Σελίδα 15 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #211
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Δηλαδή όλοι εσείς οι πιστοί του abs προσπαθείτε να προσυλητίσετε τους άπιστους σε κάτι που προσφέρει προφανέστατα αμφισβητούμενα πλεονεκτήματα και, μάλιστα, αφορά εκτός της ίδιας της ζωής τους ΚΑΙ την τσέπη τους.

    Μάλιστα. Αυτό ακριβώς που είπα στο προηγούμενο ποστ ^^
    Life begins at 45°.

  2. #212
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Ειναι πολυ λιγοι αυτοι που μπορουν να βγαλουν το κεφαλι τους απο την αμμο και να παραδεχτουν το αυτονοητο.

    Το ABS ειναι στα ΣΥΝ της οδηγησης με οχημα. Οσοι λενε το αντιθετο, απλα δεν εχουν στο μηχανακι τους και ουτε εχουν τα λεφτα να το αλλαξουν για να παρουν ενα με συστημα αντιμπλοκαρισματος.
    Ή δεν έχουν κάτσει σε καναπέ του πόνου ... ακίνητοι για βδομάδα +

  3. #213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Ή δεν έχουν κάτσει σε καναπέ του πόνου ... ακίνητοι για βδομάδα +
    όχι απαραίτητα ....

    εγώ έκατσα 1 μήνα + , αλλά έτυχε , και πάλι μηχανή χωρίς abs πήρα .

    Θα το ήθελα , αλλά δεν τρελαίνομαι και που δεν το έχω .

  4. #214
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    ποια ειναι τα αμφισβητουμενα πλεονεκτηματα και μαλιστα προφανη;
    κι εστω αν για καποιον δεν εχει κανενα πλεονεκτημα, υπαρχει καποιο μειονεκτημα για να το αποφυγει; μηπως χαλαει τα φρενα; προσθετει 1 κιλο βαρος ή 1000 ευρω στην τιμη;
    η κουβεντα δεν γινεται για να πειστει καποιος να αγορασει κατι αλλα οι νομοι της φυσικης ειναι αμειλικτοι

  5. #215
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Αν υπήρχαν μόνο πλεονεκτήματα, δε νομίζεις ότι δε θα έφτανε τις 15 σελίδες; Θα ήταν "ABS, H ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ".

    Oπότε ή είναι υπό αμφισβήτηση ή όσοι δεν το γουστάρουν είναι ηλίθιοι. Αφήστε τον κόσμο να κάνει ό,τι γουστάρει με το κορμί του και τα λεφτά του.
    Life begins at 45°.

  6. #216
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν υπήρχαν μόνο πλεονεκτήματα, δε νομίζεις ότι δε θα έφτανε τις 15 σελίδες; Θα ήταν "ABS, H ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ".

    Oπότε ή είναι υπό αμφισβήτηση ή όσοι δεν το γουστάρουν είναι ηλίθιοι. Αφήστε τον κόσμο να κάνει ό,τι γουστάρει με το κορμί του και τα λεφτά του.
    Εννοιες οπως ο "προσυλιτησμος", ειναι κατι που εσυ εισηγαγες στην συζητηση.
    Εδω "απλωνουμε" αποψεις, δεν επιβαλλει καποιος κατι.

    Και εν μερει συμφωνω, καθως ειχα/εχω και θα εχω μηχανακι χωρις ΑΒΣ.
    Εχω κι ενα με. Να πω την αληθεια και με τα 2 εχω πεσει/χτυπησει.

    Αλλα το ΑΒΣ δεν ειναι η 'αληθεια'. Αν δεν ξερεις να φρεναρεις, οτι και να βαλεις πανω, παλι δεν θα φρεναρεις.
    Καλο το ΑΒΣ, βοηθα. Μα δεν ειναι με το εκκλησακι ταμενο οποιος δεν το εχει.

    Αλλα απο το να λεμε αποψη, στο οτι επηρρεαζουμε, εχει καποια παρασαγγας διαφορα.

    Επισης, αν ηταν τοσο διαβολικο, γιατι το εκαναν μονιμη παροχη σε ολες τις μοτο;


    Το "Αφηστε τον κοσμο...." απλα ασχολιαστο, μιας και ειναι φαιδρο.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  7. #217
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Εννοιες οπως ο "προσυλιτησμος", ειναι κατι που εσυ εισηγαγες στην συζητηση.
    Εδω "απλωνουμε" αποψεις, δεν επιβαλλει καποιος κατι.
    Έννοιες όπως "επιβάλλει" είναι κάτι που εισήγαγες εσύ στη συζήτηση. Αν ανατρέξεις σε ένα λεξικό, θα μάθεις τι σημαίνει "προσυλητισμός", όπως και πώς γράφεται. Δεν προϋποθέτει απαραίτητα βίαιη επιβολή. Το χρησιμοποίησα ορθώς, όπως οποιαδήποτε άλλη λέξη στα κείμενά μου.

    Κανείς δεν "απλώνει απόψεις" όταν οι μεν υποστηρίζουν ότι το abs ΕΙΝΑΙ σωτήριο, τελεία και παύλα κι ότι οι δε κακώς δεν το επιλέγουν και δε νοιάζονται για τη ζωή τους (λολ).

    Δεν είπε κανείς ότι είναι διαβολικό. Αλλά για όσα πλεονεκτήματα προσφέρει, έχει άλλα τόσα μειονεκτήματα. Αλλιώς δε θα υπήρχε συζήτηση εξ αρχής.

    Το "γιατί το έκαναν μόνιμη παροχή σε όλες τις μοτό" ("όλες";!) ασχολίαστο, καθώς δεν είναι καν αστείο. Αφήνω κάποιον άλλον να απαντήσει για το προφανές.
    Life begins at 45°.

  8. #218
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έννοιες όπως "επιβάλλει" είναι κάτι που εισήγαγες εσύ στη συζήτηση. Αν ανατρέξεις σε ένα λεξικό, θα μάθεις τι σημαίνει "προσυλητισμός", όπως και πώς γράφεται. Δεν προϋποθέτει απαραίτητα βίαιη επιβολή. Το χρησιμοποίησα ορθώς, όπως οποιαδήποτε άλλη λέξη στα κείμενά μου.

    Κανείς δεν "απλώνει απόψεις" όταν οι μεν υποστηρίζουν ότι το abs ΕΙΝΑΙ σωτήριο, τελεία και παύλα κι ότι οι δε κακώς δεν το επιλέγουν και δε νοιάζονται για τη ζωή τους (λολ).

    Δεν είπε κανείς ότι είναι διαβολικό. Αλλά για όσα πλεονεκτήματα προσφέρει, έχει άλλα τόσα μειονεκτήματα. Αλλιώς δε θα υπήρχε συζήτηση εξ αρχής.

    Το "γιατί το έκαναν μόνιμη παροχή σε όλες τις μοτό" ("όλες";!) ασχολίαστο, καθώς δεν είναι καν αστείο. Αφήνω κάποιον άλλον να απαντήσει για το προφανές.

    Ουτε πλακα δεν εχεις.
    Να με σχωρνας Γιαγκο για τα ορθογραφικα μου, παω να ξαπλωσω σε καρφια για να μαθω απο την τιμωρια μου και να νοιωσεις καλυτερα.

    Το "επιβαλλει" το εισηγαγα εγω, Μαλιστα. Μηπως και
    καμια κοκα απο Κολομβια; Γιατι και για τα δυο το ιδιο ξερω.

    Και ναι παλληκαρι μου, ολες.
    Και τις ςς και τις εκτος δρομου, με επιλογη απενεργοποιησης.

    Το καλυτερο απ'ολα ειναι, οτι δεν εχεις καν διαβασει το τι εχω γραψει σε αυτο το νημα.

    Να 'σαι συ καλα, φιλαρακι.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  9. #219
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Μα δε με ενδιαφέρει τι έχεις γράψει εσύ ή ο οποιοσδήποτε. Εγώ ξέρω τι, πώς και γιατί για τον εαυτό μου. Γι'αυτό και δεν έχω συμμετάσχει ουσιαστικά στην κουβέντα. Παρ'όλο που διαφωνώ μαζί σας, δε θα προσπαθήσω να πείσω κανέναν να αγοράσει μοτοσυκλέτα χωρίς abs, απαριθμώντας υπέρ και κατά, ακριβώς επειδή θεωρώ ότι ένα μεγάλο μέρος αναβατών θα επωφεληθεί από το abs. Όπως και επειδή δε θέλω να πάρω κανέναν στον λαιμό μου. Η "διαφωνία" μου έγκειται καθαρά στο γεγονός ότι θεωρείτε ότι εσείς ξέρετε το σωστό, που επενδύσατε στο abs και όλοι οι άλλοι όχι.
    Life begins at 45°.

  10. #220
    Στο ειπα και πριν. Ουτε πλακα δεν εχεις.

    Γιατι αν δεν μας απαξιωνες ολους ετσι απλα, θα ηξερες τι λεω και ποια η αποψη μου.
    Και ποια των αλλων.
    Και δεν διαφωνω με σενα, παρα μονο στον "καταναγκασμο" η την "καθοδηγηση". ενιτ: το ειχα αρχικα γραψει λαθος, μην ερθω και σε δυσκολη θεση λογω της αγραμματοσυνης μου.

    Ασε που οποιος αποφασισει κατι που αφορα αυτον, βασει αυτων που εγω η οποιος εγραψε εδω, ειναι αξιος της μοιρας του.

    Αληθεια "συμμετασχει"; Οχι "συμμετεχει"? Αοριστομελλοντας;
    (Ο φοβος φυλαει τα ερμα, φιλε μου καλε)
    Τελευταία τροποποίηση από DrEvil; 28/06/2014 στις 21:23.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  11. #221
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Στο ειπα και πριν. Ουτε πλακα δεν εχεις.

    Γιατι αν δεν μας απαξιωνες ολους ετσι απλα, θα ηξερες τι λεω και ποια η αποψη μου.
    Και ποια των αλλων.
    Και δεν διαφωνω με σενα, παρα μονο στον "καταναγκασμο" η την "καθοδηγηση". ενιτ: το ειχα αρχικα γραψει λαθος, μην ερθω και σε δυσκολη θεση λογω της αγραμματοσυνης μου.

    Ασε που οποιος αποφασισει κατι που αφορα αυτον, βασει αυτων που εγω η οποιος εγραψε εδω, ειναι αξιος της μοιρας του.

    Αληθεια "συμμετασχει"; Οχι "συμμετεχει"? Παρελθοντομελλοντας;
    (Ο φοβος φυλαει τα ερμα, φιλε μου καλε)
    ΔΕ θέλεις να με κοντράρεις λεκτικά σε προσωπικό επίπεδο, πίστεψέ με. Θα σε αφήσω να ψάξεις μόνος σου πότε "συμμετέχω" και πότε "συμμετάσχω" και θα το λήξω εδώ, για να μην εκτεθείς παραπάνω. Δεν είναι "παρελθοντομέλλοντας". Οι προσπάθειές σου να μου το παίξεις έξυπνος τελειώνουν άδοξα κάπου στη γραμματική δημοτικού.

    Δεν απαξίωσα κανέναν προσωπικά. Μίλησα γενικά για όσους υποστηρίζουν ότι αυτό είναι και τέλος. Αν δεν είσαι σε αυτούς, δεν αναφέρομαι σε σένα. Τόσο απλά.

    Διάβασα τώρα τις προηγούμενες απαντήσεις σου και δε διαφωνούμε. Δεν καταλαβαίνω προς τι το ζόρι σου.

    Και ναι, συμφωνώ ότι κανείς δε μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνος επειδή έγραψε κάτι σε ένα φόρουμ, αλλά προτιμώ να κρατάω τις πιο "εκκεντρικές" απόψεις μου για τον εαυτό μου. Συνήθως.
    Life begins at 45°.

  12. #222
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    πως γινεται να διανυεις περισσοτερα μετρα μ'ενα συστημα που επιβραδυνει-αφηνει-επιβραδυνει-αφηνει απο το να επιβραδυνεις συνεχομενα?
    δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου, εκτος αν οντως δεν ξερεις τι κανει το abs...

    Εγω οταν θελω να φρεναρω δεν τσαρουχωνω τα φρενα για να επιβραδυνω με την συνδρομη του abs οποτε δεν βλεπω τον λογο που εγραψες το προηγουμενο ποστ σου. Μια χαρα (συμβατικο) φρενο εχω και ας περναει μεσα απο την αντλια. Οποτε αναμεσα σε 2 ιδια μηχανακια (πχ caponord ABS και caponord χωρις) το ιδιο φρεναρισμα θα εχω. Εκτος και υπαρχει θεωρια οτι με επαναλαμβανομενα μπλοκαρισματα μειωνεις την αποσταση φρεναρισματος.

    Εαν θελεις συγκριση νομιζω θα πρεπει να γινει αλλες καταστασεις.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  13. #223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    ΔΕ θέλεις να με κοντράρεις λεκτικά σε προσωπικό επίπεδο, πίστεψέ με. Θα σε αφήσω να ψάξεις μόνος σου πότε "συμμετέχω" και πότε "συμμετάσχω" και θα το λήξω εδώ, για να μην εκτεθείς παραπάνω.

    Δεν απαξίωσα κανέναν προσωπικά. Μίλησα γενικά για όσους υποστηρίζουν ότι αυτό είναι και τέλος. Αν δεν είσαι σε αυτούς, δεν αναφέρομαι σε σένα. Τόσο απλά.

    Διάβασα τώρα τις προηγούμενες απαντήσεις σου και δε διαφωνούμε. Δεν καταλαβαίνω προς τι το ζόρι σου.

    Και ναι, συμφωνώ ότι κανείς δε μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνος επειδή έγραψε κάτι σε ένα φόρουμ, αλλά προτιμώ να κρατάω τις πιο "εκκεντρικές" απόψεις μου για τον εαυτό μου. Συνήθως.
    To λεκτικο με αφηνει παγερα αδιαφορο.
    Και μπραβο σου και μαγκας εισαι που την "εχεις" την ελληνικη.
    Το λαθακι σου το κανεις ομως, αλλα δεν ειναι της παρουσης κι ευχαριστως να το πουμε και παραπερα (σε προσωπικα μηνυματα, μπορει να κερδισω και κατι απ' αυτο, η γνωση ευκταια)

    Απαξιωσες μαστορα! Μην εχοντας διαβασει και κρινοντας τα μη διαβασμενα.

    Στα λοιπα, χαιρομαι που διαβασες τι γραφεται παραπανω και τωρα εχεις σφαιρικη αποψη.

    Ζορια δεν εχω, μα ουτε και προκειται με σενα. Δεν σε γνωριζω - δεν με γνωριζεις = κανενα ζορι
    Ζορια εχω αλλου και απ' αλλου, μα αδιαφορο για το εδω.

    Ηθικο διδαγμα (για να μην "φαμε" και τπτ "σφαλιαρες", χιουμοριστικη εκφρασις):
    Συμφωνουμε.

    Να παω τωρα για μπυρες;
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  14. #224
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    τις δεκαετίες του 80-90 οδηγούσαν ολοι χωρίς abs
    υπάρχει καμια στατιστική που να λεει πόσοι πέθαναν απο μπλοκάρισμα μπροστινού τροχου,πτώση εξαιτίας αυτού και σύρσιμο στον δρόμο? (τον πισω τροχο δεν τον βαζω)
    (υποθέτουμε οτι αν ειχαν abs θα σωζόντουσαν 100%?) ποσες περιπτωσεις να ναι? οι περισσοτεροι έφυγαν απο τελειος διαφορετικα πραγματα
    εγω εχω μπλοκάρει μπροστινο απειρες φορες και μεσα σε στροφη χωρις να πεσω, αν ειχα abs παλι δεν θα έπεφτα, οποτε στο τελος με abs μου μενει η φτωχότερη τσεπη και το αυξημενο βαρος+πολυπλοκοτητα στην μοτο

    ποσοι πεθαίνουν με τις μηχανές σήμερα που έχουμε abs? και πόσοι πεθάιναν παλια?

    οι παράγοντες που μπορούνε να σκοτώσουν καποιον στον δρομο ειναι τοσο άπειροι που το abs προσφέρει ελάχιστη προστασία.
    θυμιθητε την τελευταια φορα που τρακάρατε σοβαρα
    ειχε παραβιάσει κάποιος stop, πεσατε σε λακουβα, οδηγος κουτιου εχασε τον ελενχο,φάγατε καπακι, τρεχατε υπερβολικα? ε λοιπόν το abs δεν μπορει να κανει κατι για αυτο.

    αν ηταν τοσο επικίνδυνες οι μηχανές χωρις abs τοτε πως ζούνε ακομα οι μηχανόβιοι πατεράδες σας και οι φίλοι τους?
    ειναι καθαρα θεμα marketing

    ενας 40αρις χωρις καμια εμπειρια απο μοτο το 1980 δυσκολα θα πηγαινε να γινει 'αλητης μηχανοβιος' και να αγοράσει μεγαλη μοτο. τις μεγαλες τις οδηγούσαν οσοι 'ηξεραν'
    αυτοι που ήθελαν μονο φτηνή μετακίνηση έπαιρναν παπακια τραμ,λεωφορεία

    σημερα μπορεί ο καθενας άσχετος να παρει μια μεγαλη μοτο. μαλιστα σημερα αποκτάει μηχανη και ευκολότερα(μεγαλύτερη αγοραστικη δύναμη+ δανεια,δωσεις κτλ)

    οποτε το αγοραστικό κοινο μεγαλώνει. και εχει και περισσοτερους άσχετους-άπειρους σε σχεση με παλια

    περισσοτεροι απειροι με μεγαλες μηχανες= ατυχήματα
    υποθέτουμε οτι τα κρατοι αγαπάνε του πολιτες τους και θελουν το καλο τους. οποτε επιβάλουν abs παντου
    ολος τυχαιος οι πωλήσεις μοτο αυξάνουν αφου αυτες εγιναν ποιο 'ασφαλες' το ιδιο και οι άσχετοι που τις αγοράζουν εχοντας πειστεί οτι ειναι ασφαλείς
    οι εταιριες κερδίζουν, το συνολικό ποσοστο νεκρων μηχανοβιων παραμένει σταθερό μην σου πω και οτι αυξήθηκε λογο τις αύξησης τις κινησης στους δρομους.
    η αθηνα το 1980 δεν ειχε μποτιλιαρισμα ουτε πολλα αυτοκινητα για να παραβιάσουν κοκκινα και φαναρια (συνολικό ποσοστο εννοώ να σκοτώνονται 2 στου 10 πχ)
    οι 10 το 1980 σημερα εχουν γινει 20. δηλαδη 'πρεπει' να φευγουν 4 αν ειχαμε ιση αναλόγια
    μην βλεπεται μονο ποσοι πέθαιναν καθε μηνα δειτε ποσοι οδηγούσαν τοτε και ποσοι σήμερα

    αν καποια καλη και καλοκαρδη εταιρια ηθελε να προστατέψει τους αναβατες τις ας εβαζε το abs χωρις καμια χρεωση ή εστω να το δινει με το πραγματικο του κοστος. δλδ υλικα κοστος κατασκευης μονο. δηλαδη χωρις καθολου κέρδος για την εταιρια ή την κατασκευαστρια των abs.

    απο την στιγμη που υπαρχει κερδος πανω στο ανταλακτικο που λεγεται abs και μη δυνατοτητα να επιλεξει καποιος αν θα το αγορασει ή οχι τοτε το σιγουρο ειναι οτι η εταιρια αυξανει τα κέρδη της επιβαλοντας σου το εξτρα ανταλλακτικο

  15. #225
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Ευχαρίστως να τα πούμε όπως γουστάρεις. Δεν κρατάω κακίες μέσω ηλεκτρονικών μέσων. Απλά όταν μου "επιτίθενται" προσωπικά, θα απαντήσω.

    Σαφώς κάνω λάθη. Κανείς δεν είναι τέλειος

    Όχι, δεν απαξίωσα, ξαναλέω. Δε διάβασα τα πάντα, αλλά, από την άλλη, δεν αναφέρθηκα στα πάντα. Αναφέρθηκα μόνο σε συγκεκριμένα ποστς, τα οποία διάβασα. Μην επαναλαμβάνομαι και καταντώ κουραστικός.

    Και δεν πας. Μόνο με abs, όμως.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 15 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 16:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 08:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF