Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Κράνος και Πονοκέφαλος....

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96

    Κράνος και Πονοκέφαλος....

    Καλησπέρα, πριν μια εβδομάδα αγόρασα ένα OGK κράνος της σειράς FF4. Ενώ είναι πολύ ελαφρύ 1200 -1400 γρ. , τις περισσότερες φορές μετά απο 15 με 20 λεπτά οδήγησης με πιάνει πονοκέφαλος. Όχι όταν οδηγάω αλλά όταν το βγάλω. Κάποιες άλλες φορές όλα είναι κυριλλέ. Το πήρα Small, και αύτο πρέπει να είναι το σωστό γιατί πήγα και δοκίμασα και κάποια άλλα και σε όλα είδα το Small. Δεν νιώθω ότι με πιέζει όταν το βάζω, μόνο όταν το βγάζω αρχίζω και ζαλίζομαι. Οπότε τι γίνεται τώρα? Ανοιγεί με τον καιρό το κράνος? Θα το σινηθίσει το κεφάλι μου? Έψαξα τα αλλα ποστ αλλα δεν βρήκα κάτι, αν υπάρχει ήδη απάντηση απλά παραθέστε μου το τοπικ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    μηπως ειναι τυχαιο γεγονος εννοω οτι μπορει να εχεις πονοκεφαλο απο την κινιση απο την κουραση της μερας

    και οταν εισαι πανω στη μηχανη να εισαι τσιτα και να μην το καταλαβενεις και οταν κατεβαινεις και χαλαρωνεις να νιωθεις πονο


    αν σε ποναγε οσο το φορας θα ηταν λαθος νουμερο

    τωρα ομως δε βλεπω λογο


    τα κρανοι οντως ανοιγουν με το καιρο


    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  3. #3
    Εμενα παλι με πιανει πονοκεφαλος οταν ειμαι στην εθνικη με μεγαλες ταχυτητες και το κρανος με πιεζει σταθερα στο κουτελο...
    Νίκος
    Open Horizons

  4. #4
    Agorazontas ena kranos, sigoura ton proto kairo kai mexri to esoteriko tou kranous na parei tin "forma" tou kefaliou tha iparxoun elafrioi ponokefaloi.

    Paradeigma: Agorasa to RX-7 megethous Large. Pire peripou 4 ores se voltes prokeimenou to esoteriko tou kranous na erthei sta metra tou kefaliou mou kai na min me enoxlei.

    Genika, dedomenou tou gegonotos oti ena kranos den ftiaxnetai gia ta dika mas metra apolita, an to paroume sto sosto megethos endexomenos na exoume merikes enoxliseis. Omos, autes den prepei na vriskontai stin mprostini pleura tou kraniou, kathos, toulaxiston sta Arai, ekei den "anoigei" to kranos perissotero ara kai kata sinepeia den prokeitai pote na erthei sta metra mas. Stin prokeimeni periptosi profanos to kaloupi tou kranous den kanei gia to kefali mas.


    Btw, eidika tin proti fora pou foresa to kranos gia peripou misi ora, parakalousa na ftaso ston proorismo mou gia na to vgalo....Apisteutos ponos sta plaina tou kefaliou.
    I wait and I wait
    and what i really hate
    is the panic that stops me from breathing
    my knees hit the floor
    and I panic more

  5. #5
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    αν σε πιέζει στο μπροστινό και πάνω μέρος (όπως είπαν οι παραπάνω) μάλλον δε γίνεται τίποτα...


    αν σε πιέζει περισσότερο στα πλαινά μήπως να άλλαζες τα μαξιλαράκια...


    αν δε συμβαίνει τίποτα από τα παραπάνω ....


    πάρε κάνα depon....



  6. #6
    εκτός από την περίπτωση λάθους στο μέγεθος, πονοκέφαλος μπορεί να σε πιάνει λόγο δυσφορίας τώρα το καλοκαίρι, λόγω ζέστης και υγρασίας. Το ότι το νιώθεις αφού κατέβεις οφείλεται και σε αυτό που λεέι η EVI, όταν είσαι πάνω στη μοτο είσαι στη τσίτα και δεν το καταλαβαίνεις. Επίσης, ο αεροδυναμικός θόρυβος σε κράνη όπως το FF4 (σε ταχύτητες > 100) είναι υπεύθυνος σε μεγάλο βαθμό για την κούραση και τον πονοκέφαλο (αν κάνεις μεγάλη βολτα με ωτασπιδες θα δεις μεγάλη διαφορα στη κουραση).
    Συνδύασε τα (ζέστη, θόρυβος) και ο πονοκέφαλος είναι κάτι που μπορεί να έρθει ευκολα αν δεν εισαι συνηθισμένος.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
    αν σε πιέζει στο μπροστινό και πάνω μέρος (όπως είπαν οι παραπάνω) μάλλον δε γίνεται τίποτα...


    αν σε πιέζει περισσότερο στα πλαινά μήπως να άλλαζες τα μαξιλαράκια...


    αν δε συμβαίνει τίποτα από τα παραπάνω ....


    πάρε κάνα depon....




    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Μολις πήρα deponaki, με πιέζει λίγο μόνο στα αυτιά και τώρα που έχω πονοκέφαλο έχω απλά ένα ελαφρύ πόνο πίσω αριστερά και δεξιά.....


    Τα μαξιλαράκια να τα αλλάξω και να βάλω τί? Πάντως πάνω απο μία ώρα συνολικά δεν το έχω φορέσει

  8. #8
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Μήπως βγάζεις απότομα το κράνος με αποτέλεσμα να σου δημιουργεί πονοκέφαλο??μαλακία είπα ε?

    Πολλές φορές, όταν είμαστε πολλές ώρες στο δρόμο και κάτω από τον ήλιο αισθανόμαστε μια δυσφορία.

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Μολις πήρα deponaki, με πιέζει λίγο μόνο στα αυτιά και τώρα που έχω πονοκέφαλο έχω απλά ένα ελαφρύ πόνο πίσω αριστερά και δεξιά.....


    Τα μαξιλαράκια να τα αλλάξω και να βάλω τί? Πάντως πάνω απο μία ώρα συνολικά δεν το έχω φορέσει
    μαλλον πρεπει να κοιταξεις τον αυχενα μιας και ο πονος ειναι αριστερα και δεξια πισω

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
    .....Τα μαξιλαράκια να τα αλλάξω και να βάλω τί? Πάντως πάνω απο μία ώρα συνολικά δεν το έχω φορέσει
    Αρχικά δημιουργήθηκε από packo
    Paradeigma: Agorasa to RX-7 megethous Large. Pire peripou 4 ores se voltes prokeimenou to esoteriko tou kranous na erthei sta metra tou kefaliou mou kai na min me enoxlei.

    Nomizo oti edo einai i apantisi sou...Oso gia ta maksilarakia...e..Den nomizo...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
    Μήπως βγάζεις απότομα το κράνος με αποτέλεσμα να σου δημιουργεί πονοκέφαλο??μαλακία είπα ε?
    Den vgazei perikefalaia mesaionikis panoplias...Kranos vgazei... :-)
    I wait and I wait
    and what i really hate
    is the panic that stops me from breathing
    my knees hit the floor
    and I panic more

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
    μαλλον πρεπει να κοιταξεις τον αυχενα μιας και ο πονος ειναι αριστερα και δεξια πισω
    Έχω κατάγματα στον αυχένα....αλλά το θέμα είναι ότι όταν έκανα μαθήματα φόραγα για 2 ώρες ένα κράνος full face και βαρύ αλλά ποτέ δεν με έπιασε πονοκέφαλος επειδή μάλλον είχε παραανοίξει απο την χρήση

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της thrax
    Εγγραφή
    24/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Εχω ενα nolan N81 και μετα απο καμια ωρα που το φοραω με ποναει στην κορυφή του κεφαλιου μου, ψηλα. Μηπως εχουν παραανοιξει τα πλαινα σφουγγαρια και με παταει απο πανω? Θεωρητικα ισως να το εξηγει αλλα δεν νομιζω. Το χω μονο 1 χρονο! Μηπως εχει κατσει το πανω σφουγγαρι? ειναι ενα πολυ λεπτο ετσι κι αλλιως.
    Σορρυ που σπαμαρω, αλλα μου φανηκε σχετικο το θεμα και ειπα να μην ανοιγω αλλο.

  13. #13
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thrax
    Εχω ενα nolan N81 και μετα απο καμια ωρα που το φοραω με ποναει στην κορυφή του κεφαλιου μου, ψηλα. Μηπως εχουν παραανοιξει τα πλαινα σφουγγαρια και με παταει απο πανω?
    μήπως έχει χτυπηθεί το κράνος και έχει αλλάξει η δομή του "αφρολέξ"?

  14. #14
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thrax
    Εχω ενα nolan N81 και μετα απο καμια ωρα που το φοραω με ποναει στην κορυφή του κεφαλιου μου, ψηλα. Μηπως εχουν παραανοιξει τα πλαινα σφουγγαρια και με παταει απο πανω? Θεωρητικα ισως να το εξηγει αλλα δεν νομιζω. Το χω μονο 1 χρονο! Μηπως εχει κατσει το πανω σφουγγαρι? ειναι ενα πολυ λεπτο ετσι κι αλλιως.
    Σορρυ που σπαμαρω, αλλα μου φανηκε σχετικο το θεμα και ειπα να μην ανοιγω αλλο.

    και εγω εχω ενα νολαν σαν δευτερο κρανος το εχω πανω απο 2 χρονια

    αλλα το χαλι του ξεκινησε πιο νωρις

    πεσαν τα μαξιλαρακια πολυ και εγινε 2 νουμερα μεγαλυτερο
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    ολοι βλέπω ευχαριστημένοι είμαστε

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος και Θόλωμα....
    από kotsos84 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2007, 11:49
  2. Δεν βάζεις κράνος και ζώνη;... δώσε το 1/3 του μισθού σου...νεός ΚΟΚ
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 180
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 01:19
  3. Κράνος και θόρυβος
    από bonepeeler στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2006, 09:18
  4. κράνος και "πτωση"
    από tzanismille στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2004, 00:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF