Σελίδα 10 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #136
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ ΤΡΕΜΕΤΕ...........


    Έρχεται τό.........ASC......τής bmw......
    Automatic.....
    Stability.....
    Control...........
    Καί τά μυαλά στά κάγκελα......!!!!!!!
    Άντε μπροστά του τό abs......είναι.....άγγελούδι....!!!!!!
    Άστο zireous....τζάμπα προσπαθείς....
    Ή τύχη μας πάντα ήταν στά χέρια άλλων....
    Τό μόνο πού μένει είναι τό άτομο....
    Όποιος μπορεί καί τό νοιώθει πιά κάνει τήν ....
    ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ......μόνος του....!!!!!!!
    Μέ κάθε άγορά μηχανής..........

    ΔΩΡΟ ΟΙ ΡΑΓΕΣ.....!!!!!!!!!!



  2. #137

    Re: Re: Και πέρα από την ασφάλεια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Τα περισσότερα σύγχρονα μηχανάκια διαθέτουν αυτές τις ενδείξεις.
    Ναι αρκετά τώρα διαθέτουν, όχι όλα, τα είχα λίγο πάρει γιατί έπρεπε να έχουν όλα και νωρίτερα, δεν είχε κόστος αλλά απλώς καμιά φορά οδηγεί την εξέλιξη το μάρκετινγκ, δηλ. άσε το βάζουμε του χρόνου που δεν θάχουμε να δείξουμε τίποτα άλλο.

    Γενικά με την ασφάλεια στα αυτοκίνητα συζητάω συχνά με τον αδερφό μου και όταν το ΒΧ του 1986 που είχαμε ήταν ασφαλέστερο από τα μετέπειτα αυτοκίνητα που οδηγήσαμε -εκτός τα τελείως κανούργια με τα ΕSP -τα βλέπουμε λίγο υποκριτικά μερικά πράγματα. Π.χ το Hyundai Elantra μπορούσε να γυρίσει άτσαλα αλλά ήταν πιο γρήγορο και παιχνιδιάρικο ή το Opel Astra που είχε μετά με τα λάστιχα της μάνας του ενώ ήταν υποστροφικό αν άφηνες στην βροχή για να μαζέψεις την μούρη ξεκόλλαγε πολύ απότομα. Με αναρτήσεις και τα δύο γίναν ΟΚ, πιο ουδέτερα αλλά και προοδευτικά όχι από έντονη υποστρ. να αφήσεις γκάζι και όταν γυρίσει χαιρετίσματα. Είχα οδηγήσει Opel Vectra και ο κώλος έπλεε όταν έβγαινες να προσπεράσεις νορμάλ με 70 χλμ. Δηλ. αν κάνεις ελιγμό με 150 χλμ τι θα γίνει.

    Όχι ότι ήταν και το καλύτερο αυτοκίνητο από αξιοπιστία ή ιδιαίτερα γρήγορο στις στροφές αλλά ο μέσος οδηγός ήταν πολύ ασφαλέστερος γιατί το αμάξι υπόστρεφε προοδευτικά και ποτέ δεν γυρνούσε, και κανείς άλλος δεν είχε τετοιο στήσιμο, γιατί?
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  3. #138
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521

    Re: Re: Re: Και πέρα από την ασφάλεια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
    Ναι αρκετά τώρα διαθέτουν, όχι όλα, τα είχα λίγο πάρει γιατί έπρεπε να έχουν όλα και νωρίτερα, δεν είχε κόστος αλλά απλώς καμιά φορά οδηγεί την εξέλιξη το μάρκετινγκ, δηλ. άσε το βάζουμε του χρόνου που δεν θάχουμε να δείξουμε τίποτα άλλο.
    Μάρκετιγκ = κονόμα.
    Τόσο ακριβό το ABS που σήμερα κάποιοι το κάνουν δώρο.
    Σκέψου και πόσα άλλα δώρα δίνουν κάποιοι με την αγορά καινούριας μηχανής, σκέψου και τις προσφορές που γίνονται συνέχεια σε διάφορα μοντέλα και θα δεις τι κονόμα πέφτει.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  4. #139
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ ΤΡΕΜΕΤΕ...........


    Έρχεται τό.........ASC......τής bmw......
    Automatic.....
    Stability.....
    Control...........
    Καί τά μυαλά στά κάγκελα......!!!!!!!
    Άντε μπροστά του τό abs......είναι.....άγγελούδι....!!!!!!
    Άστο zireous....τζάμπα προσπαθείς....
    Ή τύχη μας πάντα ήταν στά χέρια άλλων....
    Τό μόνο πού μένει είναι τό άτομο....
    Όποιος μπορεί καί τό νοιώθει πιά κάνει τήν ....
    ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ......μόνος του....!!!!!!!
    Μέ κάθε άγορά μηχανής..........

    ΔΩΡΟ ΟΙ ΡΑΓΕΣ.....!!!!!!!!!!


    πω-πω ρε φιλε....
    για abs μιλαγαμε και εσυ το ανηγαγες το θεμα σε κοινωνικοπολιτικο φαινομενο....
    Αν παρ΄ολα αυτα θες να ταυτιστεις με τα λεγομενα σου , μπορεις να αγορασεις μια ural η μια enfield ...οποιο μοντελο θες εσυ και να γυρισεις την πλατη σου στα μεγαλα τραστ των ''δυτικων'' κατασκευαστων που καπηλευοντε τον μοχθο του εργατη και δημιουργουν την υπεραξια.....

  5. #140
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    πω-πω ρε φιλε....
    για abs μιλαγαμε και εσυ το ανηγαγες το θεμα σε κοινωνικοπολιτικο φαινομενο....
    Αν παρ΄ολα αυτα θες να ταυτιστεις με τα λεγομενα σου , μπορεις να αγορασεις μια ural η μια enfield ...οποιο μοντελο θες εσυ και να γυρισεις την πλατη σου στα μεγαλα τραστ των ''δυτικων'' κατασκευαστων που καπηλευοντε τον μοχθο του εργατη και δημιουργουν την υπεραξια.....

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ.........


    Δικαίωμα σου νά τά έρμηνεύεις όπως θέλεις.....!!!!!!!!


    Άπάντησε μου λοιπόν γιατί .......ή suzuki.....πήρε ένα πολύ παλιό...
    μηχανάκι.....τό bandit-650 παράδειγμα....
    καί τούβαλε abs.....!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Καί ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ...στό GSX-R1000....ή στό HAYABUSA...????
    Mόλις τό βρείς είμαι έτοιμος γιά.....
    ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΗ.......ΣΥΖΗΤΗΣΗ .....!!!!!!!!!
    Ά καί κάτι άλλο μή μέ βλέπεις έτσι......
    ΕΙΜΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ.............άλλά....μέ...
    ΔΕΞΙΑ....ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ....!!!!!!
    ΕΣΥ...???




  6. #141
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ.........


    Δικαίωμα σου νά τά έρμηνεύεις όπως θέλεις.....!!!!!!!!


    Άπάντησε μου λοιπόν γιατί .......ή suzuki.....πήρε ένα πολύ παλιό...
    μηχανάκι.....τό bandit-650 παράδειγμα....
    καί τούβαλε abs.....!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Καί ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ...στό GSX-R1000....ή στό HAYABUSA...????
    Mόλις τό βρείς είμαι έτοιμος γιά.....
    ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΗ.......ΣΥΖΗΤΗΣΗ .....!!!!!!!!!
    Ά καί κάτι άλλο μή μέ βλέπεις έτσι......
    ΕΙΜΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ.............άλλά....μέ...
    ΔΕΞΙΑ....ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ....!!!!!!
    ΕΣΥ...???



    Η suzuki εβαλε abs στο bandit για τους εξης λογους :

    α) Ειναι μια χρηστικη μοτοσυκλετα ...και στις χρηστικες μοτοσυκλετες που θα διανυσουν πολλααααα χιλιομετρα μεσα στην πολη αλλα θα χρησιμοποιηθουν και σαν μεσο γενικων μετακινησεων, το abs κατα την αποψη μου επιβαλλεται!!!

    β)Ειχε abs και ο ανταγωνισμος (cbf και προσφατα το fz6 ,το er κ.τ.λ....)

    γ)To bandit πουλαει σαν τρελο στην Γερμανια και γενικα στην Β.Ευρωπη , οπου η μοτοσυκλετιστικη παιδια τους ειναι ετη φωτος μπροστα απο την δικη μας....τι θελω να πω με αυτο? Οτι οι ανθρωποι παρ΄ολο που εχουν ενα καρο πιστες και τελειο δικτυο αυτοκινητοδρομων , αγοραζουν με βαση τις δυνατοτητες τους και τα θελω τους και οχι για να πουλησουν μουρη στην καφετερια και τα γκομενακια...αυτοι λοιπον καβαλανε μοτοσυκλετα επειδη πραγματικα γουσταρουν και την χρησιμοποιουν σαν αποκλειστικο μεταφορικο τους μεσο λογω αποψης και συνειδητα....το εν λογω αγοραστικο κοινο λοιπον ''ψοφαει'' για abs , tcs , bpt , sclpt και δεν ξερω και εγω τι αλλο.....πολλοι Ελληναρες τους αποκαλουν και μαλακες οταν ερχονται με 40 βαθμους το καλοκαιρι στην χωρα μας ντυμενοι στα δερματα με μποτες και γαντια....περα λοιπον απο την αληθινη απολαυση του μοτοσυκλετισμου (που δεν ειναι απαραιτητα μονο 200αρες και ξυσιμο παντου και παντα) ενδιαφεροντε και για την ασφαλεια τους... ειναι πολυ ομορφο να βλεπεις μεσηλικα ζευγαρια να ερχονται με δυο μοτοσυκλετες για διακοπες....αυτα για τους ξενερωτους κατευθυνομενους μοτοσυκλετιστες της Β.Ευρωπης...που τυγχανει βεβαια να ειναι και πολυ μεγαλυτερη αγορα απο την δικη μας ....οποτε τα θελω τους, ειναι αυτοματα πραξη απο τους κατασκευαστες.....αληθεια , πιστευει κανεις οτι το KTM990adventure ειχε αναγκη απο abs?....για δειτε που εκανε τις περισσοτερες πωλησεις....Γερμανια ε?...μπραβο!


    Τωρα σε οτι αφορα το αλλο σκελος της ερωτησης σου δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πω πολλα ....το gsxr ειναι μηχανη φτιαγμενη (οπως και ολα τα ss )για πιστα....η Ελληνικη πραγματικοτητα εχει αναγκασει τετοια μηχανακια να σερνονται και να κοπανανε τις αναρτησεις τους στο ''υπεροχο'' οδικο μας δικτυο....Για την χρηση που πραγματικα αξιζει σε ενα gsxr το abs δεν εχει να προσφερει τιποτα ....για την χρηση που του κανουν οι Ελληνες μοτοσυκλετιστες εχει να προσφερει πολλα...

    ..το Ηayabusa ειναι μια μηχανη ''υπερατλαντικων'' ταξιδιων...δεν εχει υποστει ουσιαστικες αλλαγες εδω και χρονια....το νεο ΖΖR 1400 καθως και το BMW K1200S ειναι και τα δυο εφοδιασμενα με abs , αν σου λεει κατι αυτο....το οτι και τα δυο ειναι ισαξιες η και καλυτερες μοτοσυκλετες απο το busa ειναι επισης δεδομενο...εκτος αν το κριτηριο σου ειναι ποια βγαζει δεκα χλμ τελικης παραπανω...η δουλεια τους ειναι να πηγαινουν οσο πιο ''τεζα'' ειναι ανθρωπινως δυνατο στους αυτοκινητοδρομους
    , αλλα με ΑΣΦΑΛΕΙΑ και ελεγχο.Για αυτο λοιπον και η εξελιξη η οποια περιλαμβανει και το abs!!

    Γενικα αν εισαι θιασωτης της θεωριας οτι πρεπει να αποδυκνειεις την ''μοτοσυκλετοσυνη'' σου αρνουμενος καθε τεχνολογικη εξελιξη , προς οφελως της ασφαλειας και της ανεσης , μπορεις ανετα να παρεις ενα Μπολντορι 20αετιας και να μαζοχιστης οσο γουσταρεις....


    εγω ειμαι Βουδιστης διαμαρτυρομενος , αναρχοφασιστας και Παναθηναϊκος...αυτα

  7. #142
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Η suzuki εβαλε abs στο bandit για τους εξης λογους :

    α) Ειναι μια χρηστικη μοτοσυκλετα ...και στις χρηστικες μοτοσυκλετες που θα διανυσουν πολλααααα χιλιομετρα μεσα στην πολη αλλα θα χρησιμοποιηθουν και σαν μεσο γενικων μετακινησεων, το abs κατα την αποψη μου επιβαλλεται!!!

    β)Ειχε abs και ο ανταγωνισμος (cbf και προσφατα το fz6 ,το er κ.τ.λ....)

    γ)To bandit πουλαει σαν τρελο στην Γερμανια και γενικα στην Β.Ευρωπη , οπου η μοτοσυκλετιστικη παιδια τους ειναι ετη φωτος μπροστα απο την δικη μας....τι θελω να πω με αυτο? Οτι οι ανθρωποι παρ΄ολο που εχουν ενα καρο πιστες και τελειο δικτυο αυτοκινητοδρομων , αγοραζουν με βαση τις δυνατοτητες τους και τα θελω τους και οχι για να πουλησουν μουρη στην καφετερια και τα γκομενακια...αυτοι λοιπον καβαλανε μοτοσυκλετα επειδη πραγματικα γουσταρουν και την χρησιμοποιουν σαν αποκλειστικο μεταφορικο τους μεσο λογω αποψης και συνειδητα....το εν λογω αγοραστικο κοινο λοιπον ''ψοφαει'' για abs , tcs , bpt , sclpt και δεν ξερω και εγω τι αλλο.....πολλοι Ελληναρες τους αποκαλουν και μαλακες οταν ερχονται με 40 βαθμους το καλοκαιρι στην χωρα μας ντυμενοι στα δερματα με μποτες και γαντια....περα λοιπον απο την αληθινη απολαυση του μοτοσυκλετισμου (που δεν ειναι απαραιτητα μονο 200αρες και ξυσιμο παντου και παντα) ενδιαφεροντε και για την ασφαλεια τους... ειναι πολυ ομορφο να βλεπεις μεσηλικα ζευγαρια να ερχονται με δυο μοτοσυκλετες για διακοπες....αυτα για τους ξενερωτους κατευθυνομενους μοτοσυκλετιστες της Β.Ευρωπης...που τυγχανει βεβαια να ειναι και πολυ μεγαλυτερη αγορα απο την δικη μας ....οποτε τα θελω τους, ειναι αυτοματα πραξη απο τους κατασκευαστες.....αληθεια , πιστευει κανεις οτι το KTM990adventure ειχε αναγκη απο abs?....για δειτε που εκανε τις περισσοτερες πωλησεις....Γερμανια ε?...μπραβο!


    Τωρα σε οτι αφορα το αλλο σκελος της ερωτησης σου δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πω πολλα ....το gsxr ειναι μηχανη φτιαγμενη (οπως και ολα τα ss )για πιστα....η Ελληνικη πραγματικοτητα εχει αναγκασει τετοια μηχανακια να σερνονται και να κοπανανε τις αναρτησεις τους στο ''υπεροχο'' οδικο μας δικτυο....Για την χρηση που πραγματικα αξιζει σε ενα gsxr το abs δεν εχει να προσφερει τιποτα ....για την χρηση που του κανουν οι Ελληνες μοτοσυκλετιστες εχει να προσφερει πολλα...

    ..το Ηayabusa ειναι μια μηχανη ''υπερατλαντικων'' ταξιδιων...δεν εχει υποστει ουσιαστικες αλλαγες εδω και χρονια....το νεο ΖΖR 1400 καθως και το BMW K1200S ειναι και τα δυο εφοδιασμενα με abs , αν σου λεει κατι αυτο....το οτι και τα δυο ειναι ισαξιες η και καλυτερες μοτοσυκλετες απο το busa ειναι επισης δεδομενο...εκτος αν το κριτηριο σου ειναι ποια βγαζει δεκα χλμ τελικης παραπανω...η δουλεια τους ειναι να πηγαινουν οσο πιο ''τεζα'' ειναι ανθρωπινως δυνατο στους αυτοκινητοδρομους
    , αλλα με ΑΣΦΑΛΕΙΑ και ελεγχο.Για αυτο λοιπον και η εξελιξη η οποια περιλαμβανει και το abs!!

    Γενικα αν εισαι θιασωτης της θεωριας οτι πρεπει να αποδυκνειεις την ''μοτοσυκλετοσυνη'' σου αρνουμενος καθε τεχνολογικη εξελιξη , προς οφελως της ασφαλειας και της ανεσης , μπορεις ανετα να παρεις ενα Μπολντορι 20αετιας και να μαζοχιστης οσο γουσταρεις....


    εγω ειμαι Βουδιστης διαμαρτυρομενος , αναρχοφασιστας και Παναθηναϊκος...αυτα

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ.......


    Βάζελε....
    Νά λέμε όλη τήν άλήθεια......!!!!
    Πρώτα πρώτα τήν μοτοσυκλεττιστική παιδεία ένός λαού.....
    πού είναι ύπεύθυνος μαζί μέ τούς ήγέτες του....
    Χίτλερ καί Κάιζερ....γιά δύο παγκόσμιους πολέμους τήν......
    ΕΧΩ ΧΕΣΜΕΝΗ.....!!!!!!!
    Άσε τούς Γερμανούς .......πολύ κακό παράδειγμα....!!!!!!
    Μαζί μέ αύτούς ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ......καί μέ τά bmw.....
    ΓIATI MOY ΘYMIZOYN AYTOKINHTA.....!!!!
    Δέ μού τά λές καλά.....
    Τό ZZR-1400 πουλάει σάν τρελλό...???
    Δέν είναι Μπολντόρι καί τό 2006...βγήκε...
    ΚΑΙ........ΧΩΡΙΣ.......abs....!!!!!!!!
    Πάντα ή πλύση έγκεφάλου ξεκινάει άπό τούς πολλούς......καί όχι..
    ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ.....!!!!!
    Άλλά παρ'όλα αύτά γιά πές μου....στήν Εύρώπη πιό πολλά...
    bandit.....έχουν πουληθεί.....
    ή.....GSX-R.....????
    Όσο γιά τό KTM......γιά πάνε στήν Αύστρία νά μπείς σέ χώμα.....!!!!!
    Γιαυτό κάναν καί τή μαλακία μέ τό abs......καί έχουν φάει τό κράξιμο.....
    Οί Γερμανοί βλέπεις είναι πιό μάγκες ......βάλαν καί τό διακοπτάκι.........!!!!!!
    Έν πάσει περιπτώσει.......νομίζω πώς τζάμπα τά λέμε.....!!!!!
    Άλλού είσαι έσύ άλλού έγώ.....
    Εύτυχώς όμως πού μερικοί άκόμα σκέπτονται σάν καί μένα καί ύπάρχουν άκόμα.....
    GSX-R....750 καί 1000.....
    ΖΧ-10.......
    ΖΖR-1400...χωρίς...abs.......
    R1......
    R6......
    καί φυσικά...
    HAYABUSA.....!!!!!!
    Πού όταν φίλε μου άπό τό 1999 έχει τέτοιου....είδους ψεκασμό.....
    άν τό γνωρίζεις.....ήταν πολύ εύκολο νά τής βάλουν καί ένα abs........Έ τί λές....7 χρόνια είναι αύτά...!!!!
    ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ......
    ΧΩΜΑ......ΧΩΜΑ.....ΧΩΜΑ......
    Καί πήγαν καί βάλανε στό bandit...καί στό v-strom....τό 650 όμως.......
    ΕΛΑ ΝΤΕ.......ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ.......???????
    Έγώ φίλε μου θά παίρνω άπό τήν τεχνολογία....
    ότι μού κάνει τό μηχανάκι μου.....
    ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟ....
    ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ....
    ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΕΣ..... κ.λ.π........κ.λ.π....
    Άλλά.......θά βασίζομαι....στά χεράκια μου......
    ΟΣΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ....CONTROLLER.....τού abs....!!!!!
    Tό abs.....ήταν άπλά μιά άφορμή.......
    Έπειτα φιλαράκο μου είμαι καί τής παλιάς σχολής μήν είσαι τόσο........ΑΥΣΤΗΡΟΣ....καί....ΚΑΥΣΤΙΚΟΣ....!!!!!!
    Προσωπικά τό βρίσκω πολύ καλό τό abs.......
    Γιά......ΠΑΠΑΚΙΑ
    .....ΤΖΙΠΑΚΙΑ......
    ....ΒΕΣΠΟΕΙΔΗ.....ΜΟΥΝΟΓΚΑΖΑ......κ.λ.π.....







  8. #143
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Δεν έχετε σκοπό να σταματήσετε να φαγωνώσαστε με το ABS.
    Είπαμε ότι το ABS είναι ένα σύστημα που εμποδίζει το μπλοκάρισμα του τροχού κατά το φρενάρισμα.
    Δεν ενδείκνυται για χωμάτινη οδήγηση, για πίστα και γενικά για καγκουριές.
    Οποιος κυκλοφορεί στο δρόμο και νομίζει ότι θα είναι πιο ασφαλής με το ABS ας το βάλει.


    συγνώμη που σας διέκοψα...να συνεχίσει η φαγωμάρα παρακαλώ

    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  9. #144
    Εγώ υπέδειξα (άσχετο άν νομίζω ότι απέδειξα) ότι το ABS στις μηχανές έχει μόνο μία χρήση:


    Να φρενάρεις χωρίς να χάνεις (σχεδόν καθόλου -και αυτό το σχεδόν είναι το έγκλημα) πρόσφυση ενώ η μηχανή είναι σε όρθια θέση (χωρίς κλίση), στην άσφαλτο.

    Η δράση του ABS σε οποιαδήποτε κλίση, σε πάει ανοιχτά.



    Άν νομίζετε ότι αυτά που είπα δεν έχουν βάση, δοκιμάστε τα στο δρόμο πρώτα και μετά τα λέμε για τις εντυπώσεις σας -ειδικά σε γρήγορες στροφές.

    Το ABS παίζει σε μηχανές με μεγάλη ζήτηση για ευνόητους λόγους (συχνά αυτός που θα πάρει πρώτη μηχανή -ακόμα κι εδώ-, θα του χρειαστεί το ABS, γιατί κανείς δεν του έμαθε να οδηγάει είτε αυτό σημαίνει να βλέπει μπροστά είτε να φρενάρει σωστά είτε οτιδήποτε σχετικό).


    Το ότι 9 στους 10 μοτοσυκλετιστές (στην Ελλάδα τουλάχιστον), δεν ξέρουν να οδηγάνε είναι γεγονός, διαλέχτε τη θέση σας και κάντε την ανάλογη εξάσκηση, μόνοι σας.
    Μη περιμένετε τη πρώτη τούμπα που μπορεί να είναι και η τελευταία σας...

  10. #145
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Δεν έχετε σκοπό να σταματήσετε να φαγωνώσαστε με το ABS.
    Είπαμε ότι το ABS είναι ένα σύστημα που εμποδίζει το μπλοκάρισμα του τροχού κατά το φρενάρισμα.
    Δεν ενδείκνυται για χωμάτινη οδήγηση, για πίστα και γενικά για καγκουριές.
    Οποιος κυκλοφορεί στο δρόμο και νομίζει ότι θα είναι πιο ασφαλής με το ABS ας το βάλει.


    συγνώμη που σας διέκοψα...να συνεχίσει η φαγωμάρα παρακαλώ


    . -

    εκλεισε το θεμα...

  11. #146
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Παρολο που ελειψα αρκετο καιρο απο την συζητηση (καταραμενη μητρικη, τωρα βρηκες να καεις) παρατηρησα πως αρκετοι ξεφυγαν απο τον ορο "μηχανη" και αρχισαν να συγκρινουν με citroen, opel astra κ.ο.κ. Ωστοσο... εχω 2 ερωτηματα... 1) Η επιδραση των ελαστικων στο ABS και 2)πλαγιασμα και αναγκαστικο φρεναρισμα σε στροφη με ABS Φοραω απο εργοστασιο σκληρα τουριστικα λαστιχα που αργουν κατα πολυ να ζεσταθουν και δεν μου επιτρεπουν ιδιαιτερα extreme οδηγηση με αποτελεσμα η μηχανη μου να μην μ'αφηνει να την "ριξω" ιδιαιτερα οταν ξυπναει ο μανιακος μεσα μου! Και ερωτω... Ποιο λαστιχο προτεινεται να "φορεσει" η μηχανη μου ωστε να κανω τα παιχνιδια μου και συγχρονως οταν πατησω νερα να μην τρελαινεται το ABS απο υπερβολικη ολισθιση... Please help me on this. Τωρα οσο αφορα το αναγκαστικο φρεναρισμα σε στροφη με ABS Δεν το εχω εξασκηθει ποτε λογω φοβου μην μου φυγει, μην μου γλυστρισει, μην αγκαλιασω την απεναντι μπαρα κ.ο.κ. Αν υποθεσουμε πως κινουμαι σε στεγνο δρομο με μαλακο λαστιχο (γομα) και μπαινω σε στροφη με 80-120 και για οποιονδηποτε λογο (γατα, σκυλος, τραγος, τουριστας, νεος οδηγος) με αναγκασει να φρεναρω ενω θα βρισκομαι σχετικα πλαγιασμενος τι θα επακολουθησει? Τουμπες? πεσιμο με συρσιμο? η απεναντι μπαρα? Αν καποιος με ABS εχει φτασει σε τετοιο διλημμα παρακαλω να απαντησει να ξερω. Ευχαριστω

  12. #147
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Παρολο που ελειψα αρκετο καιρο απο την συζητηση (καταραμενη μητρικη, τωρα βρηκες να καεις) παρατηρησα πως αρκετοι ξεφυγαν απο τον ορο "μηχανη" και αρχισαν να συγκρινουν με citroen, opel astra κ.ο.κ. Ωστοσο... εχω 2 ερωτηματα... 1) Η επιδραση των ελαστικων στο ABS και 2)πλαγιασμα και αναγκαστικο φρεναρισμα σε στροφη με ABS Φοραω απο εργοστασιο σκληρα τουριστικα λαστιχα που αργουν κατα πολυ να ζεσταθουν και δεν μου επιτρεπουν ιδιαιτερα extreme οδηγηση με αποτελεσμα η μηχανη μου να μην μ'αφηνει να την "ριξω" ιδιαιτερα οταν ξυπναει ο μανιακος μεσα μου! Και ερωτω... Ποιο λαστιχο προτεινεται να "φορεσει" η μηχανη μου ωστε να κανω τα παιχνιδια μου και συγχρονως οταν πατησω νερα να μην τρελαινεται το ABS απο υπερβολικη ολισθιση... Please help me on this. Τωρα οσο αφορα το αναγκαστικο φρεναρισμα σε στροφη με ABS Δεν το εχω εξασκηθει ποτε λογω φοβου μην μου φυγει, μην μου γλυστρισει, μην αγκαλιασω την απεναντι μπαρα κ.ο.κ. Αν υποθεσουμε πως κινουμαι σε στεγνο δρομο με μαλακο λαστιχο (γομα) και μπαινω σε στροφη με 80-120 και για οποιονδηποτε λογο (γατα, σκυλος, τραγος, τουριστας, νεος οδηγος) με αναγκασει να φρεναρω ενω θα βρισκομαι σχετικα πλαγιασμενος τι θα επακολουθησει? Τουμπες? πεσιμο με συρσιμο? η απεναντι μπαρα? Αν καποιος με ABS εχει φτασει σε τετοιο διλημμα παρακαλω να απαντησει να ξερω. Ευχαριστω
    Πρέπει να ξαναδιαβάσεις προσεχτικά τα παραπάνω ποστ.
    Το ABS δεν έχει καμία σχέση με τα λάστιχα. Εμποδίζει το μπλοκάρισμα του τροχού.
    Κι αν δεν έχουμε ορατότητα στη στροφή καλό είναι να μην μπαίνουμε με 80 - 120. Διαφορετικά πρέπει να τη σηκώσεις για να φρενάρεις.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  13. #148
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Κι αν δεν έχουμε ορατότητα στη στροφή καλό είναι να μην μπαίνουμε με 80 - 120
    Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου... Δυστυχως τις περισσοτερες φορες η πορωση αντικαθιστα την κοινη λογικη... THANX!!

  14. #149
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    6
    Παιδιά έχω διαβάσει 10 σελίδες ποστ, και ομολογώ οτι δεν βγάζω άκρη. Διαπίστωσα όμως οτι οι πολέμιοι του ABS πάντα κάπου προς το τέλος, προσθέτουν τη φράση "βέβαια μηχανή με ABS δεν έχω οδηγήσει".
    Η αλήθεια είναι οτι αν δεν έχει κάτω γλίτσα, πάγο, σκύλο, παππού με αγροτικό, το αν έχεις ή οχι ABS δεν το καταλαβαίνεις καν. Άρα στην νορμαλ οδήγηση δεν έχει καμμία διαφορά. Πρέπει να συμβεί κάτι έξω απο το συμηθισμένο για να πιάσει το ABS (αν έχεις ABS) ή να μπλοκάρεις και να πέσεις ή να το σώσεις με την καρδιά σου στα 300bmp (αν δεν έχεις ABS)

    Το σίγουρο είναι οτι οι δοκιμές σε άδειο πάρκινγκ σε σώζουν. Με ABS είναι εύκολο. Φρενάρεις όλο και πιο δυνατά, βρίσκεις το τέλειο σημείο που σε παίρνει, και αν πιάσει το ABS τότε αυτό θα σου πει οτι το παράκανες δείχνωντάς σου το όριο. Και απο εκεί και πέρα οδηγάς κάτω απο αυτό το όριο, προσπαθώντας ποτέ μα ποτέ να μην το κάνεις να μπλοκάρει. Οδηγώντας σαν να μην έχεις ABS.

    Σε μηχανή χωρίς ABS όμως? Πως προπονείσαι? Φρενάρεις όλο και πιο δυνατά, μέχρι να πέσεις?

    Το θέμα μας λοιπον δεν είναι, μηχανή με abs ή χωρίς. Αλλα πως το χρησιμοποιείς.
    Παράδειγμα, δείτε σύγκριση δύο μηχανών, και οι δύο με abs. Απλά ο ένας φρενάρει σταδιακά σαν να μην έχει abs, και ο άλλος τσαρουχώνει επίτηδες το φρένο ενεργοποιώντας το abs.

    http://www.youtube.com/watch?v=Q5wqqg97r4E

    Όσο για τους ρομαντικούς, αυτά τα ακούω βερεσέ. Είναι σαν να μου λες οτι εγώ προτιμώ μοτοσυκλέτα με πλατίνες και ταμπούρα. Αν βρεις καμμια τέτοια να αγοράσεις, τρύπα μου τη μύτη. Το ίδιο άστοχο θα είναι και το παρόν τόπικ σε λίγα χρόνια οπου το χωρίς abs όχημα, απλά δεν θα υπάρχει.
    Ακόμα και στα SS με την κατάλληλη ρύθμιση. Όπως το traction control, που σε άλλα αυτοκίνητα πιάνει πριν σπινιάρεις, σε άλλα σου επιτρέπει να ντριφτάρεις λίγο και ελεγχόμενα.


    Και μια σκέψη για την αγορά μηχανής χωρίς abs.....
    Εχω αστικό λεωφορείο στην επαρχία. Είναι παλιό και έχει 3 ακόμα χρόνια ζωής. Απο το νόμο πρέπει να το αλλάξουμε. Νέοι κανονισμοί όμως λένε οτι μέχρι το 2014, δηλαδή σε 3 μήνες, πρέπει να βάλουμε ABS. Δηλαδή σε παλιό όχημα, να σκάσουμε 2500 ευρώ, για να τοποθετήσουμε ABS. (εδώ και 2 χρόνια επιτρεπόταν η κυκλοφορία χωρίς ABS αλλα ήταν απαραίτητο για την μεταβίβαση της άδειας. Τώρα πλέον είναι απαραίτητο και για κυκλοφορία ή ΚΤΕΟ)

    Ποιος μου λέει οτι σε λίγο καιρό, ίσως το 2015, δε θα γίνει και το ίδιο σε μηχανές χωρίς ABS?
    Να πρέπει να βάλεις ABS ή να το αποσύρεις, μηδενίζοντας αυτομάτως την μεταπολιτική του αξία.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    ΥΓ.: (Βέβαια μηχανή με ABS δεν έχω οδηγήσει)
    Τελευταία τροποποίηση από UltiMo_; 24/09/2013 στις 15:26.
    When life throws you curves, aim for the apex

  15. #150
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Το ABS θα ειναι υποχρεωτικο απο το 2016 (αν θυμαμαι καλα) σε ολες τις μοτοσυκλετες ανω των 125 (?) κυβικων.
    Αυτο ομως δεν σημαινει οτι οι μηχανες παραγωγης προ του 2016 που δεν εχουν ABS θα αναγκαστουν να βαλουν αλλα οτι οσων η παραγωγη ειναι απο 1/1/2016 θα εχουν το ABS στον βασικο εξοπλισμο.

    Αυτο που λες για το αστικο φανταζομαι το εκαναν γιατι ειναι ενα ΜΜΜ και κουβαλαει πολλες ψυχες καθημερινα, οποτε η ασφαλεια προεχει σε τετοιες περιπτωσεις.
    Αντιθετα στα αυτοκινητα που χρησιμοποιειται η τεχνολογια αυτη περισσοτερα χρονια απο οτι στις μηχανες ακομη δεν αναγκασαν οσους δεν εχουν να βαλουν, ουτε φαινεται να εχουν τετοιο σκοπο.

Σελίδα 10 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 16:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 08:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF