Σελίδα 7 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    101
    Μπορεί κάποιος να μας απαντήσει, είτε από την εμπειρία του είτε από τις γνώσεις του (όχι απλά επειδή έτσι νομίζει) γιατί δεν υπάρχει σύστημα ABS στις αγωνιστικές μηχανές και αυτοκίνητα;

    Είναι ένα περιττό καλούδι, που στις συνθήκες πίστας και ικανότητας οδηγού δεν χρειάζεται;

    Είναι ένα υπερπροστατευτικός μηχανισμός που η χρήση του θα έκοβε δέκατα στον γύρο;

    Κόστος; (δεν νομίζω να τσιγκουνεύονται)

    Ειλικρινά, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, θα με ενδιέφερε μια σωστή απάντηση.



    Απορώ, γιατί:
    Έχω δει πτώσεις αγωνιστικών μηχανών από μπλοκάρισμα μπροστινού. Έχω δει μπλοκαρίσματα τροχών σε αγωνιστικά αυτοκίνητα. Και στις δυο περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι κακό για τον αγώνα. Αν υπήρχε ABS θα αποφεύγονταν οι συνέπειες.
    Για να μην το βάζουν κάποιος λόγος θα υπάρχει.


    ΥΓ.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Έχοντας παλιότερα στο ενεργητικό μου μια πτώση με τριψήφια χιλιόμετρα από μπλοκάρισμα μπροστινού, δεν μπορώ παρά να ψηφίσω ανεπιφύλακτα υπέρ του ΑΒΣ
    Μήπως υπερβάλεις φίλε THEOD;
    Μπροστινό με τριψήφια χιλιόμετρα και είσαι ζωντανός;
    Επίσης κατάφερες να το μπλοκάρεις; Λόγω της αδράνειας περιστροφής του τροχού και μόνο, δεν μπλοκάρει και να θες ο τροχός στα πολλά.
    Μήπως ήταν στροφή και έφυγες για αγορά οικοπέδου; Τότε το τιμόνι σου σε πρόδωσε και όχι τα φρένα.

  2. #92
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    IZIOGAS.............


    Ή άπάντηση είναι πολύ άπλή..........
    Τό ένα σέ πάει...........
    Τό άλλο ...ΤΟ ΠΑΣ.....!!!!!!!!!!!!
    Μέ ένα μπλοκάρισμα διορθώνεις τήν γραμμή σου ή πάς στήν άμμο....ένα άπλό παράδειγμα....
    Τά άνθρώπινα όρια....ΔΕΝ ΣΥΒΑΔΙΖΟΥΝ....πλέον μέ τά ΜΗΧΑΝΙΚΑ.......γιαυτό έχει πέσει πολύ ήλεκτρονικό......μέ άποτέλεσμα...νά άρχίσει ό ..ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΣ....πάρε F1....ξενέρωσε.....πιά...
    G.P..............καί RALLY......έμειναν.....!!!!!!!!
    Καί τό άνθρώπινο....ΛΑΘΟΣ.......είναι πάντα....όρατό...!!!!!!!!!!!!!
    Όσο καλός καί νάσαι.....!!!!!!!!

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
    Μήπως υπερβάλεις φίλε THEOD;
    Μπροστινό με τριψήφια χιλιόμετρα και είσαι ζωντανός;
    Επίσης κατάφερες να το μπλοκάρεις; Λόγω της αδράνειας περιστροφής του τροχού και μόνο, δεν μπλοκάρει και να θες ο τροχός στα πολλά.
    Μήπως ήταν στροφή και έφυγες για αγορά οικοπέδου; Τότε το τιμόνι σου σε πρόδωσε και όχι τα φρένα.
    Μακάρι να υπερέβαλλα...Θα είχα γλυτώσει μια οδυνηρή εμπειρία...

    Ζωντανός είμαι γιατί φάνηκα τυχερός και δεν βρήκα πουθενά κατά το σούρσιμο...απλώς ακολουθούσα την μηχανή μέσα σε ένα σύννεφο από σπίθες και σταμάτησα πάνω στο οδόστρωμα διανύοντας μια ευθεία γραμμή !!!
    Και ευτυχώς φορούσα μπουφάν (αξίζει να το δείς πως έγινε από το ΚΑΨΙΜΟ...), κράνος, γάντια, μπότες....Μόνο παντελόνι φορούσα "πολιτικό" και ήταν το μόνο σημείο που καταγδάρθηκα (γόνατα...).
    Λεπτομέρειες για το πως ΑΚΡΙΒΩΣ έγινε δεν έχω συγκρατήσει...ΔΕΝ ήταν στροφή, ήταν ευθεία και πάνω που άνοιγα για να προσπεράσω άναψαν τα στοπ του αυτοκινήτου μπροστά μου...
    Πανικόβλητος, αντί να αποφύγω το αυτοκίνητο με ελιγμό ή να φρενάρω ελεγχόμενα, χούφτωσα άγαρμπα το μπροστινό (λάθος μου...), ο δρόμος ήταν γυαλί και ... τίποτε άλλο...απλά σερνόμουνα μετά...

  4. #94
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
    Μπορεί κάποιος να μας απαντήσει, είτε από την εμπειρία του είτε από τις γνώσεις του (όχι απλά επειδή έτσι νομίζει) γιατί δεν υπάρχει σύστημα ABS στις αγωνιστικές μηχανές και αυτοκίνητα;

    Είναι ένα περιττό καλούδι, που στις συνθήκες πίστας και ικανότητας οδηγού δεν χρειάζεται;

    Είναι ένα υπερπροστατευτικός μηχανισμός που η χρήση του θα έκοβε δέκατα στον γύρο;

    Κόστος; (δεν νομίζω να τσιγκουνεύονται)

    Ειλικρινά, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, θα με ενδιέφερε μια σωστή απάντηση.
    Δεν είμαι αγωνιστικός οδηγός, δεν έχω γνώσεις, ούτε τίποτα. Θα σου δώσω μια εξήγηση. Αν σου αρέσει, κράτα τη.

    Στην πίστα, το ABS αν δεν είναι απαγορευμένο, είναι άχρηστο. Δε θα χρησιμεύσει ποτέ. Η πίστα δεν έχει εκπλήξεις, η ποιότητα της ασφάλτου είναι δεδομένη, τα αμάξια είναι στο τέλειο της συντήρησής τους, οι οδηγοί 100% αφιερωμένοι στο τιμόνι και είναι ικανότατοι. Για ασφάλεια είναι πάλι αδιάφορο. Αν φύγει ο οδηγός από την άσφαλτο, είναι καλό να μπλοκάρουν οι τροχοί γιατί στην αμμοπαγίδα έτσι φρενάρεις πιό γρήγορα. Όχι ελεγχόμενα, δε σε νοιάζει αυτό σε εκείνη την κατάσταση.

    Τα automagicaly controlled φρένα, είναι μια άλλη ιστορία.

  5. #95
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Φιλε irinia ας μην ξεχναμε τον κανονα της εξελιξης.... Πριν 10 χρονια το air condition στα αυτοκινητα πληρωνοταν εξτρα, Τα ηλεκτρικα παραθυρα εξτρα, το ABS εξτρα και η λιστα δεν σταματα.... Το ιδιο πιστευω συμβαινει στις μηχανες. Παλιοτερα για να εχεις ABS σε μηχανη επρεπε να αγορασεις BMW. Πλεον κυκλοφορει σε καθε επωνυμη εταιρια (HONDA,KAWASAKI,SUZUKI,YAMAHA κ.ο.κ). Σε μερικα χρονια το ABS και οι θερμαινομενες μανετες θα θεωρουνται δεδομενα στις νεες γενεες, γιατι ως εξτρα θα παρουσιασουν ASP και αεροσακκους και αλλα τετοια κουραφεξαλα που θα χρεωνονται εξτρα στον καθε επιφυλακτικο οδηγο. Να το θυμασαι πως σε μερικα χρονια θα βγουν και κινητηρες που 8α φτιαχνουν και καφεδακια..... ως εξτρα βεβαια!!!!:a028:

  6. #96
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Tο ΑΒS ,φυσικα και δεν εχει θεση σε αγωνιστκες μοτοσυκλετες....να ξεκαθαρισουμε κατι ...με το ABS , ΔΕΝ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ , απλα σε περιπτωση που μπλοκαρουν οι τροχοι σου δεν πεφτεις....παντως και παλι η εξελιξη ολων ανεξαρτητως των μηχανοκινητων που τρεχουν σε αγωνες , εχει γινει απο την μια σε επιπεδο επιδοσεων και απο την αλλη σε επιπεδο ευχρηστιας , ασφαλειας....αν συγκρινετε τους χρονους που γραφαν πριν μια δεκαετεια στις πιστες, με αυτους που γραφουν τωρα θα δειτε τεραστια (για αγωνιστικα δεδομενα παντα ) διαφορα.Δεν γιναν τα μηχανακια δυνατοτερα απλα γιναν πιο μαλακα , προβλεψιμα και συνεργασιμα ....και αυτο βοηθησε τους οδηγους να αποδωσουν καλυτερα και να μετατοπισουν τα ορια ενα πυχη πανω.

    υ.γ. Κανενα μα κανενα συστημα δεν μπορει να ακυρωσει την βλακεια και την ηλιθιοτητα....ενας βλαμμενος ακομα και αν ειχε γυροσκοποια στην μοτοσυκλετα ωστε να στεκεται ορθιος , θα μπορουσε να πεσει λογω μαλακιας του.

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ....

    Παλικάρια μου.....!!!!!!!
    Νά ρωτήσω κάτι ρέ παιδιά...??
    Όταν ό τροχός μπλοκάρει άπό τό μοτέρ δουλεύει αύτό τό abs...........!!!!!!!!!!!!??????????


  8. #98
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Iriniaa, απ'οτι διαβασα πριν μερικες σελιδες απο καποιον (μου διαφευγει ποιος ηταν) το ABS λειτουργει και στο μπλοκαρισμα του κινητηρα (μηχανοφρενο). Ωστοσο ακομη δεν το δοκιμασα εσκεμμενα να δω αν ισχυει.... Θα το δοκιμασω και θα σου απαντησω

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ....

    Παλικάρια μου.....!!!!!!!
    Νά ρωτήσω κάτι ρέ παιδιά...??
    Όταν ό τροχός μπλοκάρει άπό τό μοτέρ δουλεύει αύτό τό abs...........!!!!!!!!!!!!??????????

    Τωρα μιλαμε για αυτοκινητο μαλλον...
    Το ABS επεμβαινει αποκλειστικα στο συστημα των φρενων και μονο.

    Το "μηχανοφρενο" οπως πολυ απλοικα εθεσε ο φιλος απο πανω προφανως ειναι τα ηλεκτρονικα του αυτοκινητου που μετριαζουν την επιδραση που εχει το αποτομο ανεβασμα στροφων στον κινηηρα ο οποιος τεινει να μπλοκαρει τον τροχο στιγμιαια.

    Αλλα εκει ειναι και θεμα μεταδοσης, (σασμαν, διαφορικα, κτλ).

    Εν τελει εγω δεν καταλαβα ακομα που συμφωνουμε και που διαφωνουμε.

    Στο οτι το ABS ειναι χρησιμο για τις μοτο, η στο οτι δεν ειναι ακομα αλλα θα γινει;

    Γιατι κακα τα ψεμματα οι μοτο σε θεμα τεχνολογιας ειναι 20 χρονια πισω ακομα, και ο μεσος καταναλωτης δεν εχει καμια σχεση πλεον με τον μοτοσυκλετιστη τον ψαγμενο, αλλα ελα που γι'αυτον δυστυχως γινονται οι μοτοσυκλετες.

    Οποιος θελει πιστες και στροφιλικια και αγρια μοτορια, θα τα σκαει κανονικα και για αγορα και για χρηση και για συντηρηση.

    Και τις καθημερινες θα κυκλοφορουμε με τιποτα ξενερωτα δυομισαρια σκουτεροειδη που δεν ρυπαινουν και καινε ενα λιτρο στα 40 χλμ....
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa

    Όταν ό τροχός μπλοκάρει άπό τό μοτέρ δουλεύει αύτό τό abs...........!!!!!!!!!!!!??????????

    ΟΧΙ εκτός αν το μπλοκάρισμα προκαλείται από συνδυασμό κατεβάσματος ΚΑΙ φρένων...Τότε το ΑΒΣ θα επέμβει ΜΟΝΟ όμως όσο αφορά τα φρένα...
    Τέτοιες δυνατότητες έχουν μόνο εξελιγμένα συστήματα ελέγχου πρόσφυσης στα αυτοκίνητα που συνδυάζουν το ΑΒΣ με διάφορες "antispin" λειτουργίες και με λειτουργίες ελέγχου πρόσφυσης...

    Για να προστατευτείς από τέτοιου είδους μπλοκάρισμα του πίσω τροχού στις μοτοσυκλέττες, χρειάζεσαι μονόδρομο συμπλέκτη...

    Εξάλλου το κυρίως πρόβλημα και η πιο επικίνδυνη κατάσταση είναι το μπλοκάρισμα του μπροστινού, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει από το μοτέρ μιας και οι μοτοσυκλέτες είναι...πισωκίνητες...

  11. #101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    ΟΧΙ εκτός αν το μπλοκάρισμα προκαλείται από συνδυασμό κατεβάσματος ΚΑΙ φρένων...Τότε το ΑΒΣ θα επέμβει ΜΟΝΟ όσο αφορά τα φρένα...
    Φίλες THEOD, να προσθέσω στο σχόλιό σου και να διευκρινήσω ότι ο τροχός ΔΕΝ μπλοκάρει από τον κινητήρα σε κατέβασμα ταχύτητας.
    Μόνο αν κολήσει ο κινητήρας... μακριά από μας!!!
    Ολισθαίνει με ταχύτητα ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ μικρότερη του μπροστινού τροχού.
    Αυτό ακριβώς είναι το κριτήριο του ABS στην ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ. Δεν ξέρω για τις άλλες μηχανές. ΑΝ ΤΟΤΕ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΡΕΝΟ, το ABS θα επέμβει ΜΟΝΟ όσον αφορά τα φρένα.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Εξάλλου το κυρίως πρόβλημα και η πιο επικίνδυνη κατάσταση είναι το μπλοκάρισμα του μπροστινού, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει από το μοτέρ... [/B]

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
    Φίλες THEOD, να προσθέσω στο σχόλιό σου και να διευκρινήσω ότι ο τροχός ΔΕΝ μπλοκάρει από τον κινητήρα σε κατέβασμα ταχύτητας.
    Μόνο αν κολήσει ο κινητήρας... μακριά από μας!!!
    Ολισθαίνει με ταχύτητα ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ μικρότερη του μπροστινού τροχού.

    Μπλοκάρει, απλά το μπλοκάρισμα από αυτόν τον λόγο είναι ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ και η πρόσφυση επανέρχεται πολύ γρήγορα εκτός αν το βοηθήσεις-συντηρήσεις με παράλληλα φρένα...εκεί ΘΑ επέμβει το ΑΒΣ....

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ........


    Δέν ήταν τυχαία......
    Άπλά αύτό ήθελα νά δείξω.....αύτό πού είπε ό φίλος μέ τό τσεμπέρι.....
    Ότι δυστυχώς ή εύτυχώς γιά άλλους.....άκόμα ή μηχανή άντιστέκεται λόγω τής φύσης της στήν τρέλλα τών ήλεκτρονικών....!!!!
    Διαφωνώ πώς είναι είκοσι χρόνια πίσω
    Άρκεί νά θυμηθούμε πώς ήταν οί μηχανές τό 80-85......άπλά τά βήματα γίνονται ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ...χωρίς νά άλλιώνεται ή........ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ......γιατί όσες νεοτεριστικές ίδέες προσπάθησαν νά μπούν στό χώρο καί δέν άνταποκρίνονταν στήν ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ....πού εύτυχώς διέπει αύτούς πού ΚΑΒΑΛΛΑΝΕ ΑΚΟΜΑ....!!!!!!!!!πήγαν στό βρόντο....!!!!!!!!!
    Όταν μέ 15000 χιλιάρικα έχεις τό TOP GUN.....τή στιγμή πού στό αύτοκίνητο θέλεις πάνω άπό 200000 χιλιάδες...!!!!!!!!!
    Καί τό ότι όλα τά ήλεκτρονικά τού κώλου πού κουβαλάει μιά Μερσεντές....δέν πέρασαν στίς μοτό....δέν είναι μόνο θέμα κόστους.. έρευνας ή ότι άλλο .άλλά καί ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ.....!!!!!
    Γιαυτό λοιπόν αύτό πού διαβλέπω είναι πώς ή μιά κατηγορία είναι σίγουρα αύτή πού έρχεται......ΜΕΓΑΛΟ ΞΕΝΕΡΩΜΑ.....!!!!!!!!!
    Τό είδατε τό Πιάτζιο μέ τούς δύο τροχούς μπροστά ή τό bmw πού είναι σάν τρίκυκλο μέ τή ζώνη άσφαλείας..??
    Έτσι θά καταντήσουν τά μηχανάκια......!!!!!
    Βάλε καί κανέναν άερόσακκο...!!!!!!!!!!
    Ή άλλη είναι αύτή πού ΑΚΟΜΑ ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ.......καί πολύ τή ......................ΓΟΥΣΤΑΡΩ.....νά ρίχνω 3η άπό τά 120 στό hayabusa κόβωντας καί νά τό άκούω νά ουρλιάζει στήν άσφαλτο,νά μπλοκάρει τόν τροχό καί νά μού κουνάει τήν ουρά......!!!!!!!!!!!
    Τό μηχανάκι φίλοι μου ,πάντα κατά τήν άποψη μου,.........
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΤΡΟΧΟ....πού τά κάνει όλα καί συμφέρει......
    Ή θά πάρεις δίτροχο νά έξυπηρετηθείς.......ή θά πάρεις ΕΡΓΑΛΕΙΟ......καί θά τή βρίσκεις....
    Δύο σέ ένα ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ....!!!!!
    Γιαυτό τό v-strom....ξέσκισε σέ πωλήσεις.....γιατί τά κάνει όλα..
    Ή έποχή καί ό κόσμος τρέχει....άλλά τά κάνει ΟΛΑ ΚΑΛΑ...γιά τό μέσο όρο..
    Ίσως είναι άπό τά μοναδικά μηχανάκια πού κάνει αύτό πού θέλουν οί πολλοί...!!!!!!!
    Άλλά ώς ένα σημείο ,άν τό πιέσεις θά δείξει τίς άδυναμίες του καί όποιος δέν ξέρει ή δέν προσέξει ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΟΔΩΣΕΙ.....!!!!
    Δέν είναι τυχαίο πού ή suzuki............
    ΤΟΥΡΙΞΕ...τό abs έπάνω τήν ώρα πού ξεσκίζει στίς πωλήσεις..............
    ΣΕ ΠΟΣΑ.....μοντέλλα...έχει abs...............ή........SUZUKI....????????????
    Έδώ κάνανε 6 μήνες νά άφήσουν τό ZZR-1400 νά βγεί στήν άγορά μέ τίς μαλακίες τους Ε3 καί σκατά...!!!!!!!
    Είμαστε σέ όριακό σημείο λοιπόν φίλοι.....
    Άλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θά πάμε ΜΠΡΟΣΤΑ.....
    καί σέ κάποια χρόνια οί μηχανές ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ.................
    ΠΑΡΑ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΑ ΔΙΤΡΟΧΑ......!!!!!!!!!!!!!!
    Καί οί μαλάκες σάν καί μένα ,νοσταλγοί τού πώς ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ..........τό δίτροχο..
    Εύτυχώς πού άμα ύπάρχω δέν θά μπορώ νά τά καβαλλάω....!!!!!!!!!!!!
    Ή θά μπορώ.....άν τά κάνουν όπως τό φαντάζομαι.....ΛΕΤΕ.....???????????
    ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΣΤΕ
    Άν καί πιστεύω ότι ύπάρχουν πολλοί πού μέ άφουγκράζονται........

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί η προσθήκη ΑΒΣ, ή γιατί μια μελλοντική προσθήκη αερόσακου (λέω ένα παράδειγμα...) που πιθανώς να μου σώσει την ζωή σε κάποια περίπτωση, καθιστά ένα μηχανάκι "ευνουχισμένο"...










    Και εδώ που τα λέμε δεν μου πολυκάθονται καλά τέτοιου είδους φιλοσοφίες...

    Δεν λέω, καλή και ισχυρή η νοσταλγία του παρελθόντος, αλλά να τα βάζουμε με την "κακή" τεχνολογία που αλλοιώνει τον "χαρακτήρα" των πραγμάτων, και την ίδια στιγμή να ποστάρουμε σε 24ώρη βάση μέσω της νέας μας ADSL γραμμής την ίδια ώρα που χτυπάνε 2 κινητά στις τσέπες μας.....εεε δεν "δένει" και πολύ δεν βρίσκετε ???

    Και αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, ακόμα και ο μεγαλύτερος "διώκτης" των ηλεκτρονικών, καλοβλέπει τα +170 άλογα στο λίτρο που βγαίνουν από αυτή την ρημάδα την τεχνολογία....

  15. #105
    Ehh, what's up doc? Το avatar του/της bugsbunny
    Εγγραφή
    08/04/2005
    Μηνύματα
    118
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί η προσθήκη ΑΒΣ, ή γιατί μια μελλοντική προσθήκη αερόσακου (λέω ένα παράδειγμα...) που πιθανώς να μου σώσει την ζωή σε κάποια περίπτωση, καθιστά ένα μηχανάκι "ευνουχισμένο"...

    Και εδώ που τα λέμε δεν μου πολυκάθονται καλά τέτοιου είδους φιλοσοφίες...

    Δεν λέω, καλή και ισχυρή η νοσταλγία του παρελθόντος, αλλά να τα βάζουμε με την "κακή" τεχνολογία που αλλοιώνει τον "χαρακτήρα" των πραγμάτων, και την ίδια στιγμή να ποστάρουμε σε 24ώρη βάση μέσω της νέας μας ADSL γραμμής την ίδια ώρα που χτυπάνε 2 κινητά στις τσέπες μας.....εεε δεν "δένει" και πολύ δεν βρίσκετε ???

    Και αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, ακόμα και ο μεγαλύτερος "διώκτης" των ηλεκτρονικών, καλοβλέπει τα +170 άλογα στο λίτρο που βγαίνουν από αυτή την ρημάδα την τεχνολογία....



    με λένε bugsbunny, ειμαι λάτρης της τεχνολογίας, και είμαι καλά
    Course captain?
    Second star to the right and straight on till morning...

Σελίδα 7 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 16:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 08:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF