Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Ερώτηση για χωμάτινους και κατόχους Kle 500

  1. #1
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438

    Ερώτηση για χωμάτινους και κατόχους Kle 500

    Σας παρακαλώ φίλοι , λύστε μου την απορία.....ψάχνομαι εδώ και καιρό τι μηχανάκι να πάρω αλλά δεν έχω κατασταλάξει 100% ακόμα, λοιπόν για το KLE 500 θα μπορούσαν οι κάτοχοι του να μου πουν εάν το πάνε-πήγαιναν χώμα και όταν λέμε χώμα να προσδιορίσουν και το "πόσο" χώμα εννοούν....Επίσης οι φίλοι χωμάτινοι του φόρουμ έχουν δει σε εντουράδες KLE 500? ή έστω σε trail rides? και αν ναι πως ...πήγαιναν? έβγαζαν την βόλτα ή μάζευαν τα κομμάτια τους από κάτω? Το μηχανάκι ξέρω ότι δεν είναι φτιαγμένο για εντούρο μιλάω για μονοπάτια και trail rides κυρίως....κοινώς θα μπορώ εάν το πάρω να έρχομαι σε βόλτες χωμάτινες? Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Είναι ελαφρύ (σαν αίσθηση τουλάχιστον *)
    και πολύ εύκολο στο χειρισμό.

    Το έχω ενάμιση μήνα και από χώμα λίγα:

    μία βόλτα στη Βούλα γύρω στα 5-6χιλιόμετρα
    από στρωμένο έως κροκαλομένο χωματόδρομο
    δεν είχα κανένα πρόβλημα.
    Φυσικά πάω σχετικά αργά καθώς είμαι άσχετος
    (και επιθυμώ να παραμείνω!) με το θέμα...

    Αρκετές φορές μπαίνω για λίγο σε κανά δυο
    χωματόδρομους στην Πεντέλη (γυρνώντας σπίτι
    το απόγευμα ), πάλι όλα καλά!

    Θα σου πω πάλι όμως ότι δεν έχω εμπειρία
    ούτε στο χώμα ούτε στα on-off...

    έχω όμως ένα υπέροχο κλε να σου δώσω


    *έχει το ίδιο ονομαστικό βάρος με το 650 dakar
    αλλά είναι πιο χαμηλό το κβ με αποτέλεσμα
    να φαίνεται κατά πολύ ελαφρύτερο
    Ξέρω από βέσπα!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2006
    Μηνύματα
    16
    file desperado to exw peripou treis mhnes kai exw patisei ellaxista se xwma. Den mporw na pw oti fobi8ika, an kai asxetos me xwmatines, alla mallon 8a exei kai kallitera mhxanakia gia xwma.

  4. #4
    είναι αρκετά αξιοπρεπές μηχανάκι για χώμα. ήταν ένα παλικάρι στο off road tour της E75 δεν κόλωσε πουθενά, αλλά ήταν και εύκολη η διαδρομή.

    γνώμη μου αν θες να μάθεις χώμα και να ασχοληθείς σοβαρά (μιας και ακούω για trail rides) καλύτερη λύση θαταν ένα xr400-650, η klx650. Σίγουρα σε άσφαλτο θα σε ταλαιπωρήσουν λίγο συγκριτικά με το KLE αλλά σε χώμα θα τα ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο.
    Fuck the universe.

  5. #5
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις! Φίλε Ghostdog το έχω ήδη σκεφτει να αγοράσω ένα αμιγώς χωμάτινο αλλά.....
    1. Ο παράγοντας ταξιδάκι (άνω των 200 χλμ.) μάλλον πάει περίπατο....
    2. Το αμαξάκι μου (Lada Niva) μετά μάλλον θα μου κρατάει μούτρα.....
    3. Επίσης , για να είμαι ειλικρινής , δεν το έχω απόφασίσει να ασχοληθώ σοβαρά με το χώμα με μηχανή - ακόμα ίσως- προς το παρόν τις χωμάτινες ανησυχίες μου τις καλύπτω με το Νίβα και το......mountain bike .
    Οι χωμάτινες απαιτήσεις που θα έχω από το μηχανάκι θα είναι μάλλον λίγες....κανένα μονοπατι χαλαρό ή χωματόδρομος......trail rides ανέφερα μιας και δεν έχουν ιδιαίτερο βαθμό δυσκολίας όπως τα trials.....αλλά βέβαια εάν έχεις αυτό το ρημαδομικρόβιο με τα λασπόλουτρα και το χώμα....τι να πω?

  6. #6
    Kai se xoma paei, kai se potamia kai opou tis zitiseis.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	43.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	53,5 KB 
ID:	55424

  7. #7
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
    . ήταν ένα παλικάρι στο off road tour της E75 δεν κόλωσε πουθενά, αλλά ήταν και εύκολη η διαδρομή..
    Ευχαριστω κατ αρχας για τα καλα σου λογια. Φιλε Desperado το ΚLE το εχω στρωσει στο βουνο και το εχω οδηγησει σε διαφορες συνθηκες οδοστρωματος. Ειναι ειναι μια μηχανη που δυσκολα σου χαλαει το χατιρι φτανει να μην το παρακανεις. Στο χωμα κινειται αξιοπρεπεστατα και μπορουν να στο πιστοποιησουν ολα τα παιδια που κατα καιρους εχουμε παει βολτα , που δεν ειναι και λιγα (και ολα αυτα με τα ντανλοπ της μανας του). Για αγωνιστικη χρηση ΔΕΝ κανει θες κατι ελαφρυ . Στην ασφαλτο η γεωμετρια της ειναι καλη και στριβει μια χαρα. Θα σου προτεινα να βαλεις την ψιλη ζελατινα και θα ταξιδευεις με 140 ανετα για πολυ ωρα , χωρις κουραση και αντισταση απο τον αερα. Γενικα ειναι ενα τιμιο μηχανακι σε προσιτη τιμη.


    ΥΓ Α να μην το ξεχασω. Το ΚLE ειναι on-off οχι σαν μερικα -μερικα , ονοματα δεν λεμε οικογενειες δεν θιγουμε.
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leipsippos
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    122
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
    Ευχαριστω κατ αρχας για τα καλα σου λογια. Φιλε Desperado το ΚLE το εχω στρωσει στο βουνο και το εχω οδηγησει σε διαφορες συνθηκες οδοστρωματος. Ειναι ειναι μια μηχανη που δυσκολα σου χαλαει το χατιρι φτανει να μην το παρακανεις. Στο χωμα κινειται αξιοπρεπεστατα και μπορουν να στο πιστοποιησουν ολα τα παιδια που κατα καιρους εχουμε παει βολτα , που δεν ειναι και λιγα (και ολα αυτα με τα ντανλοπ της μανας του). Για αγωνιστικη χρηση ΔΕΝ κανει θες κατι ελαφρυ . Στην ασφαλτο η γεωμετρια της ειναι καλη και στριβει μια χαρα. Θα σου προτεινα να βαλεις την ψιλη ζελατινα και θα ταξιδευεις με 140 ανετα για πολυ ωρα , χωρις κουραση και αντισταση απο τον αερα. Γενικα ειναι ενα τιμιο μηχανακι σε προσιτη τιμη.


    ΥΓ Α να μην το ξεχασω. Το ΚLE ειναι on-off οχι σαν μερικα -μερικα , ονοματα δεν λεμε οικογενειες δεν θιγουμε.

    Οχι πες δλδ!! Για πες ποια ειναι τα μερικα-μερικα;


    Το KLE ειναι οντως ον-οφφ, αλλα οχι εντουρο ουτε ειναι φτιαγμενο για τρεηλ ραιντ. Ισως να χρειαστει να βαλεις λιγο πιο σκληρα ελατηρια για να μην βρισκει στις πετρες η ποδια. Γενικα θα παει εκει που μια τζουσουξουρου ουτε καν θα το σκεφτοταν, αλλα μην περιμενεις να βγεις αλωβητος αν σου τη βαρεσει να ακολουθησεις XR ή DRZ, ετσι;

  9. #9
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
    Οχι πες δλδ!! Για πες ποια ειναι τα μερικα-μερικα;
    Μηλαω για κατι μοτορια που εχουν κατι ψυγειακια κατω απο τον λαιμο της εξατμησης εκτεθειμενα ακριβως πισω απο το εμπρος λαστιχακι Αλλα κατα τα αλλα ειναι ολα οn-off ειδικα τα μπροστινα του:smilea:
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  10. #10
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
    Γενικα θα παει εκει που μια τζουσουξουρου ουτε καν θα το σκεφτοταν, αλλα μην περιμενεις να βγεις αλωβητος αν σου τη βαρεσει να ακολουθησεις XR ή DRZ, ετσι;
    Ρε Γιωργο το μυαλο το εχω ακομα στο κεφαλι μου . Μακαρι το XR και το DRZ να ηταν τα μονα που δεν θα μπορουσα να ακολουθησω
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leipsippos
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    122
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
    Ρε Γιωργο το μυαλο το εχω ακομα στο κεφαλι μου . Μακαρι το XR και το DRZ να ηταν τα μονα που δεν θα μπορουσα να ακολουθησω


    Αν τα καβαλαω εγω στην αμμο ..... σιγουρα τα προλαβαινεις!!



    :smilea: :smilea:

Παρόμοια θέματα

  1. ερώτηση για χωμάτινους
    από KostasA στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2010, 14:50
  2. Ερωτηση Για Λαστιχα Και Τι Χαρακτηριστικα Εχουν
    από Jimskeet2002 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2007, 08:26
  3. ερώτηση για λαστιχα και εξατμιση
    από sakismip στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 09:25
  4. Για κατόχους KLE 500 και για 400 more power
    από haldaios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2006, 18:12
  5. Ερώτηση για πλαστικά και βαψίματα
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 21:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF