Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: ΒΟΛΤΟΜΕΤΡΟ ΣΤΗΝ AFRICA!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hector
    Εγγραφή
    22/06/2005
    Μηνύματα
    160

    ΒΟΛΤΟΜΕΤΡΟ ΣΤΗΝ AFRICA!

    Καλησπερα σε ολους! Μια βοηθεια θελω παιδια...θελω να τοποθετησω ενα βολτομετρο. Εχει βαλει κανενας σας; Αν ναι δωστε καμια info: τυπο( αναλογικο, ηλεκτρονικο), που το βαλατε(σε ποιο σημειο της africa), απο που το πηρατε, ποσο το πηρατε κτλ....αυτα!
    ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Βολτόμετρο θα βρεις σε καταστήματα με ναυτιλιακά είδη ή ηλεκτρολογικά κτλ - σε μαγαζιά με αξεσουάρ μηχανής λίγο δύσκολο το βλέπω. Επίσης, φαντάζομαι πως θα είναι καλύτερο αν είναι ψηφιακό καθότι οι κραδασμοί πιθανόν να επηρεάζουν την βελόνα.

    Συνήθως μπαίνει πάνω στο tripmaster ή διπλα στα όργανα - o mixanobio$ έχει βάλει ένα καλό που δείχνει και θερμοκρασία, ώρα + βολτόμετρο. Αν θυμάμαι καλά το είχε πάρει από Αθηνάς.


    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  3. #3
    ρακόμελος Το avatar του/της naxiotis
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    316
    έβαλα πριν μια βδομάδα αυτό ν που έβαλε και ο mixanobio$. και είναι τέλειο.
    υπάρχει στο e-moto.gr και κοστίζει 22.50 ευρώ.
    δείχνει ττα volt,θερμοκρασία εξωτερική και έχει και ρολόϊ .
    ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    182
    καλημέρα και απο εμένα. έχω βάλει αυτό που έβαλε και ο Χάρης το είχαμε πάρει απο Moto Gini Μιχαήλ Βόδα 109-111 - ΑΘΗΝΑ

    Τηλ.: 210 8252303 - Fax: 211 7504849

    και είναι όντως πάρα πολύ καλό. τα χρηματά του είναι αυτά που είπαν τα παιδιά και πιστεύω είναι σχετικά καλά.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hector
    Εγγραφή
    22/06/2005
    Μηνύματα
    160
    καλημερα και σας ευχαριστω για τις απαντησεις

    ειδα το βολτομετρο στο e-moto.gr και φαινεται καλο. ειναι αδριαβοχο η χρειαζεται καποια μονωση;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    182
    με 22.5 ευρώ...εν ειναι αδιαβροχό αλλά μην φανταστείς ότι με το που πέσει σταγώνα πάνο του τέλος! αντέχει αλλά πχ, όταν μπουγαδιάζεις την καλή σου πρέπει να βάλεις καμια σακούλα και πάλι καλημέρες!

  7. #7
    epidi to parigila kai ego meso emarket mporei kapoios na moy dosi to sxediagramma egkatastasis toy...nomizo kapoy kikloforoyse...

    eyxaristo

  8. #8
    το βολτομετρο μπαινει παραλληλα
    δηλαδη το (+) στο (+)θετικοσ πολος
    και το (_) στη γειωση (_)αρνητικος πολος

    αν τοποθετησεις LCD δεν βλεπεις οταν εχει ηλιο τα αναλογικα ειναι μεγαλα σε ογκο
    τα TA LED 8888αρια καλα ειναι

    καλο θα ειναι να εχει και αλλα οργανα σαν θερμομετρο υγρασιομετρο μια και με το βολτομετρο βλεπεις μονο τη φορτιση μπαταριας δεν βλεπεις καταναλωση

    κοιτα στον αλφα ηλεκτρονικα ΦΑΝΟΣ
    η σε καποια καταστηματα ηλεκτρινικων
    αυτα ειναι συνηθως ΤΕLE και θα ειναι πολυ φτηνοτερα... και ενα λινκ

    http://www.motoparts.gr/Details.asp?ProductID=1063





  9. #9
    ρακόμελος Το avatar του/της naxiotis
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    316
    www.africatwin.gr/Nemesis/viewtopic.php?p=6800&sid=641738282474d8c4e4c03b5d198a1d59#6800
    κοίτα εδώ .έχει τις απαντήσεις στο ερώτημά σου.
    κάνε και εγγραφή για ότι θέλεις για africa να ρωτήσεις
    ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

  10. #10
    ρακόμελος Το avatar του/της naxiotis
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    316
    www.africatwin.gr/Nemesis/portal.php
    αν δεν σου ανοίγει το πιό πάνω μπες σε αυτό και κοίτα στο θέμα FTIAXTO monos sou kai xeniase
    επειδή δεν τα καταφέρνω καλά με τα ρημάδια PC και δεν μου ανοίγει κάντο copy paste
    ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

  11. #11
    eyxaristo pedia gia tis apantisis...elaba to boltometro kai phga se ena ilektrologio ke to topothetise..alla tromaxa!!!i proti endixi edeixe 15.5 otan o ilektrologos to metrise me to dikotoy voltometro kai edixe 14,2..diafora 1.3 den xero giati exei tetoia apoklisi opos kai den xero poia einai ta oria..to 14.2 einai kalo?allo ena poy moy ekane entiposi itan oti otan sbino tin mixani ayto exakoloythi kai exei endeixeis...einai normal??

  12. #12
    Ολο προσόντα.... Το avatar του/της HexDec
    Εγγραφή
    22/07/2004
    Μηνύματα
    88
    Εάν το σύνδεσες απευθείας πάνω στην μπαταρία τότε είναι λογικό να έχεις συνεχώς ενδείξεις, αφού με αυτο τον τρόπο παρακαμπτεις τον κεντρικό διακόπτη, εγώ το έχω συνδεμένο στην μικρή σκάλα και λειτουργεί όποτε ανάβω τα φώτα, παρουσιάζει σωστές τιμές στα volt.
    Προσωπικά επειδή έχω κάψει ανορθωτή το έβαλα περισσότερο για να καταλάβω πότε θα αρχίσει να παρεκτρέπεται ξανά τότε οι τάσεις θα αρχίσουν να τρελαίνονται. >15volt

    δες και εδώ http://www.africatwin.gr/Nemesis/vie...p?t=12&start=0

    HexDec

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από HexDec
    Εάν το σύνδεσες απευθείας πάνω στην μπαταρία τότε είναι λογικό να έχεις συνεχώς ενδείξεις, αφού με αυτο τον τρόπο παρακαμπτεις τον κεντρικό διακόπτη, εγώ το έχω συνδεμένο στην μικρή σκάλα και λειτουργεί όποτε ανάβω τα φώτα, παρουσιάζει σωστές τιμές στα volt.
    Προσωπικά επειδή έχω κάψει ανορθωτή το έβαλα περισσότερο για να καταλάβω πότε θα αρχίσει να παρεκτρέπεται ξανά τότε οι τάσεις θα αρχίσουν να τρελαίνονται. >15volt

    δες και εδώ http://www.africatwin.gr/Nemesis/vie...p?t=12&start=0

    basika file moy me odigo to link poy moy edoses (kai tiposa) piga ston ilektrologo kai to ebale...3 kalodia..ena stin mpataria ena geiosi kai ena sta poreias...kai edo poy ta leme nomizo oti an kleisei me to sbisimo tis mixanis tha midenisi i ora...alla kai to oti exo apoklisi sta volt einai problima...ayti tin stigmh to voltometro deixeni stathera 15.5 ....

  14. #14
    τα βολτομετρα εχουν αποκληση μεταξυ τους σφαλμα οργανου σφαλμα μετρησης
    αλλα εδω αναφερεις για διαφορες πανω απο 10%

    πρεπει να μετρησεις με ενα καλο πολυμετρο για να δεις τι αποκληση εχεις
    οπως ειπα και παραπανω συνδεονται παραλληλα και κανονικα πρεπει πανω στη
    μπαταρια για να μη μετρας πτωση τασης καλωδιων λογικο ειναι να παιζει η τιμη γιατι φορτιζει το τριτο καλωδιο ειναι για να μη χανει μνημες ημερομηνια και ωρα παει μονιμα 12+το αλλο ειναι οΝ/ΟFF για να μην εχει καταναλωση με σβηστο το διακοπτη

    τα καλα βολτομετρα μιλαμε για ανοχη πανω απο οο.3%

    ta 15.5 ειναι οτι φορτιζει ειδικα οταν ανοιγεισ γκαζι με κλειστο διακοπτη ποσα γραφει???απο 13,8 -14,4 εισαι οκ
    μετα τον ανορθωτη σταθεροποιητη
    τα πραγματα αλλαζουν ειναι σταθερα 12,0-12,3-12,8 αλλιως θα τρεμοπαιζαν και τα φωτα!
    διατηρω και μια επιφυλαξη γιατι ηλεκτρονικος ειμαι οχι ηλεκτρολογος μοτο!


  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bzrmiltos
    τα βολτομετρα εχουν αποκληση μεταξυ τους σφαλμα οργανου σφαλμα μετρησης
    αλλα εδω αναφερεις για διαφορες πανω απο 10%

    πρεπει να μετρησεις με ενα καλο πολυμετρο για να δεις τι αποκληση εχεις
    οπως ειπα και παραπανω συνδεονται παραλληλα και κανονικα πρεπει πανω στη
    μπαταρια για να μη μετρας πτωση τασης καλωδιων λογικο ειναι να παιζει η τιμη γιατι φορτιζει το τριτο καλωδιο ειναι για να μη χανει μνημες ημερομηνια και ωρα παει μονιμα 12+το αλλο ειναι οΝ/ΟFF για να μην εχει καταναλωση με σβηστο το διακοπτη

    τα καλα βολτομετρα μιλαμε για ανοχη πανω απο οο.3%

    ta 15.5 ειναι οτι φορτιζει ειδικα οταν ανοιγεισ γκαζι με κλειστο διακοπτη ποσα γραφει???απο 13,8 -14,4 εισαι οκ
    μετα τον ανορθωτη σταθεροποιητη
    τα πραγματα αλλαζουν ειναι σταθερα 12,0-12,3-12,8 αλλιως θα τρεμοπαιζαν και τα φωτα!
    διατηρω και μια επιφυλαξη γιατι ηλεκτρονικος ειμαι οχι ηλεκτρολογος μοτο!
    Λοιπόν φίλε μου, με αναμμένη την μηχανή γκάζι και χωρίς φωτά έχω 15,3 έως 15,5 μάλιστα το 15,5 είναι το σταθερό σημείο….με ανοικτά τα φώτα και ρελαντί έχω 13,8 έως 14,00 με ανοικτά και γκάζι έχω 14,7 έως 15 και κλειστός ο διακόπτης(μηχανή σβηστή) έχω 13,7 13,8.αυτες είναι η τιμές μου….αν έχεις βγάλει κάποιο συμπέρασμα Please πες το μου..


    Σε ευχαριστώ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οι 6 πόλεις σταθμοί στην ζωή του άντρα .
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2010, 21:52
  2. 3ήμερο οδοιπορικό στην ΗΠΕΙΡΟ
    από THEOD στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2008, 05:46
  3. 23/11 Μοτοβόλτα στην Ναύπακτο!!
    από Loudovikos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 09:10
  4. Πίστα Φόρμουλα 1 στην Ελλάδα
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2003, 20:53
  5. Πόσα ταξί κυκλοφορούν στην Αθήνα ?
    από tifozif1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF