Σελίδα 4 από 22 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
    Καλό είναι να μάθει κάποιος να φρενάρει όσο καλύτερα μπορεί, σε όχημα χωρίς ABS και όταν το μάθει... να βάλει ABS.

    Best of both worlds
    Δυστυχως εσυ και πολλοι αλλοι ΔΕν εχετε καταλαβει.
    Το abs υπαρχει για να λειτουργησει σε ακραιες και απροβλεπτες συνθηκες οπου θα μετριασει καπως το λαθος του οδηγου.
    Βεβαια εχει ακομα καποια ελαττωματα αλλα ειναι το 1% αυτων που ειχε οταν πρωτοεμφανιστηκε και σταδιακα θα εξαλειφθουν και αυτα.

    Ετσι οπως το εγραψα πριν το ABS φανηκε σαν το μαγικο τζινι που εξαλειφει τις βασικες οδηγικες αρχες που διεπουν την μηχανη και ζητω συγνωμη.

    Αλλα το να τσαρουχωσεις τα φρενα σε χαλικοδρομο εκει που τελειωνει η ασφαλτος και με κλιση μαλιστα, και να επιβραδυνεις ειναι κατι σωτηριο και απαραιτητο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  2. #47
    Ακριβώς αυτό λέω.

    Να το πω με άλλα λόγια, μπας και γίνω κατανοητός.

    Καλό είναι κάποιος να μάθει να φρενάρει με τρόπο ασφαλή σε όλες τις περιπτώσεις που το ABS δεν χρειάζεται. Να αποκτήσει αρκετές ικανότητες ώστε να τον σώσει το ABS μόνο όταν αυτό χρειαστεί.

    Έχω καταλάβει πολύ καλά τι είναι το ABS, τι μπορεί να κάνει, τι όχι κ.ά.

    Μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα για το τι έχει καταλάβει ο κάθε ένας.

    Και άλλη μία έκδοση:

    Να αποκτήσει ο οδηγός όλες τις ικανότητες ώστε να μπορεί να οδηγήσει σε κάθε περίπτωση, ώστε το ABS να του προσθέσει στη λίστα τις περιπτώσεις που δεν τη βγάζεις καθαρή χωρίς αυτό.

    κάτι μου λέει ότι θα χρειαστεί να τα ξαναγράψω

  3. #48
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Βρε παιδια .... Ας με βοηθησει καποιος να καταλαβω το ABS απο το CBS.
    Το abs αποτρέπει το μπλοκάρισμα του τροχού στο φρενάρισμα. Πατάς δηλαδή απότομα φρένο και δεν σούρνεται ο τροχός.

    Το cbs όταν πατήσεις ένα φρένο ενεργοποιεί αυτόματα κατά ένα ποσοστό και το δεύτερο φρένο.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  4. #49
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παντως υπαρχει ενας απιστευτος συντηρητισμος και μια αρνηση στο συνολο των μοτοσυκλετιστων για κατι καινουργιο.
    Π.χ. εναλλακτικα μπροστινα συστηματα....το προσπαθησε η Yamaha με την GTS και την εφαγε το μαυρο σκοταδι .... το telelever της bmw , τωρα εχει αρχισει και εδραιωνεται , ειχαν ακουστει ενα σωρο αρνητικα σχολια για αυτο.Γενικα οτιδηποτε αντικειτε με την ''παραδοσιακη'' μορφη και τεχνολογια που πρεπει να εχει μια μοτοσυκλετα το απορριπτουμε αμεσως...σε αλλο post μου , εγραψα οτι στο Σουνιο με περασε ενα πουσαρισμενο t-max....ο τυπος προφανως οδηγουσε και δεν τον απασχολουσαν οι ταχυτητες ,απλα ανοιγοκλεινε το γκαζι , και τσιμπαγε τα φρενα του ...ουτε συμπλεκτες , ουτε μην χασω καμια αλλαγη , ουτε τιποτα....και σκεφτομαι ...γιατι να μην υπαρχουν αυτοματες μοτοσυκλετες? βαλτε abs , συτηματα αντι - spin , εγκεφαλους να οριζουν ολες τις μικρες παραμετρους που μας καταναλωνουν τοση πολυ σκεψη χωρις να το καταλαβαινουμε και τελικα μας αποσπουν απ την ευχαριστηση της οδηγησης...οκ , σαφως και ενα καθαρoαιμο enduro δεν μπορει και δεν ΠΡΕΠΕΙ να εχει abs , γιατι εκει το μπλοκαρισμα του πισω τροχου ειναι απαραιτητο συστατικο της οδηγησης του ...και ενα motard επισης το ιδιο...και μια ss δεν θα χρειαζοταν συστημα αντι-spin γιατι τι το πηρες το χιλιαρι , αν δεν φιδιαζει στον δρομο...ολα καλα , αλλα το θεμα ειναι οτι ολα αυτα τα συστηματα μπορουν να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΕ κατα βουληση!! Μου εχει τυχει πολλες φορες (και φανταζομαι και σε εσας) να γυρναω απο την δουλεια , χειμωνιατικα με βροχη , πτωμα απο την κουραση και με τον εγκεφαλο μαρμελαδα απο την πιεση στο γραφειο...το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να καβαλω την μηχανη και να ειμαι στην τσιτα μηπως μου γλυστρισει μπροστα η πισω , ποσο να ανοιξω το γκαζι κ.τ.λ.-κ.τ.λ. Πραγματικα ειναι σωτηριο να ξερω οτι εχω abs και στην στραβη δεν θα φαω τα μουτρα μου απο τα νυσταγμενα αντανακλαστικα μου!!Δεν μιλαμε να πηγαινεις κομματια , απλα να γυρνας σπιτι σου και να σου πεταχτει ο all-time classic μαλακας απο το στενο!!!
    Ειναι τοσο ανεδαφικο να ζηταω μια μοτοσυκλετα την οποια δεν θελω να κλειδωνω στο γκαραζ οταν εχει βροχη , η οταν θελω να παω σαν ανθρωπος καπου?Εγω θελω να οδηγω μοτοσυκλετα 365 μερες τον χρονο!!! χωρις περιορισμους και παραχωρησεις.
    Και στην τελικη εχει πραγματικα τοσο πολυ σημασια να απασχολειτε ενα ολοκληρο τμημα r & d μιας εταιρειας ωστε να ελαφρυνουν κατα ενα κιλο μια μοτοσυκλετα? να κανουν 20% πιο ακαμπτο το πλαισιο μιας μηχανης που ουτως η αλλως το προηγουμενο για να στρεβλωσει επρεπε να το βαλεις στην πρεσσα?
    να βγαλουν αλλα 5 αλογατα απο ενα κινητηρα που ηδη αποδιδει εξωφρενικα και κανενας απο εμας δεν μπορει να σκισει?
    Αυτοι την δουλεια τους κανουν, εμμεσως τις δικες μας απαιτησεις υλοποιουν , αλλα μεταξυ μας ποσοι απο εσας πραγματικα χρειαζεστε περισοτερη δυναμη , πιο επιθετικο στησιμο και γενικοτερα ''αγωνιστικη'' αισθηση στον δρομο?
    Προς θεου δεν λεω να σταματησει η εξελιξη προς αυτην την κατευθυνση , αλλα ρε γαμοτο δεν θα ηταν ωραιο ολη αυτη η φαια ουσια , αυτα τα χρηματα και αυτος ο κοπος να εχει σπαταληθει εν μερει για να οδηγουμε ασφαλεστερες μοτοσυκλετες?Αν ολο αυτο το σεναριο ακουγεται ξενερωτο και δυσοιωνο για το μελλον της μοτοσυκλετας , σκεφτειτε ποσοι ανθρωποι θα μπορουσαν να γινουν μοτοσυκλετιστες -με οτι συνεπαγεται αυτο- απλα και μονο επειδη η τεχνολογια μπορει να αποκλεισει ορισμενους απο τους παραγοντες κινδυνου που λειτουργουν ανασταλτικα για αυτους...
    Και φυσικα δεν συζηταω να ανεβαινεις στην μοτοσυκλετα να πατας δυο κουμπια και ολα να γινονται μονα τους , ειναι μηχανημα το οποιο θελει συμμετοχη με το μυαλο και το σωμα για να το οδηγησεις και στο κατω-κατω αυτο ειναι και μερος της μαγειας του .... ποιος απο εσας δεν θα ηθελε να οδηγει μια μοτοσυκλετα στην οποια να μην κρυωνει , να μην πιανεται ο κολος του μετα απο 100χλμ να μην γκρεματσακιζεται απο τα εγγενη μειονεκτηματα της στην παθητικη και ενεργητικη ασφαλεια , να μπορει να μεταφερει δευτερο ατομο χωρις να τον υπβαλλει σε βασανηστηρια κ.ο.κ.? και ολα αυτα βεβαια χωρις να θυσιζονται οι επιδοσεις και η ευχαριστηση στην οδηγηση ...μην νομιζεται οτι ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας , ολα μπορου να γινουν , αρκει να τα απαιτησουμε εμεις ...αν πασει περιπτωση θα ανταλαζατε 20χλμ τελικης και +δεκα κιλα βαρος για να εχετε τα παραπανω? ...εγω ναι!

    ..για τους μονιμως μπριζωμενους σκληροπυρηνικους λεω το εξης:
    Ακομα και αν ολα αυτα συμβουν , παλι το μεγεθος των ορχεων θα παιζει ρολο ...γιατι ακομα και ανακαποτε κατασκευαστει μια μοτοσυκλετα με την οποια η θεια μου θα μπορουσε να μπαινει στην πιστα πλεκοντας και να γραφει ανταγωνιστικους στα moto-gp χρονους....απλα δεν θα ηταν μοτοσυκλετα.


  5. #50
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Διαβαζοντας τις ουκ ολιγες γνωμες και διαμαχες εχω να εκφρασω ενα παραπονο για το CBF 600S/ABS. (Η διαφημιση με μαρανε...) Ολα σχεδον καλα και σχεδον ωραια... Ειμαι οδηγος ταξι (σχολια του στυλ, Ταριφας να λειπουνε...) Ως επαγγελματιας οδηγος ανακαλυψα πως το ABS του αυτοκινητου μου δουλευει φανταστικα με την χρηση του χειροφρενου... Και εξηγουμαι, αν π.χ πηγαινω με 60 χιλιομετρα και κοκκαλωσω τα φρενα σταματαω στα 15 μετρα (ας πουμε), Χρησιμοποιωντας το χειροφρενο ομως η αποσταση κατεβαινει στα 12... Διαφορα μεγαλη!!! Το μεγαλο μειονεκτημα κατα τη γνωμη μου ειναι το ABS στον πισω τροχο της μηχανης μου, ενω το μπροστινο κανει θαυματα, το πισω με κοροιδευει πατωκορφα.. Λογω του μειωμενου βαρους πισω ο τροχος κοκκαλωνει με το παραμικρο με αποτελεσμα να ακουω την αλυσιδα να χτυπαει μανιωδως απο τις ντανιες του ABS και σταματημο να μην εχω. Στην προκειμενη περιπτωση χειροφρενο δεν υπαρχει και πιστεψτε με , η περιπτωση να κοκκαλωσει ο πισω τροχος ειναι αδυνατη!!! Το παραπονο μου λοιπον ειναι: Κυρια HONDA, Βαλατε που βαλατε το υπεροχο αυτο συστημα. Ποσο πια σας κοστιζε ενα διακοπτακι για την απενεργοποιηση του? Αφου σκεφτομαι να νεκρωσω το πισω ABS και να το επανεργοποιησω στην μελλουσα μεταπωληση. Εχω αδικο?

  6. #51
    Ρε παιδια αυτη η συζητηση ειναι ανευ ουσιας πλεον γιατι με το νεο συστημα που εξελισσει η μπεμβε φευγουν ακομα και τα τελελεβερ και τελεμπουρδεν κτλ.

    Και το abs μαζι.

    Με το νεο συστημα δεν υπαρχει καν πηρουνι, ψαλιδι κλπ αχρηστα τζαρτζαλα και το ματοσακο ιπταται λιγο πανω απο τους 2 τροχους που ελεγχονται με σενσορες. Αν ειναι τωρα να φρεναρεις, οι 2 τροχοι φευγουν κατω απ τη μοτοσικλετα και πανε και φρεναρουν καπου δεξια στο δρομο μονοι τους κι εσυ πεφτεις πανω στο καρτερ που εχει ειδικη επιστρωση πλακας σαν του σουβλατζιδικου και σταματας σε χρονο 0.

    Ενταξει παιρνει καποιο χρονο να ξαναμονταρεις το μηχανακι αλλα αυτο σε συνδυασμο με την αγκυρα και το αλεξιπτωτο θα ειναι πανακεια. Επισης σαν εξτρα αξεσουαρ θα μπορεις να βαλεις ενα σασι απο Βολβο πανω στη μηχανη που θα πιανει στα πλαγια κουμπωτο κι ετσι θα εχεις και αεροσακκο μαζι με ζωνη ασφαλ- ΕΛΑΑΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥΟΥΟΥΟΥ!

  7. #52
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λύκος
    Ρε παιδια αυτη η συζητηση ειναι ανευ ουσιας πλεον γιατι με το νεο συστημα που εξελισσει η μπεμβε φευγουν ακομα και τα τελελεβερ και τελεμπουρδεν κτλ.

    Και το abs μαζι.

    Με το νεο συστημα δεν υπαρχει καν πηρουνι, ψαλιδι κλπ αχρηστα τζαρτζαλα και το ματοσακο ιπταται λιγο πανω απο τους 2 τροχους που ελεγχονται με σενσορες. Αν ειναι τωρα να φρεναρεις, οι 2 τροχοι φευγουν κατω απ τη μοτοσικλετα και πανε και φρεναρουν καπου δεξια στο δρομο μονοι τους κι εσυ πεφτεις πανω στο καρτερ που εχει ειδικη επιστρωση πλακας σαν του σουβλατζιδικου και σταματας σε χρονο 0.

    Ενταξει παιρνει καποιο χρονο να ξαναμονταρεις το μηχανακι αλλα αυτο σε συνδυασμο με την αγκυρα και το αλεξιπτωτο θα ειναι πανακεια. Επισης σαν εξτρα αξεσουαρ θα μπορεις να βαλεις ενα σασι απο Βολβο πανω στη μηχανη που θα πιανει στα πλαγια κουμπωτο κι ετσι θα εχεις και αεροσακκο μαζι με ζωνη ασφαλ- ΕΛΑΑΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥΟΥΟΥΟΥ!
    ναι !!! το ακουσα και εγω !!! επισης περα απο ολα αυτα θα εχει ειδικο σωληνακι το οποια θα βαζεις στο στομα και θα χορηγει τα ψυχοφαρμακα με ειδικο χρονοδιακοπτη , οπως σου εχει ορισει την δοσολογια ο Γιατρος!!!

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ......


    Ρέ παιδιά άν είμαι στούς ΣΚΛΗΡΟΠΥΡΗΝΙΚΟΥΣ.........
    Άλλά αύτό πού περιγράφει ό EL-HYMADOR παραπάνω....
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ....!!!!!!
    Δίτροχο ...ναί...άλλά όχι ΜΗΧΑΝΗ.....όπως τή γνώρισα καί όπως τή γουστάρω......!!!!!!!
    Νομίζω πώς είναι πολύ άργά πιά γιά νά γίνω......
    ΜΑΛΑΚ...-Ο-ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ.....!!!!!!!
    Καί γώ καί πολλοί άλλοι....


  9. #54
    Highway To Hell... Το avatar του/της Boxer
    Εγγραφή
    16/03/2004
    Μηνύματα
    167
    Να κανω μια ερωτηση ;

    Οταν μπλοκαρει ο μπροστινος τροχος πεφτετε ;

    Γιατι εγω πεφτω.
    Keep on rocking in a free world !!!

  10. #55
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λύκος
    Ρε παιδια αυτη η συζητηση ειναι ανευ ουσιας πλεον γιατι με το νεο συστημα που εξελισσει η μπεμβε φευγουν ακομα και τα τελελεβερ και τελεμπουρδεν κτλ.

    Και το abs μαζι.

    Με το νεο συστημα δεν υπαρχει καν πηρουνι, ψαλιδι κλπ αχρηστα τζαρτζαλα και το ματοσακο ιπταται λιγο πανω απο τους 2 τροχους που ελεγχονται με σενσορες. Αν ειναι τωρα να φρεναρεις, οι 2 τροχοι φευγουν κατω απ τη μοτοσικλετα και πανε και φρεναρουν καπου δεξια στο δρομο μονοι τους κι εσυ πεφτεις πανω στο καρτερ που εχει ειδικη επιστρωση πλακας σαν του σουβλατζιδικου και σταματας σε χρονο 0.

    Ενταξει παιρνει καποιο χρονο να ξαναμονταρεις το μηχανακι αλλα αυτο σε συνδυασμο με την αγκυρα και το αλεξιπτωτο θα ειναι πανακεια. Επισης σαν εξτρα αξεσουαρ θα μπορεις να βαλεις ενα σασι απο Βολβο πανω στη μηχανη που θα πιανει στα πλαγια κουμπωτο κι ετσι θα εχεις και αεροσακκο μαζι με ζωνη ασφαλ- ΕΛΑΑΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥΟΥΟΥΟΥ!



    :rotflmao: :rotflmao:
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Παντως υπαρχει ενας απιστευτος συντηρητισμος και μια αρνηση στο συνολο των μοτοσυκλετιστων για κατι καινουργιο.
    Π.χ. εναλλακτικα μπροστινα συστηματα....το προσπαθησε η Yamaha με την GTS και την εφαγε το μαυρο σκοταδι .... το telelever της bmw , τωρα εχει αρχισει και εδραιωνεται , ειχαν ακουστει ενα σωρο αρνητικα σχολια για αυτο.Γενικα οτιδηποτε αντικειτε με την ''παραδοσιακη'' μορφη και τεχνολογια που πρεπει να εχει μια μοτοσυκλετα το απορριπτουμε αμεσως...σε αλλο post μου , εγραψα οτι στο Σουνιο με περασε ενα πουσαρισμενο t-max....ο τυπος προφανως οδηγουσε και δεν τον απασχολουσαν οι ταχυτητες ,απλα ανοιγοκλεινε το γκαζι , και τσιμπαγε τα φρενα του ...ουτε συμπλεκτες , ουτε μην χασω καμια αλλαγη , ουτε τιποτα....και σκεφτομαι ...γιατι να μην υπαρχουν αυτοματες μοτοσυκλετες? βαλτε abs , συτηματα αντι - spin , εγκεφαλους να οριζουν ολες τις μικρες παραμετρους που μας καταναλωνουν τοση πολυ σκεψη χωρις να το καταλαβαινουμε και τελικα μας αποσπουν απ την ευχαριστηση της οδηγησης...οκ , σαφως και ενα καθαρoαιμο enduro δεν μπορει και δεν ΠΡΕΠΕΙ να εχει abs , γιατι εκει το μπλοκαρισμα του πισω τροχου ειναι απαραιτητο συστατικο της οδηγησης του ...και ενα motard επισης το ιδιο...και μια ss δεν θα χρειαζοταν συστημα αντι-spin γιατι τι το πηρες το χιλιαρι , αν δεν φιδιαζει στον δρομο...ολα καλα , αλλα το θεμα ειναι οτι ολα αυτα τα συστηματα μπορουν να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΕ κατα βουληση!! Μου εχει τυχει πολλες φορες (και φανταζομαι και σε εσας) να γυρναω απο την δουλεια , χειμωνιατικα με βροχη , πτωμα απο την κουραση και με τον εγκεφαλο μαρμελαδα απο την πιεση στο γραφειο...το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να καβαλω την μηχανη και να ειμαι στην τσιτα μηπως μου γλυστρισει μπροστα η πισω , ποσο να ανοιξω το γκαζι κ.τ.λ.-κ.τ.λ. Πραγματικα ειναι σωτηριο να ξερω οτι εχω abs και στην στραβη δεν θα φαω τα μουτρα μου απο τα νυσταγμενα αντανακλαστικα μου!!Δεν μιλαμε να πηγαινεις κομματια , απλα να γυρνας σπιτι σου και να σου πεταχτει ο all-time classic μαλακας απο το στενο!!!
    Ειναι τοσο ανεδαφικο να ζηταω μια μοτοσυκλετα την οποια δεν θελω να κλειδωνω στο γκαραζ οταν εχει βροχη , η οταν θελω να παω σαν ανθρωπος καπου?Εγω θελω να οδηγω μοτοσυκλετα 365 μερες τον χρονο!!! χωρις περιορισμους και παραχωρησεις.
    Και στην τελικη εχει πραγματικα τοσο πολυ σημασια να απασχολειτε ενα ολοκληρο τμημα r & d μιας εταιρειας ωστε να ελαφρυνουν κατα ενα κιλο μια μοτοσυκλετα? να κανουν 20% πιο ακαμπτο το πλαισιο μιας μηχανης που ουτως η αλλως το προηγουμενο για να στρεβλωσει επρεπε να το βαλεις στην πρεσσα?
    να βγαλουν αλλα 5 αλογατα απο ενα κινητηρα που ηδη αποδιδει εξωφρενικα και κανενας απο εμας δεν μπορει να σκισει?
    Αυτοι την δουλεια τους κανουν, εμμεσως τις δικες μας απαιτησεις υλοποιουν , αλλα μεταξυ μας ποσοι απο εσας πραγματικα χρειαζεστε περισοτερη δυναμη , πιο επιθετικο στησιμο και γενικοτερα ''αγωνιστικη'' αισθηση στον δρομο?
    Προς θεου δεν λεω να σταματησει η εξελιξη προς αυτην την κατευθυνση , αλλα ρε γαμοτο δεν θα ηταν ωραιο ολη αυτη η φαια ουσια , αυτα τα χρηματα και αυτος ο κοπος να εχει σπαταληθει εν μερει για να οδηγουμε ασφαλεστερες μοτοσυκλετες?Αν ολο αυτο το σεναριο ακουγεται ξενερωτο και δυσοιωνο για το μελλον της μοτοσυκλετας , σκεφτειτε ποσοι ανθρωποι θα μπορουσαν να γινουν μοτοσυκλετιστες -με οτι συνεπαγεται αυτο- απλα και μονο επειδη η τεχνολογια μπορει να αποκλεισει ορισμενους απο τους παραγοντες κινδυνου που λειτουργουν ανασταλτικα για αυτους...
    Και φυσικα δεν συζηταω να ανεβαινεις στην μοτοσυκλετα να πατας δυο κουμπια και ολα να γινονται μονα τους , ειναι μηχανημα το οποιο θελει συμμετοχη με το μυαλο και το σωμα για να το οδηγησεις και στο κατω-κατω αυτο ειναι και μερος της μαγειας του .... ποιος απο εσας δεν θα ηθελε να οδηγει μια μοτοσυκλετα στην οποια να μην κρυωνει , να μην πιανεται ο κολος του μετα απο 100χλμ να μην γκρεματσακιζεται απο τα εγγενη μειονεκτηματα της στην παθητικη και ενεργητικη ασφαλεια , να μπορει να μεταφερει δευτερο ατομο χωρις να τον υπβαλλει σε βασανηστηρια κ.ο.κ.? και ολα αυτα βεβαια χωρις να θυσιζονται οι επιδοσεις και η ευχαριστηση στην οδηγηση ...μην νομιζεται οτι ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας , ολα μπορου να γινουν , αρκει να τα απαιτησουμε εμεις ...αν πασει περιπτωση θα ανταλαζατε 20χλμ τελικης και +δεκα κιλα βαρος για να εχετε τα παραπανω? ...εγω ναι!

    ..για τους μονιμως μπριζωμενους σκληροπυρηνικους λεω το εξης:
    Ακομα και αν ολα αυτα συμβουν , παλι το μεγεθος των ορχεων θα παιζει ρολο ...γιατι ακομα και ανακαποτε κατασκευαστει μια μοτοσυκλετα με την οποια η θεια μου θα μπορουσε να μπαινει στην πιστα πλεκοντας και να γραφει ανταγωνιστικους στα moto-gp χρονους....απλα δεν θα ηταν μοτοσυκλετα.


    +1

    Η δύναμη της συνήθειας σε συνδυασμό με μια έμφυτη τάση άρνησης οτιδήποτε καινούργιου λόγω του φόβου προς το άγνωστο (μαζί με μια δόση ζήλειας που έχουμε το παλιό...), μας κάνουνε να είμαστε υπέρ του δέοντος αρνητικοί στις εξελίξεις...

    Πάντως αν σας παρηγορεί, σε αυτό τε θέμα είμαστε πολύ καλύτεροι από κάποιους Άγγλους για παράδειγμα οι οποίοι αντιδρούν εξωφρενικά σε οτιδήποτε καινούργιο....

  12. #57
    Βασικά για μένα (που έχω) είναι ένα σύστημα που ΣΩΖΕΙ.
    Τώρα, αν κάποιος που το έχει, την ακούσει "Θεός" και νομίζει οτι σταματάει με την σκέψη,
    αυτό είναι άλλο πρόβλημα και δεν φταίει το ABS.

    Επίσης να πω ότι, αντίστοιχα με τις προτροπές για δοκιμές
    σε αλάνες και πάρκινγ με συμβατικό σύστημα φρένων,
    χρειάζεται και αρκετές δοκιμές η οδήγηση με μηχανή που το φοράει,
    γιατί και αυτό ένα σύστημα είναι που χρειάζεται εκμάθηση.

    Παράλληλα με τις δοκιμές πρέπει να καρφωθεί και στο μυαλό του αναβάτη
    οτι η μηχανή ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ, που σημαίνει πως δεν
    πρέπει να "ψάχνουμε" στη μηχανή τα σημάδια που κοιτάμε όταν οδηγούμε αντίστοιχα με συμβατικό σύστημα.

    Κατά τα άλλα, αφορισμοί του στυλ "ΕΙΜΑΙ Γ@Μ@Ω ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ"
    νομίζω πως δεν βοηθούν..

  13. #58
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    η προταση : "Η δύναμη της συνήθειας σε συνδυασμό με μια έμφυτη τάση άρνησης οτιδήποτε καινούργιου λόγω του φόβου προς το άγνωστο (μαζί με μια δόση ζήλειας που έχουμε το παλιό...), μας κάνουνε να είμαστε υπέρ του δέοντος αρνητικοί στις εξελίξεις..."

    μπορει καλιστα να αντικατασταθεί με την εξης : "μας αρεσει να καβαλάμε μηχανη, να παίζουμε, να προσπαθουμε να βρουμε τα ορια της/μας, να κανουμε σα παιδια. Δε θελουμε απλα ενα οχημα να μας παει απο το Α σημειο στο Β με απόλυτη ασφάλεια. Θελουμε να απολαμβανουμε καθε στιγμη πανω στη μηχανη μας. Να την πηγαίνουμε εμεις και οχι να μης πηγαίνει αυτη μονη της. Αν θελαμε περισσότερη ασφαλεια θα παιρναμε το αμαξι μας"

    ε? Τι λετε?

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    μπορει καλιστα να αντικατασταθεί με την εξης : "μας αρεσει να καβαλάμε μηχανη, να παίζουμε, να προσπαθουμε να βρουμε τα ορια της/μας, να κανουμε σα παιδια. Δε θελουμε απλα ενα οχημα να μας παει απο το Α σημειο στο Β με απόλυτη ασφάλεια. Θελουμε να απολαμβανουμε καθε στιγμη πανω στη μηχανη μας. Να την πηγαίνουμε εμεις και οχι να μης πηγαίνει αυτη μονη της. Αν θελαμε περισσότερη ασφαλεια θα παιρναμε το αμαξι μας"

    ε? Τι λετε? [/B]
    δηλαδή το μπλοκάρισμα του μπροστιμού τροχού συνιστά διασκέδαση???
    γιατί για εμένα συνιστά απειλή????είμαι περίεργος???
    πάντως σοβαρά θα ήθελα να ήμουν παρών σε ένα τεστ όπου θα φρενάρουν δύο μηχανές η μία με abs και η άλλη χωρίς abs εννοείται σε στεγμό οδόστρωμα...
    αλήθεια υπάρχει κάποιο σχετικό τεστ σε περιοδικο???
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    η προταση : "Η δύναμη της συνήθειας σε συνδυασμό με μια έμφυτη τάση άρνησης οτιδήποτε καινούργιου λόγω του φόβου προς το άγνωστο (μαζί με μια δόση ζήλειας που έχουμε το παλιό...), μας κάνουνε να είμαστε υπέρ του δέοντος αρνητικοί στις εξελίξεις..."

    μπορει καλιστα να αντικατασταθεί με την εξης : "μας αρεσει να καβαλάμε μηχανη, να παίζουμε, να προσπαθουμε να βρουμε τα ορια της/μας, να κανουμε σα παιδια. Δε θελουμε απλα ενα οχημα να μας παει απο το Α σημειο στο Β με απόλυτη ασφάλεια. Θελουμε να απολαμβανουμε καθε στιγμη πανω στη μηχανη μας. Να την πηγαίνουμε εμεις και οχι να μης πηγαίνει αυτη μονη της. Αν θελαμε περισσότερη ασφαλεια θα παιρναμε το αμαξι μας"

    ε? Τι λετε?

    Τυχαίνει να καβαλάω μηχανή 20 χρόνια και το έργο το έχω ξαναδεί...
    Τα ίδια λέγανε πιο παλιά για τα 4χρονα μοτέρ, τις μονοσόκ αναρτήσεις, τα διπλά δισκόφρενα, τους ψεκασμούς, κλπ

    Και παρ' όλες τις Κασσάνδρες, στην πορεία του χρόνου οι μοτοσυκλέττες παρέμειναν το ίδιο συναρπαστικές (αν όχι περισσότερο) ....
    Το ίδιο θα συμβει και τώρα....Στο μέλλον θα συνεχίσουμε να χαιρόμαστε τα μηχανάκια μας άσχετα αν θα κουβαλάνε εξελιγμένα ηλεκτρονικά συστήματα ....Και όχι μόνο θα τα χαιρόμαστε αλλά (εμείς οι παλιότεροι) θα αναρωτιόμαστε πως κάποτε καβαλούσαμε μηχανάκια χωρίς αυτά...

Σελίδα 4 από 22 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 22:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 12:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 17:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 09:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF