Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: den jero na odigo kai thelo k veltiosi

  1. #31
    ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ Το avatar του/της Daffizx
    Εγγραφή
    01/07/2006
    Μηνύματα
    24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostiZ
    euxaristo poli pedia. oso gia to kranos to theoro anapospasto komati kai ektos autou ego forao kai jacket kai exo liosi me tin zesti . apo edo kai pera tha apasxoliso me texnikes veltiosis tis odigikis mou ikanotitas







    ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.


  2. #32
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185

    Re: den jero na odigo kai thelo k veltiosi

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostiZ
    kalispera... an kai eimai neos odigos (eixa papaki prin) exo to gsr ena mina kai ime arketa ikanopoiimenos. ( oxi oso perimena)
    den ixa janaodigisi tetia mixani pote mou kai apla mia mera piga kai tin pira kai pisteuo oti eimai xalia odigos k kirios den jero apo strofes... telos panton ithela na rotiso ti ginete apo veltiosi??
    kati akousa oti tha vgali i suzuki kitaki kati akousa gia kati yosimura ejatmisis alla den jeros ti pos kai pou. exi kanis akousi tpt ??? kamia simvouli?????

    Μάλιστα. Να σου προτείνω ένα πολύ καλό κιτ βελτίωσης που θα πηγαίνει πολύ καλύτερα στις στροφές.

    California Superbike School.

    Άντε μια βολτούλα από εκεί και άσε τα γκάζια για την ώρα. ένα μήνα το έχεις και το διακοσάρισες κ όλας. ΝΑ το φρενάρεις το έχεις μάθει;

    Άσε τους φίλους σου να είναι όσο γρήγοροι θέλουν. Αν προσπαθήσεις να τους ακολουθήσεις τότε καλού κακού κλείσε κ μια θεση στο ΚΑΤ.



    Υ.Γ. το GSR έχει πολύυυυυ γκάζι και για να το αξιοποιήσεις 100% θα σου πάρει αρκετό καιρό.
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  3. #33
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
    Ο φιλος εδω τα λεει πολυ σωστα. Μια μηχανη ειναι κατα 60% ο αναβατης της. Εγω θεωρω οτι ειμαι ΚΟΥΛΟΣ, και θα ΣΥΝΕΧΙΣΩ να με θεωρω κουλο, ακομα και ΑΦΟΥ τελειωσω και το 3ο level στο CSS.
    Γιατι; Μα γιατι η μηχανη θελει:

    ΣΕΒΑΣΜΟ
    ΑΥΤΟΠΕΙΘΑΡΧΙΑ
    ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΜΑΣ

    Με το να σκεφτομαστε οτι ΔΕΝ ειμαστε οδηγαρες νομιζω οτι θετουμε τον εαυτο μας σε μια μονιμη διαδικασια μαθησης, που ΣΑΦΩΣ ειναι οτι καλυτερο.
    Σε μοτοεκδρομες, κοιταω να δω τα πατηματα αλλων οδηγων για να μαθω τι πρεπει και τι ΔΕΝ πρεπει να κανω.

    Σε μοναχικες διαδρομες αυτοσυγκεντρωνομαι και ανεβαζω ενα ΣΤΑΘΕΡΟ ρυθμο (πχ 70-80 χλμ) που προσπαθω να κρατησω σε ολες τις στροφες. Σε καποιες στροφες ειναι λιγα, αλλα για καποιες αλλες ειναι αρκετα. Και εκει ΜΑΘΑΙΝΩ.
    Και την επομενη φορα ανεβαινω λιγο ακομα.

    Οι συγχρονες μηχανες ειναι πολυ δυνατες και ικανες... Η Ζ μου εχει ιπποδυναμη που δεν ειχαν καλα καλα τα superbikes του λιτρου πριν 20 χρονια.
    Οσο για κρατημα και στησιμο πλεον, νομιζω οτι ειναι μακραν καλυτερες.

    Οποτε -ταπεινη μου αποψη- νομιζω οτι δυσκολα καποιος μπορει να πει οτι εκμεταλλευεται στο 100% (η εστω στο 90%) τις δυνατοτητες τους.
    Σε πολλες μηχανες εξαλλου, κατι τετοιο ειναι αδυνατον να συμβει σε δημοσιους δρομους εξαλλου λογω την μεγαλης ταχυτητας που μπορουν να πιασουν.

    Αυτο που θελω να τονισω ειναι ρε Κωστα, ναι εισαι μικρος και θες να κανεις και το κομματι σου. Αλλα ρε φιλαρακι, να χαρεις, κατσε σκεψου, Η ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΓΙΑ ΜΟΥΡΗ ΣΤΗΝ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ Ο Δ Η Γ Α Μ Ε!!!!!

    Σκεψου ΠΟΣΟ πιο μουρη θα εισαι φιλαρακι, οταν μετα απο μια γρηγορη βολτα σε ενα γνωστο σου στροφιλικι θα γυρνας στην καφετερια και θα καθεσαι διπλα στα φιλαρακια με τα πουκαμισακια και τη σαγιοναρα και εσυ θα βγαζεις δερματα, γαντια και κρανος και θα λες πως το πηγες.

    ΕΚΕΙ ειναι ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ και η ΜΟΥΡΗ φιλε. Μετα ο αλλος θα ανεβαινει στο R1 του αλλα τι να σου πει; Στην ευθεια ολοι γΛηγοροι ειναι! Και ενας πιθηκας μπορει να ανοιξει ενα γκαζι τερμα κ οποιον παρει ο χαροντας! Στην στροφη ομως ΜΕΤΑ την ευθεια τι γινεται;

    Εκει ξεχωριζουν οι ΑΝΤΡΕΣ απο τα ΑΓΟΡΑΚΙΑ αν με εννοεις. Και ξερεις κατι; Ο R1 μπορει να ειναι μπροστα σου στην ευθεια αλλα να εισαι σιγουρος οτι θα ΙΔΡΩΝΕΙ που εισαι στους καθρεφτες του, γιατι ξερει οτι στην πρωτη στροφη θα τον περασεις απο ΠΑΝΩ.

    Εχεις να δωσεις καποια λεφτα για βελτιωσεις; Κανε την ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ: Βελτιωσε ΕΣΕΝΑ σαν οδηγο.
    Πανε στο 0-300, κ μετα στο CSS και ΜΑΘΕ. Γραψε χιλιομετρα οπου μπορεις και οσο αντεχεις και θα δεις οτι η μηχανη σου μπορει να παει ΠΟΛΥ πιο γρηγορα απο οσο νομιζες...



    ΥΓ. ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ κρανος αδερφε! Ελπιζω να μην θεωρεις οτι μουρη ειναι να σκαμε με το πουκαμισακι και την σαγιοναρα στην καφετερια και να μην βαζουμε κρανος για να μην χαλασει το μαλι...

    ΥΓ2. Με αφορμη το ΖΧ12 του Νταφιξ, ενα παραδειγμα προς αποφυγην: Προχθες το βραδυ ειδα ενα μαυρο 12 στην Χαμοστερνας δικαβαλο με την απαραιτητη ξανθια πισω, και πηγαιναν και οι 2 ξεκρανωτοι, κ με κοντομανικα... Αφου τους περασα με φουλ περιβολη (μπουφαν, μποτες, γαντια, κρανος κλπ), λιγο μετα ο τυπακος περασε διπλα μου με +20-30 χλμ στα 120+ κ ανεβηκε την Φρατζη μεχρι κ Βουλιαγμενης ανοιγοντας μεσα στην κινηση...
    Και σκεφτομουν... "Καλα ρε παλιο@#@$@$ εσυ θες να σκοτωθεις, ο ΑΛΛΟΣ επανω στην μηχανη που θα παρεις μαζι σου ΤΙ φταιει να ερθει μαζι σου;;;"
    Δε θα μπορούσες να τα 'χες πει καλύτερα συνονόματε! Μακάρι να διαβάσουν το κείμενο σου οσοι πιο πολλοί πιτσιρικάδες αλλα και "παππούδες" που είναι ακόμα πιτσιρικάδες μπας και σωθεί κόσμος...

    Χίλια μπράβο και απο 'μένα
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  4. #34
    παλικάρια δυστυχώς είδα το ποστ καθυστερημένα.
    ας είναι
    ειμαι 27 και ανήκω στην ίδια περίπτωση.
    η μοναδική μου εμπειρία ήταν ένα ανεκδιήγητο sachs πενηνταρι δίχρονο με δύο ταχύτητες κ συμπλέκτη στο χέρι σαν βεσπα.
    και να σου τα φραγκα μετα το στρατό και να σου το gsr αγορασμένο στις 1/3.
    έχω να συμβουλέψω το φίλο τα εξής:
    1.πάντα κράνος και μποτάκια μηχανής(είναι αρκετά βαρύ για να σου λιώσει το πόδι)
    2.το ότι το σπινιάρεις ένα τόσο γραμμικό μηχανάκι σημαίνει ότι δεν έχεις καμία διαίσθηση για την πρόσφυση του δρόμου εκείνη τη στιγμή το μυαλο σου είναι κολλημένο στο γκάζι.προσπάθησε να βρείσκεις τα όρια του δρόμου κάθε στιγμή .στις στροφές δοκίμασε το γυροσκοπικό(εγώ δεν το έχω τελοιοποιήσει πλήρως προφανώς ακόμη)
    3.εγώ μολίς το συνίθησα έκανα το εξής
    πήρα ένα κολλητό που έχει κτμ 640 μοταρντ ξεκινήσαμε από θεσσαλονίκη και κάναμε το γύρο της μακεδονίας κ σε δεύτερη εκδρομη της χαλκιδικής μέσα από επαρχιακούς δρόμους χωρίς κίνηση.ήμουν εγώ μπροστά και ο φίλος πίσω να διορθώνει,χωρίς ανταγωνιστική διάθεση,και σταδιακά αυξάναμε τους ρυθμούς μας
    δεν μπορεις να φανταστεις πόσο καλύτερα και στρωτά πήγαινα μετά εκτός του ότι τετοιες διαδρομές μέσα στην 'ανοιξη είναι εμπειρία ζωής
    4.μέσα στην πόλη πήγαινε ΣΙΓΑ ενοείται πως πχ οι κουριερ θα σε περνάνε όμως έχουν άλλα περιθώρια ευελιξίας κια εμπειρίας.
    5.εγώ αγόρασα το gsr γιατί πέρα του ότι μου άρεσε διάβασα ότι ήταν το καλύτερα στημένο σε αναρτήσεις και φρένα στην κατηγορία του εάν το πήρες για να ρίχνεις γκόμενες πούλα το και παρε κανένα βαρκαντέρο όπως το λένε τα παιδιά στο φόρουμ
    6.παρακαλώ τα πιο έμπειρα παιδιά να μου πουν αν έχω λάθος πουθενά ή ότι αλλες συμβουλές θέλουν.
    φιλικά
    mipos ksereis apo vespa????

  5. #35
    +1

    Δεν μπορω να πιστεψω οτι καποιος Εχει προβλημα με το γκαζι του GSR..Αν ειναι δυνατον.Νιωθεις αργος διπλα σε TDM??Δειχνεις να εχεις καποιο μυαλο αλλα......Το βρισκω εξωφρενικο να μην εχεις μαθει καθολου το μηχανακι και να παραπονιεσαι για το γκαζια του.Λες οτι σου σπινιαρει,Λογικο ειναι,αν του τσιτωσεις το γκαζι θα το κανει.και σουζα θα σηκωθει.Καθε πραγμα στον καιρο του.ΜΑθε πως φρεναρει,μαθε που υπαρχουν καλες διαδρομες και δοκιμασε το στο στριψημο σιγα σιγα.Εκει θα καταλαβεις τι μηχανη αγορασες με το φραγκα που εσκασες .Κοιταξα το προφιλ σου αλλα δεν αναφερεις ηλικια...Ποσο εισαι αν επιτρεπεται????
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2006
    Μηνύματα
    29
    ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΕΙΜΑΙ 22 , ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ
    ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ. ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΞΕΡΟΓΚΑΖΙΕΣ ΚΑΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΤΣΙΤΩΝΩ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ.... ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΩΡΙΜΟΣ ΚΑΙ ΦΟΡΑΩ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ ΤΖΑΚΕΤ ΚΑΙ ΓΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΛΙΩΝΩ ΜΕΣ ΣΤΗ ΖΕΣΤΗ. ΤΕΛΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΜΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΙ ΕΧΟΝΤΑΣ GSR ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΩΣ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΩΝ ΠΩΣ ΣΤΡΙΒΟΥΜΕ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΧΑΛΑΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΕ ΜΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΤΕ ΜΥΑΛΟ

  7. #37
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostiZ
    ΠΩΣ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΩΝ ΠΩΣ ΣΤΡΙΒΟΥΜΕ.

    Έντο και στρίβουμε με τα μπούνια.

    Μη λάβεις υπ'όψιν τις πίπες που γράφω από πάνω.
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  8. #38
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostiZ
    ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΕΙΜΑΙ 22 , ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ
    ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ. ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΞΕΡΟΓΚΑΖΙΕΣ ΚΑΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΤΣΙΤΩΝΩ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ.... ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΩΡΙΜΟΣ ΚΑΙ ΦΟΡΑΩ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ ΤΖΑΚΕΤ ΚΑΙ ΓΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΛΙΩΝΩ ΜΕΣ ΣΤΗ ΖΕΣΤΗ. ΤΕΛΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΜΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΙ ΕΧΟΝΤΑΣ GSR ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΩΣ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΩΝ ΠΩΣ ΣΤΡΙΒΟΥΜΕ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΧΑΛΑΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΕ ΜΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΤΕ ΜΥΑΛΟ
    Ωραια ρε παλικάρι μου. είσαι μικρός και σου αρέσει η ταχύτητα. (κ εγώ 22 είμαι).
    Άντε και κάνεις την κόντρα (αφού τσιτώνεις όπως λές) τι έγινε; κέρδισες τίποτα; ΟΧΙ!!! αν λοιπόν την ώρα που ανοίγετε, βγει η γιαγιά με το καροτσάκι (γιατι οι κόντρες δε γίνονται στην αττική οδο...) τι κάνεις μετά;. το φρενάρεις; Δε ξέρεις να φρενάρεις καλά. Το στρίβεις; μπααα... δε νομίζω...
    Ασε λοιπόν τα γκάζια και τις καγκουριές και μάθε τη μοτοσυκλέτα σου.
    κάπου έλεγες οτι τη θες και για μουρη. αυτό φίλε ξέχασέ το. θα το φάς το κεφάλι σου.
    έλα καμία χαλαρή βολτούλα να δεις πως είναι, πως στρίβουμε, να σου δείξουν κ οι άλλοι και όταν μάθεις βάλε και Turbo πάνω.

    Έλεος να πουμε. Δε ξέρεις να το πάς και θές και άλλα γκάζια;;;; Συνελθε!!!!

    Υ.Γ. μπράβο σου που φοράς τον εξοπλισμό ακόμα και καλοκαίρι που είναι.

    Υ.Γ.2 η μοτοσυκλέτα που πήρες είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή. Δε κρίνω τα κυβικά της (κ εγώ με 600 ξεκινάω), αλλά τη δική σου νοοτροπία. Καλά έκανες λοιπόν κ πήρες το 600, αλλά θέλει πολύ μα πολύ προσοχή κ εγκράτεια. Αν δε μπορείς να συγκρατηθείς, απλά θα σου έλεγα... πουλα το!!!!!!
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  9. #39
    Ο Alx84 τα ειπε πολυ σωστα.Το οτι παραδεχεσαι οτι κανεις μαλακιες δεν λεει τπτ απο την στιγμη που συνεχιζεις να τις κανεις!!!Ειλικρινα δεν προσπαθω να στην πω οπως κανεις αλλωστε εδω μεσα.Προσπαθουμε να σου πουμε οτι αλλου πρεπει να ριξεις το βαρος και την προσοχη σου.Ρωτας να σου πουν πως να στριβεις και να φρεναρεις.Θα σου πω κατι αλλο,το GSR στριβει και φρεναρει ανακαλυψε το!!!Δεν λεω να προσπαθεις να πλαγιασεις οπως στα MotoGP αλλα να αρχισεις σιγα σιγα να γερνεις.
    Προσπαθησε το!!!Ειμαι 20 και πριν ειχα ενα KLR 250.Ε λοιπον το GSR δεν με φοβησε καθολου οχι γιατι εγω ειμαι οδηγαρα αλλα γιατι η μηχανη ειναι καταπληκτικο σχολειο.
    Απαραιτητη προυποθεση ομως ειναι να εχεις το μυαλο σου στο κεφαλι σου και οχι στον δεξι καρπο.



    +10000000000 που φορας εξοπλισμο καλοκαιριατικα.Προσπαθησε και θα δεις οτι η μαγεια της μηχανης δεν ειναι στις φαναριες αλλα στις στροφες...Και ποιος ξερει μπορει να φτασεις σε σημειο να περνας σε στροφιλικια τους φιλους σου με ta supersport που απ ο,τι καταλαβα μονο για ευθειες τα εχουν.


    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  10. #40
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Παιδακια καντε υπομονη για το καλο σας...να σας ερθει η εμπειρια να σας ερθει η γνωση ....να προλαβετε να τα χαρειτε ολα!!!
    Σημερα η χρηματοοικονομικη κατασταση (βλεπε δανεια) μας επιτρεπει να κανουμε μεγαλα αλματα στα κυβικα και στα γκαζια...καποτε ηταν αδιανοητο να παρεις ενα 600-750 οποτε καναμε αργα και δειλα βηματα γιατι απλα δεν ειχαμε λεφτα να παρουμε το τοτε μηχανακι των ονειρων μας!
    Παντα οσοι με ρωτανε τι να παρουν λεω τι ειχες ...παπι μου λενε αιντε κανα 125 και θελουν να πανε σε 600 750 καποιοι 1000!!!!!

    Για εμενα προσωπικα η μεταβαση απο ενα παπακι η ενα κινητηρα τεσπα 10-15 ιππων σε ενα κινητηρα -συνολο 100+ ιππων ειναι τουλαχιστον απαγορευτικη...διαβολε μερικοι απο αυτους δεν ξερουν ουτε συμπλεκτη!

    Αλλα ειπαμε τα σημεια των καιρων...φιλε μου κωστακη τουλαχιστον εκανες ενα βημα και μπηκες εδω να ακουσεις αποψεις και επισης εχεις ενα καλο λες την αληθεια και ετσι και εγω θα σου μιλησω στα ισια.

    Καθε φορα που θα ανεβαινεις στη νεα σου μηχανη θα πρεπει να την κοιτας με δεος και να λες θα παμε γλυκα και ομορφα...το οτι ερχονται διαφοροι και σε τσιτωνουν πρεπει να το συνηθισεις και να μην κωλοτρωγεσαι γιατι μπορει να αποβει εις βαρος σου μιας και η εμπειρια σου ειναι μικρη .
    Να πας στο 0-300 να μαθεις αυτο το πραγμα που καβαλας διεπεται απο καποιους κανονες και εχει και καποια κολπακια...στη πιστα που θα πας (αν θες να τα κανεις τα μαθηματα) δεν θα πρεπει να ξεχνας οτι ειναι ενα ελευθερο περιβαλλον και δεν εχει καμια σχεση με το δρομο και σαν οδοστρωμα αλλα και απο την αποψη των εκπληξεων .
    Ορισμενα πραγματα να τα βαλεις καλα στο μυαλο σου οπως επισης και καποια αλλα δεν θα πρεπει να τα κανεις στο δρομο οχι για κανενα αλλο λογο αλλα γιατι οι ελληνικοι δρομοι ειναι επικινδυνοι...και να θυμασαι στο δρομο εισαι αορατος στους οδηγους και επισης εισαι υπερανθρωπος ,δηλαδη σταματας ακαριαια,στριβεις ακαριαια (πραγματα που δεν συμβαινουν φυσικα αλλα στο πενιχρο μυαλο των περισσοτερων οδηγων αυτοκινητων συμβαινουν)

    -Μα απο που πεταχτηκες
    -ετρεχες
    -δεν σε ειδα
    -νομιζα οτι θα προλαβαινες να σταματησεις
    -ε αφου χωραγες να περασεις

    Θα ακουσεις στα χρονια που θα οδηγας διαφορα τετοια και αλλα τραγικα και αλλα τραγελαφικα...οποτε προσοχη προσοχη προσοχη!!

    Οποτε ...εχουμε και λεμε

    Προστατευτικος εξοπλισμος
    γνωση της καταστασης της μοτοσυκλετας
    Καποιες βασικες γνωσεις οδηγησης
    Σεβασμος στο γκαζι της μοτοσυκλεττας...δεν ειναι παπιιιι
    Προσοχη στους αλλους στο δρομο
    Μην γινομαστε ανταγωνιστικοι ως προς τους αλλους (ξερω ειναι δυσκολο αλλα προσπαθεια)
    Η ρουτινα στο δρομο μας ειναι ο χειροτερος εχθρος
    Οταν οδηγαμε εχουμε βαλει το ρανταρ σε λειτουργια και κοιταμε παντου και προσπαθουμε να εχουμε τρισδιατατη αποψη του τι γινεται γυρω μας
    Σε καταστασεις αποτομου φρεναρισματος κοιταμε μια εμπρος και μια πισω στους καθρεπτες για να μην μας παρει κανεις σβαρνα
    Σε αδειο δρομο τα βραδυα ειδικα καθομαστε στη δεξια πλευρα του δρομου σε περιπτωση αναμονης φαναριου αλλα προσεχουμε να μην ειμαστε κρυμμενοι
    Αμα ειμαστε παρεα με αλλες μηχανες δεν προσπαθουμε να παμε με τον ρυθμου του γκρουπ ετσι και αισθανομαστε οτι ξεπερναμε τα ορια μας..αμα ειναι σωστη η παρεα θα σε περιμενει καπου
    εαν εχουμε απορια για το οδοστρωμα βαζουμε λιγο το ποδαρακι κατω και ελεγχουμε την προσφυση...ενταξει θελει εξασκηση αλλα ειναι καλος δεικτης ολισθηροτητας
    Τα μπαντιλικια χαλανε το πισω λαστιχο και την τσεπη μας ασκοπα

    Αυτα για αρχη σαφως μου διαφευγουν και αλλα που θα προσθεσουν και οι αλλοι..επισης κανε ενα κοπο και διαβασε (ενα δεν το εχεις κανει ηδη) το τμημα οδηγηση -tips and tricks

    να σαι παντα ορθιος και παντα ωραιος!!!
    καλες βολτες φιλε κωστα

    Υ.Γ:Γραψε και κανα ελληνικουλι εαν μπορεις ιδιως οταν γραφεις μεγαλα κειμενα ειναι καλυτερα!!

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2005
    Μηνύματα
    21
    αν και ξεφεύγω λίγο από το θέμα θα ήθελα να τονίσω - θίξω κάτι που αναφέρει ο αγαπητός Hornet και πιο συγκεκριμένα το χάσμα που υπάρχει στους κυβισμούς...και εγώ 22 χρονών είμαι και εδώ και 2+ χρόνια οδήγώ ένα παπάκι 125 και μέσα στις επόμενες μέρες πρόκειται να πάρω την πρώτη μου μηχανή (σου'ρχομαι!!!!).

    όταν πρωτοξεκίνησα να ψάχνω το μοντέλο που θα αντικαταστήσει το παπί διαπίστωσα κάτι που μου φάνηκε απίστευτο: η αγορά έχει κατακλυστει (ή καλύτερα έχει επιλογές) με μηχανάκια-μηχανές 50, 125, 600 και 1000 κυβικών +-καποια κυβικά...παρατηρείτε κάτι στην ακολουθία των αριθμών?? να το θέσω και με ίππους: εως 10(50-125κ), 45-70+, 120(600κ), 100-150+(1000κ).....

    αν και οι αριθμοί δεν είναι απόλυτα ακριβείς νομίζω ότι σε γενικές γραμμές κάπως έτσι έχουν τα πράγματα...εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι υπάχει ένα τεράστιο χασμα από τα 125 στα 600 κυβικά και απο το 10- στους 50φεύγα ίππους στην αγορά και στα μοντέλα σήμερα...

    εγώ λοιπόν που θέλω να μεταβώ απο παπί σε μεγάλη μοτοσυκλέτα τι να κάνω?? τα μόνα μοντέλα που μπορώ να πω ότι μου τράβηξαν κάπως το ενδιαφέρον είναι τα CB και DRZ από τα οποία το πρώτο δεν μου αρέσει και ως κατηγορία και το δεύτερο είναι πιο ακριβό από ορισμένα μοντέλα 650!!!

    γενικά θα ήθελα να ακούσω απόψεις πάνω στο θέμα τόσο από άτομα που έχουν κάνει ερευνα αγοράς πρόσφατα για να αγοράσουν μηχανή όσο και από ανθρώπους που είναι στον χώρο εδώ και χρόνια....

  12. #42
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Εγώ όταν ρώτησα κάποτε έναν έμπορο "γιατί δεν πουλάτε καινούρια 400άρια?" μου απάντησε "γιατί η τιμή τους θα είναι σχεδόν ίδια με τα 600άρια". Πιστεύω πάντως ότι πολλοί θα αγόραζαν 400άρι αν πουλιώταν καινούριο αντιπροσωπείας.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Εγώ όταν ρώτησα κάποτε έναν έμπορο "γιατί δεν πουλάτε καινούρια 400άρια?" μου απάντησε "γιατί η τιμή τους θα είναι σχεδόν ίδια με τα 600άρια". Πιστεύω πάντως ότι πολλοί θα αγόραζαν 400άρι αν πουλιώταν καινούριο αντιπροσωπείας.
    Μην είσαι τόσο σίγουρος για αυτό φίλε Κωστή!

    Δυστυχώς οι περισσότεροι έχουν την νοοτροπία να κοιτάνε τα πολλά κυβικά και όχι το αν είναι έμπειροι και ικανοί να χειριστούν όλο αυτό το γκάζι και για αυτό και πολλοί σκοτώνονται.
    Οπότε όταν έρθει η ώρα να διαλέξουν θα σκεφτεί τι ναπάρω το ψόφιο το 400άρι ας πάρω 600 κατευθείαν κι ας είχα καβαλήσει παπί πιο πριν τι έγινε???
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  14. #44
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
    Μην είσαι τόσο σίγουρος για αυτό φίλε Κωστή!

    Δυστυχώς οι περισσότεροι έχουν την νοοτροπία να κοιτάνε τα πολλά κυβικά και όχι το αν είναι έμπειροι και ικανοί να χειριστούν όλο αυτό το γκάζι και για αυτό και πολλοί σκοτώνονται.
    Οπότε όταν έρθει η ώρα να διαλέξουν θα σκεφτεί τι ναπάρω το ψόφιο το 400άρι ας πάρω 600 κατευθείαν κι ας είχα καβαλήσει παπί πιο πριν τι έγινε???

    δεν έχεις άδικο φίλε μου, δεν έχεις άδικο...
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2006
    Μηνύματα
    29
    ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΑ 125 ΣΤΑ 600 , ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΧΤΗ ΝΑ ΠΑΤΑΩ.... ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΗΡΑ ΒΟΛΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ , ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ. ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΕΥΘΗΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.. ΟΥΤΕ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΡΩΤΑ ΕΝΑ 50 ΜΕΤΑ ΕΝΑ 125 ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ. ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΟΔΗΓΩ. ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΜΑΘΩ......
    ΕΓΩ ΘΑ ΛΕΓΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΧΕΙ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 1000.
    ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. psaxnw moter kai den mporw na brw
    από balloy στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 15:32
  2. psaxno na agoraso diafora kai thelo tin gnomi sas
    από tzesika123 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2008, 23:56
  3. Boitheia:Den mporo na apofasiso.
    από Johnpl-7 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2004, 00:04
  4. gia na gelasoume kai ligo.....
    από ctpanoramix στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 12:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF