Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Internet στα 2,5 Gbps από τη France Telecom!

  1. #1

    Internet στα 2,5 Gbps από τη France Telecom!

    Από adslgr.com
    ...


    Tα νερά ταράζει για μια ακόμη φορά η France Telecom, προσφέροντας πρωτοποριακές υπηρεσίες στους συνδρομητές της. Συγκεκριμένα λανσάρει πιλοτικό πρόγραμμα σε συγκεκριμένες περιοχές του Παρισίου με το οποίο παρέχει μέσω δικτύου οπτικών ινών πολύ υψηλές ταχύτητες πρόσβασης στο internet, που θα αγγίζουν τα 2,5/1,2 Gbps.

    H τεχνολογία που θα χρησιμοποιηθεί είναι το Giga Passive Optical Network (GPON). Για να γίνει εφικτή η παροχή της υπηρεσίας, η France Telecom δημιούργησε δίκτυο δίκτυο οπτικών ινών μήκους 100 χιλιομέτρων που συνδέει τα κέντρα της με τα διαμερίσματα των πελατών της.

    Το μηνιαίο κόστος για την υπηρεσία θα είναι 70? το μήνα, και μάλιστα θα προσφέρονται δωρεάν οι 2 πρώτοι μήνες. Μέσω αυτής θα παρέχονται υπηρεσίες video και ήχου πολύ υψηλής ευκρίνεια, για υπηρεσίες όπως διαδραστική τηλεόραση, τηλεδιάσκεψη, διανομή περιοεχομένου και πρωτοποριακά παιχνίδια.

    [END]

    Είπατε τίποτα; Με τέτοια γραμμή το ανέκδοτο "θέλω να κατεβάσω το Internet στο PC μου" δεν είναι και πολύ αστείο.


  2. #2
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291

    Re: Internet στα 2,5 Gbps από τη France Telecom!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
    Από adslgr.com
    ...


    Tα νερά ταράζει για μια ακόμη φορά η France Telecom, προσφέροντας πρωτοποριακές υπηρεσίες στους συνδρομητές της. Συγκεκριμένα λανσάρει πιλοτικό πρόγραμμα σε συγκεκριμένες περιοχές του Παρισίου με το οποίο παρέχει μέσω δικτύου οπτικών ινών πολύ υψηλές ταχύτητες πρόσβασης στο internet, που θα αγγίζουν τα 2,5/1,2 Gbps.

    H τεχνολογία που θα χρησιμοποιηθεί είναι το Giga Passive Optical Network (GPON). Για να γίνει εφικτή η παροχή της υπηρεσίας, η France Telecom δημιούργησε δίκτυο δίκτυο οπτικών ινών μήκους 100 χιλιομέτρων που συνδέει τα κέντρα της με τα διαμερίσματα των πελατών της.

    Το μηνιαίο κόστος για την υπηρεσία θα είναι 70? το μήνα, και μάλιστα θα προσφέρονται δωρεάν οι 2 πρώτοι μήνες. Μέσω αυτής θα παρέχονται υπηρεσίες video και ήχου πολύ υψηλής ευκρίνεια, για υπηρεσίες όπως διαδραστική τηλεόραση, τηλεδιάσκεψη, διανομή περιοεχομένου και πρωτοποριακά παιχνίδια.

    [END]

    Είπατε τίποτα; Με τέτοια γραμμή το ανέκδοτο "θέλω να κατεβάσω το Internet στο PC μου" δεν είναι και πολύ αστείο.




    Φοβερό!!! Κι εμείς στην Ελλάδα είμαστε ακόμη με Dial-up...
    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  3. #3
    Εγω παντως σε λιγο καιρο βαζω 512(απο 384), που σε λιγο καιρο θα γινει 4Mbit

  4. #4
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Και πως θα γίνει αυτό φίλε? Μήπως ο ΟΤΕ θα αναβαθμίσει το δίκτυό του ή μήπως θα δούμε να σκάβουν πάλι από την αρχή την Ελλάδα για να βάλουν οπτικές ίνες?


    Ζήτω το ELLADA ρε. Δεν το θέλουμε εμείς το Internet. Τα ξέρουμε όλα...
    I had a dream ...

  5. #5
    YEC Το avatar του/της alexk
    Εγγραφή
    06/08/2005
    Μηνύματα
    363

    Re: Internet στα 2,5 Gbps από τη France Telecom!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
    Από adslgr.com
    ...


    που θα αγγίζουν τα 2,5/1,2 Gbps.
    Θέλω να θέσω 2 ερωτήματα (μιας και έχει να κάνει με το αντικείμενο της δουλειάς μου)

    1. Έστω και έχεις 2.5Gbps στο σπίτι σου, στο pc σου. Τι router πρέπει να έχεις, τι switch, τι κάρτα δικτύου και πως θα το αξιοποιήσεις στο pc σου, από τη στιγμή που το throughput στο memory bus του pc-ιου είναι σε αυτά τα επίπεδα?

    2. Αυτή είναι η ταχύτητα μεταξύ του end-user και κέντρου του ISP και του αντίστοιχου όμοιου χρήστη του ISP? Γιατί για να είναι η ταχύτητα με το Internet (γενικά) είναι λίγο δύσκολο, μιας και το backbone BW που πρέπει να έχει ο provider πρέπει να είναι (αριθμός χρηστών) x 2.5Gbps [ και αυτό, αποκλειστικά για αυτούς τους χρήστες, άσε τους άλλους... ]. Κοινώς μιλάμε για κάτι 10δες terabit, το οποίο δεν υφίσταται τουλάχιστον σήμερα.

    Tέτοιες ταχύτητες έχουν οι ISPs με το εξωτερικό (2.5Gbps). Για να το δώσουν έτσι σε χρήστη λίγο δύσκολο...

    Παρεπιπτόντως, στην Ελλάδα μας, από άποψη υποδομής του BB δικτύου, είμαστε πολύ δυνατοί (επειδή κάποιοι φίλοι είπαν για σκάψιμο και ίνες). Το θέμα είναι τι θέλει/συμφέρει να δίνει ο ΟΤΕ στον χρήστη...
    www.clubcsl.com

  6. #6

    Re: Re: Internet στα 2,5 Gbps από τη France Telecom!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
    Θέλω να θέσω 2 ερωτήματα (μιας και έχει να κάνει με το αντικείμενο της δουλειάς μου)

    1. Έστω και έχεις 2.5Gbps στο σπίτι σου, στο pc σου. Τι router πρέπει να έχεις, τι switch, τι κάρτα δικτύου και πως θα το αξιοποιήσεις στο pc σου, από τη στιγμή που το throughput στο memory bus του pc-ιου είναι σε αυτά τα επίπεδα?
    Σωστή απορία, αν και υπάρχει ανάλογο υλικό σε (πολύ) πιο ακριβά μηχανήματα. Αλλά είμαι της άποψης πως πρώτα δίνεις τις δυνατότητες και μετά περιμένεις την εκμετάλλευσή τους. Με άλλα λόγια, κάτι μου λέει πως θα αρχίσουμε σιγά σιγά να βλέπουμε τα 10GB ethernet switches από μικρές κιζενοταιβανέζικες εταιρίες.



    2. Αυτή είναι η ταχύτητα μεταξύ του end-user και κέντρου του ISP και του αντίστοιχου όμοιου χρήστη του ISP? Γιατί για να είναι η ταχύτητα με το Internet (γενικά) είναι λίγο δύσκολο, μιας και το backbone BW που πρέπει να έχει ο provider πρέπει να είναι (αριθμός χρηστών) x 2.5Gbps [ και αυτό, αποκλειστικά για αυτούς τους χρήστες, άσε τους άλλους... ]. Κοινώς μιλάμε για κάτι 10δες terabit, το οποίο δεν υφίσταται τουλάχιστον σήμερα.

    Tέτοιες ταχύτητες έχουν οι ISPs με το εξωτερικό (2.5Gbps). Για να το δώσουν έτσι σε χρήστη λίγο δύσκολο...
    Και εγώ πιστεύω πως θα είναι μέχρι τους σερβερς του provider. Αλλά και έτσι να είναι, αν τα δεδομένα είναι κασαρισμένα, θα έχεις τρελλή ταχύτητα.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Εγω παντως σε λιγο καιρο βαζω 512(απο 384), που σε λιγο καιρο θα γινει 4Mbit
    Τι εννοείς θα γίνει 4Mbit???
    Έχω 512 στο σπίτι μου.

    Σήμερα άκουσα ότι οι εταιρίες θα αναγκασθούν να αναβαθμίσουν τις ταχύτητες σύνδεσης από Σεπτέμβρη, μετά από σύσταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής???
    Ξέρετε κάτι???
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
    Τι εννοείς θα γίνει 4Mbit???
    Έχω 512 στο σπίτι μου.

    Σήμερα άκουσα ότι οι εταιρίες θα αναγκασθούν να αναβαθμίσουν τις ταχύτητες σύνδεσης από Σεπτέμβρη, μετά από σύσταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής???
    Ξέρετε κάτι???
    Κατι διαβασα πριν απο καιρο, αλλα αφορουσε μονο την Οτενετ, οτι απο Σεπτεμβρη θα αναβαθμισει αυτοματα τις συνδεσεις χωρις αυξηση τιμης (ετσι και αλλιως τα λεφτα που δινουμε δεν ειναι και λιγα) , απο 384 σε 1 η σε 2 mbit, κ.ο.κ. , δεν θυμαμαι ακριβως αυτη την στιγμη.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Κατι διαβασα πριν απο καιρο, αλλα αφορουσε μονο την Οτενετ, οτι απο Σεπτεμβρη θα αναβαθμισει αυτοματα τις συνδεσεις χωρις αυξηση τιμης (ετσι και αλλιως τα λεφτα που δινουμε δεν ειναι και λιγα) , απο 384 σε 1 η σε 2 mbit, κ.ο.κ. , δεν θυμαμαι ακριβως αυτη την στιγμη.
    Μην λέμε ότι θέμε..... απο 1/9 θα το κάνει ξ ΟΤΕΝΕΤ και μαζί και άλλοι πάροχοι.... Δεν θα μείνει κανείς πίσω....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Μην λέμε ότι θέμε..... απο 1/9 θα το κάνει ξ ΟΤΕΝΕΤ και μαζί και άλλοι πάροχοι.... Δεν θα μείνει κανείς πίσω....


    ΟΚ διορθωση.....
    Απο ΟΣΑ θυμαμαι απο το αρθρο, μονο το ονομα ΟΤΕΝΕΤ μου εμεινε στο μυαλο, γιατι καλως η κακως ΕΚΕΙ τα ΣΚΑΩ..ΟΚ???
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  11. #11
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Παιδια χτες ανακαλυψα πως η vivodi δινει το DSLcube σε 2 ή 1mb (αναλογα αν πεσεις στο δικο της δικτυο ή στου ΟΤΕ) για 19? το μηνα! Κι εγω μπορω να εχω τα 2!!!

    Πηρα τηλ και μου ειπαν πως το συμβολαιο ειναι 12μηνο που σημαινει πως πριν ληξουν οι 5 μηνες πρεπει να παρεις αλλους 6+1 ή 12 ή οτι αλλο προσφερουν τοτε. Το θεμα ειναι ομως πως τοτε 99% οι τιμες θα εχουν πεσει κι αλλο, οποτε αν δεν σε πειραζει να εχεις παροχο τη vivodi (που εχω ακουσει καλα λογια) τοτε ολα καλα.

    Παω το απογευμα να τσιμπησω ενα διμεγαμπιτο, τα 384 ειναι πολυ λιγα πια


    http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=418

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Κατι διαβασα πριν απο καιρο, αλλα αφορουσε μονο την Οτενετ, οτι απο Σεπτεμβρη θα αναβαθμισει αυτοματα τις συνδεσεις χωρις αυξηση τιμης (ετσι και αλλιως τα λεφτα που δινουμε δεν ειναι και λιγα) , απο 384 σε 1 η σε 2 mbit, κ.ο.κ. , δεν θυμαμαι ακριβως αυτη την στιγμη.
    Κατι τετοιο θα γινει!
    Μονο που εχω HOL

  13. #13
    FZS600 Fazer Το avatar του/της schumacher_
    Εγγραφή
    13/05/2006
    Μηνύματα
    220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Κατι τετοιο θα γινει!
    Μονο που εχω HOL
    AFTER, αν ξεκινήσεις διαδικασίες, ρίξε καμία ενημέρωση για το πόσο αργούν κλπ, γιατί μόλις έληξε η forthnet μου και πάω κι εγώ για HOL 4mbit πλέον...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
    AFTER, αν ξεκινήσεις διαδικασίες, ρίξε καμία ενημέρωση για το πόσο αργούν κλπ, γιατί μόλις έληξε η forthnet μου και πάω κι εγώ για HOL 4mbit πλέον...
    Απλως που ειπαν οτι σε καποια φαση δεν θα εχω ιντερνετ για (μπορει και) κανα μηνα, και μετα θα εχω 512.
    Τωρα πληρωνω 60? και με την 512 θα πληρωνω 23?
    Μετα απο ολα αυτα βεβαια 4mbit

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Εγω παντως σε λιγο καιρο βαζω 512(απο 384), που σε λιγο καιρο θα γινει 4Mbit
    Μιας που το αναφερουμε το θεμα, εγω μεχρι εχθες ειχα 384 kb aDSL και ημουν απολυτως ικανοποιημενος..

    Και λεω μεχρι χθες, διοτι ανοιγω τον υπολογιστη, κανω login και βλεπω την ταχυτητα συνδεσης να ειναι πλεον στα 768 kbps!!!!!!

    Εχω παθει πλακα! Δεν ειναι πλασματικο νουμερο διοτι οντως πλεον το internet παει ΤΕΖΑ! :rotflmao:

    Και ολα αυτα χωρις να εχω πει οτιδηποτε για αναβαθμιση γραμμης η κατι αλλο! :wacko:


    Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
    Και πως θα γίνει αυτό φίλε? Μήπως ο ΟΤΕ θα αναβαθμίσει το δίκτυό του ή μήπως θα δούμε να σκάβουν πάλι από την αρχή την Ελλάδα για να βάλουν οπτικές ίνες?


    Ζήτω το ELLADA ρε. Δεν το θέλουμε εμείς το Internet. Τα ξέρουμε όλα...
    WWW, μην το λες φιλε διοτι στην Ηλιουπολη που μενω και περναγα προχθες απο Λ. Βουλιαγμενης την εχουν σκαψει ολη στους παραδρομους για να περασουν καλωδια οπτικων ινων! (ετσι ελεγε η προστατευτικη κορδελα τουλαχιστον!) Νομιζω οτι απο υποδομη παμε καλα σε σχεση με αλλες χωρες... Να λεμε και τα σωστα. Το Backbone που διαχειριζεται η HOL (βλεπε Παν/μιο της Κρητης) ειναι απο τα μεγαλυτερα στην Ευρωπη απο οσο θυμαμαι...
    Νίκος
    Open Horizons

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 651
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2013, 12:58
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:27
  3. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 18:29
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF