΑ. Απόλυτη αξιοπιστία. Μηχανικός μου έλεγε ότι δεν του ελέγχουν βαλβίδες πριν τα 120.000 χλμ κι ας λέει ο κατασκευαστής.
    Αντίθετα για το V-strom όλο προβλήματα ακούω και μάλιστα σοβαρότατες ζημιές στον κινητήρα. Ούτε Ducati να'τανε.

    2) Γιατί εξακολουθεί για μένα να είναι πολύ πιο όμορφο, αφού έχει καμπύλες εκεί που το v-strom έχει ακμές. Βέβαια και τα δυο έχουν κυκλοφορήσει τόσο πολύ που τα'χει σιχαθεί το μάτι μας.

    3) Γιατί το ΤΑ έχει πραγματικά χωμάτινες δυνατότητες. Με 21 ίντσες μπροστινό τροχό, μαλακότερες αναρτήσεις με καλές διαδρομές και φρένα που δίνουν καλό έλεγχο στο χώμα. Έχει και φτηνά πλαστικά απ'ότι ακούω.

    4) Γιατί ξεχειλίζει από την ποιότητα Honda

    5) Κι ένας ακόμα πιο υποκειμενικός λόγος. Έχω συνηθίσει τα 85 άλογα, οπότε είτε στα 65 πάω, είτε στα 47 του ΤΑ , αργά θα μου φαίνονται και δυο.

    Όλα τα παραπάνω είναι τελείως υποκειμενικά. Αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις μερικές παραπάνω επισκέψεις στα συνεργεία, προκειμένου να κερδίσεις 15-20 άλογα στην άσφαλτο, πάρε Suzuki.

  9. #9
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    το Transalp έχει καλύτερη κάλυψη των ποδιών από νερά (ποδιά κ πλαστικά), ενώ έχει κ την καρινούλα του. το strom είναι ολίγον τι γυμνό κ πιθανολογώ ότι θα τρώς την πιτσιλιά της ζωής σου.

    Το κακό με το transalp είναι ότι καίει πολύ τα πόδια (όπως λέει γνωστός μου. εγώ δε το έχω καβαλήκει) λόγω του σχεδιασμου κ της θέσης του βεντιλατέρ.

    Τώρα όμως τα αλόγατα είναι περισσότερα στο v-strom και προσωπικά το θεωρώ πιο όμορφο.

    Αξιοπιστίες, ποιότητα κατασκευής κλπ δε γνουρίζω!

    όπως κ να'χει, καλές αγορές.
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  10. #10
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Εγώ θα'παιρνα Transalp χωρις δισταγμούς.

    1) Γιατι δεν έχω ακούσει τόσα χρόνια το παραμικρό πρόβλημα για το ΤΑ. Απόλυτη αξιοπιστία. Μηχανικός μου έλεγε ότι δεν του ελέγχουν βαλβίδες πριν τα 120.000 χλμ κι ας λέει ο κατασκευαστής.
    Αντίθετα για το V-strom όλο προβλήματα ακούω και μάλιστα σοβαρότατες ζημιές στον κινητήρα. Ούτε Ducati να'τανε.

    2) Γιατί εξακολουθεί για μένα να είναι πολύ πιο όμορφο, αφού έχει καμπύλες εκεί που το v-strom έχει ακμές. Βέβαια και τα δυο έχουν κυκλοφορήσει τόσο πολύ που τα'χει σιχαθεί το μάτι μας.

    3) Γιατί το ΤΑ έχει πραγματικά χωμάτινες δυνατότητες. Με 21 ίντσες μπροστινό τροχό, μαλακότερες αναρτήσεις με καλές διαδρομές και φρένα που δίνουν καλό έλεγχο στο χώμα. Έχει και φτηνά πλαστικά απ'ότι ακούω.

    4) Γιατί ξεχειλίζει από την ποιότητα Honda

    5) Κι ένας ακόμα πιο υποκειμενικός λόγος. Έχω συνηθίσει τα 85 άλογα, οπότε είτε στα 65 πάω, είτε στα 47 του ΤΑ , αργά θα μου φαίνονται και δυο.

    Όλα τα παραπάνω είναι τελείως υποκειμενικά. Αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις μερικές παραπάνω επισκέψεις στα συνεργεία, προκειμένου να κερδίσεις 15-20 άλογα στην άσφαλτο, πάρε Suzuki.


    1)οτι εσυ δεν ακουσες προβλημα δεν σημαινει οτι δεν εχουν βγαλει,ρωτα και καναν αλλο που ειχε Τ.Α

    Ζημιες στον κινητηρα?????????
    που ποτε πως??????

    2)καμπυλες?ΕΚΕΙ φαινονται τα χρονια.και ο σκαραβαιος εχει καμπυλες παρε ενα beetle.

    3)Για βαλτο στο χωμα να δουμε,,Αλλα στο χωμα οχι στην σκονη..

    4) αυτο τωρα το ειπες για καλο????:rotflmao:

    5)ουδεν σχολιο


    Και για το σχολιο........περι συνεργειον..
    Εχω 45000 χλμ sto vstrom,,,για απεδειξε μου αυτα που ειπες?θες να πεις οτι ειμαι ο καλυτερος πελατης τους??


    Φιλικα παντα...

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian




    3) Γιατί το ΤΑ έχει πραγματικά χωμάτινες δυνατότητες. Με 21 ίντσες μπροστινό τροχό, μαλακότερες αναρτήσεις με καλές διαδρομές και φρένα που δίνουν καλό έλεγχο στο χώμα. Έχει και φτηνά πλαστικά απ'ότι ακούω.

    4) Γιατί ξεχειλίζει από την ποιότητα Honda


    Όλα τα παραπάνω είναι τελείως υποκειμενικά. Αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις μερικές παραπάνω επισκέψεις στα συνεργεία, προκειμένου να κερδίσεις 15-20 άλογα στην άσφαλτο, πάρε Suzuki.
    -Η σκονη οταν φυσαι και ερχεται στον δρομο, δεν αποκαλειται ''χωματοδρομος''

    -Για αυτο εχει γεμισει την ασφαλτο και γλυστραει καθε φορα που περναω

    -Και καλυτερες αναρτησεις, και καλυτερο πλαισιο, και καλυτερο κινητηρα, και καλυτερα φρενα, και καλυτερη προστασια απο τον αερα, και πιο ανετο για 2 ατομα, και ,και ,και

    Ακυρο εντελως αυτο για το συνεργειο!
    Αλλα δεν πειραζει, και η χονδα πωλησεις θελει......παρτε τρανς'ΛΑΠ!!!

  12. #12
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
    [B]1)οτι εσυ δεν ακουσες προβλημα δεν σημαινει οτι δεν εχουν βγαλει,ρωτα και καναν αλλο που ειχε Τ.Α

    Ζημιες στον κινητηρα?????????
    που ποτε πως??????

    2)καμπυλες?ΕΚΕΙ φαινονται τα χρονια.και ο σκαραβαιος εχει καμπυλες παρε ενα beetle.

    3)Για βαλτο στο χωμα να δουμε,,Αλλα στο χωμα οχι στην σκονη..

    4) αυτο τωρα το ειπες για καλο????:rotflmao:

    5)ουδεν σχολιο


    Και για το σχολιο........περι συνεργειον..
    Εχω 45000 χλμ sto vstrom,,,για απεδειξε μου αυτα που ειπες?θες να πεις οτι ειμαι ο καλυτερος πελατης τους??

    1) Ρώωωωτησα , ρώωωωτησα.

    2) Ο σκαραβαίος είναι το Νο 1 στην ιστορία του σχεδιασμού αυτοκινήτων. Γι'αυτό και προσπαθούν να τον αναβιώσουν. Το 2CV της ίδιας αισθητικής είναι. Τα αιχμηρα σχήματα είναι βραχύβια, σήμερα εντυπωσιάζουν και σε 6 μήνες τα σιχαίνεσαι ( Ζ750,V-stromκλπ )

    3) Όταν γράφω κάτι το τεκμηριώνω ( 21 ίντσες, φρένα , αναρτήσεις). Ο φίλος μας Νάσος το έχει βάλει με επιτυχία μέχρι και σε trail ride σκληρό.
    Είδα με χαρά πολλούς με ΤΑ , Africa, BMW , να τα βάζουν σε ζόρικους χωματόδρομους ( όχι δύσβατα μονοπάτια) και να χαίρονται περισσότερο από μας στην άσφαλτο. Ποιος τολμάει να βάλει V-strom με ασφάλτινες αναρτήσεις, τροχούς και φρένα που θα μπλοκάρουν στο πρώτο άγγιγμα;
    Αν βάλεις στο χώμα το V-strom, θα βάλω κι εγώ ( το'χω κάνει ήδη) το Hornet. Μάρτυράς μου θα είναι ο AFTER που θα τραβάει φωτογραφίες.

    4) Έχουν περάσει 15 μηχανάκια απ'τα χέρια μου και τώρα έχω Honda & Yamaha. Πίστεψέ με , μετά τη Honda το ποιοτικό χάος.

    Περί συνεργείων: Αν αλλάζεις τα αναλώσιμα μόνος σου, το ΤΑ ίσως να μην πατήσει ποτέ συνεργείο. Αν πας στα 24.000 για service και σου πουν ότι το ρύθμισαν, μάλλον σε κοροϊδεύουν. Δεν χρειάζεται.

    Εύχομαι τα δικά σας Suzukia , να μην χαλάσουν ποτέ.

  13. #13
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    +strom
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  14. #14
    Vstromάκιας από κούνια... Το avatar του/της NikdeV82
    Εγγραφή
    30/06/2006
    Μηνύματα
    53
    Φίλε άσε την πολυθρόνα TA και πάρε το στρομ και γω αυτό έχω...
    Καμία σχέση...


  15. #15
    το στρομ εχει 70 το τδμ 90 αλογα!
    Στο δρομο και στα φαναρια δεν βλεπεις την διαφορα αυτη!
    Το στρομα παει παρα πολυ καλα!
    δεν ειναι τοσο καλο στο χωμα οσο το ΤΑ αληθεια αλλα το ΤΑ ειναι πολυ χειροτερο στην ασφαλτο απο το στρομ! (να εκθετουμε και τις δυο πλευρες)

    Σε φρενα πλαισιο φωτα οικονομια καυσιμου ζυγισμα ευκολια οδηγησης κλπ το στρομ ειναι μπροστα και πολυ μαλιστα


    Οσο για τα cervice του ΤΑ ειναι πανακριβα πηγαινε να του αλλαξεις ενα φιλτρο η τα μπουζακια του να δουμε?
    Πολλα ΤΑ εχουν χαλασει οπως συμβαινει με ολες τις μηχανες!
    Το Τα ειναι ομορφο το στρομ ειναι επιθετικο και κυριαρχο!
    Οτι αρεσει στον καθενα δεν υπαρχει ποτε καλυτερο και χειροτερο!
    Το καλυτερο ειναι αυτο που καλυπτει το δικο μας ματι και τις δικες μας αναγκες!!!!!!

Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ..εσεις τι θα διαλεγατε??
    από trelokefaloitis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2012, 16:40
  2. Transalp 650 ή V-STROM 650 εσείς τι θα αγοράζατε?
    από giannhse στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 15:11
  3. Εσεις τι θα παραγγειλετε;;;;
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2005, 10:05
  4. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 01:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF