Σελίδα 16 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 61112131415161718192021 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #226
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Και δεν πας. Μόνο με abs, όμως.
    Ε, παω λοιπον!
    Αλλα με κουτι, γιατι με τη μοτο μου, που εχει ΑΒΣ, ειχα εναν τρακο πριν 10 μερες.

    Απο την αλλη, με γαλλικο αμαξι παω, οποτε δεν εχω σωτηρια!

    Καλη βραδυα σε ολους, με η χωρις ΑΒΣ.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  2. #227
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Εγω οταν θελω να φρεναρω δεν τσαρουχωνω τα φρενα για να επιβραδυνω με την συνδρομη του abs οποτε δεν βλεπω τον λογο που εγραψες το προηγουμενο ποστ σου. Μια χαρα (συμβατικο) φρενο εχω και ας περναει μεσα απο την αντλια. Οποτε αναμεσα σε 2 ιδια μηχανακια (πχ caponord ABS και caponord χωρις) το ιδιο φρεναρισμα θα εχω. Εκτος και υπαρχει θεωρια οτι με επαναλαμβανομενα μπλοκαρισματα μειωνεις την αποσταση φρεναρισματος.

    Εαν θελεις συγκριση νομιζω θα πρεπει να γινει αλλες καταστασεις.
    το τριτο προσωπο δεν αναφεροταν σ'εσενα...ηταν γενικο...
    ιδεα δεν εχω αν εχεις εσυ προσωπικα abs και πως φρεναρεις...

  3. #228
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Οδηγω πανω απο 30 χρονια μηχανες.Ποτε μου δεν καταλαβα γιατι θα πρεπει να φοραω κρανος.Εως τωρα δεν μου χρειαστηκε ποτε.

    Μηπως να το εκανα γλαστρα για την αυλη μου?

  4. #229
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    ABS ------->Συστημα ενεργητικής ασφαλείας

    Κράνος,αερόσακοι και λοιπές ομορφιές που αναφέρθηκαν ---------->Συστήματα παθητικής ασφαλείας


    Να ξέρουμε και τι λέμε δηλαδή!
    Τώρα στα του ABS ελαχιστη εμπειρία έχω καθώς όλα μου τα μηχανάκια ηταν χωρίς δαυτο αλλά δεν έχω νιώσει να κινδυνεύω απο την ελλειψη του.

  5. #230
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Επειδη "πλακα" εχει....

    Ενας απο τους βασικοτερους λογους που τοποθετηθηκε ABS στα αυτοκινητα ηταν ο εξης:
    Οταν οι τροχοι εχουν μπλοκαρει και το οχημα συνεχιζει να πηγαινει, χανουμε την κατευθυντηκοτητα του. Κοινως, δεν εχουμε τιμονι. "Ισα" παει, δεν πα να στριβουμε το τιμονι σα μαουνιερηδες, εκτος κι αν αμολησουμε τα φρενα.

    Με το ABS, που κανει αυτο ακριβως το πραγμα "παταει-αφηνει-παταει-αφηνει" κλπ (πολυ πιο γρηγορα βεβαια απ'οτι μπορει να το κανει το ποδι μας), κερδιζουμε πισω το τιμονι μας.
    Μπορει να μας φυγουν λιγο τα μουτρα εξω, μπορει να μας φυγουν και λιγα τσισα, αλλα εχουμε τιμονι για τα λιγα μετρα που μας μενουν ακομα μεχρι να ακινητοποιηθει πληρως το οχημα, ωστε να μπορεσουμε να στριψουμε χωρις να παρουμε το ποδι μας απο το φρενο και να αποφυγουμε αυτο που εχουμε μπροστα μας και παμε ντουγρου να το εμβολισουμε (παιδι, σκυλι, γατι).

    Στη μηχανη τωρα....
    1. Για ποση ωρα μπορει να μεινει μπλοκαρισμενος ο τροχος χωρις να σαβουριαστουμε? (Στο αυτοκινητο αιωνιως. Τεσσερα "ποδια" εχει, δεν πεφτει)
    2. Στη μηχανη, τις περισσοτερες φορες, μας ενδιαφερει το φρεναρισμα ακινητοποιησης, ή το φρεναρισμα τοσο οσο να μπορεσουμε να στριψουμε, αποφυγουμε εναν κινδυνο, κανουμε εναν ελιγμο κλπ?
    3. Αν στο 2 υποθεσουμε οτι σωστο ειναι το δευτερο, θα τα αμολησουμε τα φρενα για να κανουμε τα προαναφερθεντα, ή θα συνεχισουμε τσαρουχωμενοι (ειτε εχουμε ειτε δεν εχουμε ABS)?

  6. #231
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    αν σε καθε φρεναρισμα ειχαμε χρονο να σκεφτουμε το abs θα ηταν αχρηστο
    το μεγαλυτερο ποσοστο αναβατων δεν πεφτουν απο λαθος στριψιμο μια και ειναι κουλομαριες και στις στροφες πανε-παμε σαν κοτες
    τα περισσοτερα πεσιματα ειναι απο μπλοκαρισμα μπροστινου το οποιο το abs απλα δεν το επιτρεπει

  7. #232
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Επειδη "πλακα" εχει....

    Ενας απο τους βασικοτερους λογους που τοποθετηθηκε ABS στα αυτοκινητα ηταν ο εξης:
    Οταν οι τροχοι εχουν μπλοκαρει και το οχημα συνεχιζει να πηγαινει, χανουμε την κατευθυντηκοτητα του. Κοινως, δεν εχουμε τιμονι. "Ισα" παει, δεν πα να στριβουμε το τιμονι σα μαουνιερηδες, εκτος κι αν αμολησουμε τα φρενα.

    Με το ABS, που κανει αυτο ακριβως το πραγμα "παταει-αφηνει-παταει-αφηνει" κλπ (πολυ πιο γρηγορα βεβαια απ'οτι μπορει να το κανει το ποδι μας), κερδιζουμε πισω το τιμονι μας.
    Μπορει να μας φυγουν λιγο τα μουτρα εξω, μπορει να μας φυγουν και λιγα τσισα, αλλα εχουμε τιμονι για τα λιγα μετρα που μας μενουν ακομα μεχρι να ακινητοποιηθει πληρως το οχημα, ωστε να μπορεσουμε να στριψουμε χωρις να παρουμε το ποδι μας απο το φρενο και να αποφυγουμε αυτο που εχουμε μπροστα μας και παμε ντουγρου να το εμβολισουμε (παιδι, σκυλι, γατι).

    Στη μηχανη τωρα....
    1. Για ποση ωρα μπορει να μεινει μπλοκαρισμενος ο τροχος χωρις να σαβουριαστουμε? (Στο αυτοκινητο αιωνιως. Τεσσερα "ποδια" εχει, δεν πεφτει)
    2. Στη μηχανη, τις περισσοτερες φορες, μας ενδιαφερει το φρεναρισμα ακινητοποιησης, ή το φρεναρισμα τοσο οσο να μπορεσουμε να στριψουμε, αποφυγουμε εναν κινδυνο, κανουμε εναν ελιγμο κλπ?
    3. Αν στο 2 υποθεσουμε οτι σωστο ειναι το δευτερο, θα τα αμολησουμε τα φρενα για να κανουμε τα προαναφερθεντα, ή θα συνεχισουμε τσαρουχωμενοι (ειτε εχουμε ειτε δεν εχουμε ABS)?
    Τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει...........
    Το μηχανακι μου το τωρινο εχει Αβουσου το παλιο δεν ειχε.
    Με το καινουργιο εχω κατουρισει το βρακακι μου (μεσα στην πολη) οταν χωρις κανενα λογο"αμολησε",το παλιο σε ιδιες συνθηκες φρεναρισματος απλα σταματουσε.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #233
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει...........
    Το μηχανακι μου το τωρινο εχει Αβουσου το παλιο δεν ειχε.
    Με το καινουργιο εχω κατουρισει το βρακακι μου (μεσα στην πολη) οταν χωρις κανενα λογο"αμολησε",το παλιο σε ιδιες συνθηκες φρεναρισματος απλα σταματουσε.
    μην τα πετας και εσυ ετσι αποτομα ρε παιδι μου...
    μπορει να τρομαξουν οι υπολοιποι...

  9. #234
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ρε τι καθεστε και λετε

    και το κρανος δεν ειναι απαραιτητο οσοι εχουν πεσει δεν εχουν χτυπησει κεφαλι

  10. #235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Επειδη "πλακα" εχει....

    Ενας απο τους βασικοτερους λογους που τοποθετηθηκε ABS στα αυτοκινητα ηταν ο εξης:
    Οταν οι τροχοι εχουν μπλοκαρει και το οχημα συνεχιζει να πηγαινει, χανουμε την κατευθυντηκοτητα του. Κοινως, δεν εχουμε τιμονι. "Ισα" παει, δεν πα να στριβουμε το τιμονι σα μαουνιερηδες, εκτος κι αν αμολησουμε τα φρενα.

    Με το ABS, που κανει αυτο ακριβως το πραγμα "παταει-αφηνει-παταει-αφηνει" κλπ (πολυ πιο γρηγορα βεβαια απ'οτι μπορει να το κανει το ποδι μας), κερδιζουμε πισω το τιμονι μας.
    Μπορει να μας φυγουν λιγο τα μουτρα εξω, μπορει να μας φυγουν και λιγα τσισα, αλλα εχουμε τιμονι για τα λιγα μετρα που μας μενουν ακομα μεχρι να ακινητοποιηθει πληρως το οχημα, ωστε να μπορεσουμε να στριψουμε χωρις να παρουμε το ποδι μας απο το φρενο και να αποφυγουμε αυτο που εχουμε μπροστα μας και παμε ντουγρου να το εμβολισουμε (παιδι, σκυλι, γατι).

    Στη μηχανη τωρα....
    1. Για ποση ωρα μπορει να μεινει μπλοκαρισμενος ο τροχος χωρις να σαβουριαστουμε? (Στο αυτοκινητο αιωνιως. Τεσσερα "ποδια" εχει, δεν πεφτει)
    2. Στη μηχανη, τις περισσοτερες φορες, μας ενδιαφερει το φρεναρισμα ακινητοποιησης, ή το φρεναρισμα τοσο οσο να μπορεσουμε να στριψουμε, αποφυγουμε εναν κινδυνο, κανουμε εναν ελιγμο κλπ?
    3. Αν στο 2 υποθεσουμε οτι σωστο ειναι το δευτερο, θα τα αμολησουμε τα φρενα για να κανουμε τα προαναφερθεντα, ή θα συνεχισουμε τσαρουχωμενοι (ειτε εχουμε ειτε δεν εχουμε ABS)?
    άμα γράφεις λίγες αράδες τα λες καλά
    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #236
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    άμα γράφεις λίγες αράδες τα λες καλά
    Ενω αμα γραφω πολλες λεω μαλακιες?

  12. #237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Ενω αμα γραφω πολλες λεω μαλακιες?
    όχι, γίνεσαι κουραστικός εξ αρχής και δεν σε διαβάζω....

    πουτσ@@@@@@@@@

  13. #238
    Pipe αν εχεις αβς τοτε φρεναρεις και στριβεις και δεν σκας για το αν μπλοκαρεις. Προφανως δεν ειναι το τελειο συστημα (αν και τα τελευταια της bosch ισως αγγιζουν το τελειο). Αλλα δεν ειδα κανεναν να λεει πχ ο ψεκασμος μου βηχει θα τον ξηλωσω να βαλω fcr. Μπιγκουλα κατεβασε το χερι σου, ξερω.

    Με τα περι θανατου, θρησκευτικου φανατιΖμου κλπ γελω μερες τωρα...

  14. #239
    Αναλωνώμαστε στα ίδια.

    Τo ABS έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

    Τα πλεονεκτήματα του βοηθούν κυρίως τους αρχάριους, και τους μετρίου προς καλού επιπέδου αναβάτες ενώ τα μειονεκτήματα του ξενερώνουν μόνο τους "χεράδες" και αυτόυς που μπαίνουν πίστα.

    Δεν μπορώ να δεχτώ από τους πρώτους την δικαιολογία του να μην έχεις ABS διότι είναι έξτρα βάρος στη μηχανή. Βάλτο το ρημάδι και μην τρώς πιτόγυρα και πιτσόνια το βράδυ να χάσεις το 1-2-10-100 κιλά που προσθέτει το σύστημα.

    Επίσης πολυ σωστά είπε ενα παλλικάρι πιο πάνω οτι το ABS δεν μπαίνει με το έτσι θέλω στο φρενάρισμα. Πρέπει να έχεις κάνει μαλακία για να μπεί. Είτε ετρεχες σε γυαλί/βρεγμένο δρόμο, είτε θαυμαζες κανα κωλαράκι οταν πεταγόταν ο μπάρμπα Γιώργος με το Ναβάρα απο το στενό, είτε πήγαινεις με 300 και "φτερούγισε" κάτι στο στήθος σου οταν είδες οτι η στροφή ειναι πιο σφιχτή απ'ότι υπολογισες.
    The R is for Respect.

  15. #240
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Αναλωνώμαστε στα ίδια.

    Τo ABS έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

    Τα πλεονεκτήματα του βοηθούν κυρίως τους αρχάριους, και τους μετρίου προς καλού επιπέδου αναβάτες ενώ τα μειονεκτήματα του ξενερώνουν μόνο τους "χεράδες" και αυτόυς που μπαίνουν πίστα.

    Δεν μπορώ να δεχτώ από τους πρώτους την δικαιολογία του να μην έχεις ABS διότι είναι έξτρα βάρος στη μηχανή. Βάλτο το ρημάδι και μην τρώς πιτόγυρα και πιτσόνια το βράδυ να χάσεις το 1-2-10-100 κιλά που προσθέτει το σύστημα.

    Επίσης πολυ σωστά είπε ενα παλλικάρι πιο πάνω οτι το ABS δεν μπαίνει με το έτσι θέλω στο φρενάρισμα. Πρέπει να έχεις κάνει μαλακία για να μπεί. Είτε ετρεχες σε γυαλί/βρεγμένο δρόμο, είτε θαυμαζες κανα κωλαράκι οταν πεταγόταν ο μπάρμπα Γιώργος με το Ναβάρα απο το στενό, είτε πήγαινεις με 300 και "φτερούγισε" κάτι στο στήθος σου οταν είδες οτι η στροφή ειναι πιο σφιχτή απ'ότι υπολογισες.
    Παιδιά, η διαφορά είναι πως κάποιες φορές (οχι πάντα), το ABS "νομίζει" (μαλακωδώς) οτι έχεις κάνει μαλακία, αλλά η αλήθεια είναι οτι το ίδιο μαλακίζεται και με τα 2 χέρια.

    Δεν νομίζω οτι αμφισβητεί κανείς την χρησιμότητα του ABS σε βρεγμένο ή κωλόδρομο γυαλί ή σε φρενάρισμα πανικού ενός αναβάτη.
    Το θέμα είναι οτι κάποιες φορες (κάποια συστήματα) απλά αμολάνε χωρίς λόγο-αιτία-αφορμή βάζοντας σε μπελάδες που δεν χρειάζονται τον αναβάτη.

    Αν κάποιος δεν το έχει νιώσει, δεν έχει νόημα να συζητάμε.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 16 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 61112131415161718192021 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 16:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 08:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF