Σελίδα 19 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819202122 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #271
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    επισης αμα σου πεταχτει κανα παιδακι στο δρομο ειναι θεμα...απειριας φανταζομαι
    Σαφώς και το απρόβλεπτο γεγονός δεν έχει (μεγάλη) σχέση με εμπειρία και ικανότητα. Το πώς θα αντιδράσεις όμως, έχει. Φαντάζομαι δεν διαφωνείς σ' αυτό.
    Το μηχανάκι διακρίνεται για την ενεργητική του ασφάλεια. Μικρός όγκος, άμεση απόκριση στο γκάζι -σε σχέση με τετράτροχο-. Εκμεταλλευόμενος αυτά, σε περίπτωση που πεταχτεί ένα παιδάκι όπως έγραψες, η πρώτη επιλογή είναι ο ελιγμός. Εκτός αν είσαι πολύ νέος και άπειρος οδηγός, φαντάζομαι ούτε εδώ διαφωνείς.

    Για να μη ξεφύγουμε κι άλλο από το αρχικό θέμα:
    Το σύστημα του ABS βασίζεται στην τυπική λογική. (Διάβασε παραπάνω την ανάλυση του Giannis23). Αναλύει μόνο την περιστροφή των τροχών. Δε λαμβάνει υπόψη του θερμοκρασία ελαστικών, κλίση μοτοσυκλέτας, ανωμαλίες του οδοστρώματος κλπ. Βασίζεται στο δυαδικό μοντέλο, 0-1, αληθές - ψευδές.
    Από την άλλη μεριά, η ασαφής λογική που θα επικρατήσει στα ηλεκτρονικά ξεφεύγει από το παραπάνω μοντέλο και λέει ότι δεν ισχύει πάντα το άσπρο-μαύρο, αλλά κάποιες φορές το ...γκρι

    Όσο λοιπόν δεν αυξάνονται οι παράμετροι που λαμβάνει δεδομένα το ABS, τόσο παραπάνω δρόμο εξέλιξης θα έχει μπροστά του.

    Κι ένα τελευταίο γενικό. Η ειρωνεία όχι μόνο δεν βοηθάει στην κουβέντα, αλλά τη δυναμιτίζει κι όλας.
    Think faster than you ride

  2. #272
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Δε λαμβάνει υπόψη του θερμοκρασία ελαστικών, κλίση μοτοσυκλέτας, ανωμαλίες του οδοστρώματος κλπ. Βασίζεται στο δυαδικό μοντέλο, 0-1, αληθές - ψευδές.
    Bosch MSC που φοράει το ΚΤΜ ADV αν δεν απατώμαι λαμβάνει υπ όψιν αυτές τις παραμέτρους και το περί θερμοκρασίας το περιλαμβάνει στο "πιστοποιημένο για το εργοστασιακό λάστιχο", ήτοι προβλέπει με επαρκή ακρίβεια την συμπεριφορά του ελαστικού. Άρα αυτό που λες δεν ισχύει για την μεγάλη μάζα -ακόμα- αλλά αληθές 100% δεν είναι. Φαντάζομαι πως σε λίγο καιρό, αυτή η μονάδα ή κάποια καλύτερη θα περάσει και σε άλλα μοντέλα πιο δημοφιλή. Και τέλος πάντων το 100% fool proof μηχάνημα δεν υπάρχει και δεν ξέρω αν θα υπάρξει κιόλας. Ή ίσως δεν ξέρω αν θέλω να υπάρξει.

  3. #273
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    στην πραγματικοτητα οι βαλβιδες που ανοιγοκλεινουν για μειωση-σταθεροποιηση-αυξηση της πιεσης βρισκονται στην ηλεκτρουδραυλικη μοναδα και οχι στους τροχους
    στην ιδια μοναδα υπαρχει και ηλεκτρικη αντλια ανακτησης της πιεσης οπως και συστημα αποσβεσης των ταλαντωσεων
    επισης η ecu λαμβανει σηματα για την ταχυτητα κινησης
    πρακτικα αν παω να τοποθετησω στη μοτοσυκλετα μου abs πρωτον πρεπει να υπαρχει το ιδιο μοντελο με abs ωστε να ταιριαζουν τα ανταλλακτικα ο εγκεφαλος και το software και δευτερον το κοστος θα ειναι τουλαχιστον Χ5
    εχεις δίκιο γι αυτο που λες..οσο για τα σήματα και τους παλμούς δεν νομίζω ότι χρειάζεται ανάλυση γιατί θα το χάσουμε το θεμα

  4. #274
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Bosch MSC που φοράει το ΚΤΜ ADV αν δεν απατώμαι λαμβάνει υπ όψιν αυτές τις παραμέτρους και το περί θερμοκρασίας το περιλαμβάνει στο "πιστοποιημένο για το εργοστασιακό λάστιχο", ήτοι προβλέπει με επαρκή ακρίβεια την συμπεριφορά του ελαστικού. Άρα αυτό που λες δεν ισχύει για την μεγάλη μάζα -ακόμα- αλλά αληθές 100% δεν είναι. Φαντάζομαι πως σε λίγο καιρό, αυτή η μονάδα ή κάποια καλύτερη θα περάσει και σε άλλα μοντέλα πιο δημοφιλή. Και τέλος πάντων το 100% fool proof μηχάνημα δεν υπάρχει και δεν ξέρω αν θα υπάρξει κιόλας. Ή ίσως δεν ξέρω αν θέλω να υπάρξει.
    βασικα στα πιο νεα έχουν μπει κι άλλοι παράμετροι..οποτε όσο μεγαλύτερη πληροφορία έχουμε τοσο καλύτερη πρόβλεψη και υπολογισμούς μπορούμε να κάνουμε και ειδικά οταν μιλάμε για ένα συστημα τεχνητής νοημοσύνης. σαν αυτο..εχεις απόλυτο δίκιο..

  5. #275
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος

    Για να μη ξεφύγουμε κι άλλο από το αρχικό θέμα:
    Το σύστημα του ABS βασίζεται στην τυπική λογική. (Διάβασε παραπάνω την ανάλυση του Giannis23). Αναλύει μόνο την περιστροφή των τροχών. Δε λαμβάνει υπόψη του θερμοκρασία ελαστικών, κλίση μοτοσυκλέτας, ανωμαλίες του οδοστρώματος κλπ. Βασίζεται στο δυαδικό μοντέλο, 0-1, αληθές - ψευδές.
    Από την άλλη μεριά, η ασαφής λογική που θα επικρατήσει στα ηλεκτρονικά ξεφεύγει από το παραπάνω μοντέλο και λέει ότι δεν ισχύει πάντα το άσπρο-μαύρο, αλλά κάποιες φορές το ...γκρι

    Όσο λοιπόν δεν αυξάνονται οι παράμετροι που λαμβάνει δεδομένα το ABS, τόσο παραπάνω δρόμο εξέλιξης θα έχει μπροστά του.

    Κι ένα τελευταίο γενικό. Η ειρωνεία όχι μόνο δεν βοηθάει στην κουβέντα, αλλά τη δυναμιτίζει κι όλας.

    αυτος ο αλγοριθμος δεν ειναι κωδικας abs, τουλαχιστον των τελευταιων 10ετιων...ειναι μια γενικη ιδεα του πως δουλευουν, οποιος θελει να δει αλγοριθμους κυκλοφορουν στο νετ για να δειτε πως περιπου δουλευουν...η θερμοκρασια του ελαστικου ειναι παραγοντας που δεν επιρεαζει το abs...το abs θα δουλεψει οταν αντιληφθει τροχο να μπλοκαρει....αμα το λαστιχο ειναι πιο ζεστο απλα αυτο θα συμβει με περισσοτερη δυναμη πεδησης...ολα αυτα τα δεδομενα(κλισεις θερμοκρασιες κλπ ειναι πραγματα που απλα θα κανουν το abs να δουλεψει πιο φυσικα, ενα συστημα ειναι καλο οσο δε το αντιλαμβανεσαι να επεμβενει)

    τεσπα, κανεις δεν ειναι οτι τα abs ειναι τελεια, το οτι μπορει να σε σωσουν απο τουμπες ομως ειναι αδιαμφισβητητο...το καινουριο abs της μπος παντως ειναι φανταστικο, και αρχισει να μπαινει παραγωγη και σε αλλα μηχανακια (νομιζω θα το βαλουν και στο μικρο panigale)

    και για να ξερετε, δεν εχω abs στο μηχανακι μου εχω κονομισει πολλες ασπρες τριχες ομως απο μπλοκαρισμενες ροδες, με λιγα μεσα στην πολη ειτε πολλα χλμ....το abs της μπος αμα βγει προς πωληση, η βρω κανα στο ebay αμα δεν παιρνει τπτ περιεργα σηματα απο την ecu των μοτο που το φορανε, θα το βαλω και στα δικα μου μηχανακια....

  6. #276
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    αυτος ο αλγοριθμος δεν ειναι κωδικας abs, τουλαχιστον των τελευταιων 10ετιων...ειναι μια γενικη ιδεα του πως δουλευουν, οποιος θελει να δει αλγοριθμους κυκλοφορουν στο νετ για να δειτε πως περιπου δουλευουν...η θερμοκρασια του ελαστικου ειναι παραγοντας που δεν επιρεαζει το abs...το abs θα δουλεψει οταν αντιληφθει τροχο να μπλοκαρει....αμα το λαστιχο ειναι πιο ζεστο απλα αυτο θα συμβει με περισσοτερη δυναμη πεδησης...ολα αυτα τα δεδομενα(κλισεις θερμοκρασιες κλπ ειναι πραγματα που απλα θα κανουν το abs να δουλεψει πιο φυσικα, ενα συστημα ειναι καλο οσο δε το αντιλαμβανεσαι να επεμβενει)

    τεσπα, κανεις δεν ειναι οτι τα abs ειναι τελεια, το οτι μπορει να σε σωσουν απο τουμπες ομως ειναι αδιαμφισβητητο...το καινουριο abs της μπος παντως ειναι φανταστικο, και αρχισει να μπαινει παραγωγη και σε αλλα μηχανακια (νομιζω θα το βαλουν και στο μικρο panigale)

    και για να ξερετε, δεν εχω abs στο μηχανακι μου εχω κονομισει πολλες ασπρες τριχες ομως απο μπλοκαρισμενες ροδες, με λιγα μεσα στην πολη ειτε πολλα χλμ....το abs της μπος αμα βγει προς πωληση, η βρω κανα στο ebay αμα δεν παιρνει τπτ περιεργα σηματα απο την ecu των μοτο που το φορανε, θα το βαλω και στα δικα μου μηχανακια....
    μια βασικη ιδεα εκανα ρε,σε 10 λεπτα :P ο αλγοριθμος ,σε επαγγεματικο επιπεδο πρεπει να τον καλεις εξωτερικα απο libraries που θα εχουν τα functions .. επισης να περασει μεσα απο validator για αν δεις τα loops ποσο χρονο χρειαζοντε για τερματισμο... να βαλεις exceptions(για πιθανο σφαλμα)..σε αυτοκινητα της ακριβης κατηγοριας παιζουν περισσοτεροι πυρηνες στο ecu οποτε μπορεις να δουλεψεις και με parallel loops.. το σημα απο speed sensor ερχεται συνηθως σε 4-pulse οποτε θες και εκει μορφοποιηση των τιμων κλπ...

  7. #277
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Αισθητήρες; Εγκέφαλος που να διαβάζει τα δεδομένα;

    Σχετικά με το ABS...

    Όλα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα σκοπό έχουν να ελαχιστοποιήσουν τις συνέπειες της μαλακίας μας. Να το γράψω πιο κόσμια, της λάθος κίνησής μας.

    Σε κάποιες περιπτώσεις όμως, οδήγηση σε πίστα ή ακόμα και "εμπνευσμένης" στο δρόμο, μπορεί να μεταφράσουν λανθασμένα ως επικίνδυνη κάποια ενέργειά μας και να επέμβουν, ενώ δεν το θέλουμε. Και ή να μας στερήσουν πολύτιμο χρόνο (αγώνες) ή ακόμα και να μειώσουν το επίπεδο διασκέδασης (πίστα ή δρόμος).
    Κάποιοι, δεν έχουν το δίτροχο μόνο ως μεταφορικά μέσο αλλά και ως παιχνίδι. Όχημα ψυχαγωγίας. Τα ABS-TC-ESP/ASP-CBS και δεν ξέρω τι άλλο, περιορίζουν αρκετά το παιχνίδι! Κάποιοι λοιπόν, δεν το γουστάρουν αυτό ρε αδερφέ!
    υπο ποιες συνθηκες βοηθαει να μπλοκαρει καποιος τροχος στην πιστα?

    δεν εχετε καταλαβει μερικοι τι ακριβως κανει αυτο το μαραφετι...
    δεν εμποδιζει τον τροχο να μπλοκαρει.
    αφου μπλοκαρει τον απελευθερωνει πριν να ειναι μοιραιο.
    σαν να ειχαμε υπερφυσικα αντανακλαστικα.
    μεχρι το σημειο που θα μπλοκαρει ο τροχος τα φρενα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ διαφορα απο τα απλα.
    το ποση δυναμη χρειαζεται για να μπλοκαρει αλλαζει αναλογα με το λαστιχο τον δρομο κτλ.οτι ισχυει δλδ ουτως η αλλως.
    το μονο που αλλαζει ειναι οτι ενω με ενα απλο αν μπλοκαρει μαλλον θα ειναι μοιραιο (εχω σωσει μπλοκαρισματα μπροστινου απλα γιατι προλαβα να αφησω εγκαιρως το φρενο.εχω πεσει ομως κ γιατι δεν προλαβα.) στο abs με το που αισθανθει οτι μπλοκαρε αφηνει τον τροχο να γυρισει.μεχρι εμας να παει το σημα απο το ματι στον εγκεφαλο να το επεξεργαστει και να στειλει σημα στα δαχτυλα η ροδα γυριζει ωραια και χαρουμενη παρεχοντας πεδηση στο μεγιστο λιγο πριν το μπλοκαρισμα.αντε και σε 3 μετρα απο εκεινη την στιγμη εχει λαδια.
    η ροδα θα μπλοκαρει ξανα αυτην την φορα θα χρειαζεται πολυ λιγοτερη δυναμη πεδησης για να το κανει αυτο.το abs θα αφησειπιο νωρις και θα ειναι σαν να χαλασε.
    στην πραγματικοτητα κανει οτι καλυτερο ΓΙΝΕΤΑΙ.εκτος και αν η τουμπα ειναι καλυτερο σεναριο.

  8. #278
    Είσαι σίγουρος;
    The R is for Respect.

  9. #279
    Ρε παιδιά , έχει νόημα να συγκρίνουμε μοτοσυκλέτες , οδηγούς και συνθήκες πίστας με την καθημερινότητα στον δρομο και την χρησιμότητα του ABS?
    Το ρωταω γιατι ,παρ ολο που δεν ειχα ποτε μοτο με ABS , θεωρούσα ότι μπορει να σωσει πτωσεις σε πολλες περιπτωσεις και θα έπρεπε να υπήρχε στανταρτ σε όλες τις μοτο παραγωγής με δυνατότητα απενεργοποίησης για συγκεκριμένες συνθήκες (π.χ. χωμα).
    Η κουβεντα εδώ μου βγαζει μια αισθηση ότι το ABS είναι ένα ακόμα μαρκετινιστικο μπλιμπλικι (σαν τις ηλεκτρικες αναρτησεις και το antispin) που μπόρει σε κάποιες περιπτώσεις να είναι και επικίνδυνο.
    Ειλικρινα , δεν εχω προσωπικη εμπειρια για το τι πραγματικα ισχυει για το ABS και αυτά που εχω διαβασει μεχρι τωρα με μπερδευουν λιγο.

  10. #280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiannisBlessed Προβολή μηνύματος
    υπο ποιες συνθηκες βοηθαει να μπλοκαρει καποιος τροχος στην πιστα?

    δεν εχετε καταλαβει μερικοι τι ακριβως κανει αυτο το μαραφετι...
    δεν εμποδιζει τον τροχο να μπλοκαρει.
    αφου μπλοκαρει τον απελευθερωνει πριν να ειναι μοιραιο.
    σαν να ειχαμε υπερφυσικα αντανακλαστικα.
    μεχρι το σημειο που θα μπλοκαρει ο τροχος τα φρενα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ διαφορα απο τα απλα.
    Δεν νομίζω. Μιλώντας τουλάχιστον για τα συστήματα που υπάρχουν στο 99% των μοτό.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #281
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiannisBlessed Προβολή μηνύματος
    υπο ποιες συνθηκες βοηθαει να μπλοκαρει καποιος τροχος στην πιστα?
    Πού το έγραψα αυτό; Αυτό που έγραψα είναι ότι στην πίστα μπορεί να μας στερήσει χρόνο.

    Κι αυτό γιατί:

    Η πλειοψηφία των ABS δεν λαμβάνει υπόψη το ανασήκωμα του πίσω τροχού που συμβαίνει διαρκώς στα πολλά φρένα στην πίστα.
    Η πλειοψηφία των ABS δεν σου επιτρέπει να τοποθετήσεις το μηχανάκι με πλαγιολίσθηση.
    Η πλειοψηφία των ABS προσθέτουν σημαντικό βάρος επιβαρύνοντας την ευκολία κατευθυντικότητας.

    Από τη δική μου τη μεριά το θέμα εξαντλήθηκε. Δεν έχω να γράψω κάτι παραπάνω. Όποιος ξέρει να διαβάζει και έχει όρεξη να το κάνει μπορεί να δει όλες τις απόψεις.
    Think faster than you ride

  12. #282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    μπορει να σωσει πτωσεις σε πολλες περιπτωσεις και θα έπρεπε να υπήρχε στανταρτ σε όλες τις μοτο παραγωγής με δυνατότητα απενεργοποίησης για συγκεκριμένες συνθήκες (π.χ. χωμα)
    Στο πολύ κοντινό μέλλον έτσι θα είναι. Ήδη το κόστος έχει μειωθεί αισθητά λόγω ευρύτερης πλέον παραγωγής. Η intel αν δεν κάνω λάθος έχει αναπτύξει επεξεργαστές που είναι ικανοί να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις συστημάτων που βασίζονται στην ασαφή λογική. Με λίγα λόγια, τα συστήματα γίνονται όλο και πιο έξυπνα και πιο φτηνά.
    Think faster than you ride

  13. #283
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    θα έπρεπε να υπήρχε στανταρτ σε όλες τις μοτο παραγωγής με δυνατότητα απενεργοποίησης για συγκεκριμένες συνθήκες (π.χ. χωμα).
    πχ χώμα, ή πίστα, ή οτιδήποτε.

    Συμφωνούμε.

    Το θέμα είναι ότι μέχρι στιγμής τα περισσότερα συστήματα ABS ΔΕΝ είναι με κουμπάκι ΟΝ/OFF (όπως είναι πχ τα τράξιον, αντισπίν κλπ).
    Κοινώς αν το φοράει πάνω θα το λούζεσαι θες δε θες.
    Εξαίρεση η BMW, το καινούριο daytona 675 αν δεν κάνω λάθος, και ίσως κάποια λίγα ακόμα.
    Μακάρι στην πορεία να υπάρξουν κι άλλα.

    Και το δεύτερο (ακόμα κι αν υπήρχε κουμπάκι ON/OFF) είναι το βάρος όπως έγραψε κι ο blade.
    Όταν κάποιος παίρνει μια μηχανή για να τη βάζει στην πίστα και κοιτάζει να γλιτώσει γραμμάρια από το παραμικρό, του είναι λίγο σιχτίρι να του φορτώνεται ένα Χ βάρος το οποίο θα του χρειαστεί μόνο εκτός πίστας εάν κι εφόσον και ίσως.

    Η τεχνολογία προχωράει, οι αρκούδες χέζουνε στο δάσος, γνωστά αυτά.
    Σιγά σιγά βγαίνουν συστηματάρες οι οποίες και όλο και καλύτερες θα γίνονται, και όλο κι ελαφρύτερες θα γίνονται και θα αρχίσουν να φοριούνται σε όλο και περισσότερες μηχανές.

    Κι ακόμα κι ο πιστάκιας θα μάθει να οδηγάει με το έξτρα βάρος του ABS και των ηλεκτρονικών (που θα έχει ισοσταθμιστεί πιθανότατα από άλλα πράγματα που θα έχουν ελαφρύνει), κι άμα λάχει τα ενεργοποιεί για να γυρνάει πιό ξέγνοιαστος σπίτι του έχοντας τελειώσει τα γύρω-γύρω του ξεθεωμένος.
    Εκτός κι αν θέλει το 2025 να έχει μηχανή του 2005.

    Και πριν 15-20 χρόνια αν έλεγες ότι θα καβαλάμε μηχανές πιο "γρήγορες" από του Ντούχαν και του Σβαντς που θα βγάζουνε 200 άλογα και θα ζυγίζουν 190 κιλά και θα τις κυκλοφοράμε στο δρόμο χωρίς να βροντάμε με το που αγγίζουμε το γκάζι, θα έτρωγες ντομάτες.

    Η εξέλιξη θα έρθει, και σίγουρα θα βελτιωθεί και το ABS σα σύστημα γενικότερα.

    Η δική μας εξέλιξη είναι μια άλλη ιστορία.

  14. #284
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    πχ χώμα, ή πίστα, ή οτιδήποτε.

    Συμφωνούμε.

    Το θέμα είναι ότι μέχρι στιγμής τα περισσότερα συστήματα ABS ΔΕΝ είναι με κουμπάκι ΟΝ/OFF (όπως είναι πχ τα τράξιον, αντισπίν κλπ).
    Κοινώς αν το φοράει πάνω θα το λούζεσαι θες δε θες.
    Εξαίρεση η BMW, το καινούριο daytona 675 αν δεν κάνω λάθος, και ίσως κάποια λίγα ακόμα.
    Μακάρι στην πορεία να υπάρξουν κι άλλα.

    Και το δεύτερο (ακόμα κι αν υπήρχε κουμπάκι ON/OFF) είναι το βάρος όπως έγραψε κι ο blade.
    Όταν κάποιος παίρνει μια μηχανή για να τη βάζει στην πίστα και κοιτάζει να γλιτώσει γραμμάρια από το παραμικρό, του είναι λίγο σιχτίρι να του φορτώνεται ένα Χ βάρος το οποίο θα του χρειαστεί μόνο εκτός πίστας εάν κι εφόσον και ίσως.

    Η τεχνολογία προχωράει, οι αρκούδες χέζουνε στο δάσος, γνωστά αυτά.
    Σιγά σιγά βγαίνουν συστηματάρες οι οποίες και όλο και καλύτερες θα γίνονται, και όλο κι ελαφρύτερες θα γίνονται και θα αρχίσουν να φοριούνται σε όλο και περισσότερες μηχανές.

    Κι ακόμα κι ο πιστάκιας θα μάθει να οδηγάει με το έξτρα βάρος του ABS και των ηλεκτρονικών (που θα έχει ισοσταθμιστεί πιθανότατα από άλλα πράγματα που θα έχουν ελαφρύνει), κι άμα λάχει τα ενεργοποιεί για να γυρνάει πιό ξέγνοιαστος σπίτι του έχοντας τελειώσει τα γύρω-γύρω του ξεθεωμένος.
    Εκτός κι αν θέλει το 2025 να έχει μηχανή του 2005.

    Και πριν 15-20 χρόνια αν έλεγες ότι θα καβαλάμε μηχανές πιο "γρήγορες" από του Ντούχαν και του Σβαντς που θα βγάζουνε 200 άλογα και θα ζυγίζουν 190 κιλά και θα τις κυκλοφοράμε στο δρόμο χωρίς να βροντάμε με το που αγγίζουμε το γκάζι, θα έτρωγες ντομάτες.

    Η εξέλιξη θα έρθει, και σίγουρα θα βελτιωθεί και το ABS σα σύστημα γενικότερα.

    Η δική μας εξέλιξη είναι μια άλλη ιστορία.
    νομιζω το gs εχει επιλογη on/off. και το s1000rr εχει επιλογη αν πατησεις το πισω φρενο να απερνεργοποιηται το abs για τον τροχο (αυτα ειναι με επιλογη απο τα modesπου εχει)

  15. #285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Στο πολύ κοντινό μέλλον έτσι θα είναι. Ήδη το κόστος έχει μειωθεί αισθητά λόγω ευρύτερης πλέον παραγωγής. Η intel αν δεν κάνω λάθος έχει αναπτύξει επεξεργαστές που είναι ικανοί να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις συστημάτων που βασίζονται στην ασαφή λογική. Με λίγα λόγια, τα συστήματα γίνονται όλο και πιο έξυπνα και πιο φτηνά.
    Κι εγώ έτσι νομίζω ότι θα γίνει στο μέλλον .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος

    .......
    Ρε μανία με την Μπιστα…
    Ουτε φώτα έχουν στην Μπιστα …
    Ουτε Μπιστα εχουμε…


    Μιλάμε για τον δρόμο και την καθημερινότητα και για το σήμερα .

    Αν ρωτούσε κάποιος (ακομα και εμπειρος οδηγος) που θέλει να πάρει μια μηχανή για την καθημερινότητα του , για πολη , βόλτες , ταξίδια και η μηχανή αυτή εκανε π.χ. 8000 χωρις ABS και 8700 με ΑBS , τι θα τον συμβουλεύαμε?

    Να δωσει τα 700 παραπάνω γιατι το αξίζουν για την ασφάλεια του ή δεν αξίζει να τα δωσει?

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 16:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 08:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF