Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Sos Νέος Οδηγός Cbf 250

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96

    Sos Νέος Οδηγός Cbf 250

    Καλησπέρα σε όλους μόλις απέκτησα την πρώτη μου μηχανή Honda CBF 250, και θέλω τρεις απλές ερωτησούλες που για μένα σαν άπειρος που είμαι είναι πολύπλοκες :
    [list=1][*]Οι ταχύτητες μπαίνουν και καρφωτά χωρίς συμπλέκτη? Π.χ. απο νεκρά με το σταντ αν πατήσω για πρώτη θα μπεί κανονικά?[*]Είναι φυσιολογικό που σβήνει συχνά? Στις 1200 με 1500 στροφές ή και 2000 μερικές φορές η μηχανή σβήνει. Για να την ξεκινίσω ή να μην σβήσει σε κάποιο φανάρι πρέπει να την έχω πάνω απο 4000 στροφές, και δεν ξεκινάει με μίζα και τσοκ , θέλει και γκάζι μαζί[*]Μερικές φορές δεν μπαίνει η νεκρά με τιποτα[/list=1]

    Αυτά λίγο πολύ παρακαλώ όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατι πιστέυω ότι η μηχανή έχει προβλήματα. Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    1. Ποτέ μη βάζεις καρφωτές τις ταχύτητες.

    2. Δεν πρέπει να σβήνει.Τσέκαρέ το σε έναν μηχανικό.

    3. Δοκίμασε να μαρσάρεις λίγο όταν δεν παίρνει τη νεκρά.


    Καλορίζικη και καλές βόλτες.
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747

    Re: Sos Νέος Οδηγός Cbf 250

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
    Καλησπέρα σε όλους μόλις απέκτησα την πρώτη μου μηχανή Honda CBF 250, και θέλω τρεις απλές ερωτησούλες που για μένα σαν άπειρος που είμαι είναι πολύπλοκες :
    [list=1][*]Οι ταχύτητες μπαίνουν και καρφωτά χωρίς συμπλέκτη? Π.χ. απο νεκρά με το σταντ αν πατήσω για πρώτη θα μπεί κανονικά?[*]Είναι φυσιολογικό που σβήνει συχνά? Στις 1200 με 1500 στροφές ή και 2000 μερικές φορές η μηχανή σβήνει. Για να την ξεκινίσω ή να μην σβήσει σε κάποιο φανάρι πρέπει να την έχω πάνω απο 4000 στροφές, και δεν ξεκινάει με μίζα και τσοκ , θέλει και γκάζι μαζί[*]Μερικές φορές δεν μπαίνει η νεκρά με τιποτα[/list=1]

    Αυτά λίγο πολύ παρακαλώ όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατι πιστέυω ότι η μηχανή έχει προβλήματα. Ευχαριστώ πολύ
    Καλημέρα και καλώς ήρθες
    [list=1][*]Μπαίνουν αλλά για το τι ζημιά κάνεις ρώτα στα τεχνικά Με το stand ανοιχτό θα σου σβήσει αν βάλεις ταχύτητα ακόμα και με συμπλέκτη (διάβασε το manual).[*]Μήπως είσαι άπειρος; Και η δική μου έσβηνε στις αρχές, αλλά τελικά έφταιγα εγώ.[*]Το γνωστό πρόβλημα της καμπάνας Άλλαξέ τη, είναι στην εγγύηση[/list=1]

  4. #4
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Φιλαράκο καλοτάξιδη !!

    Θα σε συμβούλευα να μπεις στην κατηγορία ΜΟΝΤΕΛΑ και στην συνέχεια στην κατηγορία CBF του παρόντος φόρουμ. Εκεί θα βρεις πολλές απαντήσεις στα ερωτήματα σου. Υπάρχουν πολλά μέλη του φόρουμ που αντιμετώπισαν τα ίδια προβλήματα. Σε κάποια από αυτά υπάρχει λύση.
    Πάντα όρθιοι

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    Σας ευχαριστώ όλους θα την πάω σήμερα για έλεγχο και βλέπουμε...ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρο...

  6. #6
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Συλληπητηρια, την πατησες οπως ολοι μας!,ολα τα παραπανω που περιγραφεις ειναι κουσουρια που εχει το μηχανακι μας!

    Μπες στην κατηγορια cbfs και θα βρεις πολλους με τα ιδια προβληματα οπως εσυ!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
    Συλληπητηρια, την πατησες οπως ολοι μας!,ολα τα παραπανω που περιγραφεις ειναι κουσουρια που εχει το μηχανακι μας!

    Μπες στην κατηγορια cbfs και θα βρεις πολλους με τα ιδια προβληματα οπως εσυ!
    Δεν έχουν όλα τα CBF250 τα ίδια κουσούρια.
    Μερικά δεν έχουν καθόλου.
    Φίλε tsofras το πήρες καινούριο ή μεταχειρισμένο;

  8. #8
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Δοκίμασε να μαρσάρεις λίγο όταν δεν παίρνει τη νεκρά.
    Θα μπει ετσι η ταχητητα, αλλα εχει προβλημα στην καμπανα το μηχανακι σου, οπως ολα τα cbf, να πας να το φτιαξεις!

  9. #9
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Δεν έχουν όλα τα CBF250 τα ίδια κουσούρια.
    Εχουν 8 στα 10, οποτε ειναι γενικο το φαινομενο και τα καλα ειναι η εξαιρεση

    H προβλημα στην καμπανα
    Η προβληματα με σβησηματα
    Η Προβληματα με το παρει ευκολα μπροστα (Το χειμωνα παρακαλαμε να παρει μπρος)
    Η προβληματα στο βολαν
    Η προβληματα στην φλατζα κεφαλης

    Παρε 10 παιδια απο την κατηγορια cbf250, και θα δεις οτι η πιο πολλοι εχουν ενα τουλαχιστον απο τα παραπανω η και περισσοτερα προβληματα!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    Δεν έχουν όλα τα CBF250 τα ίδια κουσούρια.
    Μερικά δεν έχουν καθόλου.
    Φίλε tsofras το πήρες καινούριο ή μεταχειρισμένο;
    Ολοκαίνουριο το πήρα και ήταν αυτό που είχε στην έκθεση , δεν ξέρω εδω και πόσο καιρό. Το θέμα είναι ότι με κοροίδεψε και μου είπε ότι δεν υπάρχει πουθενά μαύρο , αφού το είχα κλέισει για να μου σπρώξει αυτό και πήγα την Παρασκευή και ρώτησα αλλού και μου είπε ότι υπάρχει σε μαύρο....εγω όμως τι να κάνω τώρα? Κανονικά πρέπει να τους κάνω ρεζίλι εδω μέσα και παντού. Τον ρώτησα σήμερα για τα προβλήματα και μου είπε ότι δεν έχω μάθει το μηχανάκι γι αυτό τα έχω αυτα....

  11. #11
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Αν εκανες ενα γυρο σε 4-5 μαγαζια σιγουρα θα εβρισκες μαυρο. Το μηχανακι εχει τα προβληματα αυτα και η απηρεια σου χειροτερευη την κατασταση. Τα μαγαζια απο την στιγμη που στο πουλησουν δεν ασχολουνται καθολου, με το τι εχει η μηχανη. Θα πρεπει να πας σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο της honda οταν κανεις τα πρωτα 1000 χλμ, και εκει θα του πεις τι προβληματα εχεις οταν σταθεροποιηθη το μηχανακι σου.


    Επισης βαλε δευτερα, τριτη, η τεραρτη ταχυτητα, και πηγαινετο ακριβως στις 6500 στροφες. Αν ακουσεις ενα θορυβο κατω απο τον κινητηρα, εχεις και αυτο το προβλημα επισης που εχουν βγαλει μερικα cbfakia. Κοιτα υσε ακομα στο στροσιμο, για μερικα δευτερα στις 6500, οχι συνεχεια. Ισα ισα να δεις αν κανει ενα ηχο σαν να συντονιζεται κατι μεσα στον κινητηρα.

    Επισης απο τα λαθη σου θα μαθεις, δυστηχως και εγω, για να μαθω καποια πραγματα πρεπει να τα παθω!

  12. #12
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Μερικές φορές δεν μπαίνει η νεκρά με τιποτα
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=14719

    http://www.moto.gr/forums/showthread...EA%EB%E7%F3%E7

  13. #13
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Είχα ένα φίλο στο σχολείο που όταν ήθελε να ρωτήσει οτιδήποτε ξεκινούσε πάντα ψιλοφωναχτά με τη φράση "ΚΑΤΣΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΔΩ"!

    Τι θέλω να πω, ο φίλος Δημήτρης (Ούλας) μπορεί τα μικροθεματάκια της μηχανής του να τα βλέπει προβλήματα, για εμένα δεν είναι.

    Οπότε μη τυχόν και στεναχωρεθείς για όλα αυτά που διαβάζεις για τη μηχανή σου, κοίταξε να τη χαρείς χωρίς φοβίες μη σου χαλάσει.

    Ο συντονισμός για παράδειγμα στις 6.500 είναι ένα θέμα που έχουν να αντιμετωπίσουν όλα τα μονοκύλινδρα, και άλλα το κάνουν καλύτερα, άλλα λιγότερο καλά, αλλά δεν είναι βλάβη ή πρόβλημα.

    Μπες στα cbf μέσα στα μοντέλα και ρίξε λίγο διάβασμα για τα προβληματακια.

    Αν σου αλλάξουν την καμπάνα τσάμπα καλώς, αλλιώς δεν έγινε και τίποτα, με την εμπειρία θα βρεις απλούς τρόπους να βρίσκεις νεκρά.

    Καλές βόλτες και πάντα όρθιος
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  14. #14
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Γιαννη ειναι κριμα να παιρνεις κατι ολοκαινουργιο, και να ψιλομαλακιζεται... Αλλιως παιρνεις και μεταχιρισμενι, οπου διαφορα μικροπροβληματακια θα τα περιμενεις. Αλλα απο την αρχη κουτσο...που θα φτασουμε σε μερικα χρονια. Και εγω σου λεω κανε ενα ταξιδι, καρφωμενος την περισοτερη ωρα στις 6500?
    Θα το επιχηρουσες καν? Ειμαι σιγουρος οχι!

    Εγω οταν οδηγω εχω το νου μου μην μου σβησει τα πρωτα 1ο λεπτα που οδηγω, να αλλαζω ταχυτητα οταν πλησιαζει τις 6500. κλπ...

    Κριμα για καινουργιο μηχανακι. Παιρνεις κατι καινουργιο για να υσηχασεις, και να δουλευει σωστα για αρκετο καιρο, μονο με τις προβλεπομενες συντηρισεις, που λει ο κατασκευαστης!

    Εγω εως τωρα σε ενα χρονο εχει βγαλει:

    1. Αλλαγη βολαν
    2. Αλλαγη μπαταριας
    3. Συντονισμος στις 6500
    4. Δυσκολια να παρει μπροστα γενικως
    5. Δυσκολια να μπει νεκρα
    6. Δεν κρατα ρελαντι (Αν ειναι να κανω 5000 χλμ αποπσταση που ειναι η δουλεια μου, δηλαδη να φτασω στον προορισμο μου για να κρατησει ρελαντι, τοτε τι να το κανω το γαμιδι, που εχω φτασει στον προορισμο μου!
    7. Τελευταια εχανε και λαδια απο την φλατζα κεφαλης, οπως και σε αλο παιδι του forum!

    Για μενα ειναι προβληματικο το δικο μου, και τα περισσοτερα cbf250!

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    Ευχαριστώ παίδες τώρα πάω την μηχανούλα μου στο γιατρό......οπότε αναμένουμε...πάω να τσεκάρω και τον αριθμό μήπως είμαι μέσα στους "τυχερούς" για ανάκληση.....Πάντως το μηχανάκι είναι έρωτας ...άσχετα με τα προβλήματα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικά με Honda CBF-125 (Νέος οδηγός)
    από Prodromaki στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 21:01
  2. Honda CBF-250 vs Cagiva Planet 125
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 21:44
  3. Hyosong Comet Gt 125-250 ή Honda Cbf 250
    από stam75 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 19:31
  4. Το πήρα λέμε !! (cbf 250)
    από johnpan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF