Σελίδα 17 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 71213141516171819202122 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #241
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    όχι, γίνεσαι κουραστικός εξ αρχής και δεν σε διαβάζω....


    Εσύ χάνεις


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Pipe αν εχεις αβς τοτε φρεναρεις και στριβεις και δεν σκας για το αν μπλοκαρεις.
    Οκ. Το σέβομαι.
    Η παραπάνω πρόταση όμως εμένα μου βγάζει μια επανάπαυση.

    Και γι'αυτό είπα αρχής εξ'αρχής, "καλά χρυσά" τα συστήματα ασφαλείας (ABS, τα μαγικά της BOSCH κλπ), αλλά καλύτερα γι'αυτόν που ξέρει ήδη να οδηγάει.

    Το να μάθει κάποιος να στρίβει σωστά προϋποθέτει να μάθει να χρησιμοποιεί και σωστά τα φρένα του.
    Αν σκέφτεται "Έλα μωρέ, και μαλακία να κάνω θα φρενάρω και δε θα σαβουριαστώ γιατί έχω ABS", ΚΑΙ να σαβουριαστεί παίζει, ΚΑΙ να μη μάθει ποτέ να φρενάρει και να στρίβει σωστά παίζει γιατί θα επαφίεται στο ότι έχει δικάβαλο τον Αϊ ABS μεγάλη η χάρη του.

    Φέρνω πάλι ως παράδειγμα τα αυτοκίνητα, που εκεί θεωρώ το ABS υπεραπαραίτητο χωρίς δευτερη κουβέντα, και ως μεγαλύτεροι προσπαθείστε να θυμηθείτε κάτι που το θυμάμαι ακόμα κι εγώ που ήμουνα νιάνιαρο. Όταν είχαν αρχίσει να κυκλοφορούν Εβραίος τα αυτοκίνητα με ABS στην Ελλάδα κι ο κάθε μπάρμπας αγόραζε κι από ένα, τα στούκα έδιναν κι έπαιρναν γιατί η αντίληψη ήταν "Έχω ABS άρα μπορώ να πάω με περισσότερα και το αμάξι θα σταματήσει".
    Πέρασαν μερικά χρονάκια, εξελίχθηκαν τα συστήματα, πέρασαν και στα χέρια της επόμενης γενιάς που, κάτι τα περιοδικά, κάτι η τηλεόραση (το ιντερνετ δεν ήταν στα φόρτε του τότε), τη σακουλεύτηκε λίγο τη δουλειά, κι ευτυχώς τα πράγματα βελτιώθηκαν σημαντικά.

    Τέσπα.
    Το βάζουμε στα θέματα υπό συζήτηση το βράδυ στον Κρίκο

    ΥΓ. Για τα περι θανάτου, θρησκευτικού φανατισμού κλπ δεν ξέρω πού αναφέρεσαι. Φαντάζομαι όχι σε μένα. Δε θυμάμαι να έχω πει κάτι σχετικό.

  2. #242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    ....Το θέμα είναι οτι κάποιες φορες (κάποια συστήματα) απλά αμολάνε χωρίς λόγο-αιτία-αφορμή βάζοντας σε μπελάδες που δεν χρειάζονται τον αναβάτη.
    όταν οδήγησα το gs1200 φίλου (μην το γυρίσουμε σε μπεμβέ βέρσους ολ), μου έκανε εντύπωση το πόσο καλό μπροστινό φρένο έχει και το πόσο μαλακία είναι το πίσω (το αγγίζεις και μπαίνει το αβς)....

    οκ να δεχτώ οτι στα φτηνά μοντέλα, υπάρχει και φτηνό αβς (αν μπορούμε να το πούμε έτσι)

    γιατί όμως μπορεί να έχει τέτοια διαφοροποίηση η λειτουργία του μπρος με το πίσω στην ίδια μοτό?
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #243
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    γιατι το πισω ειναι πιο ευαισθητο στα μπλοκαρισματα...επισης το τσαρουχωνεις ασυναισθητα πιο ευκολα για να παιξεις...

    τωρα το οτι μπορει να σε τρομαξει το αβσ...ποσες φορες μπορει να σε τρομαξει ενα μπλοκαρισμενο μπροστινο και ποσες ενα αμολημα του αβς...επισης ποσα ειναι οι τουμπες απο μπλοκαρισμενα μπροστινα και ποσες απο κακη λειτουργια του abs

    δε ξερω γιατι μερικοι νομιζετε οτι το abds ειναι για αρχαριους, ειναι για ολους τους οδηγους και δεν ειναι για να σε προφυλαξει απο τη μαλακια σου, ειναι για να σε προφυλαξει απο το μπλοκαρισμα του τροχου που μπορει να γινει ανα πασα στιγμη, ειτε εισαι απειρος ειτε εμπειρος...

    τωρα κατι διαβασα οτι ειναι αμφισβητουμενο το αποτελεσμα του αβς...ντοινγκ
    αμα ισχυε αυτο θα ειχαν πεσει τοσες μυνησεις που θα τα ειχαν καταργησει τελειως...

    τωρα οσοι δε σας κανουν ταabs και σας κανουν να νιωθετε κουλοι, παρτε μηχανακια με ταμπουρα γιατι τα φρενα ειναι για δειλους να νιωσετε λιγη βαρβατιλα...

  4. #244
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    γιατί όμως μπορεί να έχει τέτοια διαφοροποίηση η λειτουργία του μπρος με το πίσω στην ίδια μοτό?
    Δεν είναι απαραίτητο ότι "φταίει" η μηχανή.

    Σε ένα μηχανάκι (χωρίς ABS), το ίδιο εύκολα μπλοκάρεις τον πίσω και το ίδιο εύκολα τον μπροστά?
    Στα φρένα το βάρος μεταφέρεται μπροστά. Το πίσω ελαφραίνει, λογικό να μπλοκάρει πιο εύκολα (κι αν έχει ABS να επέμβει κι όλας).

    (Μπορεί φυσικά να οφείλεται και στη μηχανή στην προκειμένη περίπτωση, δεν αποκλείεται. Σε άλλα μηχανάκια με το που χαϊδέψεις το πίσω γραπώνει κατευθείαν, και σε άλλα χοροπηδάς επάνω του για να νοιώσεις ότι πιάνει.)

  5. #245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    όταν οδήγησα το gs1200 φίλου (μην το γυρίσουμε σε μπεμβέ βέρσους ολ), μου έκανε εντύπωση το πόσο καλό μπροστινό φρένο έχει και το πόσο μαλακία είναι το πίσω (το αγγίζεις και μπαίνει το αβς)....

    οκ να δεχτώ οτι στα φτηνά μοντέλα, υπάρχει και φτηνό αβς (αν μπορούμε να το πούμε έτσι)

    γιατί όμως μπορεί να έχει τέτοια διαφοροποίηση η λειτουργία του μπρος με το πίσω στην ίδια μοτό?
    Στο συγκεκριμένο που λες, υποθέτω οτι έχει να κάνει με την ύπαρξη telelever, αντισυμβατικών συστημάτων που χωρίς ΑBS δεν οδηγούνται?

    Ο τελευταίος τρόμος μου, και σ΄αυτό αναφέρομαι, δεν αφορούσε καμμιά φθηνοκατασκευή αλλά ένα TDM900.
    Απλά κατεβαίνοντας την γέφυρα της Λ.Αθηνών προς Σ.Πάτση το μηχανάκι στα φρένα αμόλησε χωρίς κανένα λόγο, αναγκάζοντας με να βγώ τέρμα αριστερά για να αποφύγω τα σταματημένα και τελικά να προσπεράσω το φανάρι καναδυοτρία μέτρα βγαίνοντας στην Σ.Πάτση.

    Μακάρι να υπάρξουν συστήματα τύπου Bosch-S1000RR-APRC που απ΄όσο ακούω είναι τέλεια.Μέχρι τότΕνες, κρατάω και μια πισινή.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Απλά κατεβαίνοντας την γέφυρα της Λ.Αθηνών προς Σ.Πάτση το μηχανάκι στα φρένα αμόλησε χωρίς κανένα λόγο, αναγκάζοντας με να βγώ τέρμα αριστερά για να αποφύγω τα σταματημένα και τελικά να προσπεράσω το φανάρι καναδυοτρία μέτρα βγαίνοντας στην Σ.Πάτση.
    μήπως εσύ (ο οδηγος δλδ - όποιος και να είναι) δεν καταλαβες (πρόλαβες να καταλάβεις) οτι υπήρχε λόγος να ενεργοποιηθεί?
    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #247
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Απο την αλλη πιστευω οτι ενα abs ειναι τοσο καλο οσο οι αναρτησεις που το κουβαλανε.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    μήπως εσύ (ο οδηγος δλδ - όποιος και να είναι) δεν καταλαβες (πρόλαβες να καταλάβεις) οτι υπήρχε λόγος να ενεργοποιηθεί?
    Δεν νομίζω. Γενικά θεωρώ οτι έχω επαφή με τις συνθήκες που οδηγάω, και πιστεύω πως με το Τuono ούτε κάν θα είχα ασχοληθεί πως κάτι δεν πάει καλά. Και σίγουρα θα είχα σταματήσει εκεί που ήθελα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #249
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω. Γενικά θεωρώ οτι έχω επαφή με τις συνθήκες που οδηγάω, και πιστεύω πως με το Τuono ούτε κάν θα είχα ασχοληθεί πως κάτι δεν πάει καλά. Και σίγουρα θα είχα σταματήσει εκεί που ήθελα.
    τότε να υποθέσω οτι υπάρχουν ακριβά και φτηνά αβς....

    το φτηνό ενεργοποιείται με την απότομη επιβραδυνση του τροχού ενώ το ακριβό όταν πρέπει... το λέω γιατί 4+ χρόνια με την βάρκα μου, δεν έχω διαπιστώσει να ενεργοποιείται σε απότομα φρεναρίσματα χωρίς να υπάρχει λόγος...

    το τδμ, γιαμάπα είναι και αυτό, οπότε?
    πουτσ@@@@@@@@@

  10. #250
    Αυτό πιθανόν να συμβαίνει. Καλό είναι επομένως να μην υπάρχει μια συλλογική αποδοχή συστημάτων επειδή φέρουν το μαγικό αρκτικόλεξο A.B.S

    Όταν ήδη κυκλοφορούν συστήματα που "δουλεύουν" στην πίστα, δεν μπορεί να είναι κανείς δογματικός στη μη-χρήση τους. Αντίστοιχα και οι υπέρμαχοι, καλό είναι να κρατάνε τις επιφυλάξεις τους για κάποια μειονεκτήματα του ABS σε στεγνή άσφαλτο (γιατί στο βρεγμένο δεν είδα να έχει κανείς αντίρρηση).

    Η άποψη μου, ταιριάζει με του Dr.Big. Ενα μέτριο σε αναρτήσεις μηχανάκι, με μέτρια φρένα και μέτριο ABS (όπως είναι και η πλειονότητα δηλαδή) μπορεί να χάσει τα αυγά και τα καλάθια σε ένα ψιλοσκληρό φρενάρισμα στο οποίο θα ανταπεξέλθει χωρίς δράματα ένα καλό πακέτο φρένων και αναρτήσεων.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #251
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Αυτό πιθανόν να συμβαίνει. Καλό είναι επομένως να μην υπάρχει μια συλλογική αποδοχή συστημάτων επειδή φέρουν το μαγικό αρκτικόλεξο A.B.S

    Όταν ήδη κυκλοφορούν συστήματα που "δουλεύουν" στην πίστα, δεν μπορεί να είναι κανείς δογματικός στη μη-χρήση τους. Αντίστοιχα και οι υπέρμαχοι, καλό είναι να κρατάνε τις επιφυλάξεις τους για κάποια μειονεκτήματα του ABS σε στεγνή άσφαλτο (γιατί στο βρεγμένο δεν είδα να έχει κανείς αντίρρηση).

    Η άποψη μου, ταιριάζει με του Dr.Big. Ενα μέτριο σε αναρτήσεις μηχανάκι, με μέτρια φρένα και μέτριο ABS (όπως είναι και η πλειονότητα δηλαδή) μπορεί να χάσει τα αυγά και τα καλάθια σε ένα ψιλοσκληρό φρενάρισμα στο οποίο θα ανταπεξέλθει χωρίς δράματα ένα καλό πακέτο φρένων και αναρτήσεων.
    όλη η ουσία βρίσκεται σ'αυτές τις λίγες αράδες..κάπου το α-μπε-ες έχει καταντίσει μαρκετίστικο κόλπο..αντί για αυτό βάλε καλύτερες αναρτήσεις-φρένα στο μπορντέλο σου,κατασκευαστή..αλλά τί λέω αυτό βγαίνει πολύ πιο ακριβό.....
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #252
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    όταν οδήγησα το gs1200 φίλου (μην το γυρίσουμε σε μπεμβέ βέρσους ολ), μου έκανε εντύπωση το πόσο καλό μπροστινό φρένο έχει και το πόσο μαλακία είναι το πίσω (το αγγίζεις και μπαίνει το αβς)....

    οκ να δεχτώ οτι στα φτηνά μοντέλα, υπάρχει και φτηνό αβς (αν μπορούμε να το πούμε έτσι)

    γιατί όμως μπορεί να έχει τέτοια διαφοροποίηση η λειτουργία του μπρος με το πίσω στην ίδια μοτό?
    Μηπως εχει να κανει και με τη ρυθμιση που θεωρει ποιο ασφαλη,καποια εταιρεια?

    Και στο bandit το πισω ενεργοποιειται πιο ευκολα απο το μπροστα.Οδηγαω αμυντικα και στα δυσκολα παιζω με τη μανετα (συνηθεια απο παλια και μαλλον κακως).Δεν μου χρειαστηκε ποτε το abs,μερικες φορες το εμπλεκω μονο και μονο για να δω αν λειτουργει.Aλλα αστο να υπαρχει.Μια φορα θα χρειαστει....

  13. #253
    Βυρων αν αφηνες και ξαναεπιανες, πιθανως να ξεκολλουσε. Φανταζομαι δεν.πηγαινες χαλαρα ακριβως και πηγες να φρεναρεις οπως θα φρεναρες με το απριλια. Οντως οι φτηνες μοναδες τρωνε περιεργα σκαλωματα και εχουν ευαισθησιες.

    Επι προσωπικου εμαθα να φρεναρω με abs, μετα που πηρα συμβατικο φρενο ειχα αισθηση του ποσο παιρνει να το πλακωσω. Το πισω το μπλοκαρω ευκολα και λανθασμενα, ακομα. Το εμπρος σπανια και το αφωνω/ξαναπιανω αμεσα. Αν ειχα φαει μερικες σουπες απο μπροστινο χωρις το abs δεν νομιζω οτι θα φρεναρα δυνατα, ποτε.

  14. #254
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    αν αφηνες και ξαναεπιανες, πιθανως να ξεκολλουσε.

    Οντως οι φτηνες μοναδες τρωνε περιεργα σκαλωματα και εχουν ευαισθησιες.
    Ok, άρα δεν λέμε κάτι διαφορετικό.
    Απλά εγώ δεν έχω καμμία διάθεση να παίξω με τα ψυχολογικά του κάθε συστήματος, ούτε και να "επαναπρογραμματιστώ" για να φρενάρω όπως θέλει αυτό, και όχι όπως μπορώ εγώ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #255
    LOL μου θυμίζεις τη μουρμούρα που με πιάνει με κάθε ψεκαστό μηχανάκι. Κάθε σύστημα θέλει τον τρόπο του.

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 16:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 08:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF