Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Βοήθεια!!! Χρώμα για Ducati Multistrada Dark!!!

  1. #1

    Βοήθεια!!! Χρώμα για Ducati Multistrada Dark!!!

    Πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα Ducati Multistrada dark. Είχα ένα ατυχηματάκι με αποτέλεσμα να σημαδέψω δύο πλαστικά του μέρη. Προσπαθώ να βρώ το χρώμα για να τα διορθώσω αλλά δεν μπορώ. Δεν θέλω να αλλάξω ολόκληρο το φτερό για μια γρατζουνίτσα. Απο την Ducati μου έδωσαν τους κωδικούς των χρωμάτων αλλά δεν αντιστοιχούσαν στα σωστά χρώματα, ο κωδικός που μου έδωσαν για το φτερό αντιστοιχούσε σε κίτρινο. Ρωτάω λοιπόν εσάς, μήπως κάποιος φίλος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και ξέρει τον κωδικό του DARK καθώς και της πίσω βαλίτσας PERFORMANCE, ή αν όχι τον κωδικό την συνταγή.

    Βάλτε ένα χεράκι ρε παιδιά.... το βλέπω και σπαράζει η ψυχή μου ...

  2. #2
    ρακόμελος Το avatar του/της dodos_1
    Εγγραφή
    26/04/2005
    Μηνύματα
    219
    αμα πας σε ενα φασματογραφο μπορει να στο βγαλει.

  3. #3
    Φασματογράφος??? Δεν ήξερα καν οτι υπάρχει τέτοιο επάγγελμα. Είναι αυτοί που ασχολούνται και με γραφικές τέχνες, λογότυπα, κάρτες κλπ???

  4. #4
    Mηχανημα ειναι οχι επαγγελμα
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  5. #5
    οκ! μετά που το έγραψα κατάλαβα οτι είπα βλακεία, που μπορώ να βρω ένα τέτοιο μηχάνημα, σε βαφείς αυτοκινήτων ή κάπου αλλού?

  6. #6
    ρακόμελος Το avatar του/της dodos_1
    Εγγραφή
    26/04/2005
    Μηνύματα
    219
    σε μαγαζια που πουλανε χρωματα αυτοκινητων...αλλα μην με ρωτησεις τι ειναι τα μαγαζια.ανοιξε και κανα λεξικο

  7. #7
    οχι μαγαζιά ξέρω τι είναι, χρώματα όμως...????

    Ευχαριστώ πολύ πάντως

  8. #8
    Θα το βρεις σε χρωματοπωλεια αυτοκινητων μεγαλα...

    Βεβαια αν το ματι του χρωματοπωλη ειναι εμπειρο μπορει να στο βγαλει καλυτερο απο τον φασματογραφο...

    Ετσι και αλλιως μαυρο ειναι δεν ειναι δυσκολο χρωμα....

    Στην Ducati δεν μπορεις να βρεις κωδικο χρωματος η μπουκαλακι με χρωμα για γρατζουνιες?
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  9. #9
    Δεν είναι ακριβώς μάυρο, έχει μέσα μέταλα και λίγο μπλέ, είναι περίεργο. Όσο για μπουκαλάκι, θέλω καμιά 10 μπουκαλάκια για να το βάψω, θα το βάψω ολόκληρο για να μη φαίνεται το μπάλομα. Όσο για τον κωδικό, ρώτησα στην Ιταλία και ο κωδικός που μου έδωσαν αντιστοιχεί σε κίτρινο. Δεν ξέρουν την μάρκα των χρωμάτων που χρησιμοποιούν, ή δεν την λένε...

  10. #10
    Βρήκα αυτά, δεν ξέρω αν σου κάνουν...

    PAINT MANUFACTURER/COLOR/PAINT CODE
    PPG Metallic Black 291.500
    PPG Ducati Red 473.101
    PPG Ducati Yellow 473.201
    PPG Metallic Grey 291.601
    PPG Ducati Metallic Blue 291.800

    surfing the wild side

  11. #11
    1 spray που βαφει 2 πλαινα και μια ουρα απο εντουρο εχει τοπολυ μεσα 30 ml χρωματος....

    Αρα παρε ενα φτιαξε ενα σπρευ και φτιαχτο...

    Αλλιως πας σε φασματογραφο (απεναντι απο το TESSERA το παλιο στριπτητζαδικο θυμαμαι ενα) και στο βγαζει...
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  12. #12
    Φίλε Morpheus σε ευχαριστώ πολύ αλλά το 291,500 μου το έδωσαν και οι Ιταλοί, αυτό είναι που μου βγαίνει κίτρινο. Πρέπει να τα βάφουν με κάποια εταιρεία που δεν υπάρχει στην Ελλάδα, γιατί είπα σε έναν μάστορα να ψάξει όλες τις εταιρείες χρωμάτων που υπάρχουν στην Ελλάδα και δεν υπήρχε σε καμία αυτός ο κωδικός.
    Απο την άλλη φίλε Keleytis δεν ξέρω πόσο καλό θα έβγαινε με σπρέυ, όσο να 'ναι άλλη η πίεση που δουλεύουν οι βαφείς και άλλο το σπρέυ δεν ήξερα κι όλας οτι ένα θα αρκούσε. Θα πάρω τηλ στα κεντρικά στην Ελευσίνα να ρωτήσω πόσο έχει ένα μπουκαλάκι. Μου είπαν οτι ο φασματογράφος έχει ένα ποσοστό λάθους 5-10%.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Κώστας
    Φίλε Morpheus σε ευχαριστώ πολύ αλλά το 291,500 μου το έδωσαν και οι Ιταλοί, αυτό είναι που μου βγαίνει κίτρινο. Πρέπει να τα βάφουν με κάποια εταιρεία που δεν υπάρχει στην Ελλάδα, γιατί είπα σε έναν μάστορα να ψάξει όλες τις εταιρείες χρωμάτων που υπάρχουν στην Ελλάδα και δεν υπήρχε σε καμία αυτός ο κωδικός.
    Απο την άλλη φίλε Keleytis δεν ξέρω πόσο καλό θα έβγαινε με σπρέυ, όσο να 'ναι άλλη η πίεση που δουλεύουν οι βαφείς και άλλο το σπρέυ δεν ήξερα κι όλας οτι ένα θα αρκούσε. Θα πάρω τηλ στα κεντρικά στην Ελευσίνα να ρωτήσω πόσο έχει ένα μπουκαλάκι. Μου είπαν οτι ο φασματογράφος έχει ένα ποσοστό λάθους 5-10%.
    ..αφού σου έγραψα πως ο κατασκευαστής είναι η PPG. Μην ψάχνεις σε ελληνικές εταιρείες (βιβεχρωμ και βερνιλακ )

    Αν googl-άρεις θα βρεις 500 sites της PPG, ΕΔΩ είναι αυτό με τους κωδικούς. Από ότι είδα στα γρήγορα δεν έχει color-chart της DUCATI (επιλογή by make / model), αλλά σίγουρα θα βρεις άκρη μέσω αντιπροσώπων.
    surfing the wild side

  14. #14
    Η βιβεχρωμ και η Βερνιλακ εχουν οικοδομικα χρωματα...ορισμενα που λενε χρωματα αυτοκινητων δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενισχυμενες λαδομπογιες (ντουκο) ...

    Ωραια παρε ενα μπουκαλακι και ριξτο με πιστολι .... ακομα πιο ευκολο.....
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  15. #15
    Καπως ασχετο...ξερει κανενας αν αυτο το πιστολι που δινουν στο alex pak ειναι καλο;Για να βαψω τα πλαστικα απο τη μηχανη (αντε και κανενα πατζουρι) το θελω.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	do it.jpg 
Προβολές:	220 
Μέγεθος:	38,9 KB 
ID:	55049

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF