Σελίδα 3 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #31
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    βασικα εγω θα αφηνα το θεμα στην κριση του καθενος...και μονον χωρις πολλες φαναφαρες οπως παρτε ...η μην παρετε...ας κανει οτι θελει ο καθενας και βασικα ας δοκιμασει...τωρα φιλε λυκο οσον αφορα την εμπειρια μου και τα παρκινκ αστο γιατι οδηγαω απο τοτε που τα δισκοφρενα ηταν ειδος πολυτελειας και ξερω και απο καλολαδι γιατι ειμαι και καλαματιανος!!!





    :rotflmao:


    φιλικα παντα!!!

  2. #32
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Να μιλησω τωρα Λυκε η να μην μιλησω που μετανιωσες για την αγορα του CB1300 ΧΩΡΙΣ ABS? Βρε, με το καλαμακι στο στομα ησουν και κλαιγοσουν που τσιγκουνευτηκες πως δεν πηρες το μοντελο με το ABS. Σε τα μας τωρα? Μη γενοιτο βεβαια να ησουν στην ιδια φαση (που περασα) και αναγκαζομασταν να τρεχαμε στα συνεργεια με το μπροστινο σου δισκοφρενο κολλημενο στο κ... του σκυλου!!! Κανε εσυ ασκησεις σε παρκινκγ οσο εγω θα κανω βολτες:rotflmao:

  3. #33
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    λιγα τα λογια για τον οβελιξ του φιλου μου του λαζαρου

























    ενταξη τον υπερασπιστικα τωρα λεγε οτι θες :rotflmao: :rotflmao:
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  4. #34
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λύκος
    Αφηστε τα ηλεκτρονικα και πηγαινετε σε κανα παρκινγκ κι αρχιστε προπονηση.
    αυτο το λεω ξανα και ξανα εδω και πολυ καιρο αλλα ολοι θελουν gadgets που θα τους σωσουν και οχι τον ελενχο με τα ιδια τους τα χερια

    δεν αμφιβαλω οτι ενα καλο μηχανακι με σωστο ABS και σε αριστη κατασταση ελαστικων και φρενων-αναρτησεων κτλ θα σταματησει σε λιγοτερα μετρα απο ενα αντιστοιχο χωρις ABS

    αλλα εδω βλεπω κρυμενο το σημαντικοτερο για μενα στοιχειο

    υπαρχει ερευνα που στατιστικά δείχνει μείωση των θανατηφορων ατυχημάτων με το ABS??? - OXI.

    Μικροατυχημάτων? - ΙΣΩΣ!

    γιατι? ψυχολογικοί λογοι (υπερ εμπιστοσύνη στα ηλεκτρονικά) αλλα και λογοι ΜΗ ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΗΣ με το οχημα μας λογο του "τωρα δε μπλοκαρει γιατι εχω το σοφο ABS να με σωσει"

    αφηστε τα ABS και καντε κανα μαθημα οδηγησης ή μονοι σας εξασκηση. αυτο θα σας σωσει...

    η κουλαμαρα με ABS ή χωρις ειναι θανατηφόρα

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

    δεν αμφιβαλω οτι ενα καλο μηχανακι με σωστο ABS και σε αριστη κατασταση ελαστικων και φρενω αναρτησεων κτλ θα σταματησει σε λιγοτερα μετρα απο ενα αντιστοιχο χωρις ABS


    αφηστε τα ABS και καντε κανα μαθημα οδηγησης ή μονοι σας εξασκηση. αυτο θα σας σωσει...

    η κουλαμαρα με ABS ή χωρις ειναι θανατηφόρα

  6. #36
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αυτο που δεν γνωριζεις idi ειναι πως οποιος παιρνει μηχανη με ABS δεν ειναι κατα κανονα ασχετος!!!! Και εμεις μαθαμε να φρεναρουμε για πολλα χρονια χωρις ABS, αυτο ομως δεν σημαινει πως οτι μαθαμε το κρεμασαμε στον κοκκορα και αφηνουμε την ζωη μας στην μοιρα μιας ασφαλειας ABS που ανα πασα στιγμη μπορει να καει!! Και εγω οταν πρωτοδοκιμαζα το ABS στην μηχανη μου ψιλοστραβωνα γιατι συμπεριφεροταν με δικο της τροπο... ΑΛΛΑ.. το να καταφερνεις να κινεις τον μπροστινο τροχο δεξια,αριστερα (με ιδιαιτερη δυσκολια βεβαια)την ωρα του τερματιζεις τα φρενα ειναι καλε μου φιλε μεγααααλη υποθεση για τον λογο οτι μπορεις ακομη και να αποφυγεις παρα να περιμενεις τα αποτελεσματα......

  7. #37
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    φιλε menos, προς θεου, δεν ειπα οτι εισαι ασχετος!

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lyk0s
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    116
    Φιλε Hornet ιδιαν αποψη με το θεμα εγραψα στο πρωτο post-ενα χρονο εχω μηχανη με abs-αλλα εβγαλες οτι μου "φαινεται" οτι κανει ποση ωρα παραπανω να σταματησει.
    Για αυτο καθισα και βρηκα αυτα τα στοιχεια στο net πολυ προχειρα-δεν εκανα και καμμια επιστημονικη ερευνα- για να δω και εγω αν οντως ειναι ετσι οπως τα λες αλλα οπως τουλαχιστον "φαινεται" δεν ειναι ακριβως.

    Οταν ηταν να παρω την μηχανη ρωτουσα οσο πιο σχετικους μπορουσα και ο καθενας μου ελεγε και αλλα.Αντε βγαλε ακρη!
    Την μηχανη που δοκιμασα ενος φιλου δεν ειχε abs-και απο εκει εχω εμπειρια πως συμπεριφερεται η ιδια μηχανη χωρις.Τελικα πηρα με abs γιατι θεωρησα οτι θα εχει μεγαλυτερη αξια στη μεταπωληση και οπως μου ειχαν πει οτι αν δεν το πατησεις τερμα το φρενο δεν πιανουν τα abs...
    Οταν ομως ημουν σε μια κατηφορα τις πρωτες μερες και πηγα να σταματησω για να στριψω με τον old-fashioned way πατα-αφηνε-ταχυτητες σταματησα αυριο....και ευτυχως που το καταλαβα εκει και οχι σε κανενα ντουβαρι!
    Ολοι λενε για το abs αν σε βροχη χρειαστει να σταματησεις κτλ δηλαδη εσεις οταν ειναι βρεγμενος ο δρομος πατε πλακωμενοι; γιατι εγω παω σαν κοτα και ας με περνανε ολοι.
    Εγω παντως δεν ειμαι κατα του abs απλα λεω την εμπειρια μου.Και σιγουρα καποιος που δεν την χρησιμοποιει πολυ την μηχανη καλο θα ηταν να εχει ενα τετοιο συστημα γιατι σε μια δυσκολη στιγμη μπορει να πανικοβληθει-οχι οτι εγω ειμαι πιλοτος αλλα τουλαχιστον θα δειξω παραπανω ψυχραιμια(ελπιζω....)

    Χωρις πνευμα αντιπαραθεσης τα γραφω ολα αυτα και sorry για την μεγαλη απαντηση-και για το προηγουμενο ποστ...

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Οδηγησα πριν απο καιρο ενα BMW F650.
    Το ABS με αφησε με τις καλυτερες εντυπωσεις.
    Σαν στρηταδες εχουμε μαθει να αδηγουμε αναλογα και να κανουμε πολλους υπολογισμους καθε δευτερολεπτο..που να πατησουμε που να φρεναρουμε, κτλ.

    Το ABS πολυ απλα αφαιρει χειρουργικα καποια απο αυτα τα καθημερινα αγχη που αντιμετωπιζουμε.

    Οταν ηταν να δωσω λοιπον το μηχανακι στον φιλο μου πισω δεν σταματησα στην ακρη του δρομου, αλλα πατησα τα χαλικια με 20+ χλμ και πλακωθηκα στα φρενα.

    Σε στρητ τα παραμικρο χαιδεμα της μανετας εκει θα με εστελνε κανονικα..ουτε διορθωσεις ουτε τιποτα.
    Εγω απλως επιβραδυνα σωστα και τσαρουχωσα κιολας τα φρενα.
    Στην ασφαλτο που το δοκιμασα το ABS δεν λειτουργησε btw...

    Σε λιγα χρονια δεν θα μπορουμε καν να διανοηθουμε πως ζουσαμε χωρις αυτο σε ΟΛΑ τα μηχανακια.
    Σε μερικα απλα θα μπορει φανταζομαι να απενεργοποιειται το ABS για χρηση πιστας.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  10. #40
    Τον πρώτο καιρό που εμφανίστικε το abs ως ηλεκτρονικό βοήθημα για το φρενάρισμα στα αυτοκίνητα και ήταν στο στάδιο της μελέτης για την χρησιμότητά του έγινε ένα πείραμα στην Γερμανία.

    Πήραν 100 ταξιτζήδες και είπαν στους μισούς πως τους τοποθέτησαν ABS στα αυτοκίνητά τους και στους άλλους μισούς τους είπαν πως τα φρένα τους ήταν τα συμβατικά.

    Μετά από ένα χρόνο διαπίστωσαν πως τα περισσότερα ατυχήματα τα είχαν κάνει αυτοί που τους είχαν πεις πως τα αυτοκίνητά τους είχαν abs. Γιατί? Μα διότι έκαναν το προφανές, θεωρούσαν πως με το abs θα σταματούσαν πιο γρήγορα και αργούσαν το φρενάρισμα με αποτέλεσμα να έχουν περισσότερα μικροατυχήματα.

    Συμπέρασμα, η χρήση των φρένων είναι η ίδια. Με ή χωρίς abs. Το abs δεν είναι πανάκεια ή μέσο για να μεγιστοποιήσεις τις ικανότητές σου. Είναι επικουρικό μέσο και απαιτεί την ίδια σοβαρότητα και ικανότητα στο φρενάρισμα.

    Αυτό πρέπει να το διάβασα σε κάποιο τεύχος των 4τροχών, αλλά δεν θυμάμαι πότε.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    ΑΦΟΥ ΕΙΠΑΤΕ........


    Ρέ παιδιά νά μιλάμε μέ βάση τίς έμπειρίες μας.....άς πώ καί γώ...!!!
    Είχα 2 blackbird......γιά ένα χρόνο περίπου 2003...
    Μέ αύτό τήν περίεργη έξαπίστονη δαγκάνα......
    Μιά φορά χρειάστηκα τά φρένα....
    Στροφή ...μέ 180...καί πάτημα γερό ΜΕΣΑ στή στροφή....!!!!
    Σάν νά μέ άρπαξε ΕΝΑ....μαγικό χέρι καί νά μέ σταμάτησε.....κόντεψα νά φύγω άπό πάνω....!!!!!!!
    Καί ή μηχανή ....ΑΚΛΟΝΗΤΗ......
    Πολύ άπότομο φρένο καί τά χιλιόμετρα στά 100....
    ΤΙΠΟΤΑ.....
    Καί τά πάτησα καί τά δύο μαζί...!!!!!!
    ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΔΩΣΑ.......γιατί μού τή σπάγαν......
    ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ......!!!!!!!!
    Πήρα ένα hayabusa.......
    ΔΕΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ.............ΔΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ......!!!!!!!
    Μού ξαναέτυχε πάλι, στήν εύθεία αύτή τή φορά μέ τό haya...
    Φρενάρισμα πανικού.........!!!!!!!!
    Άπό τά ίδια χιλιόμετρα........μπλοκάρησε ό τροχός μπροστά....
    ούρλιαξε ΑΛΛΑ...τό εύχαριστήθηκα....!!!!
    Πέστε μου τώρα έσείς......
    ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.......
    ότι μέ τό ένα φρενάρισα μέ άσφάλεια....καί μέ τό άλλο...
    ΚΑΛΥΤΕΡΑ....??????


  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Τον πρώτο καιρό που εμφανίστικε το abs ως ηλεκτρονικό βοήθημα για το φρενάρισμα στα αυτοκίνητα και ήταν στο στάδιο της μελέτης για την χρησιμότητά του έγινε ένα πείραμα στην Γερμανία.

    Πήραν 100 ταξιτζήδες και είπαν στους μισούς πως τους τοποθέτησαν ABS στα αυτοκίνητά τους και στους άλλους μισούς τους είπαν πως τα φρένα τους ήταν τα συμβατικά.

    Μετά από ένα χρόνο διαπίστωσαν πως τα περισσότερα ατυχήματα τα είχαν κάνει αυτοί που τους είχαν πεις πως τα αυτοκίνητά τους είχαν abs. Γιατί? Μα διότι έκαναν το προφανές, θεωρούσαν πως με το abs θα σταματούσαν πιο γρήγορα και αργούσαν το φρενάρισμα με αποτέλεσμα να έχουν περισσότερα μικροατυχήματα.

    Συμπέρασμα, η χρήση των φρένων είναι η ίδια. Με ή χωρίς abs. Το abs δεν είναι πανάκεια ή μέσο για να μεγιστοποιήσεις τις ικανότητές σου. Είναι επικουρικό μέσο και απαιτεί την ίδια σοβαρότητα και ικανότητα στο φρενάρισμα.
    Μιλας για καποτε που δεν υπηρχε η αντιστοιχη παιδεια και ενημερωση.

    Δυστυχως ο δρομος ειναι πλεον στρωμενος για να μπουν και τα εξελιγμενα πλεον ηλεκτρονικα βοηθηματα και στις μοτο οι οποιες τεχνολογικα σε σχεση με τα αμαξια βρισκονται σε παλιολιθικο επιπεδο.

    Οποιος αμφιβαλλει για την τεχνολογια ας συνεχισει να βλεπει moto.gp.
    Εγω περιμενω το SV1000 Κ9 με antispin παντως
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  13. #43
    Fortitudine vincimus
    Εγγραφή
    22/07/2005
    Μηνύματα
    55
    Είδα αυτόν τον φίλο σου gFrouk και μου είπε ότι:

    - Αν δεν τσαρούχωνες τα φρένα στο χαλίκι, αλλά τα πάταγες "μαλακά", ΄θα σταμάταγες 10 μέτρα πιο κάτω από εκεί που σταμάτησες και μάλιστα με ένα έντονο άγχος για το ποιός είσαι και κυρίως για το ΠΟΥ ΠΑΣ...

    - Στην άσφαλτο που λες ότι δε δούλεψε τι έκανε, πήγε να διπλώσει το μπροστινό; Ή μήπως χόρεψε το πίσω;;; Μήπως τελικά είτε δεν το πίεσες αρκετά, είτε δεν κατάλαβες τη μανέτα που κλώτσαγε και το λεβγιέ που τιναζόταν στο πόδι; Λέω μήπως...

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από souniwths
    Είδα αυτόν τον φίλο σου gFrouk και μου είπε ότι:

    - Αν δεν τσαρούχωνες τα φρένα στο χαλίκι, αλλά τα πάταγες "μαλακά", ΄θα σταμάταγες 10 μέτρα πιο κάτω από εκεί που σταμάτησες και μάλιστα με ένα έντονο άγχος για το ποιός είσαι και κυρίως για το ΠΟΥ ΠΑΣ...

    - Στην άσφαλτο που λες ότι δε δούλεψε τι έκανε, πήγε να διπλώσει το μπροστινό; Ή μήπως χόρεψε το πίσω;;; Μήπως τελικά είτε δεν το πίεσες αρκετά, είτε δεν κατάλαβες τη μανέτα που κλώτσαγε και το λεβγιέ που τιναζόταν στο πόδι; Λέω μήπως...
    Στο πρωτο συμφωνουμε με τον βλακα τον φιλο σου:rotflmao:
    Ναι εκει δουλεψε πολυ καλα.

    Τωρα στην ασφαλτο, κυριως απο περιεργεια/αγνοια, μιας και δεν ηξερα ποσο να το πατησω για να ενεργοποιηθει, του "εριξα" κανα δυο "δυνατες" και εσφιξα τα δοντια για το επερχομενο μπλοκαρισμα, αλλα το ΑΒS δεν μπηκε σε λειτουργια, πραγμα καλο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  15. #45
    Καλό είναι να μάθει κάποιος να φρενάρει όσο καλύτερα μπορεί, σε όχημα χωρίς ABS και όταν το μάθει... να βάλει ABS.

    Best of both worlds

Σελίδα 3 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 22:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 12:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 17:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 09:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF