Σελίδα 5 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #61
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    καλα μιας και τα ξερετε ολα...

    ....μπορειτε να μου πειτε γιατι μου αρεσει να καβαλαω παλια μηχανακια (με αναρτησεις/φρενα ΧΑΛΙΑ) και γουσταρω με 1000 να παλευω να τα "κανω καλα"????

    απιστευτο γελιο !

    @ZZR για να μπλοκαρεις τον εμπρος τροχο... κατι εχεις κανει λαθος.+_ (βγαζω εξω τα λαδια στο δρομο κτλ)

  2. #62
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    μας αρεσει να καβαλάμε μηχανη, να παίζουμε, να προσπαθουμε να βρουμε τα ορια της/μας, να κανουμε σα παιδια. Δε θελουμε απλα ενα οχημα να μας παει απο το Α σημειο στο Β με απόλυτη ασφάλεια. Θελουμε να απολαμβανουμε καθε στιγμη πανω στη μηχανη μας. Να την πηγαίνουμε εμεις και οχι να μης πηγαίνει αυτη μονη της. Αν θελαμε περισσότερη ασφαλεια θα παιρναμε το αμαξι μας"

    ε? Τι λετε?
    Δηλαδή όταν γλυτώνεις απ του χάρου τα δόντια το απολαμβάνεις

    Κατά τα άλλα και εγώ γουστάρω να απολαμβάνω την κάθε στιγμή στη μηχανή.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

    ....μπορειτε να μου πειτε γιατι μου αρεσει να καβαλαω παλια μηχανακια (με αναρτησεις/φρενα ΧΑΛΙΑ) και γουσταρω με 1000 να παλευω να τα "κανω καλα"????

    Γιατί είσαι ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ



    Αλλά....αν ήσουν καλά ΚΑΦΑΣΑΚΙ θα είχες ???



    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  4. #64
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    αμην!lol:

    παιδια δεν υπαρχει θεμα! ο καθενας παιρνει αυτο που θελει. ΙΣΩΣ το καλυτερο θα ηταν ΟΛΕΣ οι μηχανες να ειχαν ABS

    ΑΛΛΑ

    ΟΛΕΣ να ειχαν και κουμπακι απενργοποιησης!

    ετσι απλα.

    ΙΣΩΣ να μου αρεσε να ειχα καπου "καβατζα" ενα κουμπακι που να λεει ABS ON...σε καμια υγρη μερα ... που βαριεμαι να "παιξω...:

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    101
    3 προσωπικές εμπειρίες.

    Α.
    Διάβασα την ιδέα ότι θα πρέπει κάποιος να μάθει να φρενάρει με συμβατικά φρένα και μετά ας οδηγεί με ABS.

    Η εμπειρία μου δείχνει ότι μπορεί κάποιος να μάθει να φρενάρει με ακρίβεια, ακόμα κι αν έχει μηχανή με ABS.
    Όταν πρωτοπήρα την μηχανή, όπως όλοι στην αρχή πειραματιζόμουν με τα όριά της. Στην αρχή το ABS ενεργοποιούνταν αρκετά συχνά. Όμως τώρα, καθόλου. Το ABS ήταν ένας δάσκαλος που με ΑΣΦΑΛΗ τρόπο μου έδειξε τα όρια, και τα δικά μου και της μηχανής.

    Β.
    2 μειονεκτήματα του ABS.

    Τουλάχιστον στην μηχανή μου, το σήμα του ABS είναι η διαφορά ταχύτητας περιστροφής των 2 τροχών.

    Πρώτον, έχω παρατηρήσει ότι σε απότομο κατέβασμα ταχύτητας όπου ο πίσω τροχός συχνά ολισθαίνει, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ, το ABS ενεργοποιείται στον πίσω τροχό.

    Δεύτερον, σε ΑΠΟΤΟΜΟ φρενάρισμα περνώντας πάνω από ΕΝΤΟΝΕΣ ανωμαλίες του δρόμου, σαμαράκια, νεροφαγώματα, ο μπροστινός τροχός μπλοκάρει, ενεργοποιείται το ABS, αλλά αμέσως μετά ο τροχός έχει πρόσφυση, το ABS απενεργοποιείται, και όλα καλά. Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η ενεργοποίηση, απενεργοποίηση, που σε αυτή την ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ περίπτωση ΙΣΩΣ δεν χρειαζόταν, ΜΑΛΛΟΝ κοστίζει 1 μέτρο.

    Γ.
    Προσωπικό στυλ.

    Διαβάζω κάποιους να αισθάνονται άνετα και χαλαρά μιλώντας για μπλοκάρισμα μπροστινού.
    Εγώ και που το σκέφτομαι ιδρώνω.

    Συζητώντας με ένα φίλο για άλλο θέμα, την διόρθωση μέσα στην στροφή, διαπίστωσα ότι αυτός φοβόταν την μεγάλη κλίση της μηχανής, πράγμα που εμένα δεν με φόβιζε.

    Τι θέλω να πω:
    Καθένας μας, μέσα από τα βιώματά του και την ψυχοσύνθεσή του, κάνει τις προσωπικές επιλογές του.
    Υπάρχουν εργαλεία για να βοηθήσουν τον καθένα.
    Αν δεν χρειαζόμαστε ένα εργαλείο, μην το θάβουμε σας άχρηστο ή ακόμα και επισφαλές.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    καλα μιας και τα ξερετε ολα...

    ....μπορειτε να μου πειτε γιατι μου αρεσει να καβαλαω παλια μηχανακια (με αναρτησεις/φρενα ΧΑΛΙΑ) και γουσταρω με 1000 να παλευω να τα "κανω καλα"????

    απιστευτο γελιο !

    @ZZR για να μπλοκαρεις τον εμπρος τροχο... κατι εχεις κανει λαθος.+_ (βγαζω εξω τα λαδια στο δρομο κτλ)
    μα για αυτό υπάρχει το abs να προλαμβάνει λάθος αντίδραση οδηγού..
    αλλά ακόμα και χωρίς λάθος ερωτώ πόσες φορές μπλοκάρει το μπροστινό λόγω πχ...1)χαλικάκια ή χώμα στην άσφαλτο. 2) εναλλαγή βρεγμένου με στεγνό οδόστρωμα 3) εναλλαγή καλής ποιότητας οδοστρώματος με οδόστρωμα χαμηλής πρόσφυσης κτλ κτλ

    μιλαμε για καθημερινές καταστάσης που μπορεί να την πατήσει οποιοσδήποτε οδηγός και όχι μονο αυτός που δεν ξέρει να φρενάρει και κάνει κάτι λάθος...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  7. #67
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    ειναι κριμα να χαθει αυτο το θρεντ οποτε το παω σε λιγο στο οδηγηση-tips&tricks...οποτε ακολουθηστε

  8. #68
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Tips & Tricks ha? I like it Please continue

  9. #69
    Νομίζω ότι σε λιγο καιρό που οι μονάδες ελέγχου θα διαθέτουν πολύ ταχύτερους επεξεργαστές και σένσορες μεγαλύτερης ακρίβειας, το ABS x-οστης γενιάς θα λειτουργεί τόσο ταχύτατα και σωστά, που πλέον θα είναι πραγματικό εργαλείο, η δε χρήση του θα προσομοιάζει (ίσως και να ξεπερνά) την αίσθηση που θα είχε ο καλύτερος χεράς στο οριακό μπλοκάρω τροχο-αφήνω-ξαναπιέζω.

    Προς το παρόν, η προσωπική μου άποψη είναι ότι το abs ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ τεχνολογίας είναι εξαιρετικά χρήσιμο σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης (δρόμοι καθρέφτες, βροχή), αλλά θα συμφωνήσω και με την άποψη ότι η εξάσκηση σε συνθήκες μπλοκαρίσματος μπροστινού και εμπειρία που αποκομίζεται είναι ανεκτίμητη. Έχω περάσει αρκετές ώρες σε αλλάνα ή σε έρημο δρόμο με άσφαλτο μηδενικής πρόσφυσης πιέζοντας την μανέτα μέχρι να χάσω στιγμιαία το τροχό και να το επαναφέρω. Απέδωσε? πιστέψτε με ΝΑΙ. είναι αρκετές οι φορές που σε πραγματικές συνθήκες φρέναρα αποτελεσματικά αποφεύγοντας στούκα και χύμα.

  10. #70
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Εγω ημουν καθετα αρνητικος στο ABS μεχρι την στιγμη που (αναγκαστικα, λογο ελειψης του μοντελου χωρις ABS) αγορασα το Bandit 650 SA (ABS). Τελικα αποδειχτηκε οτι ειχα αδικο. Το συστημα λειτουργει αψογα. Οπως ειπε και καποιος αλλος ομως, καλο ειναι να οδηγας σαν να μην εχεις ABS και να βασιζεσαι ΠΑΝΤΑ στην εμπειρια σου και οχι στο συστημα το οποιο θα κανει την δουλεια του σε κατασταση πανικου ή λαδιου στον δρομο κτλ. Αυτο που με χαλαει ειναι οτι δεν υπαρχει διακοπτης να το βγαλεις off. Με ανησυχει ομως και το θεμα της αξιοπιστιας του συστηματος. Ειχα διαβασει καπου (ισως και εδω μεσα) για 1-2 περιπτωσεις σε BMW GS εαν δεν κανω λαθος στις οποιες λογο προβληματος του συστηματος εμειναν χωρις φρενα. Εαν αυτο ειναι αληθεια νομιζω οτι ειναι πολυ ανησυχητικο.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  11. #71
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    καλα ενταξει...ηταν αναμενομενο να δημιουργηθει το πολωτικο σχημα αυτων που θελουν τεχνολογικες εφαρμογες πανω στην μοτοσυκλετα προς οφελως της ασφαλειας και της ανεσης και αυτων που δεν θελου να ακουσουν λεξη για αυτα.

    Θα συμφωνησω με τον THEOD....παντα υπηρχαν αντιδρασεις για οτιδηποτε καινουργιο ...θυμαμε που λεγαν για τους ψεκασμους στην μοτοσυκλετα οτι ''θα ειναι μαλακια'' και οτι ''που να βαλλεις χερι να πειραξεις και να σκαλισεις'' και οτι ''αυτοκινητα καναν τις μηχανες''...για να σας δω σημερα που σχεδον το συνολο ολων των μοτοσυκλετων σε κανα δυο - τρια χρονια θα εχει ψεκασμο!!!
    Και ποσο αληθεα εχετε βολευτει με το γεγονος οτι ανοιγετε το γκαζι και υπαρχει παντα ιδανικη αναλογια μιγματος στον θαλαμο καυσης ε? ...το θεωρειτε τοσο δεδομενο πια....
    Το θεμα ειναι οτι τιποτα στην ζωη δεν ειναι ασπρο - μαυρο ... σε καμια περιπτωση δεν σημαινει απαραιτητα οτι με το να εξελιχθει κατι προς την πλευρα της ασφαλειας και του εξευγενισμου θα χασει απο τον χαρακτηρα του!!!.... Σας ειδα ολους που εχετε εναλλακτικα ενα αυτοκινητο για την βροχη , ενα παπι για την πολη κτλ-κτλ ....εγω οδηγω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ μοτοσυκλετα συνειδητα , επειδη με διασκεδαζει , ειναι πρακτικη και στην τελικη εναι και μια καταθεση αποψης!!

    Για τσεκαρετε λιγο την εξελιξη των ss μοτοσυκλετων...ποσο πολυ απεχει ενα gsxr 1000k5 απο ενα gsxr1100w ?....για να μην παω παλαιοτερα σε rd 350 και Kawa mach III ......επικρατουσε για καιρο η αποψη οτι ''οι παλιες ηταν μηχανες και θελαν @ρχιδι@ για να της πας και οι σημερινες ειναι ευκολες και της παει ο καθε φλωρος'' βεβαια ολοι αυτοι που ασπαζονταν αυτην την αποψη , σημερα βρισκονται (αν εχουν συνεχισει να οδηγουν) πισω απο το φερινγκ καποιας συγχρονης μοτσοσυκλετας την οποια εκ των πραγματων μπορουν να οδηγησουν στο 60 αντε βια70% των δυνατοτητων της....αυτο τι σημαινει? οτι πρεπει να καβαλω δυστροπα , αβολα και στην τελικη επικινδυνα μηχανακια για να αποδειξω ποσο μοτοσυκλετιστης ειμαι??!!!

    ...αν θελετε κατι τετοιο βριθει η αγορα απο μεταχειρισμενα , βρειτε κατι αντιστοιχο και τραβηξτε τον δρομο σας.Δυστυχως η ευτυχως η εξελιξη ειναι νομοτελειακη πραξη και δεν μπορει να σταματησει....αλλα που ειστε? σε κανα τριανταρι χρονια σας βλεπω καβαλα σε κανα μηχανακι μαγνητικης αιωρησης , να γκρινιαζετε για το ποσο ησυχοι και φλωρικοι ειναι οι καινουργιοι κινητηρες πρωτονιων!!!

  12. #72
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    ...χωρις παρεξηγηση ε?

  13. #73
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
    Νομίζω ότι σε λιγο καιρό που οι μονάδες ελέγχου θα διαθέτουν πολύ ταχύτερους επεξεργαστές και σένσορες μεγαλύτερης ακρίβειας, το ABS x-οστης γενιάς θα λειτουργεί τόσο ταχύτατα και σωστά, που πλέον θα είναι πραγματικό εργαλείο, η δε χρήση του θα προσομοιάζει (ίσως και να ξεπερνά) την αίσθηση που θα είχε ο καλύτερος χεράς στο οριακό μπλοκάρω τροχο-αφήνω-ξαναπιέζω.
    Ήδη το ABS μπορεί να κάνει πράματα που δε μπορεί να κάνει κανείς, γιατί απλούστατα, το ABS μπορεί να ξεμπλοκάρει ανεξάρτητα τους τροχούς.

    μπλοκάρω/αφήνω/ξαναπιέζω; Έχει παρατηρήσει κανείς κάποιον να το κάνει αυτό; εγώ το μόνο που έχω δει σε φρένα πανικού, όσες φορές έχω δεί, είναι το κλασσικό ΚΛΑΠ, μπλοκάρισμα και σύρσιμο για 800000 μέτρα. Εγώ όσες φορές που χρειάστηκε, σταμάτησα με ασφάλεια... Αν δε ξέρεις τα φρένα σου και πως να προετοιμάζεσαι... Πότε πότε, όταν δω ότι είμαι μόνος μου σε άδειο δρόμο, προπονούμαι στα φρένα. Με έχει γλυτώσει πολλές φορές.

  14. #74
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Βλακεια θα πω, εν γνωση μου, Το CBF εχει ψεκασμο η οχι? Ωχ, τωρα 8α κραξουν την ασχετοσυνη μου στις επομενες 5 σελιδες. Κοιταξτε,Πριν παρω το CBF δεν οδηγουσα ουτε ειχα ξανασχοληθει με τον ορο " Μηχανη" για 10 χρονια. Απο τοτε μεχρι σημερα δεν γνωριζω την προοδο στις μηχανες περαν του ABS. Καβαλουσα FZR.... Ωραιες εποχες....

  15. #75
    Εξαρταται. Θα το προσεξεις αυτο στο πλυσιμο. Αν πιανει ΑΖΑΞ η κανενα Κερχερ πιεστικο ειναι με ψεκασμο. Βγαζει και τα μυγακια αυτο.

Σελίδα 5 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 22:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 12:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 17:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 09:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF