Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: κρανειαδα

  1. #1

    κρανειαδα

    εστειλα μαιλ στον bajaron και μου στειλε τιμη για το κοντορ στα 360 ευρω περιπου ενω ο αδερφος μου απο πατρα μου ειπε 370 ευρω,,,

    καλα ρε παιδια γιατι τοσο μικρη η διαφορα? (360 ευω με μεταφορικα με εξπρεσ και τρακιν)

    μου κανε εντυπωση.,..περιμενα να το βρω πιο φτηνα απο το bajaron συμφωνα με τα λεγομενα σας ,,,,μηπως ο πατρινος του δινει κανα παλιο μοντελο?

    τι αλλο μπορει να παιζει? μιλαμε για τα μονοχρωμα τα κοντορ...

    τελικα ειναι καλο κρανακι? το προτεινετε? παιδια λιγη βοηθεια παρακαλω γιατι πρεπει να αποφασισω εντος των ημερων,,,

    τι να ρωτησει ο αδερφος μου? την ημερομηνια κατασκευης του κρανους?αληθευει οτι για καθε μηχανη και την θεση οδηγησης υπαρχει και ενα κρανος που ταιριαζει ετσι ωστε να μην καταπολεμμειτε ο αυχενας?και το fz6n του προτεινανε του αδερφου μου το κοντορ (εγω εψαχνα για αραι)

    ευχαριστω

  2. #2
    κανας χριστιανος?

    παρακαλω λιγη βοηθειααααααααααααααααααααα????


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900

    Re: κρανειαδα

    Ο Bajaron είναι Αμερική οπότε τα κράνη που έχει ψιλοδιαφέρουν απο της Ευρωπης.Απ ότι βλέπω στο site http://www.araiamericas.com/Product_Tour.html [/B]δεν υπάρχει Condor κράνος[B] το οποιο είναι αυτό που βλέπεις στο site της Ευρώπης http://www.araiamericas.com/Product_Tour.html

    οπότε λογικά ο Baja σου έδωσε τιμή για το αντίστοιχο υποτίθεται κράνος της Αμερικής και μάλλον εννοεί το Astral-X.Όπως βλέπεις το Astral έχει πιο πολλούς αεραγωγούς αεραγωγούς οπότε δικαιολογείται η πιο ακριβή τιμή του.

    Στείλε του ένα mail για διευκρινήσεις στα παραπάνω που έγραψα.

    Τώρα στις τιμές μην ξεχνάς ότι όσο πιο πάνω είναι το ευρω απο το δολλάριο τόσο καλύτερη τιμή θα σου κάτσει στο τέλος

    Πάντως με 500+- ευρω περίπου παίρνεις Αrai Corsair απο τον Bajaron,σκέψου το λίγο.Αμα του πεις να σου κάνει πολύ καλή τιμή μπορεί να ψάξει να σου βρει στοκ μοντέλο π.χ εγώ πήρα με 440 ευρω ασημι Corsair 2 χρόνων μοντέλο αλλα φυσικά είναι σαν καινούργιο,στην κούτα του με τις ζελατίνες με όλα του και παρ όλη τη συχνή χρήση 1 χρόνο τώρα παραμένει άψογο.

    ΠΡΟΣΟΧΗ αν αποφασίσεις τελικά να αγοράσεις οποιοδηποτε κράνος απο τον Bajaron πρέπει να πας πρώτα σε ένα κατάστημα εδω στην Ελλάδα και να δοκιμάσεις ένα Arai κράνος και να σημειώσεις το Head Size που αναγράφεται κάπου στο εσωτερικό του.
    Οπότε στέλνεις mail στον B. και του λες θέλω κράνος με αυτό το Head Size..έτσι θα σαι σίγουρος γιατί Αμερική και Ευρώπη διαφέρουν δηλαδη Ελλάδα σου κάνει το Medium το αντίστοιχο μέγεθος στην Αμερική είναι το Small..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900

    Re: κρανειαδα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GEORGEE


    αληθευει οτι για καθε μηχανη και την θεση οδηγησης υπαρχει και ενα κρανος που ταιριαζει ετσι ωστε να μην καταπολεμμειτε ο αυχενας?και το fz6n του προτεινανε του αδερφου μου το κοντορ (εγω εψαχνα για αραι)

    ευχαριστω
    δεν παίζει κάτι τέτοιο.Απλά παίρνοντας π.χ το Corsair με ένα on-off ή street μηχανάκι επειδη κάθεσαι όρθιος δεν παίρνεις τα μέγιστα του συστήματος αεραγωγών κι στην ουσία το κεφάλι σου αερίζεται όπως με ένα Astro-R..Επίσης το Corsair υπερτερεί σε αεροδυναμική σε πολύ υψηλές ταχύτητες οπότε αν έχεις on-off π.χ είναι σα να σπαταλάς λεφτα γιατί δεν υπάρχει λόγος να πάρεις Corsair.Η ποιότητα κατασκευής και τα επίπεδα ασφάλειας είναι ΙΔΙΑ για όλα τα Arai!

    Για FZ-6n εγώ θα έπαιζα μεταξύ Astro-R και Corsair γενικά το Condor δεν μου γεμίζει το μάτι απο άποψης αερισμου.

  5. #5

    Re: Re: κρανειαδα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos

    Πάντως με 500+- ευρω περίπου παίρνεις Αrai Corsair απο τον Bajaron,σκέψου το λίγο.

    και με μεταφορικά πόσο βγαίνει για να έρθει ελλάδα? γιατί ρε γαμωτ μας "κλέβουν" έτσι εδω?
    Παίζει περίπτωση να είναι μαιμού τα κράνη και για αυτό πιο φτηνά?

  6. #6
    FZS600 Fazer Το avatar του/της schumacher_
    Εγγραφή
    13/05/2006
    Μηνύματα
    220
    Πάντως παιδιά απ'ότι έχω δει εδώ και λίγες μέρες που ψάχνω για κράνος, τόσο τα Arai, όσο και τα Shoei, έχουν ακριβώς τα ίδια νούμερα σε όλο τον κόσμο... είτε Ευρώπη, είτε Αμερική, είτε Ιαπωνία (επειδή το νούμερό μου είναι M) όλα τα M είναι 57-58... και το ίδιο ισχύει για τα υπόλοιπα μεγέθη

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900

    Re: Re: Re: κρανειαδα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
    και με μεταφορικά πόσο βγαίνει για να έρθει ελλάδα? γιατί ρε γαμωτ μας "κλέβουν" έτσι εδω?
    Παίζει περίπτωση να είναι μαιμού τα κράνη και για αυτό πιο φτηνά?
    500+- ευρω είναι η τελική τιμή
    Μαϊμού κράνη δεν παίζει με καμία δύναμη,έχουν πάρει ένα σωρο παιδιά.Απλά τα κράνη και γενικά ό,τι παίζει για μοτό εκεί είναι πιο φθηνά λόγω φόρων/δασμών κτλ κτλ.Κια είπαμε αν το ευρω είναι πιο ψηλά απο το δολλάριο γλιτώνεις ακόμα περισσότερα λεφτα.

    Πάντως παιδιά απ'ότι έχω δει εδώ και λίγες μέρες που ψάχνω για κράνος, τόσο τα Arai, όσο και τα Shoei, έχουν ακριβώς τα ίδια νούμερα σε όλο τον κόσμο... είτε Ευρώπη, είτε Αμερική, είτε Ιαπωνία (επειδή το νούμερό μου είναι M) όλα τα M είναι 57-58... και το ίδιο ισχύει για τα υπόλοιπα μεγέθη
    Όντως και ακριβως το ίδιο θα σου πουν και 2 φίλοι που πήραν Arai απο Αμερική.Έλα όμως που και σε εμένα και στην αδερφή μου και πιο παλιά σε ένα φίλο μου έκατσε η περίπτωση που γράφω απο πάνω..Γι αυτό για καλό και για κακό όποτε είναι να πάρω κράνος λεω και ένα Head Size να είμαι 100% σίγουρος.

  8. #8
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931

    Wink

    ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΠΕΣ ΣΤΟ 'E-BAY.COM' ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΓΟΡΕΣ (ΕΞΑΤΜΙΣΗ,ΡΟΥΧΑ,ΜΠΑΤΑΡΙΑ LAPTOP,K.Λ.Π) ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ.

  9. #9
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    το σωστο ειναι ebay.com

  10. #10
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    το σωστο ειναι ebay.com
    ΣΩΣΤΑ.ΛΑΘΟΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.

  11. #11
    Ευχαρισατω για την βοηθεια, εχω καταληξει

    thanks

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF