Σελίδα 8 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa


    Σέ αύτά λοιπόν τά πλαίσια φίλε theod.....χωρίς κάποια στιγμή νά τό καταλάβεις μαζί μέ τό ΚΑΛΟ ......abs.....θά σού βάλουν καί μιά ταμπέλλα στό δρόμο καί μιά μαλακία στό μηχανάκι καί μόλις περνάς τά 80.........,

    συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα λες για τη κατάσταση που δημιουργείται και το κλίμα που καλλιεργείται παγκοσμίως... ΑΛΛΑ...όχι και μέσο εκμετάλευσης των λαών το ABS ρε παιδιά...
    δηλαδή το ABS είναι μέσο ελέγχου και απογχαύνωσης???
    το θέμα είναι απλό...η τεχνολογία θα εξελίσεται ραγδαία...η κυρίαρχη τάξη θα την επωφελείται για να πραγματοποιεί τα σχέδια της και να ελέγχει της αντιδράσεις αλλά το να είμαστε συντηρητικοί και αρνητές της τεχνολογίας είναι αδιέξοδο....
    το θέμα είναι να χρησιμοποιούμε τη τεχνολογία προς το συμφέρον μας και να παλεύουμε συνεχώς για να μην χρησιμοποιείται αυτή εις βάρος των ελευθεριών μας....
    ενα καλό παράδειγμα είναι το ιντερνετ...τέλειο μέσω παρακολούθησης αλλά ταυτόχρονα απίστευτο μέσοελεύθερης επικοινωνίας και διάδοσης ιδεών...

    πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως συνέδεσες το ABS με την κατάσταση που δημιουργείται στην πακόσμια σκηνή....

    με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε μοτοσυκλέτες γιατί χρησιμοποιούν πετρέλαιο το οποίο το ελέγχουν οι μεγάλες δυναμεις και κατ' επέκταση ορίζουν τη ζωή μας μέσω της τιμής...θα έπρεπε όλοι να πάμε στα βουνά και να τρεφόμαστε με ρίζες....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  2. #107
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Για περαιτέρω προβληματισμούς στο θέμα εκμετάλλευση κλπ δημιουργήθηκε το παραπάνω thread. Μην χαλάσουμε αυτό εδώ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #108
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    205
    "Όταν μέ 15000 χιλιάρικα έχεις τό TOP GUN.....τή στιγμή πού στό αύτοκίνητο θέλεις πάνω άπό 200000 χιλιάδες...!!!!!!!!!
    Καί τό ότι όλα τά ήλεκτρονικά τού κώλου πού κουβαλάει μιά Μερσεντές....δέν πέρασαν στίς μοτό"

    gia na leme k tou stravou to dikio, de xriazete tosa lefta.

    ena caterham csr kanei sthn tsita ekdosh ~50000 kai pataei sxedon otidhpote. uparxei kai to ariel atom.

    h merTSEntes den einai pia sporamakso.

    kai den exeis me 15000 to topgun twn mhxanon ektos an exeis akres gia ftini 999r alla nai exeis poly poly grhgoro motori opws kai me 40xil exeis poly poly grhgoro kouti

  4. #109
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Φίλες THEOD, να προσθέσω στο σχόλιό σου και να διευκρινήσω ότι ο τροχός ΔΕΝ μπλοκάρει από τον κινητήρα σε κατέβασμα ταχύτητας
    Μλοκαρει και μια χαρα μαλιστα!

    Την επαθα εγω οταν προτοπειρα το δικο μου και το μαθενα, και σε αποτομο φρεναρισμα, εριξα 2-3 ταχυτητες μαζεμενα, απο τεταρτη, και η πρωτη που μπεικε( ενω εγω ηθελα μαχ δευτερα) με πηγε 2 μετρα τσουλοντας και αν δεν παταγα συπλεκτη, θα φιδιαζα ακομα. Περα απο τα κοκκινα οι στροφες του cbf, και ενα ουρλιαχτο που δεν υπηρχε πουθενα!

  5. #110
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Δεν λέω, καλή και ισχυρή η νοσταλγία του παρελθόντος, αλλά να τα βάζουμε με την "κακή" τεχνολογία που αλλοιώνει τον "χαρακτήρα" των πραγμάτων, και την ίδια στιγμή να ποστάρουμε σε 24ώρη βάση μέσω της νέας μας ADSL γραμμής την ίδια ώρα που χτυπάνε 2 κινητά στις τσέπες μας.....εεε δεν "δένει" και πολύ δεν βρίσκετε ???

    Theod μας "αποtheodισες!!!

  6. #111
    Θα αναφερθώ σε αυτά που είπα, και στις αντιδράσεις σε αυτά. Τονίζω ότι δεν υπάρχει προσπάθεια επίθεσης σε προσωπικό επίπεδο (δεν έχω χρόνο να χ3στούμε, σόρι).

    ο zireous είπε:
    Το ABS σε στροφή συνεπάγεται (ακόμα) ότι η μοτοσυκλέτα θα πάει ανοιχτά (πάλι καταπάνω μου), επίσης μπορεί να σημαίνει αστάθεια στο χώμα και άλλα τέτοια όμορφα.

    Εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω μηχανή με ABS (ακόμα και αν όλες αποκτήσουν υποχρεωτικά, θα πατάω το off να το κλείνω το ρημάδι), προτιμώ να φρενάρω σωστά με το δεξί μου χέρι και πόδι, τσάμπα τόση προπόνηση ρε γαμώτο;
    και

    Διάβασε τι λέει το MSF για τα cbs φρένα...

    Δεν υπάρχει περίπτωση να θεωρήσω εγώ προσωπικά καλό ένα σύστημα που ενώ πατάω ένα φρένο δουλεύουν δύο.

    Όταν αλλάζω μηχανή προτιμώ να κάτσω μια βδομάδα να σπαστώ, να δοκιμάζω τα φρένα σε όλες τις ταχύτητες και καθημερινά μετά να (προσπαθώ να) βελτιώνω την αίσθηση τους.

    Εγώ κερδίζω στη τελική, όταν οι συνθήκες το απαιτούν τα συγκεκριμένα φρένα σε προδίδουν -για παράδειγμα σε ένα σκασμένο λάστιχο (όπως λέει και το ίδρυμα -MSF- για όποιον βαριέται να διαβάσει)...
    Αντιδράσεις:
    Οταν πατάς ένα φρένο δεν δουλεύουν δύο. Δουλεύει ένα και το δεύτερο απλά βοηθάει.
    Με σκασμένο λάστιχο δηλαδή με πόσα χιλιόμετρα πας και σε προβληματίζει το cbs???
    Αν το msf έχει αντίθετη άποψη με την τεχνολογία και την ασφάλεια των οδηγών καλά θα κάνει να αναθεωρήσει τις απόψιες του.
    Διάβασε εδώ για το τί λέει το MSF πρώτα:
    http://www.freewebs.com/zireous/gr_moto_links.html

    ή στα ελλήνικά κάποια κεφάλαια:
    http://www.freewebs.com/zireous/gr_moto_brc.html



    Άν νομίζεις ότι η συμπυκνωμένη γνώση δεκαετιών πάνω στο αντικείμενο οδήγηση που πραγματεύεται η MSF, και που αφορά σε μεγάλο βαθμό το να γλυτώσεις τούμπες είναι της πλάκας, πρότεινε κάτι καλύτερο, αλλιώς μπες στο κλάμπ αυτών που βήχουν... αντί να μιλάνε με επιχειρήματα.

    Οι δικές μου πενιχρές δεκαετίες στο θέμα είναι άσχετες, αλλά έτυχε μερικά πραγματάκια να μου τα σφυρίξουν νωρίς, και νά'χω κάμποσο χρόνο για να τα βάλω στο δρόμο. Ναι, ακόμα μπλοκάρω τα φρένα που και που για να τσεκάρω την αντίδρασή τους. Ειδικά όταν οδηγώ μηχανές για πρώτη φορά.
    Το φρενάρισμα πανικού θέλει εξάσκηση, και είναι ο ένας από τους δύο κρίσιμους τρόπους να αποφύγεις κάτι έκτακτο (ό άλλος είναι γνωστός στο MSF σαν swerve -ο τρίτος συχνά σε μαθαίνει τί σημαίνει εναέρια κυβίστηση.

    Με σκασμένο λάστιχο ΔΕΝ πατάς φρένο στο λάστιχο που έσκασε...

    Η εξάσκηση καθιστά τα integrated, τα linked, και τα anti-lock ύποπτα όσον αφορά τον απόλυτο έλεγχο της μηχανής που είναι το ζητούμενο κάθε (θα πώ σκεπτόμενου) αναβάτη.


    Τα υπόλοιπα του MSF τα θεωρώ εξίσου βασικά, και το ότι βγαίνουν από ανθρώπους που έχουν σχέση με το άθλημα (και όχι τίποτα υπουργεία) είναι τουλάχιστον παρήγορο.

    Με τις υγείες σας.

  7. #112
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Καλά...ξεκόλα από το σχολείο σου...υπάρχουν και οδηγοί του πεζοδρομίου κλάσεις ανώτεροι απ΄αυτούς.
    Τόσα χρήματα για την έρευνα και ανάπτυξη της τεχνολογίας θα τα βγάλεις πεταμένα λεφτά.
    Ολους αυτούς που ασχολούνται μ΄αυτές τις έρευνες και τους απασχολούν όλες οι μεγάλες κατασκευάστριες εταιρίες μοτοσυκλετών θα τους βγάλεις άσχετους.
    Κι όλα αυτά επειδή κάποιοι φτιάξαν ένα σχολείο για να κονομάνε (ή μήπως για φιλανθρωπικό σκοπό?)
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  8. #113

    ΚΑΙ ΤΙ ABS?

    Δεν υπάρχουν απόλυτες απαντήσεις, το CBS σημαίνει ότι πατώντας το πίσω φρένο φρενάρει λίγο και το μπροστά και αντίστροφα. Προσωπικά προτιμάο να ελέγχο τα φρένα ανεξάρτητα αλλά σε μία στιγμή πανικού που βουτάς τα φρένα, μπορεί το ένα να το βουτίξεις πιό δυνατά από ότι πρέπει, κυρίως το πίσω, οπότε με το να μεταφέρεις πίεση μπροστά με το σύστημα μειώνεις τις πιθανότητες μπλοκάρισματος του πίσω υποθέτω.

    Δεν έχω οδηγήσει μηχανή με ABS αλλά το βασικό πρόβλημα είναι ότι όταν μπήκαν στα αυτοκίνητα δεν ήταν αρκετά εξελιγμένα, π.χ. αν δεχτούμε ότι το χιόνι και πυκνό χαλίκι είναι σπάνιο τα σαμαράκια δεν είναι.

    Πολλές φορές σταματάς πιο αργά με ABS, μερικές πολύ πιο αργά. Την πρώτη φορά που οδήγησα αυτοκίνητο (του 1999) με ABS στο χιόνι χέστηκα, σε μικρή κατηφόρα δεν φρενάριζε, και έχω πάρα πολύ εμπειρία στο χιόνι και ξέρω ότι χωρίς θα ήταν πολύ καλύτερα.
    Τα νεώτερα συστήματα είναι αρκετά καλύτερα από ότι έχω διαπιστώσει, αλλά νομίζω ότι το σύστημα δεν έπρεπε να επιβληθεί τότε γιατί δεν ήταν αρκετά καλό.

    Το βέλτιστο φρενάρισμα το πετυχαίνεις με ολίσθηση περίπου 20% στο αυτοκίνητο και σε καλή άσφαλτο, ένας καλός οδηγός και με καλό σύστημα φρένων μπορεί να το πετύχει αυτό.

    Βγαίνοντας από το πάρκινγκ του σπιτιού μου έχει μια μικρή κατηφόρα με μικρά σαμαράκια και χαλίκι. Αν έχω βγεί μερικές φορές με τη μηχανή πρέπει συνειδητά να προσέχω με το αυτοκίνητο (που έχει ABS) γιατί θα βγώ στο δρόμο αν φρενάρω στο ίδιο σημείο με τη μηχανή (ταχύτητα περίπου 20-15 χλμ) - το αμάξι θέλει 2-3 μέτρα (οριακά αν μπει το ABS) ενώ η μηχανή περίπου 1 χαλαρά. Με τα πρώτα συστήματα ήταν εύκολο να ακουμπήσεις τον μπροστινό σου σε μικρές ταχύτητες.

    Προτιμάω ένα καλό σύστημα φρένων και προοδευτικά λάστιχα εκτός από καταστάσεις πανικού. Πάντως στη μηχανή ένα καλό σύστημα ABS θα ήταν πιο χρήσιμο από τα αυτοκίνητα λόγω της αστάθειας της μοτοσικλέτας.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  9. #114
    kostisthegreek, επιμένεις να βήχεις...

    Όπως προτιμάς.

  10. #115
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    kostisthegreek, επιμένεις να βήχεις...

    Όπως προτιμάς.
    Καλά, θα προσπαθήσω να πιστέψω ότι όλες οι κατασκευάστριες εταιρίες μοτοσυκλετών είναι άσχετες με τη μοτοσυκλέτα.
    Επίσης όλη η σημερινή τεχνολογία είναι για τα σκουπίδια.

    Ευτυχώς που έχω ακόμα ένα ζούνταπ παμπάλαιο με ταμπούρα και θα μπορέσω να απαρνηθώ πιο εύκολα τα δισκόφρενα, τις ακτινικές, τα ABS, CBS και οτιδήποτε άλλο σχετικό.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  11. #116
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Καλά...ξεκόλα από το σχολείο σου...υπάρχουν και οδηγοί του πεζοδρομίου κλάσεις ανώτεροι απ΄αυτούς.
    Τόσα χρήματα για την έρευνα και ανάπτυξη της τεχνολογίας θα τα βγάλεις πεταμένα λεφτά.
    Ολους αυτούς που ασχολούνται μ΄αυτές τις έρευνες και τους απασχολούν όλες οι μεγάλες κατασκευάστριες εταιρίες μοτοσυκλετών θα τους βγάλεις άσχετους.
    Κι όλα αυτά επειδή κάποιοι φτιάξαν ένα σχολείο για να κονομάνε (ή μήπως για φιλανθρωπικό σκοπό?)
    Καλά, θα προσπαθήσω να πιστέψω ότι όλες οι κατασκευάστριες εταιρίες μοτοσυκλετών είναι άσχετες με τη μοτοσυκλέτα.
    Επίσης όλη η σημερινή τεχνολογία είναι για τα σκουπίδια.

    Ευτυχώς που έχω ακόμα ένα ζούνταπ παμπάλαιο με ταμπούρα και θα μπορέσω να απαρνηθώ πιο εύκολα τα δισκόφρενα, τις ακτινικές, τα ABS, CBS και οτιδήποτε άλλο σχετικό.

    Δεν είναι σχολείο μου...
    Εγώ οδηγάω με υπερβολικές ταχύτητες σε άδειους επαρχειακούς δρόμους, στη πόλη πάω κότα (τη μόνη φορά που με στούκαρε αμάξι με δίκυκλο, ήμουνα με ποδήλατο το ΄79, όλες τις άλλες τούμπες τις κατάφερα μόνος μου ο άθλιος).

    Προσωπικά θεωρώ αυτά που αναφέρει το MSF στο πρώτο του επίπεδο κοινότυπα, και μερικές φορές υπερβολικά αισιόδοξα -παρόλο που στην οδήγηση μου στη πόλη τα περισσότερα (όχι όλα) τα εφάρμοζα χρόνια.

    Η φράση (όχι όλα) με ενόχλησε αφάνταστα, σε σημείο να αποφασίσω να βάλω αναφορές σε αυτά στο σάιτ μου (που δεν είδα να ζητάει τίποτα φράγκα μέσω paypal ή άλλες αηδίες τελευταία φορά που το τσέκαρα -καλά επειδή έκατσα δυο μέρες να μεταφράσω κάμποσο δε θα σας χρεώσω κιόλας).

    Στις μέρες μας που οι νέοι αναβάτες, με μηδενική εκπαίδευση (εκτός άν είσαι κάγκουρας, οπότε ή ξέρεις να το πηγαίνεις ή η φάτσα σου θυμίζει το άβατάρ μου), βγαίνουν στο δρόμο στον οποίο ανέμελα τετράτροχα επιδιώκουν να τους κάνουν τον τάφο, οφείλω να δώσω μια λύση σε κάνα δυο αναβάτες που έτυχε να πέσουν πάνω στο σάιτ μου ή σε σχετικά fora).
    Δε ξέρω κατά πόσο γίνομαι κατανοητός, δεκάρα δε δίνω για εταιρίες, συμφέροντα, τεχνολογίες κλπ.


    Σαφώς προτείνω για γρήγορη (και όχι μόνο) οδήγηση σχολές σαν το CSS, και άν δεν παίζουν φράγκα αλλά νιονιό, μπορείς να βελτιώσεις την οδήγησή σου κατά πολύ ακόμα και άν απλά διαβάσεις ένα βιβλίο...


    Κοινότυπο θεωρώ το να οδηγάς με κάποια ρημάδα στρατηγική, φορώντας εξοπλισμό, συγκεντρωμένος, και να ξέρεις (αφού έχεις κάνει κάποια επίσης ρημάδα εξάσκηση σε μερικά πράγματα σε απομονωμένα μέρη) πως θα αντιδράσει το ρημάδι το μηχανάκι που καβαλάς...

    Πριν λίγες ώρες πχ, λόγω αέρα (και slick ελαστικών, και βιασύνης, κλπ κλπ) παραλίγο να φάω μια αρκετά κοινότυπη τούμπα -μη κοιτάς που το έσωσα, έτυχε να κάνω αυτό που διάβασα ότι θα έπρεπε να κάνω. Η (λατρεμένη, και αήττητη) Ιταλίδα που καβαλάω για λίγο καιρό ακόμα (πρόγονος της μηχανής που καβαλάς), με συγχώρεσε που τη τρόμαξα (εγώ χαμπάρι). Στη συγκεκριμένη περίπτωση, λόγω μεγάλης κλίσης και απότομων ριπών αέρα άν πάταγα φρένα (αντί για σήκωμα της μηχανής, και σταθερό γκάζι) και είχα ABS θα με πέταγε ανοιχτά και μετά το λίγο γαρμπίλι στην άκρη του δρόμου, και καπάκι έξω από αυτόν (γκρεμός). Γιατί είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι, τα φρένα σε στροφή με ABS σε πάνε ανοιχτά...

    Ίσως φαίνεται περίεργο ακόμα, αλλά στη πραγματικότητα, όπως ανέφεραν και άλλοι, τα συστήματα που υποβοηθούν το φρενάρισμα, δεν είναι απαραίτητα οι καλύτεροί σου φίλοι σε όλες τις συνθήκες, και εγώ θα πρότεινα, να έχεις λιγότερη εμπιστοσύνη σε αυτά -άν δε μπορείς να τα παρακάμψεις, θα έπρεπε να τα συμπεριλάβεις σε εκτενείς δοκιμές για να έχεις σαφείς πληροφορίες για τη συμπεριφορά τους.

    Τα νορμάλ φρένα έχουν λίγες εκπλήξεις:
    Μπλοκάρουν (και μαθαίνεις να τα ξεμπλοκάρεις γρήγορα), ή δε πιάνουν (για χ λόγους, με αγαπημένο μου την υπερβολική χρήση -άναμμα-, όπου σε προειδοποιούν -μαλακώνοντας απότομα ελάχιστα δευτερόλεπτα- λίγο πριν σταματήσουν να λειτουργούν, και εκεί τα σωληνάκια υψηλής είναι μια καλή λύση).

    Τα προβλήματα με τα ABS κλπ που αναφέρουν οι περισσότεροι (και αυτοί που τα κατασκευάζουν) τα ανέφερα πιο πάνω, προτείνω να τους ξαναρίξεις μια ματιά.

    Δεν παίζει διάθεση για προσωπική αντιπαράθεση από μέρους μου, άν νομίζεις ότι σε έθιξα με τα παραπάνω, δεν υπάρχει πρόθεση...

    (να βάλω τη μπαταρία στο παπί, να αδειάσω και το καρμπυρατέρι, να τα πάμε με το ζάνταπ, ο χαμένος κερνάει τυρόπιτες...)

    (μου λένε ότι δε κάνει λέει να βρίζω γιατί τα επιχειρήματά μου γίνονται πιο αδύναμα -φήμες-, αλλά σε αυτή τη περίπτωση δε βόηθησες και συ καθόλου να προσφέρουμε θέαμα... την άλλη φορά.)

  12. #117
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous

    Πριν λίγες ώρες πχ, λόγω αέρα (και slick ελαστικών, και βιασύνης, κλπ κλπ) παραλίγο να φάω μια αρκετά κοινότυπη τούμπα -μη κοιτάς που το έσωσα, έτυχε να κάνω αυτό που διάβασα ότι θα έπρεπε να κάνω. Η (λατρεμένη, και αήττητη) Ιταλίδα που καβαλάω για λίγο καιρό ακόμα (πρόγονος της μηχανής που καβαλάς), με συγχώρεσε που τη τρόμαξα (εγώ χαμπάρι). Στη συγκεκριμένη περίπτωση, λόγω μεγάλης κλίσης και απότομων ριπών αέρα άν πάταγα φρένα (αντί για σήκωμα της μηχανής, και σταθερό γκάζι) και είχα ABS θα με πέταγε ανοιχτά και μετά το λίγο γαρμπίλι στην άκρη του δρόμου, και καπάκι έξω από αυτόν (γκρεμός). Γιατί είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι, τα φρένα σε στροφή με ABS σε πάνε ανοιχτά...

    Yπο μεγαλη κλιση αν ενεργοποιηθει το ABS συμφωνω και εγω πας ακλαυτος...αλλα το διο συμβαινει και αν μπλοκαρουν οι τροχοι σου.....συγνωμη αλλα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι καποιος βρισκομενος σε μεγαλη κλιση θα πατησει τα φρενα του, θα του μπλοκαρει ο τροχος ,θα αφησει τα φρενα του , θα τα ξαναπτησει , θα ξαναμπλοκαρει , θα ξανααφησει και παει λεγοντας....σε αντιδρασεις πανικου (θεωρω δεδομενο οτι μονο σε τετοιες περιπτωσεις μπλοκαρουμε απο την χεσουρα μας τα φρενα) , πιστευω οτι λειτουργουμε ενστικτοδως....αν εχουμε μεγαλη εμπειρια σαν αναβατες , υπαρχει περιπτωση να σωσουμε μια κατασταση κανωντας πραγματα τα οποια δεν ειναι αποτελεσμα σκεψης και συνειδητων διαδικασιων -σιγα μην προλαβω να σκεφτω αν μου μπλοκαρει το μπροστινι σε στροφη!!!- αλλα back up παλιοτερων αντιστοιχων καταστασεων....σε στραβες που μου εχουν τυχει .οταν συνηλθα απο τον τρομο (δεν ντρεπομαι να το παραδεχθω!) συνειδητοποιησα οτι με ενα μαγικο τροπο ειχα κανει τις σωστες ενεργειες προκειμενου να αποφευχθει το κακο....το πως δεν μπορω να το εξηγησω , αλλα σιγουρα δεν ηταν αποτελεσμα σχεδιασμου και σκεψης....η σκεψη ειναι πολυ αργη σε τετοιες καταστασεις!!!

  13. #118
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Yπο μεγαλη κλιση αν ενεργοποιηθει το ABS συμφωνω και εγω πας ακλαυτος...αλλα το διο συμβαινει και αν μπλοκαρουν οι τροχοι σου.....συγνωμη αλλα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι καποιος βρισκομενος σε μεγαλη κλιση θα πατησει τα φρενα του, θα του μπλοκαρει ο τροχος ,θα αφησει τα φρενα του , θα τα ξαναπτησει , θα ξαναμπλοκαρει , θα ξανααφησει και παει λεγοντας....σε αντιδρασεις πανικου (θεωρω δεδομενο οτι μονο σε τετοιες περιπτωσεις μπλοκαρουμε απο την χεσουρα μας τα φρενα) , πιστευω οτι λειτουργουμε ενστικτοδως....αν εχουμε μεγαλη εμπειρια σαν αναβατες , υπαρχει περιπτωση να σωσουμε μια κατασταση κανωντας πραγματα τα οποια δεν ειναι αποτελεσμα σκεψης και συνειδητων διαδικασιων -σιγα μην προλαβω να σκεφτω αν μου μπλοκαρει το μπροστινι σε στροφη!!!- αλλα back up παλιοτερων αντιστοιχων καταστασεων....σε στραβες που μου εχουν τυχει .οταν συνηλθα απο τον τρομο (δεν ντρεπομαι να το παραδεχθω!) συνειδητοποιησα οτι με ενα μαγικο τροπο ειχα κανει τις σωστες ενεργειες προκειμενου να αποφευχθει το κακο....το πως δεν μπορω να το εξηγησω , αλλα σιγουρα δεν ηταν αποτελεσμα σχεδιασμου και σκεψης....η σκεψη ειναι πολυ αργη σε τετοιες καταστασεις!!!
    Το σκεπτικό μου είναι πάναπλο...

    Άν μάθεις σε φρένα με μόνιμο ABS (ή κάτι άλλο που να αλλοιώνει την αμεσότητα των χειρισμών σου), τότε θα πρέπει να αντιμετωπίσεις και τις συνέπειες της τεχνολογίας αυτής -μεγαλύτερη απόσταση ακινητοποίησης, άνοιγμα στις στροφές κλπ.


    Αυτό που προτείνω συχνά (και μερικοί το βλέπουν -λανθασμένα- σαν πρόσκληση σε καγκουριές), είναι να κάνεις φρεναρίσματα πανικού επίτηδες -σε ερημιές εννοείται- με απώτερο σκοπό να συνηθίσει το μυαλό σου σε αυτό που πρέπει να κάνεις σωστά αν χρειαστεί -όσο περισσότερη εξάσκηση, τόσο πιο λίγος θα είναι ο πανικός.

    Για παράδειγμα, πριν κάτι μήνες, στη μέση του πουθενά σε μια ερημιά εδώ στην υπέροχη (ακριβής επίθετικός προσδιορισμός) ύπαιθρο που ζω, εμφανίστηκε ένας μεθυσμένος γέρος κάπου στο βάθος μιας ευθείας ενώ εγώ πήγαινα νορμάλ με 120.
    Τον εντόπισα περίπου 5 δεύτερα μπροστά και άρχισα να κόβω -τό'χω ξαναδεί τ'όνειρο-, μετά από δύο δεύτερα είμαι κάπου στα 80-70 (καινούρια φρένα, λάστιχα έτσι κι έτσι), και ενώ περπατά παράλληλα με το δρόμο, κάνει ένα τεράστιο κάθετο πήδημα, και φτάνει πέρα από τη μέση της άλλης λωρίδας.

    Ενώ μετά το άλμα συνεχίζει να περπατάει, εγώ έχω επιλέξει να τον περάσω από τα αριστερά μου, και αυτός σταματά στη μέση του δρόμου...

    Ενώ μέχρι τότε ήμουνα κυριλέ -πάταγα από συνήθεια όχι με τις καμάρες, αλλά με το μπροστινό μέρος του ποδιού στους μαρσπιέδες-, είδα ότι θα μου κάνει αηδίες ο παππούς και ανασηκώθηκα ελαφρά από τη σέλα, ενώ το δεξί πόδι πήγε στο φρένο, συμπλεκτάρησα και βούλιαξά τα φρένα (αφού τα πάτησα μαλακά πρώτα από καλή συνήθεια, και καθημερινή εξάσκηση). Μπλόκαρε πρώτα λίγο ο πίσω, το άφησα στιγμιαία, και μπλόκαρε ο μπροστά για λίγο (η μηχανή ήταν όρθια). Σύνέχισα στο ίδιο στυλ...

    Ο παππούς ένω δεν έχει κοιτάξει καθόλου προς το μέρος μου, κάνει ένα βήμα πίσω.

    Αφήνω τα φρένα ενώ (ξανά)κοιτάζω που θα μπορούσα να πάω και όχι τον παππού, κάνω μία μέτρια εκτροπή (τη βαθμολογώ 6/10 λόγω αέρα), και τον προσπερνάω με 35 το πολύ από δεξιά -ενώ παραπάταγε και ετοιμαζόταν να πάει μπροστά πάλι.

    Δεν σου κρύβω όμως ότι τη πρώτη φορά που ένα κοπάδι αγριοπερίστερα πέταξε τρομαγμένο από κάπου κάτω δεξιά μου σε στροφή με κάμποσα, χέ#τηκα κανονικά, και τότε είχα και τη πρώτη εμπειρία του να χάνεις το μπροστινό (και στιγμιαία να ξαναφήνεις το φρένο, από φάρδος), δεν έγινε όμως και τίποτα επειδή παγωμένος όπως ήμουνα δεν κούνησα τη μηχανή...


    Φαντάσου ο αρχάριος που θα πάει σε στροφή με ABS όταν κάτι τον αναγκάσει να φρενάρει θα πάει άνοιχτά προς το αντίθετο ρεύμα, ή στου χαντάκ;

    Ίσως αυτός που θα τη ψάξει να έχει περισσότερες ελπίδες...

  14. #119
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Καλά ρε δάσκαλε που δίδασκες και λόγω δεν εκράτεις:

    Δεν είπαμε ότι δεν πατάμε φρένα μέσα στη στροφή? Τρέχετε σαν τους γκαμιγκάζι και μετά σας φταίει το ABS?

    Τέλος πάντων ούτε εγώ έχω ABS.
    Συμφωνώ ότι δεν κάνει για αγωνιστική χρήση αλλά για λογική χρήση στο δρόμο είναι καλό. Και σε στροφή να χρειαστεί να ψιλοδιορθώσεις χαϊδεύοντας το πίσω δεν θα εμπλακεί καθόλου το ABS.

    Προσοχή στους έρημους επαρχιακούς δρόμους γιατί οι παπούδες αφήσαν τα γαϊδούρια και κυκλοφορούν με κάτι σκαφτηκά με καρότσα κι αν το συναντήσεις μπροστά σου μετά από στροφή.....ο Θεός να μας φυλάει.

    Επίσης εμείς οι παπούδες πίνουμε και καμπόσα ούζα (όχι με τη μοτο) και τα βλέπουμε όλα ίσωμα. Γι αυτό να μας προσέχεις παλιογκαμιγκάζι.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  15. #120
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Προφανως οταν τοποθετηθηκα στο θεμα ABS ξεχασα να αναφερω πως το συστημα αυτο λειτουργει στο τερματισμα της μανετας (σε στιγμη πανικου) και οχι στο απλο πιασιμο της. Ας μην πεταγομαστε σε απαντησεις του στυλ "Εγω εμαθα με κοινα φρενα και εκει θα παραμεινω, αρα το ABS δεν χρειαζεται". Ποιος ειπε πως ο τροπος που δουλευαμε τα φρενα τοσα χρονια δεν επιδρα και στη σημερινη τεχνολογια? Απλα πιστευω πως το ABS βοηθαει τον οδηγο(when all else fails....). Δεν καθοριζει αποκλειστικα την ασφαλεια του και σε οτι προπονιοταν τοσα χρονια. Ας σταματησουμε να βλεπουμε το ολο θεμα ως συμβιβασμο και ας ψαξουμε τα προτερηματα και τις εναλλακτικες λυσεις που μας προσφερει η (so called) τεχνολογια.

Σελίδα 8 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 16:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 08:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF