Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Περίεργος ήχος..

  1. #1

    Question Περίεργος ήχος..

    Γεια σας παιδιά, ειμαι κάτοχος του εικονιζόμενου μωρού στα αριστερα (650 Κ6) και εχω παρατηρήσει ενα περίεργο ήχο που νομίζω ότι προέρχεται απο το πίσω μέρος της μηχανής. Έχω την εντύπωση ότι είναι καπου εκεί κοντά στην αλυσίδα και μετά τις 3500 στροφές και ΠΑΝΤΑ οταν είμαι εν κινήση. δοκίμασα μετα απο προτροπή του Costas81 να παω σ'αυτές τις στροφές ενω είναι ακίνητη η μηχανη για να δω αν συντονίζουν τα κάγκελα της kappa. Τελικά δεν ακούγεται τίποτα.

    Εβαλα πίεση με τα πόδια πανω στα καγκελα ενω οδηγούσα για να σιγουρευτώ οτι δεν ειναι απο εκεί ο θόρυβος. Δεν είναι απο τα κάγκελα τελικα..

    Ειναι κατι σαν σφύριγμα-τριξιμο και δεν μπορώ να προσδιορίσω απο που έρχεται ακριβώς.

    Εχει τύχει σε καποιον απο σας αυτό το φαινόμενο ή κάτι παρόμοιο?

    Παραλώ ρίξτε τα φώτα σας..
    Fly With It!!

  2. #2
    Α,ναι ξεχασα να αναφέρω ότι δεν ειναι δυνατός θόρυβος. Απλά με παραξενέβει γιατι δεν τον έκανε μέχρι τα 1000ΚΜ.

    Εχω διαβάσει και τα αλλα posts στο forum αλλα δεν έχω βρέι καμιά απάντηση.
    Fly With It!!

  3. #3
    Ακούω και εγω κατι μόνο όταν είμαι χωρίς κράνος.
    Είναι πολύ σιγανό τρίξιμο-σφύριγμα, σαν να ακούγεται απο την αλυσίδα (δεν είναι θέμα τεντώματος όμως το τσεκαρα).
    Το ακούω σε αυτές τις στροφές μόνο ίσως γιατι σε υψηλότερες στροφές υπερτερεί ο θόρυβος του κινητήρα.
    Τώρα να είναι απο τα κάγκελα της givi και να το ακούω πισω ... τι να πω, δεν νομίζω αλλα ίσως να είναι και έτσι.

    Αν το έιχε και άλλος και βρήκε τη λύση να μας το πει.

  4. #4
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παιδακια για κοιταχτε αν εχετε το πλαισιο που βαζουν οι εμποροι στην πινακιδα για την διαφημιση τους,μηπως τριζει αυτο σε φαση συντονισμου σε καποια χιλ-στροφες κινητηρα?το ειχε παθει φιλος σε fazer και ειχε τρελαθει!

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από grpal
    Ακούω και εγω κατι μόνο όταν είμαι χωρίς κράνος.
    Είναι πολύ σιγανό τρίξιμο-σφύριγμα, σαν να ακούγεται απο την αλυσίδα (δεν είναι θέμα τεντώματος όμως το τσεκαρα).
    Το ακούω σε αυτές τις στροφές μόνο ίσως γιατι σε υψηλότερες στροφές υπερτερεί ο θόρυβος του κινητήρα.
    Τώρα να είναι απο τα κάγκελα της givi και να το ακούω πισω ... τι να πω, δεν νομίζω αλλα ίσως να είναι και έτσι.

    Αν το έιχε και άλλος και βρήκε τη λύση να μας το πει.
    Αυτός είναι ο ακριβής χαρακτηρισμός 'πολύ σιγανό τρίξιμο-σφύριγμα, σαν να ακούγεται απο την αλυσίδα '
    Εγω το ακούω και με κράνος γιατι δεν μου το έκανε απο την αρχή και συνήθησα αλλιώς τον ήχο της μηχανής:smilea:
    Δέν είναι θέμα τεντώματος της αλυσίδας γιατι μου το εκανε και πρίν σφίξω την αλυσίδα..

    Αν βρέι την λύση καποιο παλλικάρι θα περιμένουμε πάνω στις μηχανές μας

    Fly With It!!

Παρόμοια θέματα

  1. Περίεργος ήχος από το μοτέρ; (CBF-600)
    από Pan_Londinium στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 10:10
  2. Περίεργος ήχος απο αλύσίδα? σε Cbf 250
    από tsofras στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 09:20
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2006, 21:54
  4. Περιεργος ηχος στα φρένα..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2005, 23:14
  5. Περίεργος ήχος
    από Stergios69 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2005, 18:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF