Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Δείκτης βενζίνης σε CBF-600S;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της possidi
    Εγγραφή
    16/07/2006
    Μηνύματα
    90

    CBF 600 S ABS diktis benzinis

    geia sas paidia. eimai olokainourgios sto forum kai aformi stathike i cbf pou apektisa prin apo 3 meres. akoma den exw kanei trelles boltes kai prospathw na tin mathw siga siga. ayto omws pou me problimatizei einai oti den blepw pouthena kapoio dikti kaysimwn...mipws einai mprosta sta matia mou kai exw strabwthei? i mipws olo ki olo einai to lampaki pou anabei otan ftasoume sto amin...?

    Kalo kalokairi se olous kai kales boltes!

  2. #2
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλές βόλτες με την καινούργια σου αγάπη !

    Να είσαι σίγουρος πως το μόνο που θα σε δυσσαρεστήσει σ'αυτό το μηχανάκι είναι η έλλειψη δείκτη βενζίνης αφού δυστυχώς δεν έχει.

    Κι εμένα μου φάνηκε περίεργο στην αρχή αλλά μετά από μερικά γεμίσματα θα δεις οτι θα πηγαίνεις μηχανικά στο βενζινάδικο λίγο πριν ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας ! Έτσι τουλάχιστον συμβαίνει με μένα.

    Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι ! Πάντα όρθιοι κι οι δυο σας !


  3. #3
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Ρε παιδια ηθελα πολυ καποιος να μου εξηγισει γιατι σε αρκετα μηχανακια δεν βαζουν δεικτη! Τοσο πολυ κοστιζει αυτο το μαραφευτη λοιπον? Για μενα προσωπικα, μηχανακι χωρις δεικτη, βγαινει εξω απο τα πλανα μου αμεσως. Κριμα, δεν ηξερα οτι δεν ειχε δεικτη. Το cbf250 εχει και μαλιστα με ψηφιακη απηκονισει!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	organa9.jpg 
Προβολές:	627 
Μέγεθος:	38,3 KB 
ID:	55481

  4. #4
    κι εμενα ρε φιλε μου την σπαει πολυ η ελλειψη δεικτη βενζινης και επισης η ελλειψη ψηφιαΚου ταχυμετρου, θεωρω οτι μοτοσυκλετα της εποχης μας πρεπει να εχει σιγουρα...

  5. #5
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Αν οχι ψηφιακο ταχυμετρο, 100% δεικτη βενζινης. Που ζουμε ρε, στην εποχη του λιθου γαμωτη μου...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
    Αν οχι ψηφιακο ταχυμετρο, 100% δεικτη βενζινης. Που ζουμε ρε, στην εποχη του λιθου γαμωτη μου...
    Έτσι για να μας θυμίζει τις παλιές ρομαντικές εποχές που χτυπούσαμε το ντεπόζιτο για να καταλάβουμε που είναι η στάθμη της βενζίνης !

    Ωραίο πράγμα να σπρώχνεις την κυρία που σε άφησε στα μισά της βόλτας...

    Κι όμως συνηθίζεται και αυτό παίδες, είναι περίπου σαν τις ταχύτητες. Δεν χρειάζεται δείκτης για να ξέρεις πια ταχύτητα έχεις μέσα.



    όλα καλά αν εξαιρέσεις εκείνη τη φορά που ξέχασα πότε το γέμισα κι όταν ξαναπήγα την αμέσως επόμενη και είπα στον βενζινά "γέμισέ το" και το όλο γέμισμα ήταν 2 μόνο ευρώ... :a13:

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geopitt
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    142
    Ειναι λιγο χαζομαρα που δεν βαζουν δεκτη βενζινας αλλα το υπολογιζεις με τα χλμ.

    Ξερει κανεις να μπορει να μπει μετα?
    Στο δικο μου που δεν εχει ΑΒS υπαρχει θεση κατω αριστερα.Μηπως μπαινει ο δεικτης και φλοτερ απο transalp?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Να είσαι σίγουρος πως το μόνο που θα σε δυσσαρεστήσει σ'αυτό το μηχανάκι είναι η έλλειψη δείκτη βενζίνης αφού δυστυχώς δεν έχει.
    Αν είναι δυνατόν....

    Σήμερα πια που το τελευταίο κινέζικο παπί των 700 ευρώ διαθέτει δείκτη βενζίνης είναι δυνατόν να λείπει από σύγχρονες μοτοσυκλέττες των 7.500 ευρώ...???

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Αν είναι δυνατόν....
    Σήμερα πια που το τελευταίο κινέζικο παπί των 700 ευρώ διαθέτει δείκτη βενζίνης είναι δυνατόν να λείπει από σύγχρονες μοτοσυκλέττες των 7.500 ευρώ...???
    Κι όμως είναι..

    Αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι ούτε το Βαραντέρο έχει δείκτη..

    Αλλά προσωπικά εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, αφού λέει Honda όπου κι αν την κοιτάξω, παραβλέπω όποια ατέλεια ή έλλειψη !

    :a13: :a13:

  10. #10
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Κανενας μας δεν ξερει γιατι το βενζινομετρο του Transalp δεν περασε στο cbf 600s. Σιγουρα θυσιαστηκε χαρην οικονομιας.
    Και μην εξεταζετε το οτι μπορει να κοστιζει μονο ενα ευρω π.χ.
    Σκεψου οτι ο hondas γλυτωσε μια μαζικη παραγγελια της ταξεως των πολλων ευρω.


    Παρ'ολ'αυτα δεν προβληματιζει.
    Καθε φορα που φουλαρεις το τεποζιτο, να μηδενιζει το trip 1 και να υπολογιζεις οτι γυρω στα 200-230 χλμ εισαι για βενζινη.

    Το λαμπακι δεν αναβει στο "αμην".
    Αναβει μια στα 5 λιτρα, που σου επιτρεπουν ακομα 70-100 χλμ , και επειτα ξαναβει χωρις να σβησει πλεον στα 3 λιτρα, που εχεις στανταρ ακομα 30 με 60 χλμ αναλογα παντα με το πως και που κινεισαι.

    Η ερωτηση σε μια αντιπροσωπια παντως αν γινεται η μοντα, σιγουρα αξιζει.
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  11. #11
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
    Αναβει μια στα 5 λιτρα, που σου επιτρεπουν ακομα 70-100 χλμ , και επειτα ξαναβει χωρις να σβησει πλεον στα 3 λιτρα, που εχεις στανταρ ακομα 30 με 60 χλμ αναλογα παντα με το πως και που κινεισαι.

    Η ερωτηση σε μια αντιπροσωπια παντως αν γινεται η μοντα, σιγουρα αξιζει.

    ρε παιδιά αφού το λαμπάκι λειτουργεί με μεγάλο περιθώριο ασφάλειας και η Ελλάδα δεν είναι αμερική να έχει βενζινάδικα κάθε 500χλμ. τι έχετε φαγωθεί με τον δείκτη βενζίνης?

    είτε αναλογικό είτε ψηφιακό να είχε κάθε πότε θα τον κοιτάγατε?
    Οταν άναβε το λαμπάκι...


    κι αν είστε από αυτούς που δε περιμένετε το λαμπάκι για να περάσετε από βενζινάδικο τότε πάλι γιατί χρειάζεστε δείκτη βενζίνης? Φούλαρε το κάθε 2-3 μέρες και είσαι οκ...

    Και άντε και κάνεις μοντιφιά... τι θα κερδίσεις? ένα έχτρα παπαράκι να υπάρχει κάπου πάνω στα όργανα ή στο τιμόνι για να σου λέει τι?
    αυτό που μπορείς ως ο αποκλειστικός χρήστης της μηχανής να ξέρεις ? πόσα χλμ. κάνεις και κάθε πότε συνηθίζεις να γεμίζεις το μοτόρι σου?

    με τα trip counters μπορεις μια χαρά να ξέρεις τι σου γίνεται...


    άντε...ζήτήστε γιατί δε μπήκαν και θερμαινόμενα grips σε μια χώρα με 22 βαθμούς Μ.Ο. θερμοκρασίας το χρόνο...

    και γιατί δε μπήκαν και χούφτες στις μανέτες μειώνοντας το πλαινό φάρδος της ζελατίνας?

    γιατί δε μπήκε ραδιόφωνο, κλιματισμός και όπισθεν ? ...




    πόσο θα χρησιμοποιούσατε ένα αναλογικό ή ψηφιακό δείκτη βενζίνης?



  12. #12
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
    κι εμενα ρε φιλε μου την σπαει πολυ η ελλειψη δεικτη βενζινης και επισης η ελλειψη ψηφιαΚου ταχυμετρου, θεωρω οτι μοτοσυκλετα της εποχης μας πρεπει να εχει σιγουρα...
    Έχωμεν και απο αυτό.....και απο το άλλο....

    και είναι super τα οργανάκια της....

    Περίεργο που το cbf δέν έχει...(ως αδερφάκια που είναι με το δικό μου το hornet)

    Θυμάστε την διαφήμιση με τον Μ(ε)Ζ(ε) της vodafone?

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda-hornet-2005-panel.jpg 
Προβολές:	587 
Μέγεθος:	42,4 KB 
ID:	55541
    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  13. #13
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    κι αν είστε από αυτούς που δε περιμένετε το λαμπάκι για να περάσετε από βενζινάδικο τότε πάλι γιατί χρειάζεστε δείκτη βενζίνης? Φούλαρε το κάθε 2-3 μέρες και είσαι οκ...
    Φιλε μου ειναι ξεφτυλα να δεινεις 8000 εuro και να μην εχει δεικτη βενζινης. (Δεν λεω μονο για το cbf600) Οποιος ειπε ο theod, και το τελευταιο σκυλοπαπο και σκουτερ εχουν!

    Εξαλου τα χιλιομετρα δεν λενε και τιποτα, μιας και με δευτερο ατομο, και με λιγο παραπανω γκαζακι αλλαζει τελειως η καταναλωση. Και ανετα σου λεω καθε 50 χλμ στην επαρχια μπορει να μην υπαρχει παντα ανοιχτο βενζιναδικο! Ασε που πρεπει καθε φορα να θυμηθεις να μηδενιζεις το trip.

    Προτογονισμος, αυτο εχω να πω και τπτ αλλο!

  14. #14
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Η μηχανη καλυτερα να εχει διακοπτη ρεζερβας παρα δεικτη βενζινης. Οσο ναναι ειναι πιο σιγουρο. (φτανει να θυμασαι να το γυριζεις παλι στο νορμαλ καθε φορα που εχεις γυρισει ρεζερβα )
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Η μηχανη καλυτερα να εχει διακοπτη ρεζερβας παρα δεικτη βενζινης. Οσο ναναι ειναι πιο σιγουρο. (φτανει να θυμασαι να το γυριζεις παλι στο νορμαλ καθε φορα που εχεις γυρισει ρεζερβα )
    Και η μανιβέλλα είναι ποιό σίγουρη από την μίζα...το ίδιο και η υδρόψυξη - τι χρειάζεται μωρέ, ποιό σίγουρος ο αέρας.....εδώ που τα λέμε τώρα τελευταία και τους ψεκασμούς τους βλέπω με μισό μάτι...ποιό σίγουρο το καρμπυρατέρ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φίλτρο αέρα K&n σε Cbf-600
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2018, 15:37
  2. Δείκτης βενζίνης για Cbf 600 (2004)
    από vaglos_fou στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2008, 08:24
  3. Ερώτηση για μπουζί σε CBF-600
    από ewsd στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 08:48
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 22:34
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 20:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF