Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 66

Θέμα: ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ Α/Τ.

  1. #46
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Για να προμηθευτείτε το κίτ μετατροπής της αντλίας θα πρέπει να στείλετε μηνυμα στον Dr Bean μέσα από το site advrider.com. Άν και ξεκίνησε η πατέντα για ΚΤΜ έχει κάνει και παραγωγή γιά Α/Τ και Varadero.

    http://advrider.com/forums/showthread.php?t=650046
    Τελευταία τροποποίηση από gefr; 25/10/2012 στις 09:03.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  2. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2012
    Μηνύματα
    51
    ΚΑΛΗΜΈΡΑ gefr! ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ, ΑΝ ΒΑΛΩ ΑΝΤΛΙΑ Facet 40171, η Airtex ΘΑ ΞΕΝΙΑΣΩ ΠΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ; ΠΟΣΑ ΕΥΡΩ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ; ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΠΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑΝ ΔΕΙΚΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΣΤΟ AFRICA MOY; ΠΟΛΥ ΤΟ ΑΓΧΟΣ!!!

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2012
    Μηνύματα
    51
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!! ΔΕΙΚΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ AFRICA TWIN;;;;;;;;

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    130
    Μπαίνει αλλά είναι πολύ μπελαλίδικο
    Θα πρέπει να τρυπίσεις το ντεπόζιτο από κάτω ,να βάλεις φλοτερ από Transalp και να βρεις και έναν δείκτη να τον συνδέσεις
    Εκτος αυτού θα πρέπει να το ρυθμίζεις ανάλογα έτσι ωστε η στάθμη που σου δείχνει να αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα
    Το είχε κάνει παλιότερα ένα αφρικάνος αλλά προσωπικά αν μάθεις να δουλεύεις με το τριπ και να μηδενίζεις τα χλμ όταν βάζεις βενζίνη θα δεις οτι ο δείκτης είναι ανώφελος για το κόστος-ρίσκο

  5. #50
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AFROARGOS Προβολή μηνύματος
    ΚΑΛΗΜΈΡΑ gefr! ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ, ΑΝ ΒΑΛΩ ΑΝΤΛΙΑ Facet 40171, η Airtex ΘΑ ΞΕΝΙΑΣΩ ΠΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ; ΠΟΣΑ ΕΥΡΩ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ; ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΠΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑΝ ΔΕΙΚΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΣΤΟ AFRICA MOY; ΠΟΛΥ ΤΟ ΑΓΧΟΣ!!!
    Και η δική μου ελπίδα ήταν οτι με τη facet θα ξέγνιαζα αλλά δυστυχώς με άφησε μετά από 45χιλ χλμ. Για την Airtex δεν μπορώ να έχω άποψη αφού ούτε καν διάβασα από κάποιον που έβαλε τι απέγινε. Πάντως είναι περιστροφική και τοποθετείται στη μανήσια ελαστική βάση (θετικά μου ακούγονται αυτά) . Από την άλλη χρειάζεται και τοποθέτηση αντεπίστροφης βαλβίδας για να μην σου πλημμυρίζει τα καρμπυρατέρ, όταν μείνει για πολύ σβηστή. Αυτό το πρόβλημα το είχαμε με τα ΚΤΜ, μέχρι να καταλήξουμε στην facet #40171 γιατί δεν κρατούσαν στεγανότητα οι βελόνες στα φλοτέρ των καρμπυρατέρ και η βενζίνα περνούσε κατα τη διάρκεια του παρκαρίσματος και γέμιζε τον κύλινδρο. Το αποτέλεσμα είναι το hydrolock (υδραυλικό μπλοκάρισμα του κινητήρα). Η αντλία της Facet #40171 έχει λύσει αυτό το θέμα ενσωματώνοντας αντεπίστροφη βαλβίδα.

    Η πατέντα του Dr Bean είναι το καλύτερο αυτή τη στιγμή. Αναβαθμίζει τη μανήσια αντλία με μεμβράνη στο πιό αδύνατό της σημείο. Οι αντλίες με μεμβράνη έχουν χρησιμοποιηθεί κατά κόρον και στα αυτοκίνητα και λειτουργούν μέχρι να σκιστεί η μεμβράνη. Αυτό μπορεί να πάρει 200χιλ χλμ. από αυτοκίνητο που ξέρω. Η αχίλειος φτέρνα τους φαίνεται οτι ήταν το σύστημα με τις επαφές-πλατίνες που διαβρωνόντουσαν πολύ σύντομα. Αυτό εξαλείφεται με το οπτικό σύστημα.

    Το κόστος είναι 43€, 40€ το κίτ και 3€ η αποστολή. Άν διαθέτεις κολλητήρι και κοφτάκι είσαι έτοιμος, αλοιώς θα χρειαστείς κολλητό. Θα προσέξεις να μη σκίσεις την ελαστική βάση της αντλίας καθώς θα την βγάζεις.

    Γειά χαρά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2012
    Μηνύματα
    51
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ! ΕΧΩ AFRICA TWIN ΤΟΥ 1996. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ (ON - OFF - REZ) KAI ΤΟ ΕΧΩ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟ REZ. 2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ -

    ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΜΟΥ; ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΖΕΡΒΑ;;

  7. #52
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AFROARGOS Προβολή μηνύματος
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ! ΕΧΩ AFRICA TWIN ΤΟΥ 1996. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ (ON - OFF - REZ) KAI ΤΟ ΕΧΩ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟ REZ. 2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ -

    ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΜΟΥ; ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΖΕΡΒΑ;;

    Η 21, η 22 συνολο, εκτων οποιων 4 η 5 ρεζερβα.
    Το οτι ειναι μονιμα στη ρεζερβα, δεν εχεις κανενα θεμα, μονο μην ξεχαστεις και την πατησεις.
    Το νου σου στα χιλιομετρα...
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  8. #53
    Νέο μέλος Το avatar του/της Afro
    Εγγραφή
    13/08/2012
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Africaptan Προβολή μηνύματος
    Η 21, η 22 συνολο, εκτων οποιων 4 η 5 ρεζερβα.
    Το οτι ειναι μονιμα στη ρεζερβα, δεν εχεις κανενα θεμα, μονο μην ξεχαστεις και την πατησεις.
    Το νου σου στα χιλιομετρα...

    23 λιτρα + 5 λιτρα η ρεζερβα...συνολο 28 λιτρα ντεποζιτο

  9. #54
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Afro Προβολή μηνύματος
    23 λιτρα + 5 λιτρα η ρεζερβα...συνολο 28 λιτρα ντεποζιτο

    23 συνολο.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  10. #55
    ρακόμελος Το avatar του/της naxiotis
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    316
    18+5
    ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

  11. #56
    to leo ke edo mporite na katargisete tin ilektriki trompa ke na topo8etisete mia mixaniki apo ktm as poume 8a kseniasete mia gia panta ke 8a exete to ofelos oti ke apo mpataria na minete to mixanaki perni prosta ke i topo8etisi ine apli xriazete apla ena solinaki apo tin ipopiesi tou kiklomatos tou kampilater iparxoun kapioi pou kseroun na tin topo8etisoun rotiste nomizo ke to suzuki dr exi mixaniki trompa kani ke afti
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  12. #57
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    to leo ke edo mporite na katargisete tin ilektriki trompa ke na topo8etisete mia mixaniki apo ktm as poume 8a kseniasete mia gia panta ke 8a exete to ofelos oti ke apo mpataria na minete to mixanaki perni prosta ke i topo8etisi ine apli xriazete apla ena solinaki apo tin ipopiesi tou kiklomatos tou kampilater iparxoun kapioi pou kseroun na tin topo8etisoun rotiste nomizo ke to suzuki dr exi mixaniki trompa kani ke afti
    Η "μηχανική" αντλία που προτείνει ο κύριος είναι η αντλία υποπίεσης που αναφέρω και εγώ παραπάνω.
    Γειά χαρά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2014
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα , έχω ένα CBR 600F και μου είπαν πως παίρνει ίδια αντλία με το αφρικα... παρήγγειλα την kyosan ep 8010 .. γνωρίζει κανείς αν κάνει ? η οτιδήποτε για αντλία cbr?

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    114
    Φίλε stoxos, γιατί δεν κοιτάς για μεταχειρισμένα αντλία βενζίνης?
    Εγω εχω μεταχειρισμένη 4 χρόνια (φτου να μην την ματιάσω) δουλέυει μια χαρά!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=23935
    HONDA CBR 600 F4i 2001

  15. #60

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
    από PRESIDENT στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2011, 17:38
  2. ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
    από KAKOFONIKS στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2011, 22:59
  3. αντλια βενζινης ν2
    από africanos31 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 20:37
  4. Αντλια βενζινης καθε 20000 χλμ!!!
    από africanos31 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2005, 19:52
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 08:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF