Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Βαλβίδες

  1. #1
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168

    Βαλβίδες

    Πόσο χλωμό μπορεί να γίνει ένα ZZR 1100 '91 αν δεν ρυθμιστούν οι βαλβίδες και πως θα καταλάβω ότι πραγματικά είναι ξεκούρδιστες; Η μηχανή παίρνει εύκολα μπροστά (σχετικά, για καρμπυρατεράτο κινητήρα) και σε όλο το φάσμα στροφών είναι σκέτη τουρμπίνα. Οταν είναι κρύα θαρρείς πως ψιλοακούγεται τσίκι-τσίκι, αλλά και στο XJ μου που έχει ρυθμισμένες βαλβίδες πάλι ακούγεται και χειρότερα. Αν πραγματικά είναι η ώρα τους για ρύθμισμα, τι εμφανή προβλήματα δημιουργεί στον κινητήρα; Και αν τελικά το αποφασίσω να το εμπιστευτώ σε μαστόρι, πως στο καλό θα καταλάβω ότι μου έκανε δουλειά αφού και έτσι που είναι η μηχανή δίνει τα μέγιστα στον δρόμο. Με 137 ίππους στην πίσω ρόδα δύσκολα θα καταλάβαινα την διαφορά ή όχι;

  2. #2
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Θα δείς διαφορά και σε τελική (μικρότερη) και σε ροπή (μικρότερη)και σε κατανάλωση (μεγαλύτερη).

    Τουλάχιστον με 'μενα αυτό ίσχυε...

    Καλύτερα να τις κοιτάξεις απο τώρα για να μη σου δημιουργήσουν σοβαρότερα προβλήματα αργότερα.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Αν οι βαλβίδες είναι αρύθμιστες και τα διάκενα είναι μεγαλύτερα απ τα κανονικά, απλά χτυπούν χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα στις πρώτες χιλιάδες χλμ.

    Αν όμως τα διάκενα είναι μικρότερα απ αυτά που πρέπει, (έως και μηδενικά) δεν ακούγεται τίποτε μεχρί να γίνει ζημιά. υπάρχει περίπτωση να καρφωθούν οι βαλβίδες στο πιστόνι αφου θα στραβώσουν απ την υπερθέρμανση.

    Ο μονος τρόπος να δεις αν θέλουν ρύθμιση είναι να μετρήσεις τα διάκενα με φίλερ, και ο μόνος τρόπος να σιγουρευτείς οτι ο μάστορας έκανε δουλειά είναι να κάτσεις πάνω απ το κεφάλι του..........

  4. #4
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Η μηχανή είναι του ΄91 επομένως δεν παίζει εγγύηση.
    Δεν ξεκινάς σιγά σιγά μόνος σου να είσαι και σίγουρος για τη δουλειά που κάνεις?
    Με τη βοήθεια ενός μάνουαλ δεν θα δυσκολευτείς και πολύ.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Δεν ξεκινάς σιγά σιγά μόνος σου.... δεν θα δυσκολευτείς και πολύ.
    Στον έλεγχο των διάκενων, δεν θα δυσκολευτεί ...

    Στην ρύθμιση αυτών...???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Στον έλεγχο των διάκενων, δεν θα δυσκολευτεί ...

    Στην ρύθμιση αυτών...???

    Αν μπορέσει να ελένξει τα διάκενα, δεν θα μπορέσει να τα ρυθμίσει κιόλας?

    Ε, καλά. Αν δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με το θέμα ας πάει σε κάποιο συνεργείο που το εμπιστεύεται αυτός ή κάποιος φίλος του.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  7. #7
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    Παιδιά, ακόμη και να προσπαθούσα να ανοίξω τα καπάκια μόνος μου με το εγχειρίδιο δίπλα, θα χρειαζόμουν ώρες έως και πάνω από μία μέρες να καταλάβω τί παίζεται, ως άσχετος. Ως εκ τούτου αυτό είναι αδύνατον διότι δεν έχω δικό μου γκαράζ και στην ύπαιθρο με σκόνες και αέρα δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.

    Σκοπός του thread μου ήταν να μάθω αν είναι μοιραίο να μην ρυθμίσει κάποιος τις βαλβίδες στην ώρα τους, και από ότι κατάλαβα κυρίως από την απάντηση του φίλου FZR, δεν είναι, ευτυχώς. Απαραίτητο ναι, αλλά και αρύθμιστες να μείνουν για 1000-5000 χλμ δεν θα γίνει και καμιά ζημιά, έτσι δεν είναι; Αυτό είναι πολύ βολικό για μένα μέχρι να εμπιστευτώ κάποιον ειδικό, αφού τόσα χλμ. θα χρειαστώ μήνες να τα κάνω. Εξάλλου την μηχανή δεν την λυγίζω σχεδόν ποτέ. Το να πηγαίνω στην εθνική με 160 στις 6000 στροφές νομίζω δεν την ενοχλεί καθόλου.

    Υ/Γ
    Υπάρχει ειδικό forum που να καλοσωρίζουμε καινούργια δίτροχα μέλη; Ποιος θα μου ευχηθεί εμένα "καλορίζικη"; Αντε γιατί θα βάλω τα γκάζια....ε, τα κλάματα εννοώ. Στο κάτω-κάτω δεν κατα-χρεώθηκα στην eurobank έτσι απλά χωρίς μια φιλική ευχή . Το XJ παραμένει αρχηγός της αγέλης και αφεντικό, λόγω ηλικίας...

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Αν μπορέσει να ελένξει τα διάκενα, δεν θα μπορέσει να τα ρυθμίσει κιόλας?
    Δεν είμαι καθόλου σίγουρος...

    Χρειάζεται "feeling" (κάτι σαν να παίζεις γ@μάτο Blues σε πεντατονική... ).

    Δεν μιλάω για το αν περνάει ή όχι το φίλερ, αλλά πόσο σφιχτά ή άνετα περνάει + να ξέρεις τα "χούγια" από το κόντρα παξιμάδι (άν έχει...).

    Τεσπα, το ζήτημα είναι καθαρά υποκειμενικό ακόμη και σε ανθρώπους που έχουν μεγάλη εμπειρία στην ρύθμιση...

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Υπάρχει και το άλλο feeling βουτάς το κοκοράκι κουνιέται οκ πάμε στο άλλο
    αν και δεν θα έχει κοκοράκια.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Κοκκορακια έχει κοντρα παξιμάδι δεν έχει ειναι με καπελοτα.

    Το καλο είναι οτι στο zzr βγαίνουν τα καπελότα χώρις να βγούν οι εκκεντροφόροι οπότε με ένα μάνιουαλ και εργαλεία (μικρόμετρο, φιλερ) παλεύεται η κατάσταση αν πιάνουν τα χέρια σου........ αλλα αν θες ρύθμιση πρέπει να πάρεις και καπελότα δηλαδή πακέτο απο θέμα κόστους.........καλύτερα βρές κανα καλό μηχανικό ή μερτρησε απλά τα διάκενα και αν θες ρύθμιση τότε πας σε συνεργείο......

  11. #11
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    Ξέχασα να ρωτήσω κάτι και καλύπτεται από το subject στο thread. Γιατί οι οπισθοδρομικοι τεχνολογικα κινητηρες των αυτοκινητων εχουν αυτοματες υδραυλικες βαλβιδες ενω στις μοτο που εχουν τοσες πολλες καινοτομιες αλλες, ειναι χειροκινητα ρυθμιζομενες; Χαθηκε ο κοσμος να βαζουμε μονο λαδι και φιλτρο βρε αδερφε; Ή είναι θεμα marketing για να πληρωνουμε;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
    Ξέχασα να ρωτήσω κάτι και καλύπτεται από το subject στο thread. Γιατί οι οπισθοδρομικοι τεχνολογικα κινητηρες των αυτοκινητων εχουν αυτοματες υδραυλικες βαλβιδες ενω στις μοτο που εχουν τοσες πολλες καινοτομιες αλλες, ειναι χειροκινητα ρυθμιζομενες; Χαθηκε ο κοσμος να βαζουμε μονο λαδι και φιλτρο βρε αδερφε; Ή είναι θεμα marketing για να πληρωνουμε;
    Αφού πληρώνουμε έτσι κι αλλιώς και αφού οι κατασκευαστές μοτο είναι ελάχιστοι και έχουν μοιράσει την αγορά...........για πιο λόγο να μπαίνουν σε έξοδα.

  13. #13
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Δεν είμαι καθόλου σίγουρος...

    Χρειάζεται "feeling" (κάτι σαν να παίζεις γ@μάτο Blues σε πεντατονική... ).

    Δεν μιλάω για το αν περνάει ή όχι το φίλερ, αλλά πόσο σφιχτά ή άνετα περνάει + να ξέρεις τα "χούγια" από το κόντρα παξιμάδι (άν έχει...).

    Τεσπα, το ζήτημα είναι καθαρά υποκειμενικό ακόμη και σε ανθρώπους που έχουν μεγάλη εμπειρία στην ρύθμιση...


    όσο μιλάγαμε για βαλβίδες ένιωθα μια σιγουριά.
    Με το blues και την πεντατονική με έπιασες αδιάβαστο.
    Χορεύω καλό ζεϊμπέκικο όμως που κι αυτό χρειάζεται "feeling".
    Αντε καλές ρυθμίσεις και καλά γλέντια!!!!
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  14. #14
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
    Απαραίτητο ναι, αλλά και αρύθμιστες να μείνουν για 1000-5000 χλμ δεν θα γίνει και καμιά ζημιά, έτσι δεν είναι;
    Μην το παρακάνουμε κιόλας. 5000 χλμ νομίζω είναι πολλά.

    Καλοτάξιδο το μοτόρι!!!
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    5000 για kawa 1100cc ειναι πολυ λιγα..........

    κανονικά θέλει καθε 10.000 αλλα και 30.000 να το αφήσεις δεν παθαίνει τιποτα εκτώς αν του πινεις το αίμα................

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πνευματικές βαλβίδες
    από super_toto στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2007, 12:41
  2. Ειναι βαλβιδες? Ειναι φυσιολογικο? (Hornet 600)
    από RαNd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 08:29
  3. Ερωτηση για Βαλβιδες
    από X_NR750 στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 11:39
  4. Ποιος ρυθμισε αναποδα τις βαλβιδες;;;
    από geoJ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2005, 21:08
  5. Βαλβίδες...
    από new_kid_in_town στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 15:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF