Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: cbf 600 Vs fazer 600

  1. #1
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220

    cbf 600 Vs fazer 600

    Ειμαι κατοχος του cbf και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια βολτα Κυριακατικη με 3 fazer... Μιας και ειμαι στα πρωτα μου χιλιομετρα και μπασιματα με το cbf ...ειχα, λεω ειχα... μια καλη γνωμη για την δυναμη του κινητηρα του και των μπασιματων. Δυστυχως ομως λογαριασα χωρις τον ξενοδοχο (fazer 600). Γνωρισα που λετε 4 υπεροχα ατομα ( ο 4ος με TDM) στα φαναρια που κανονιζουν οι μοτοσυκλετιστες του Ηρακλειου (Κρητης) την Κυριακατικη βολτα τους Ωστοσο με ειχαν προειδοποιησει πως ολοι τους πανε στην τσιτα και λεω εγω ο αγραμματος, "Σιγα μωρε...ποσο να πηγαινουν δηλαδη?" ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ αυτος ο τροπος σκεψης.... Αφου λοιπον γνωριστηκαμε με τα παιδια ξεκινησαμε για την......... βολτα μας Καθως λοιπον κινουμασταν στα 100-120 τα fazer αρχισαν να πλαγιαζουν επικινδυνα στην ασφαλτο δεξια, αριστερα, να θερμανουν τα λαστιχα Παταρακι δεξια, παταρακι αριστερα.... Κατι μου ελεγε πως ειχα μπλεξει με πιλοτακια Στα πρωτα 15 (απο τα 50 χιλιομετρα) ακολουθουσα απο μια αποσταση ασφαλειας για να μετριασω τις κινησεις του κα8ε "πιλοτου" Ελα ομως που αποφασισαν να πανε λιγο γρηγοροτερα (130-170) και να εχει κατεβει το σκατο μου στο σωβρακο να τους ακολουθησω!!! Καποια στιγμη βρηκα την ρημαδα την ευθεια και προσπερασα εναν, (βασικα μ'αφησε ) και εκει που ειχα την 4η και ανεβαινα στις 9.000 στροφες και την αδρεναλινη μου να παιρνει τα πανω της (πραγμα που σπανιζει μετα τα 30:a13: ) και λεγοντας (απο μεσα μου βεβαια) "Eat my tires fazer!!!" Να'σου και με περναει (πολυ χαλαρα) με μια 6η............ Μονο που δεν χασμουρηθηκε κα8ως με προσπερνουσε:a011: Ελεος!!! 78 ιππους λεει ο κατασκευαστης μου η 7,8? Το fazer με εκανε τ'αλατιου!!! Ας ειναι καλα τα παιδια που με περιμεναν στο τελος της διαδρομης ενα 5λεπτο και δεν με γιουχαρισαν για την φτωχη μου αποδοση Ηθικο διδαγμα: "Δεν ηξερες, δεν ρωταγες?" Το cbf ειναι μεν γρηγορο, μπαινει ωραια στις στροφες, και ναι κανει φοβερο και ανετο ταξιδι, αλλα..... απο πλευρας ιπποδυναμης δεν ειναι fazer!! Την επομενη φορα θα πηγαινω βολτες με τις Intruder!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Φίλε μου...
    Το ότι σε "έχει" το Φείζερ, σε έχει.....αλλά αυτό που βίωσες ΔΕΝ είναι διαφορά μοτοσυκλεττών. Είναι διαφορά αναβατών....

    Στους επαρχιακούς στριφτερούς δρόμους οι αναβάτες είναι αυτοί που έχουν το πρώτο χέρι....

    Μην στεναχωριέσαι και μην αγχώνεσαι...αν έχεις όρεξη να μάθεις, σιγά-σιγά και προοδευτικά θα βελτιώνεσαι....Αν κάποιος φίλος και αποδεδειγμένα σωστός και έμπειρος οδηγός που του έχεις ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη μπορεί να σε βοηθήσει ακόμα καλύτερα....
    ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ το λάθος να προσπαθείς με νύχια και δόντια να ακολουθήσεις πολύ πιο γρήγορους οδηγούς που κινούνται πάνω από τα όριά σου...Εύκολα μπορείς να κάνεις το λάθος σε αυτή την περίπτωση...

  3. #3
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    Για "αλητίες" και αδρεναλίνη υπάρχουν άλλες μηχανές.Οχι το cbf.



    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  4. #4
    Και φαντασου οτι το Φαιηζερ ειναι και πατατα

  5. #5
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αν το fazer ειναι πατατα..... τι να μας πει και το cb 1300:a5:

  6. #6
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    Ναι ρε για τον που είναι.....



    Ούτε ροπή έχει όυτε ταξίδι πάει...

    Χάλιααααααα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cb1300s-01-l.jpg 
Προβολές:	499 
Μέγεθος:	84,0 KB 
ID:	55621
    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  7. #7
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Σημασια δεν εχει τι βλεπεις αλλα τι νοιωθεις κατω απο τη σελλα.... και με 5 ταχυτητες νοιωθεις τα @@ σου να μουδιαζουν.... Ταξιδιαρικηηηηηη:a029:

  8. #8
    Επισης το 1300 δεν εχει αποθηκευτικους χωρους... σε χτυπαει ο αερας... σου καιει τα ποδια ο κινητηρας... δεν εχει ποδια και σε βρεχουν τα νερα... καιει πολυ... το χαβιαρι μαυρο... το κρασι παλιο.... κωλοκατασταση μωρε

  9. #9
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Λυκε, λυκε εισ'εδω? Ηξερα εγω γιατι επρεπε να αναφερω το cb 1300. ΟΙ αντιδρασεις ποικιλες και αναμενομενες. Ε, να μην πειραξω κι'εγω λιγο τους αναγνωστες?:a13:

  10. #10
    Χεχεχε.... θα σε κανω κειμενο δεν την γλυτωνεις μουαχαχαχα

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Φίλε μου...
    Το ότι σε "έχει" το Φείζερ, σε έχει.....αλλά αυτό που βίωσες ΔΕΝ είναι διαφορά μοτοσυκλεττών. Είναι διαφορά αναβατών....
    Στους επαρχιακούς στριφτερούς δρόμους οι αναβάτες είναι αυτοί που έχουν το πρώτο χέρι....
    Μην στεναχωριέσαι και μην αγχώνεσαι...αν έχεις όρεξη να μάθεις, σιγά-σιγά και προοδευτικά θα βελτιώνεσαι....Αν κάποιος φίλος και αποδεδειγμένα σωστός και έμπειρος οδηγός που του έχεις ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη μπορεί να σε βοηθήσει ακόμα καλύτερα....
    ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ το λάθος να προσπαθείς με νύχια και δόντια να ακολουθήσεις πολύ πιο γρήγορους οδηγούς που κινούνται πάνω από τα όριά σου...Εύκολα μπορείς να κάνεις το λάθος σε αυτή την περίπτωση...
    Συμφωνώ απόλυτα σε όλα !

    όχι να μας κουνηθεί κι ο Λαμπρο_Φέϊζερ τώρα...



    Κι απ'την άλλη μεριά φίλε μου Μένιο το CBF σου είναι ακόμα καινούργιο, πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχει δώσει ακόμα όλη του την υποδύναμη.

    Αφιέρωσε χρόνο στο να μάθεις τα όριά του, αυτό κάνω κι εγώ κι ας κοντεύω τα 3000 χιλιόμετρα πάνω του !


  12. #12
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Μιλωντας για κειμενα Λυκε, Το αρθρο σου για τα μονοκυλινδρα 650cc με εβαλε σε σκεψεις..... (Βλεπε ΜΟΤΟ τευχος Ιουλιου στη προτελευταια σελιδα αυτη τη φορα), αντε,και στην προπροτελευταια Ειναι ποτε δυνατον να μετατρεψω το cbf σε xbft? cbf+xt=xbft

  13. #13
    Φερτο οταν λυσω και το 1300 και τη μπεμβε να τα βαλουμε ολα μαζι να βγαλουμε 2 650αρια μοταρντ και 2 650αρια τουρισταδικα να γουσταρουμε.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Φίλε μου...
    Το ότι σε "έχει" το Φείζερ, σε έχει.....αλλά αυτό που βίωσες ΔΕΝ είναι διαφορά μοτοσυκλεττών. Είναι διαφορά αναβατών....

    Στους επαρχιακούς στριφτερούς δρόμους οι αναβάτες είναι αυτοί που έχουν το πρώτο χέρι....

    Μην στεναχωριέσαι και μην αγχώνεσαι...αν έχεις όρεξη να μάθεις, σιγά-σιγά και προοδευτικά θα βελτιώνεσαι....Αν κάποιος φίλος και αποδεδειγμένα σωστός και έμπειρος οδηγός που του έχεις ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη μπορεί να σε βοηθήσει ακόμα καλύτερα....
    ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ το λάθος να προσπαθείς με νύχια και δόντια να ακολουθήσεις πολύ πιο γρήγορους οδηγούς που κινούνται πάνω από τα όριά σου...Εύκολα μπορείς να κάνεις το λάθος σε αυτή την περίπτωση...
    φίλε menos ο theod έχει απόλυτο δίκιο, είναι ΚΑΙ θέμα αναβάτη.όταν είχα πάει με το fazerclub γαλαξείδι ήμουν ο πιο αργός (αν και δικάβαλος, αλλά και μονοκάβαλος να ήμουν δεν υπήρχε περίπτωση να τους φτάσω)...στην αρχή έκανα μια φιλότιμη προσπάθεια, αλλά είδα ότι δε με παίρνει και πήγαινα με όσα αισθανόμουνα ασφαλής...κι αφού είμασταν περίπου 3 γρούπ οι άλλοι στο γκρουπ μου με περίμεναν (έκοβαν και ξαναέδιναν τάπα).
    δε λέει να προσπαθείς να πας στα όριά σου (ή και πάνω από αυτά) γιατί μια ωραία βόλτα ,μπορεί να μην εξελιχθεί με τον τρόπο που θέλεις...
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  15. #15
    Ντάξει, δεν είναι _VS_ αυτό που αναφαίρεις.

    Αλλά σε βόλτες καλό είναι γίνεται μια καλή συνενόηση από πρίν. Αλλά καλή συνενόηση. Μα και μου δεν έχει. Θέλει μεγάλη προσοχή. Σεβασμό στον γρήγορο, αλλά και στον αργό.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-Strom 650 vs Fazer 600 vs TDM 900
    από Raoulh79 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 11:25
  2. lc4 vs fazer 600
    από puntix στο forum KTM
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 08:46
  3. Fazer 600 Vs Hornet 600
    από KNOTIS21 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2006, 13:45
  4. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04
  5. Transalp Vs Fazer 600
    από ΤΑSΟS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2004, 09:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF