Σελίδα 2 από 22 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #16
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Φιλε Alkis δεν ειναι απολυτο πως επειδη εχεις μηχανη με abs πρεπει να πηγαινεις και του θανατα. Μια τετοια αποψη αφορα τα "τρελλαμενα" που καβαλανε κατι 100αρια παπια, τους βαζουν δισκοφρενο μπρος-πισω (αλλιως πως σταματας στα 120 χιλιομετρα 80 κιλα θηριο?):a5:Ε μη χεσω! Κατι τεεετοια πορωμενα εχουν αποψεις του στυλ"Αφου βαλαμε 23αρι καρμπυρατερ, βγαλαμε τα πλαστικα, τα φαναρια, τα φτερα μπρος-πισω περασαμε το παπι απο χυτηριο και βαλαμε το τιμονι στους 15 ποντους απο το παξιμαδι του μπροστινου τροχου και μια σωληνα 40 ποντων(κουρμπαριστη) για "ελευθερη" εξατμιση.... Ε'... ABS δεν θα βαλουμε?" Η δικη μου αποψη που ειναι και ο λογος που αγορασα μηχανη με abs ηταν να σιγουρεψω ενα φρεναρισμα οταν οι συνθηκες του οδοστρωματος δεν το επιτρεπουν σε συμβατικα φρενα. Απλα επελεξα να μειωσω τις πιθανοτητες της "κακης στιγμης".

  2. #17
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    ναι . ισχυει η αντιληψη οτι με το abs τσαρουχωνω τα φρενα παντου και παντα...αλλα δεν ειναι ετσι!!!
    Οδηγας κανονικα χησιμοποιοντας τα φρενα σου , οπως και σε μια μοτοσυκλετα με συμβατικα φρενα , το abs επεμβαινει μονο στην περιπτωση που θα μπλοκαρε ο τροχος με τα συμβατικα φρενα , με ολα τα θλιβερα επακολουθα.
    Στο cbf μου , οπου και αν το οδηγω , ξεχναω οτι εχω abs αφου φρεναρω κανονικοτατα ... το μονο που γινεται ειναι οτι με φυλαει απο στραβες σε φρενα πανικου , κατι συνηθες μεσα στην πολη π.χ. '' ο μαλακας πεταχτηκε απο το stop'' οπου και υπο αλλες συνθηκες μπορειο να ειχα χασει κανενα μπροστινο....δεν συζηταω βεβαια το χειμωνα με την γλιτσα απο τις βροχες , που το νοιωθεις να επεμβαινει διακριτικα σχεδον σε καθε φρεναρισμα....

    σημειωση: Αν πηγαινεις με πολλα (πολλα ομως) και πεσεις σε αγρια φρενα , αυξανεται δραματικα η αποσταση φρεναρισματος....βεβαια σε αλλη περιπτωση ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα επεφτες....
    παραδειγμα: Τον περασμενο χειμωνα γυρνουσα απο την δουλεια μου που βρισκοταν στον Αγ.Στεφανο.Στο υψος του Λαϊνοπουλου εχει ενα μικρο ανοιγμα οπου και επιτρεπει σε οσους ειναι στον παραδρομο να μπουν στην Εθνικη ... ενω κατεβαινα λοιπον με αρκετα χιλιομετρα 150+ βλεπω αυτοκινητο να βαγαινει καθετα και να σταματαει στην μεση της εθνικης , γιατι προφανως ηθελε να περασει απεναντι προς Ν.Κηφισια , αλλα δεν μπορουσε γιατι γινοντουσαν εργα , πεφτω με τα τσαρουχια πανω στα φρενα και το abs αρχιζει να δουλευει...δεν φρεναρω , τουλαχιστον οχι οπως θα ηθελα , αλλα με σωζει το γεγονος οτι εχω τιμονι , αρα μπορω να κατευθυνω την μηχανη .... φρεναριστος λοιπον με τοση πιεση που σε αλλες συνθηκες θα ειχα μπλοκαρει και θα ημουν στον δρομο σερνοντας προς το αυτοκινητο η τις μπαριερες , μπορεσα να κανω εναν ελιγμο κα να ποφυγω τον δολοφονο....το μαγικο ηταν πως οσο μειωνοταν η ταχυτητα , το μηχανακι αρχισε να φρεναρει σοβρα και τελικα ακινητοποιηθηκα λιγο πιο κατω απο τον μαλακα , ορθιος , με πεντε χρονια λιγοτερα απο την ζωη μου , αλλα ζωντανος !!!!

    απο τοτε ενα εχω να πω : abs

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lyk0s
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    116
    Μετα απο ενα χρονο με μηχανη με abs(honda cbf 600) η αισθηση μου ειναι-χωρις να γνωριζω πολλες τεχνικες λεπτομερειες για το πως λειτουργει και γενικα αλλα και στην μηχανη μου-ειναι οτι χρειαζεσαι περρισοτερα μετρα για να φρεναρεις με το abs.
    Οι τροχοι δεν μπλοκαρουν και εχεις την δυνατοτητα να στριψεις την μηχανη αλλα αν δεν μπορεις να αποφυγεις το εμποδιο την πατησες!
    Χωρις abs θα μπορουσα να φρεναρω πιο γρηγορα σε καθε περιπτωση.
    Βεβαια το θεμα ειναι πως εχει συνηθισει καποιος και μετα απο 11 χρονια χωρις abs ειναι λιγο δυσκολο να μαθω να φρεναρω με αυτο τοσο αποτελεσματικα οπως πριν-και νομιζω ομως οτι δεν θα μπορεσω κιολας γιατι ετσι μαλλον λειτουργει το abs...

  4. #19
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    WELL SAID LYKOS WELL SAID

  5. #20
    Admin, the ugly monster Το avatar του/της Alkis
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    196
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Φιλε Alkis δεν ειναι απολυτο πως επειδη εχεις μηχανη με abs πρεπει να πηγαινεις και του θανατα. Μια τετοια αποψη αφορα τα "τρελλαμενα" που καβαλανε κατι 100αρια παπια, τους βαζουν δισκοφρενο μπρος-πισω (αλλιως πως σταματας στα 120 χιλιομετρα 80 κιλα θηριο?):a5:Ε μη χεσω! Κατι τεεετοια πορωμενα εχουν αποψεις του στυλ"Αφου βαλαμε 23αρι καρμπυρατερ, βγαλαμε τα πλαστικα, τα φαναρια, τα φτερα μπρος-πισω περασαμε το παπι απο χυτηριο και βαλαμε το τιμονι στους 15 ποντους απο το παξιμαδι του μπροστινου τροχου και μια σωληνα 40 ποντων(κουρμπαριστη) για "ελευθερη" εξατμιση.... Ε'... ABS δεν θα βαλουμε?" Η δικη μου αποψη που ειναι και ο λογος που αγορασα μηχανη με abs ηταν να σιγουρεψω ενα φρεναρισμα οταν οι συνθηκες του οδοστρωματος δεν το επιτρεπουν σε συμβατικα φρενα. Απλα επελεξα να μειωσω τις πιθανοτητες της "κακης στιγμης".

    Φίλε μου συμφωνώ απολύτως, απλά δεν είναι δύσκολο να συνηθήσεις την ύπαρξή του abs και να λειτουργείς με τα νέα δεδομένα. Σε βάζει σε ένα τρυπάκι (εάν σε βάλει) ότι σταματάς στα π.χ. στα 10 και όχι στα 15 μέτρα και βάσει αυτής της λογικής συνηθήζεις δεν. Πολύ έχουν συνηθήσει έτσι. σίγουρα όμως σε κάτι επικύνδυνα περιστατικά που εξελίσσονται σε δέκατα ή και χιλιοστά δευτερολέπτου και πρέπει να αντιδράσεις, εκεί είναι όλα τα λεφτά. Και θα μου πεις εσύ ότι εκεί είναι και το ζουμί; Σωστό κι αυτό.
    Copyright Infinity - All Nights Reserved. The Bastard Administrator from Hell

  6. #21
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    μυθοι και πραγματικοτητες....Δεν υπαρχει περιπτωση να φρεναρεις χωρις abs σε μικροτερη αποσταση...εκτος εαν εννοεις να πεσεις στο οδοστρωμα και να φρεναρεις με τα μουτρα!!!
    Σε πολλους δινεται η ψευδαισθηση οτι μπλοκαρωντας και ξεμπλοκαρωντας τους τροχους σταματανε γρηγοροτερα (χωρις abs) πραγμα αναληθες απλα η αδρεναλινη ειναι στα υψη εκεινη την ωρα που τσακωνεσαι με την προσφυση και την ισσοροπια και δεν δινεις σημασια στα μετρα
    Εκει που θα μπει το abs πραγματικα δεν εχεις προσφυση και το συστημα προσπαθει να κανει αυτο που σχεδιαστηκε να μην μπλοκαρει τους τροχους και να μην πεσεις ...μονο εντο δεν μπορεις να κανεις με το abs
    Ας μην κατακρινουμε ενα συστημα που μπορει να μας σωσει απο μια τουμπα στα σιγουρα και ειναι αγνωστο αν θα μας οδηγησει σε συγκρουση λογω επιπλεον μετρων φρεναρισματος ...μετρησεις εχουν δειξει οτι φρεναρεις γρηγοροτερα
    Εαν ψαξετε στο forum θα δειτε πολλα αρθρα για το θεμα

  7. #22
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Διάβασε τι λέει το MSF για τα cbs φρένα...

    Δεν υπάρχει περίπτωση να θεωρήσω εγώ προσωπικά καλό ένα σύστημα που ενώ πατάω ένα φρένο δουλεύουν δύο.

    Όταν αλλάζω μηχανή προτιμώ να κάτσω μια βδομάδα να σπαστώ, να δοκιμάζω τα φρένα σε όλες τις ταχύτητες και καθημερινά μετά να (προσπαθώ να) βελτιώνω την αίσθηση τους.

    Εγώ κερδίζω στη τελική, όταν οι συνθήκες το απαιτούν τα συγκεκριμένα φρένα σε προδίδουν -για παράδειγμα σε ένα σκασμένο λάστιχο (όπως λέει και το ίδρυμα -MSF- για όποιον βαριέται να διαβάσει)...

    Οταν πατάς ένα φρένο δεν δουλεύουν δύο. Δουλεύει ένα και το δεύτερο απλά βοηθάει.
    Με σκασμένο λάστιχο δηλαδή με πόσα χιλιόμετρα πας και σε προβληματίζει το cbs???
    Αν το msf έχει αντίθετη άποψη με την τεχνολογία και την ασφάλεια των οδηγών καλά θα κάνει να αναθεωρήσει τις απόψιες του.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  8. #23
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Βρε παιδια .... Ας με βοηθησει καποιος να καταλαβω το ABS απο το CBS.
    Αλλοι το λετε ABS και αλλοι CBS. Δηλαδη να καταλαβω τωρα, εχω το CBF 600S/ABS, Τελικα "φοραω" ABS η CBS?

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lyk0s
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    116
    ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ABS;

    Συμφωνα με το site της www.nhtsa.dot.gov ΟΧΙ

    ABS is designed to help the driver maintain control of the vehicle during emergency braking situations, not make the car stop more quickly. ABS may shorten stopping distances on wet or slippery roads and many systems will shorten stopping distances on dry roads. On very soft surfaces, such as loose gravel or unpacked snow, an ABS system may actually lengthen stopping distances.

    Αλλα και συμφωνα με τον John W. Pretti, MSF rider coach 7 years. απο το site www.motorcops.com !! (ειναι και ζητας...) OXI

    It should be reminded that ABS is a tool. It does not prevent crashes, but help avoid one. Keep in mind when ABS kicks in, the stop distance gets longer. Why, because the computer is releasing and then reapply, and the releasing is causing the longer distance.

    Και απο τον Ken Pratte(δεν ξερω ποιος ειναι...) απο το site www.se-r.net


    Some myths about ABS:

    With ABS I came stop faster. - Not necessarily. On a wet road, you MAY be able to stop quicker because your wheels are not locked up. However, in several conditions you can stop faster by locking up the wheels. One example is in deep snow. If you lock the brakes you create a wedge effect and stop quicker. Usually ABS distances are a tad shorter (10 feet) than non-ABS brakes, however, ABS gives you more steering ability then non-ABS brakes, the real advantage.

    ΠΩΣ ΦΡΕΝΑΡΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ABS;

    Συμφωνα με οδηγιες απο το site www.smartmotorist.com

    In summary, if your car has ABS, follow this braking procedure:

    When you need to stop, apply firm, steady pressure to the brake pedal.
    Gradually steer the car around any obstacles.
    Release pressure on the brake.
    Resume driving normally, but consider lowering your speed.

    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ABS ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΛΑΚΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ;

    Συμφωνα με αρθρο του www.howstuffworks.com ΟΧΙ

    The Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) has conducted several studies trying to determine if cars equipped with ABS are involved in more or fewer fatal accidents. It turns out that in a 1996 study, vehicles equipped with ABS were overall no less likely to be involved in fatal accidents than vehicles without. The study actually stated that although cars with ABS were less likely to be involved in accidents fatal to the occupants of other cars, they are more likely to be involved in accidents fatal to the occupants of the ABS car, especially single-vehicle accidents

    Και απο ερευνα της NHTSA απο το www.smartmotorist.com ΟΧΙ

    In a study of crash records the National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) found that ABS cars had more single-vehicle, run-off-the-road crashes than cars without ABS," Willis says. "The cars without ABS had more crashes with other vehicles, pedestrians, and cyclists."

    Αυτο που αλλαζει ειναι οτι μειωνονται τα ατυχηματα με αλλα οχηματα και βγαινουν περρισοτερο εκτος δρομου.



    ΠΗΓΕΣ:
    http://auto.howstuffworks.com/anti-lock-brake.htm
    http://www.nhtsa.dot.gov/cars/proble...ABSBRAKES.html
    http://www.smartmotorist.com/abs/abs.htm
    http://www.se-r.net/brakes/abs.html
    http://www.motorcops.com/police_trai...bs_braking.asp

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ........


    Πού καί πόσο καλύτερο είναι ή πόσο σώζει τό ABS......
    Εγώ άφού καταθέσω τόν προβλήματισμό μου.....ΓΙΑΤΙ....
    παράδειγμα ή Καβασάκι βγάζει μιά ...ΑΝΑΣΦΑΛΗ...μοτοσυκλέττα τό 2006 μέ 200 άλογα.....
    ΚΑΙ......ΧΩΡΙΣ ABS...!!!!!!!!!!!!
    ΑΦΟΥ ΣΩΖΕΙ.....όπως λέτε.......????
    ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ.....
    Μοτό μέ abs..........EINAI ΧΟΙΡΙΝΟ ΧΩΡΙΣ ΑΛΑΤΙ.....!!!!!!!!!
    Μού είπαν άπό τή suzuki ότι στό v-strom 650 τό abs ένεργοποιείται
    πάνω άπό τά τριάντα χιλιόμετρα....!!!!!
    Πώς τό βλέπετε...???
    Έγώ πού τό δοκίμασα δούλεψε καί μέ λιγώτερα...τουλάχιστον έτσι μού φάνηκε......
    Νομίζω πώς ή bmw τόπιασε τό νόημα καί έβαλε τό διακόπτη......
    καί ΝΑΙ.....καί ΟΧΙ.....
    Πάντως έχω τή γνώμη πώς όλοι οί παλιοί σώζει δέ σώζει μόλις άκούσουν γιά abs..........
    ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ..........ΑΝΑΓΟΥΛΑ......!!!!!!!!!!!

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    101
    Lyκ0s και λοιποί κατήγοροι του ABS.
    (αναφέρω τον Lyκ0s λόγω των πραγματικά ενδιαφέροντων αναφορών που επισύναψε)

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

    Σκέφτομαι σοβαρά να πουλήσω την CBF μου και να πάρω ένα μηχανάκι χωρίς ABS και με δυνατότητα να μπλοκάρει τους τροχούς του εύκολα.

    Ο λόγος???

    Μα γιατί οδηγάω συνέχεια στο χιόνι και στην άμμο, ενώ ποτέ δεν θα βρεθώ σε βρεγμένο δρόμο, ή σε δρόμο με χαλικάκι. Ποτέ δεν θα έχω φρενάρισμα πανικού και σιγά μην χρειαστεί ελιγμός σε φρενάρισμα πανικού.

    Σας ευχαριστώ βαθύτατα, και πέρα από την πλάκα σας εύχομαι να μην ζήσετε ΠΟΤΕ πτώση από μπλοκάρισμα μπροστινού.

  12. #27
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    καταρχην φιλε λυκο πηγες και βρηκες τα περισσοτερα αρθρα για αυτοκινητο το οποιο δεν εχει καμια σχεση στο φρεναρισμα με τη μοτοσυκλεττα...θα τα πουμε οταν σε φρεναρισμα πανικου θα χαθει το μπροστινο σε κλασματα δευτερολεπτου...μη μου πεις οτι δεν σου εχει τυχει;;;;;;

    Εμενα μου εχει τυχει...δεν προλαβαινεις να πεις κιχ!!!

    Το abs στη μοτοσυκλεττα σε γλυτωνει απο τετοιες καταστασεις...δεν σου δινει καλυτερο τιμονι απλα δεν χωνει μουρες η μηχανη επισης θα πρεπει να επισημανουμε οτι οντως ειναι ενα εργαλειο που βοηθαει δεν σημαινει οτι σωνει και καλα θα σε σωσει

    Εαν εχετε ιδιαν αποψη με το θεμα καταθεστε την εαν δεν εχετε και βασιζεστε σε κειμενα σπαρμενα στο ιντερνετ μην το κανετε καλυτερα...λυκο χωρις παρεξηγηση απλα θα ηθελα να συζητηταμε και με προσωπικες εμπειριες.
    Και εγω δεν ηθελα να παρω με abs γιατι διαφοροι λενε διαφορα και πρωτος και καλυτερος ενας μηχανικος που ελεγε οτι μην παρεις κλπ...οταν του εδωσα να κανει βολτα το δικο μου γυρισε και μου ειπε ...καμια σχεση με αυτα που ηξερα τσακωνομουνα και ποτε δεν το καταλαβα ποτε εμπαινε και ποτε δεν με ξενισε η φοβισε

    Τωρα για μερικους που εχουν απορια μεταξυ abs και cbs θα σας την λυσω

    CBS=combined brake system
    ειναι τεχνικη της honda την οποια εφαρμοζει στα varadero,cbr1100xx,vfr,paneuropean klp και με την εφαρμογη πιεσης σε ενα (ειτε τη μανετα ειτε το πενταλ ποδος) πιανουν και τα δυο φρενα..συγκεκριμενα ολα τα παραπανω μοντελα εχουν τριπιστονες δαγκανες (η honda χρησιμοποιει γλυστρες) οποτε ας πουμε πως στο vfr πατας μπροστινο κεινη τη στιγμη και εφοσον κινειται η μηχανη φρεναρουν μπροστα 5 πιστονια και ενα πισω...εαν πατησεις μονο το πισω φρεναρουν πισω 2 πιστονια και ενα μπροστα
    ABS=anti blocking system υπαρχει και αλλος ορος αλλα τωρα δεν το θυμαμαι
    Με αισθητηρες κινησης των τροχων ενας μικρουπολογιστης καταλαβαινει ποτε παει ενα τροχος να ακινητοποιηθει (ελεγχοντας ταυτοχρονα και την ταχυτητα του οχηματος) και ελαττωνει την πιεση στο συγκεκριμενο κυκλωμα φρενων η διαδικασια γινεται πολλες φορες στο δευτερολεπτο ωσπου να φτασει στην ελαχιστη ταχυτητα λειτουργιας abs (γυρω στα 15 χλμ/ωρα) οπου πλεον το abs αποδεσμευεται και αφηνει τον τροχο να μπλοκαρει

    Δεν θα κατεκρινα ποτε ενα συστημα συγκρινοντας το σε απολυτες συνθηκες με απολυτους οδηγους..αλλα θα το εβλεπα στη καθημερινοτητα του καθενος επισης δεν ειμαι υπερ του κουμπιου γιατι εαν φας τουμπα απο φρεναρισμα και το ειχες στο οφφ μετα θα πας στο καθρεπτη και θα κοιτας το .....α που το χε κλειστο εαν επιζησεις!!!

  13. #28
    Λοιπον, κατ αρχην δεν εχω abs και δεν προκειται και να βαλω. Ειδικα αυτο το συστημα με το CBS ειναι κολαση. Πατας το μπροστα και πατιεται και το πισω και πατας το πισω και πατιεται και το μπροστα και τα τετοια μου κουνιουνται και μεχρι να σταματησει ν ανεβοκατεβαινει η βαρκα εχεις παει στα χωραφια, τι απεξ και αηδιες. Εδω φρεναρα BMW R51 220 κιλα με ταμπουρα, και τωρα δε μπορει ο πωπος μας χωρις abs. Το abs ΔΕΝ φρεναρει οσο γρηγορα φρεναρει ενας καλος αναβατης κι εκει τελειωνει η παραμυθα. Αφηστε τα ηλεκτρονικα και πηγαινετε σε κανα παρκινγκ κι αρχιστε προπονηση.

    Τωρα οσο για το πως εγιναν τα πραγματα στη βολτα, η αληθεια ειναι λιγο διαφορετικη.

    Κατ' αρχην ο σκυλος ερχοταν απο δεξια οποτε ειχε προτεραιοτητα. Αλλα ο Μενος ο καγκουρας, ο αλητης ο μαλλιας ο μηχανοβιος ηθελε να περασει πρωτος, και καλα τι τα πλερωσαμε τα γκαζα, καταλαβες ?

    Ευτυχως ο σκυλος δεν ειχε abs, φορουσε βεβαια κρανος, δερματινα κολορι και τα ρεστα, μπλοκαρε εξυπνα το πισω και το αναποδο μπροστα τον βοηθησε να τα φερει εκει που θελει. Γλυτωσε απο το Μενο, του πατησε κορνα, του ριξε και μια μουτζα κι εξαφανιστηκε στα βατα.

    Μην τα λεμε τωρα κι οπως τα θελουμε!

  14. #29
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λύκος
    Λοιπον, κατ αρχην δεν εχω abs και δεν προκειται και να βαλω. Τωρα οσο για το πως εγιναν τα πραγματα στη βολτα, η αληθεια ειναι λιγο διαφορετικη.

    Κατ' αρχην ο σκυλος ερχοταν απο δεξια οποτε ειχε προτεραιοτητα. Αλλα ο Μενος ο καγκουρας, ο αλητης ο μαλλιας ο μηχανοβιος ηθελε να περασει πρωτος, και καλα τι τα πλερωσαμε τα γκαζα, καταλαβες ?

    Ευτυχως ο σκυλος δεν ειχε abs, φορουσε βεβαια κρανος, δερματινα κολορι και τα ρεστα, μπλοκαρε εξυπνα το πισω και το αναποδο μπροστα τον βοηθησε να τα φερει εκει που θελει. Γλυτωσε απο το Μενο, του πατησε κορνα, του ριξε και μια μουτζα κι εξαφανιστηκε στα βατα.

    Μην τα λεμε τωρα κι οπως τα θελουμε!


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    \

    εγω αλλα εμαθα


    :rotflmao: :rotflmao:
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  15. #30
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Χαχαχαχαχαχα.... ρε τομάρι ...

    Δεν αφήνεις κόσμο απειραχτο... Να σου πω ρε Λάζαρε... το συμπαθές κυνοείδες , ήταν που βαλάτε μετά στην γυρόπιτα και φάγατε;

    Γιατί αν κρίνω απο την διαδρομή που κάνατε, μάλλον , σε αυτό θα καταλήξατε.

    Εκτός και αν πέτυχες κανά κατσίκι ή τράγο πάλι και τον κάνατε σισ-κεμπάμπ.


    Για το ABS , χωράει πολύ συζήτηση, που δεν έχω χρόνο να κάνω τώρα,.... επιφυλάσσομαι.

    Πάντως ούτε αρνητικός είμαι αλλά ούτε και θετικός. Είναι πολλές οι παράμετροι για να σκεφτείς που και πότε το χρειάζεσαι σε μια μηχανή. Ειδικά στην Ελλάδα.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

Σελίδα 2 από 22 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 22:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 12:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 17:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 09:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF