Σελίδα 6 από 22 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #76
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp

    μπλοκάρω/αφήνω/ξαναπιέζω; Έχει παρατηρήσει κανείς κάποιον να το κάνει αυτό; εγώ το μόνο που έχω δει σε φρένα πανικού, όσες φορές έχω δεί, είναι το κλασσικό ΚΛΑΠ, μπλοκάρισμα και σύρσιμο για 800000 μέτρα. Εγώ όσες φορές που χρειάστηκε, σταμάτησα με ασφάλεια... Αν δε ξέρεις τα φρένα σου και πως να προετοιμάζεσαι... Πότε πότε, όταν δω ότι είμαι μόνος μου σε άδειο δρόμο, προπονούμαι στα φρένα. Με έχει γλυτώσει πολλές φορές.
    φυσικά, εγώ το κάνω!
    Να μην παρεξηγηθούμε κιόλας, δεν γίνεται γρήγορα κάτι τέτοιο, ούτε εννοώ ότι η διαδικασία είναι ταχύτερη από το τρόπο επέμβασης του abs, (το οποίο εξάλου επεμβένει πριν φτάσουμε στο σκέλος "μπλοκάρω"). Αλλά γίνεται, tsiros, ακόμα και σε πραγματικές συνθήκες ...

  2. #77
    Αλλά γίνεται, tsiros, ακόμα και σε πραγματικές συνθήκες ...
    E;

    Ποιό γίνεται; Και ποτέ δε μίλησα για φανταστικές συνθήκες. Γιατί είπες "ακόμα και σε πραγματικές συνθήκες" ;

  3. #78
    το να μπλοκάρεις, να αφήσεις μανέτα ωστε να ξεμπλοκαρει και να ξαναπατήσεις.
    Το "ακόμα" μπήκε για να τονίσω συνθήκες πραγματικού πανικού εκεί έξω στη ζούγκλα και όχι συνθήκες εξάσκησης.

  4. #79
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
    το να μπλοκάρεις, να αφήσεις μανέτα ωστε να ξεμπλοκαρει και να ξαναπατήσεις.
    Το "ακόμα" μπήκε για να τονίσω συνθήκες πραγματικού πανικού εκεί έξω στη ζούγκλα και όχι συνθήκες εξάσκησης.

    Ενας έμπειρος οδηγός σίγουρα μπορεί να αφήσει και να ξαναπατήσει τη μανέτα μόλις ακριβώς του μπλοκάρει ο τροχός.
    Οχι όμως με την ταχύτητα και την ασφάλεια που θα το κάνει το abs το οποίο θα επέμβει πριν το μπλοκάρισμα.

    Πριν από κάμποσες μέρες που μου πετάχτηκε κάποιος από στοπ ο μπροστινός τροχός σύρθηκε δύο φορές από 30 πόντους περίπου μέχρι να σταματήσει η μηχανή. Αν είχα abs δεν θα σουρνώταν καθόλου και τουλάχιστον θα ένιωθα πιο ασφαλής.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  5. #80
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    :a5: Νεο Διλλημα..... Το διαβασα σε μια κορνιζα σε συνεργειο της "MAZDA". Λεει λοιπον η κορνιζα πως οταν τα αμορτισερ ενος αυτοκινητου ξεπερασουν τα 50-60.000 χιλιομετρα πρεπει να αλλαχτουν επειδη η αποδοση του ABS μειωνεται μεχρι και 50%!!! Λογικο! Αφου πλεον το αυτοκινητο μεταμορφωνεται σε βαρκα μετα... (Βλεπε Σταχτοπουτα) τι να καταφερει το κακομοιρο το ABS? Και ερωτω... Αυτος ο κανονας δεν ισχυει και στο μπροστινο συστημα της μηχανης? Μετα απο καποια δεκαδες χιλιαδες χιλιομετρα οι ανοχες του πιρουνιου δεν σημειωνουν καποια πτωση ? Και συνεχιζω.. Μηπως οσοι ειναι κατοχοι μηχανων με ABS θα πρεπει να αλλαζουν τα πιρουνια μπροστα καθε 50.000 χιλιομετρα? ΕΕΕΕΕΕ?

  6. #81
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    :a5: Νεο Διλλημα..... Το διαβασα σε μια κορνιζα σε συνεργειο της "MAZDA". Λεει λοιπον η κορνιζα πως οταν τα αμορτισερ ενος αυτοκινητου ξεπερασουν τα 50-60.000 χιλιομετρα πρεπει να αλλαχτουν επειδη η αποδοση του ABS μειωνεται μεχρι και 50%!!! Λογικο! Αφου πλεον το αυτοκινητο μεταμορφωνεται σε βαρκα μετα... (Βλεπε Σταχτοπουτα) τι να καταφερει το κακομοιρο το ABS? Και ερωτω... Αυτος ο κανονας δεν ισχυει και στο μπροστινο συστημα της μηχανης? Μετα απο καποια δεκαδες χιλιαδες χιλιομετρα οι ανοχες του πιρουνιου δεν σημειωνουν καποια πτωση ? Και συνεχιζω.. Μηπως οσοι ειναι κατοχοι μηχανων με ABS θα πρεπει να αλλαζουν τα πιρουνια μπροστα καθε 50.000 χιλιομετρα? ΕΕΕΕΕΕ?
    Στα πενηντα χιλιαδες χιλιομετρα , εχεις δεν εχεις ABS , ενα κοιταγμα στις αναρτησεις πρεπει να το ριξεις....να αλλαξεις πηρουνι δεν νομιζω....αλλα λαδια και ελατηρια μπορει.

  7. #82
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λύκος
    Λοιπον, κατ αρχην δεν εχω abs και δεν προκειται και να βαλω. Ειδικα αυτο το συστημα με το CBS ειναι κολαση. Πατας το μπροστα και πατιεται και το πισω και πατας το πισω και πατιεται και το μπροστα και τα τετοια μου κουνιουνται και μεχρι να σταματησει ν ανεβοκατεβαινει η βαρκα εχεις παει στα χωραφια, τι απεξ και αηδιες. Εδω φρεναρα BMW R51 220 κιλα με ταμπουρα, και τωρα δε μπορει ο πωπος μας χωρις abs. Το abs ΔΕΝ φρεναρει οσο γρηγορα φρεναρει ενας καλος αναβατης κι εκει τελειωνει η παραμυθα. Αφηστε τα ηλεκτρονικα και πηγαινετε σε κανα παρκινγκ κι αρχιστε προπονηση.

    Τωρα οσο για το πως εγιναν τα πραγματα στη βολτα, η αληθεια ειναι λιγο διαφορετικη.

    Κατ' αρχην ο σκυλος ερχοταν απο δεξια οποτε ειχε προτεραιοτητα. Αλλα ο Μενος ο καγκουρας, ο αλητης ο μαλλιας ο μηχανοβιος ηθελε να περασει πρωτος, και καλα τι τα πλερωσαμε τα γκαζα, καταλαβες ?

    Ευτυχως ο σκυλος δεν ειχε abs, φορουσε βεβαια κρανος, δερματινα κολορι και τα ρεστα, μπλοκαρε εξυπνα το πισω και το αναποδο μπροστα τον βοηθησε να τα φερει εκει που θελει. Γλυτωσε απο το Μενο, του πατησε κορνα, του ριξε και μια μουτζα κι εξαφανιστηκε στα βατα.

    Μην τα λεμε τωρα κι οπως τα θελουμε!
    Μαγκα...εισαι ο καλυτερος...μερες ειχα να γελασω ετσι (μονος μου)!
    Αποψη μου...? Το ΑΒS σωζει και δε σωζει.
    Οταν πας με πανω απο 80-90 ελιγμει και τετοια...ντε παιζουν...εκτος και αν εχεις κανει μεχρι το california ride school 1.943.856.357,9 !!!
    Κακα τα ψεματα...οταν σου πεταχτει ο αγροτης (Κρητη)-καινουρια,ασχετη γυναικα αδηγος (no offense ladies)-παππους ανω των 80 ετων(και βγαλε!) και οι συντεταγμενες-χαραγμενες ποριες οδηγουν σε συγκρουση (χωρις δυνατοτητα αποφυγης λογο του οτι ο αγροτης-γυναικα-παππους εχει πιασει ολο το πλατος του δρομου)...το ABS μπορει και να σε σκοτωσει γιατι ενω εσυ θα εχεις πλακωθει στα φρενα το μηχανακι απο 80-90 θα εχει παει στα 50-60 καιμε αυτες τις ταχυτητες...συγκουση (θα το εμβολησεις!) με σταθερο αντικειμενο (ιδιαιτερα αν ειναι κανα παλιο αγροτικο ή κανα πολυ παλιο ΙΧ απο ατσαλι 1,8 τοννων) μπορει να αποβει μοιραια!
    Στην αντιπερα οχθη (not far away), εαν δεν εχεις ABS ειτε στο πλακωμα (πανικο) των φρενων...ειτε επειδη εισαι οδηγαρα και ξερεις πως να δρασεις μπλοκαρεις τα φρενα...φετωνεις καιτο πιο πιθανο ειναι εσυ να μην ερθεις ουτε καν σε επαφη με το αυτοκινητο (αντικειμενο) και να τη βγαλεις με γδαρσοσπασιματομελανιες!
    Μηχανη για να πω την αληθεια με ABS ντεν εχω οδηγησει ακομα και δε ξερω πως ειναι...παντως εχω αυτοκινητο με ABS εδω και 6 χρονια και βλεπω τα effects του. Το καλοκαιρι ή στο βρεγμενο...δε σταματας....ειναι πολυ απλο! Εαν τα λαστιχα σου δεν ειναι super-ντουπερ καλα και το οδοστρωμα δεν ειναι πιστας...πατας και....πετααααας!

  8. #83
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Μιλας για καποτε που δεν υπηρχε η αντιστοιχη παιδεια και ενημερωση.

    Δυστυχως ο δρομος ειναι πλεον στρωμενος για να μπουν και τα εξελιγμενα πλεον ηλεκτρονικα βοηθηματα και στις μοτο οι οποιες τεχνολογικα σε σχεση με τα αμαξια βρισκονται σε παλιολιθικο επιπεδο.

    Οποιος αμφιβαλλει για την τεχνολογια ας συνεχισει να βλεπει moto.gp.
    Εγω περιμενω το SV1000 Κ9 με antispin παντως
    SV1000 K9 με τι? Antispin? Σιγα τα αιματα...σε λιγο θα περνετε μηχανες με ροδακια πισω για να κρατατε ισορροπια!

  9. #84
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.............


    Ρέ παλικάρια......
    Άφού φρενάρει ΚΑΛΥΤΕΡΑ καί σταματάει ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ.......
    Αύτοί οί ΜΑΛΑΚΕΣ......πού φτιάχνουν τά μηχανάκια γιά ...
    τά......G.P...τά έντούρανσε...τά μότο κρόςς....τά έντούρο...τά τράιαλ...κ.λ.π....κ.λ.π.....ΓΙΑΤΙ.......
    Δέν βάζουν αύτό τό πράμμα στά μηχανάκια νά κερδίζουν χρόνο...ΑΣΦΑΛΕΙΑ...κ.λ.π....κ.λ.π.......????
    Όλοι βλήμματα είναι ή άπαγορεύεται....???????????
    Ό Ρόσσι abs.....έχει καί τούς περνάει στά φρένα...???????
    Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ.........πού δέν πέρασε....
    10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΣΤΕΣ........????
    Τό abs στίς μηχανές ΠΟΤΕ.....πέρασε άπό τίς πίστες....?????????
    Αύτός είναι καί ένας άπο τούς λόγους τών G.P...........
    Tό νά χαράζουν τόν δρόμο..........καί μετά νά έρχονται οί έφαρμογές τους στήν παραγωγή....
    Τό abs...........πού τό άφησαν......?????????
    ΟΙ ΤΡΟΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ............ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΜΟΥ......!!!!!!!
    Γιαυτό ό παράγοντας ....ΑΝΘΡΩΠΟΣ......ΠΑΝΤΑ.......
    θά είναι πάνω άπο όλα.....!!!!!!!!!!!!!!
    ΑΛΛΟ F1.........ΑΛΛΟ......G.P......!!!!!!!!
    Άν τό ζητούμενο είναι τό άσφαλέστερο........
    Τότε πάμε γιά ζώνη καί ΑΕΡΟΣΑΚΚΟ.......!!!!!!!!!!!!!
    ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ.......τό abs......καί κυκλοφορεί........
    ΑΛΛΑ.....καλά κάνει έπίσης καί κυκλοφορεί καί τό ZZR-1400.....
    KAI XΩΡΙΣ............abs...........τό 2006...........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ή μηχανή γιά πολλούς άπό μάς είναι....ΓΚΑΥΛΑ.......καί γουστάρουμε
    όσο καί νά φαίνεται περίεργο σέ μερικούς.......
    ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ.......
    μέ τήν τύχη μας....???
    μέ τόν κώλο μας...????
    μέ τίς ίκανότητες μας...????
    ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ....?????!!!!!!!!
    Γουστάρουμε λοιπόν νά μπλοκάρουμε μόνοι μας τόν μπροστινό
    τροχό καί όχι νά μάς τόν ξεμπλοκάρει τό όλοκληρωμένο τής πλακέττας.....!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Δέν είναι ούτε άνάφλεξη ούτε κύλινδρος καλύτερος,ούτε δαγκάνα καλύτερη,ούτε άνάρτηση καλύτερη τό abs...........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΜΗ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ......!!!!!!!
    Καί άν πήγαμε άπό τά Σαμουράι......καί τά πυραυλάκια στά hayabusa....καί στά ΖΧ.....!!!!!!!
    ΠΑΛΙ ΘΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ.......!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τό παπί μου ναί άς είναι μέ abs......!!!!!!!
    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΝΙΩΣΑ ΡΟΣΣΙ......
    ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ.......πώς τά όρια μου τώρα πιά.....ΤΑ ΞΕΡΩ...!!!!!!!
    Άς μέ συγχωρέσουν οί φίλοι πού είναι ύπέρμαχοι τού abs.....
    ΤΟΥΣ ΕΥΧΟΜΑΙ..........
    ΝΑΝΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.......!!!!!!!!!!!




  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    άσχετα από τα νηπιακά προβλήματα εξέλιξης, άσχετα από τις αντιδράσεις που προκαλεί σε κάποιους, τα ηλεκτρονικά συστήματα ελέγχου (και όχι μόνο στα φρένα....αλλά και στις αναρτήσεις, και στα μοτέρ και παντού...) θα εξαπλωθούν και θα εδραιωθούν στις μελλοντικές μοτοσυκλέτες σε απίστευτο βαθμό....
    Σε 10 χρόνια από σήμερα θα θεωρούνται αναπόσπαστο κομμάτι του σχεδιασμού και θα υπάρχουν νέες γενιές οδηγών που θα μεγαλώσουν ΜΟΝΟ με αυτά, καθώς και οδηγοί από παλιότερες γενιές που θα απορούν πως κάποτε οδηγούσαν ΧΩΡΙΣ αυτά....

    Είναι μονόδρομος όπως και σε τόσα άλλα πράγματα στην ζωή μας...Και αυτό γιατί είναι φθηνά στην υλοποιησή τους (αφού αποσβεστεί το κόστος ανάπτυξης), γρήγορα στις αντιδράσεις τους, και προσφέρουν βελτίωση στην ασφάλεια του μέσου οδηγού στο χάος της πραγματικής κυκλοφορίας....

    Τώρα τα περί αγώνων και μη ύπαρξης ABS σε αυτούς....το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι τα βρίσκω χαριτωμένα....
    Οι δρόμοι ΔΕΝ είναι πίστες, το απρόβλεπτο παραμονεύει παντού και ανά πάσα στιγμή, οι συνθήκες οδοστρώματος αλλάζουν συνέχεια, και σίγουρα όλοι μας δεν είμαστε Ρόσι...Η σύγκριση απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ....

    Στον δρόμο έχεις να αντιμετωπίσεις τον βλάκα που θα πεταχτεί από το στενό την ώρα που οδηγείς χαλαρά και ψιλοαφηρημένος, τον σκύλο ή την γάτα που δεν χαμπαριάζουν από ΚΟΚ, τους "γυάλινους" δρόμους και την απίστευτη γλίτσα μετά από αδύναμη βροχούλα, την προχειρομπαλωμένη λακούβα και τα χώματα που άφησε ό εργολάβος στον δρόμο, την πόρτα που θα ανοίξει ξαφνικά μπροστά σου, και δεκάδες άλλα στραβά που φαντάζομαι σας έχουν τύχει...
    Αυτά ΔΕΝ υπάρχουν στις πίστες και σε αυτά το ABS είναι σωτήριο ακόμα και σε αυτούς που υποστηρίζουν ότι αντιδρούν σωστά ΠΑΝΤΑ και σε ΟΛΕΣ τις συνθήκες (εδώ που τα λέμε και οι ίδιοι δεν το πιστεύουν αλλά κουβέντα να γίνεται...).

    Αααα και κάτι για τον φίλο iriniaa....Φίλε μου...Μην περιορίζεις την εξέλιξη ΜΟΝΟ μέσα από τους αγώνες...Ούτε στην F1 υπάρχει Abs, αυτό όμως δεν εμπόδισε την εξέλιξή του και την εφαρμογή του στα αυτοκίνητα, παρ' όλο που τα αυτοκίνητα σαν οχήματα είναι λιγότερο ευαίσθητα και απαιτητικά στην ποιότητα του οδοστρώματος και το χρειάζονται ΛΙΓΟΤΕΡΟ από ότι οι μοτοσυκλέτες...

  11. #86
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.............

    Ή μηχανή γιά πολλούς άπό μάς είναι....ΓΚΑΥΛΑ.......καί γουστάρουμε
    όσο καί νά φαίνεται περίεργο σέ μερικούς.......
    ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ.......
    μέ τήν τύχη μας....???
    μέ τόν κώλο μας...????
    μέ τίς ίκανότητες μας...????
    ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ....?????!!!!!!!!


    Είναι κι άλλοι όμως που γουστάρουν να πηγαινοέρχονται στη δουλειά τους με τη μηχανή έχοντας όλα τους τα κόκαλα σωστά.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

    Τώρα τα περί αγώνων και μη ύπαρξης ABS σε αυτούς....το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι τα βρίσκω χαριτωμένα....
    Οι δρόμοι ΔΕΝ είναι πίστες, το απρόβλεπτο παραμονεύει παντού και ανά πάσα στιγμή, οι συνθήκες οδοστρώματος αλλάζουν συνέχεια, και σίγουρα όλοι μας δεν είμαστε Ρόσι...Η σύγκριση απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ....
    Δεν πρέπει να υπάρχει οδηγός μηχανής που να οδηγεί στην πόλη και να έχει σώας τας φρένας και να μην αναζητά απελπισμένα το ABS.
    Αν η δική μου μηχανή έπαιρνε ABS θα το βαζα κι ας έκανε +1500 ευρώ.

  13. #88
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ.........
    Όσο καί νά σού φαίνεται περίεργο......άκόμα καί σήμερα ύπάρχουν όδηγοί μοτό πού ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ.....ΣΩΑΣ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ....!!!!!!!!!
    Φίλε theod......σίγουρα καί ό τελευταίος έχει δεί πολλές φορές νά καπνίζουν τά λάστιχα τών F1.......!!!!!!!!!
    Ίσως δέν έκφράστηκα σωστά έννοώντας πώς τό άντρικό άγώνισμα
    είναι ΜΟΝΟ......τά G.P.καί.........δεύτερον........
    χωρίς νά είμαι άπόλυτος καί νά θεωρώ πώς μοναδικός χώρος έξέλιξης είναι ή πίστα........
    ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ......
    Ούτε γιά χαλίκια ,ούτε γιά πόρτες,ούτε γιά φορτηγά στό δρόμο........μιλάω...
    ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ........
    Μόνο σέ αύτά κάνει...??????
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.......ΚΑΙ.......ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ.........????????
    Σέ νορμάλ άσφαλτο.....μέ σούπερ έλαστικά.......
    ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ......????????
    Αύτοί άντε μπορεί νά μή θέλουν νά πεθάνουν ....
    ΑΛΛΑ......νά κερδίσουν δέ θέλουν......????????
    Γιατι δέν τό βάζουν .....ΤΟΤΕ.....

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ.........
    Όσο καί νά σού φαίνεται περίεργο......άκόμα καί σήμερα ύπάρχουν όδηγοί μοτό πού ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ.....ΣΩΑΣ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ....!!!!!!!!!
    Φίλε μου με όλον τον σεβασμό....Αν δεν έχεις...ΣΩΑΣ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ....καλύτερα μείνε μακριά από μοτοσυκλέττες....Θα ζήσεις περισσότερο....!!!


    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ......
    Ούτε γιά χαλίκια ,ούτε γιά πόρτες,ούτε γιά φορτηγά στό δρόμο........μιλάω...
    ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ........
    Μόνο σέ αύτά κάνει...??????
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.......ΚΑΙ.......ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ.........????????
    Σέ νορμάλ άσφαλτο.....μέ σούπερ έλαστικά.......
    ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ......????????
    Αύτοί άντε μπορεί νά μή θέλουν νά πεθάνουν ....
    ΑΛΛΑ......νά κερδίσουν δέ θέλουν......????????
    Γιατι δέν τό βάζουν .....ΤΟΤΕ.....
    Τότε γιατί πράγμα μιλάς ???
    Γιαυτά τα απρόοπτα έχει βγει το ΑΒΣ και εκεί βρίσκεται η αξία του....Και μην μου πείς ότι σαν μοτοσυκλετιστής δεν έχεις αντιμετωπίσει τέτοια....

    Κάπου τα έχεις μπερδέψει...Το ΑΒΣ ΔΕΝ είναι μέσο που επιτυχγάνει ΚΑΛΥΤΕΡΟ φρενάρισμα...Αυτό το κάνουν οι δίσκοι, οι δαγκάνες και τα υπόλοιπα στοιχεία των φρένων...Το ΑΒΣ απλά είναι ένα σύστημα που δεν επιτρέπει στον τροχό να μπλοκάρει, τίποτε παραπάνω-τίποτε λιγότερο....
    Και κίνδυνο μπλοκαρίσματος δεν έχεις όταν οδηγείς γρήγορα και συγκεντρωμένα σε καλό οδόστρωμα ή μέσα στην πίστα...Πόσο μάλλον αν είσαι αναβάτης αγωνιστικού επιπέδου με αγωνιστικά λάστιχα-φρένα...Γι αυτό και στούς αγώνες είναι ΑΧΡΗΣΤΟ...

    Θα χρειαστεί όμως αρκετές φορές στην καθημερινή μετακίνηση και στις περιπτώσεις που ανέφερα, και εκεί θα σώσει πτώσεις και πιθανόν ζωές...Έχοντας παλιότερα στο ενεργητικό μου μια πτώση με τριψήφια χιλιόμετρα από μπλοκάρισμα μπροστινού, δεν μπορώ παρά να ψηφίσω ανεπιφύλακτα υπέρ του ΑΒΣ - ειδικά τώρα πλέον που η τρίτη γενιά αυτών των συστημάτων δείχνει να δουλεύει πολύ καλύτερα από τα πρώτα...

    Από εκεί και πέρα βαρέθηκα να προσπαθώ να πείσω για το αυτονόητο...στο κάτω-κάτω της γραφής ο καθένας έχει την γνώμη του και τις προτιμήσεις του...

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ............


    Καί ΚΑΛΗΜΕΡΑ.......σέ όλους τούς φίλους τού site.....
    Μέ τόν τρόπο πού τό θέτεις τό θέμα δέν μπορώ ....
    ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ.........!!!!!!!!!
    Δέν μπορώ νά ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ .........τήν άξία του σέ συγκεκριμμένες καταστάσεις.....!!!!!!!!!!
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.........καί νά μήν.......
    ΞΕΝΕΡΩΣΩ.....!!!!!!!!!!!!!!
    όταν ακούω γιά διακόσια άλογα καί abs.......!!!!!!!!!!!!!!!
    Τί νά τό κάνω τό abs στό hayabusa μου.......?????
    Θά μέ γλυτώσει λές....????
    Όταν έγραψα ότι θές μιά.....ΔΕΚΑΕΤΙΑ......γιά νά καβαλήσεις τέτοιους πυραύλους.............
    καί νά έχεις περάσει άπό παντού......ΧΩΜΑ....κ.λ.π.......
    καί τότε μέ άντιμετώπισαν σάν νά μήν έχω.............
    ΣΩΑΣ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ.........!!!!!!!!!!!!!
    Όλα είναι ύποκειμενικά σέ αύτόν τόν κόσμο......
    Μπορεί νά είναι ΣΩΤΗΡΙΟ......άλλά σέ άλλη κατηγορία άναβατών............άλλης κλάσης.....
    όπως τό φίλο μου πού πήρε τό v-strom καί τούσβηνε τίς πρώτες μέρες.......[άς μέ συγχωρέσει άν μέ διαβάζει].....όλοι μαθαίνουμε πάντα......
    Προσωπικά τή....ΜΙΑ.....πού θά μπορούσε ίσως νά μέ σώσει στή στραβή.....ΔΕΝ.....τήν άλλάζω μέ τή διαφορετική συμπεριφορά τής μοτό......καί τή ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ πού όδηγώ........!!!!!!!!!!!
    Γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ......κανείς νά μού άποδείξει.........ότι σέ όλες........τίς άλλες περιπτώσεις πού ΦΡΕΝΑΡΩ...ΤΡΕΛΛΑ...καί είναι άπειρες αύτές......τό abs γιά νά τό πώ καί μέ τά λεγόμενα σου βοηθάει σέ καλύτερο......άσφαλέστερο.....καί πιό γρήγορο φρενάρισμα........!!!!!!!!!!!!
    Γιατί άν ήταν έτσι θά τό είχαν βάλει καί αύτοί οί μάγκες πού τρέχουν μέ τίς καμπούρες......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Συμπέρασμα λοιπόν ........
    Ναί μέν θά μπορούσε ...ΠΙΘΑΝΩΣ....μέ πολύ περισσότερες πιθανότητες......νά γλυτώσει τόν ΜΕΣΟ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ....σέ μιά κατάσταση.......ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ....όπως λές ...............
    ΑΛΛΑ.........όπως βλέπεις ύπάρχει καί ό άντίλογος.......!!!!!
    Εύχομαι νάναι όλοι καλά......
    Καί αύτοί πού νιώθουν τήν άνάγκη γιά τήν άσφάλεια πού τούς
    προσφέρει........καλά κάνουν καί τό έπιζητούν.........!!!!!
    Καί μάς .....ΤΟΥΣ ΤΡΕΛΛΑΜΕΝΟΥΣ......κατά πώς μάς χαρακτήρισες......
    καί βάζω τόν Πληθυντικό γιατί πιστεύω πώς είμαστε πολλοί.......
    ΑΦΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΜΑΣ........
    Έτσι κι άλλιώς μιά άποψη έξέφρασα....
    Ούτε νά νιώθεις άγχος πού δέν μπορείς νά μάς πείσεις όλους.....
    γιά τό ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ......abs......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Έμένα μού άρκεί πού τό 2006 ..............ΤΑ ΧΙΛΙΑΡΙΑ....πού είναι τό.......ΑΠΟΛΥΤΟ ΓΚΑΖΙ......βγαίνουν χωρίς abs.....
    Έμένα μού άρκεί πού τό 2006....οί πύραυλοι......
    HAYABUSA.........ZX12.........ZZR1400.........βγαίνουν......
    ΧΩΡΙΣ .........abs....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Γιά νά τά βγάζουν έτσι......αύτοί πού...ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΩΑΣ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ........καί καβαλούν μηχανή..........
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τώρα γιά τό πώς θά είναι αύτά τά έργαλεία σέ 10 ΧΡΟΝΙΑ....???????
    Άν τή γλυτώσω.......ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ.....!!!!!!!

    Φιλικώτατα........
    Παλιά μυαλά....τί περιμένεις....!!!!!!!


Σελίδα 6 από 22 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 16:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 08:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF