Σελίδα 9 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #121
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    101

    «Το ABS σώζει» ... σίγουρα!!

    «Το ABS σώζει» ... σίγουρα!!

    Σήμερα ερχόμενος στην δουλειά με έσωσε.

    Κατευθυνόμουν από πλατεία Καραϊσκάκη προς Λ. Αθηνών. Στην διασταύρωση με Λένορμαν είναι μερικά μαγαζιά με λάστιχα. Επειδή ψάχνομαι για αλλαγή ελαστικών στο τουτού, σαν m@l@k@s αντί να κοιτάω μπροστά μου, για ένα δευτερόλεπτο, έστρεψα την προσοχή μου από το δρόμο.

    Ε! η επόμενη σκηνή στα μάτια μου ήταν σταματημένος ταρίφας στα 10 μέτρα ενώ εγώ κινούμουν με καμιά 50ριά.

    ΔΕΝ με έπιασε πανικός. Δεν χούφτωσα τα φρένα. Έχω κάνει κι εγώ test ώστε να ξέρω πόσο να τα πατήσω. Έλα ντε όμως που οδηγούσα σε παγοδρόμιο και δεν το ήξερα! Ενεργοποιείται το ABS ενώ εγώ ΣΤΡΙΒΩ και μπαίνω μεταξύ των σταματημένων αυτοκινήτων. Πλέον δεν υπήρχε κίνδυνος και συνέχισα κανονικά.

    Χωρίς ABS, στην καλύτερη περίπτωση θα πλήρωνα σίδερα. Τώρα, αυτά που μου λέτε εσείς για πίστες και οδηγούς… καλά να ‘στε και όρθιοι για να μπορείτε να τα λέτε.

  2. #122
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Να ξεκαθαρισουμε κατι ....το ABS λειτουργει απο το σημειο που μπλοκαρει ο τροχος και μετα.....σε καμια περιπτωση δεν εχει επιδραση στα φρενα υπο κανονικες συνθηκες δλδ οταν η μοτοσυκλετα επιβραδυνει κυλωντας τους τροχους της....αν λοιπον καποιος χρησιμοποιει το μπλοκαρισμα των τροχων σαν μερος του τροπου που οδηγει (και μιλαμε για μεσα στην πολη και γενικα στους δημοσιους δρομους...) , τοτε ναι δεν του χρειαζεται.....αντι να δωσει τα 700 - 1000 ευρω που κοστιζει το συστημα σαν extra στον εξοπλισμο μιας μοτοσυκλετας , ας τα φυλαξει καβατζα για αγορα ιατροφαρμακευτικων ειδων , ανθρακονηματινων πατεριτσων κ.τ.λ.....

    για οσους πεταχτουν και πουν οτι εγω ετσι οδηγαω , ας μαθουν οτι το μπλοκαρισμα του πισω τροχου (supermoto style) επιτυγχανεται με το κατεβασμα σχεσεων και με ελαχιστο φρενο , οχι μονο με το φρενο......επισης στο endo το abs δεν εχει καμια επιδραση , αφου εκει θελουμε ο τροχος να κυλα , οχι να ειναι μπλοκαρισμενος....ευχαριστω.

  3. #123
    Δεν μπορώ να συμφωνήσω -ίσως να παραστράβωσε το κεφάλι μου από τις τούμπες τελικά...

    Μου φαίνεται αδιανόητο να οδηγάς μηχανή -έιτε είναι παπί, είτε zx-12-, και να μην ασχολείσαι συχνά -μη πώ κάθε στιγμή και παρεξηγηθώ πάλι- με την εξοικείωση σου με τον τρόπο που συμπεριφέρεται (επιταχύνει, φρενάρει, στρίβει κλπ).

    Το να βάζεις σαν δεδομένο μια τεχνητή ομαλοποίηση του φρεναρίσματος -κατά την οποία μάλιστα, η απόσταση φρεναρίσματος μεγαλώνει, και πές ότι στη τελική αν δεν τό'χες θα έκανες μια κωλιά και θα τό'ρίχνες για να μή φυτευτείς στη πόρτα του ταρίφα ή για να μη πατήσεις κάνα παιδί που πετάχτηκε πάνω σε στροφή-, είναι επικίνδυνο σε ένα δίτροχο που ο έλεγχος (που θέλει έξάσκηση) είναι βασικότατος παράγοντας.

    Εναλλακτικές λύσεις (όπως η εκτροπή, ή ακόμα καλύτερα οι αποστάσεις και το σκανάρισμα πολύ μπροστά) προτείνονται από όλες τις σημαντικές σχολές για οδήγηση σε δημόσιο δρόμο, το να φτάσεις να μπλοκάρεις τα φρένα από μόνο του σημαίνει ότι πανικοβλήθηκες.
    Άν προπονηθείς, θα δεις ότι δεν είναι και τίποτα τραγικό, ίσως και να δεις με το καιρό ότι έχεις περισσότερες επιλογές από το να βουλιάξεις τα φρένα και να αναρωτιέσαι πως τον λέγανε τον Άγιο...

    Για την ακρίβεια, συνεχίζεις να σκέφτεσαι και να αντιδράς για περισσότερο χρόνο.

    Κάποια παραδείγματα που αναφέρω έχουν συμβεί σε ερημιές (έχω δυο τρία σημεία, και ενημερώνω ένα φίλο τώρα πια, για να ξέρει που να στείλει να με μαζέψουν άν κάνω ώρες να γυρίσω), στις πόλεις πάω κότα, δε με ενδιαφέρουν ούτε διηθήσεις, ούτε να τσεκάρω πόσο γλιστράνε οι δρόμοι τους -τις έχω μπουχτίσει.

    Τρεις φορές χρειάστηκε μόνο (κάνω υπερβολικά πολλά χλμ, και εκεί κολλάει το μόνο) να φρενάρω φέτος δυνατά -όταν με λίγα κάποιος αποφάσισε ότι δεν έχω προτεραιότητα, ή παραβίασε στοπ, ή απλά τού΄πεσε το κινητό και πλάκωσε τα φρένα μη τυχόν και γρατζουνίσει το χειρόφρενο του-, και τις τρεις δεν έβαλα πόδι κάτω, απλά με λίγο ανάποδο τιμόνι η μηχανή πήγε εκεί που ήξερα (επειδή την έλιωσα εκεί που έπρεπε) ότι θα πάει.

    Σκέφτομαι ότι δημιουργώ κακό προηγούμενο όταν τους αποφεύγω έτσι, αλλά η χριστοπαναγία που τρώνε τους θυμίζει ότι την άλλη φορά, θα σκοτώσουν δεκαεξάχρονο...


    Όσο για την MSF, σκεφτείτε ότι παρόλο που έχει για σπόνσορες όλες τις εταιρίες που κατασκευάζουν μοτοσακά, αναφέρει τα προβλήματα τα οποία ανέφερα πιο πάνω με τα υποβοηθούμενα συστήματα -ναι οι ίδιες εταιρίες τα φτιάχνουν, και οι ζωτικές λεπτομέρειες που θέλουν προσοχή αναφέρονται, δεν θάβονται, ώστε αν επιλέξεις τη νέα τεχνολογία τουλάχιστον να ξέρεις τι να την κάνεις.

    Είναι προσωπική επιλογή του καθενός να επιλέξει τη χρήση ή όχι του ABS, θα έπρεπε όμως να ξέρει να φρενάρει όταν παίρνει το δίπλωμα (δε λέω τη χαζοευθεία), χωρίς ABS.

  4. #124
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Δεν μπορώ να συμφωνήσω -ίσως να παραστράβωσε το κεφάλι μου από τις τούμπες τελικά...

    Είναι προσωπική επιλογή του καθενός να επιλέξει τη χρήση ή όχι του ABS, θα έπρεπε όμως να ξέρει να φρενάρει όταν παίρνει το δίπλωμα (δε λέω τη χαζοευθεία), χωρίς ABS.
    Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω.

    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  5. #125
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    [B]
    Το να βάζεις σαν δεδομένο μια τεχνητή ομαλοποίηση του φρεναρίσματος -κατά την οποία μάλιστα, η απόσταση φρεναρίσματος μεγαλώνει, και πές ότι στη τελική αν δεν τό'χες θα έκανες μια κωλιά και θα τό'ρίχνες για να μή φυτευτείς στη πόρτα του ταρίφα ή για να μη πατήσεις κάνα παιδί που πετάχτηκε πάνω σε στροφή-, είναι επικίνδυνο σε ένα δίτροχο που ο έλεγχος (που θέλει έξάσκηση) είναι βασικότατος παράγοντας.
    ]
    Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι η απόσταση φρεναρίσματος μεγαλώνει ειδικά σε βρεγμένο ή γλιστερό οδόστρωμα.

    Αν αντί για κωλιά έκανες αποφυγή με πατημένα φρένα μιας και δεν θα μπλοκάρει ο τροχός δεν θα ήταν καλά?


    (Πάλι τις κολιές έχεις στο νου σου παλιογκαμικάζι. Κλείδωσέ την και κάτσε να πιείς καμιά )
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  6. #126
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι η απόσταση φρεναρίσματος μεγαλώνει ειδικά σε βρεγμένο ή γλιστερό οδόστρωμα.

    Αν αντί για κωλιά έκανες αποφυγή με πατημένα φρένα μιας και δεν θα μπλοκάρει ο τροχός δεν θα ήταν καλά?
    Στις τρεις φάσεις που λέω, δεν ισχύει χώρος για τίποτα άλλο από κατευθυνόμενες κωλιές για να χωρέσω εγώ και το κουτί σε μία λωρίδα και κάτι (περνάμε καλά εδώ στην επαρχία) -και μη με ξαναπείς γκαμικάζι, μη σε ξεγελάει ή μεγάλη τσέπη, δεν είμαι πια κάγκουρας...

    Τό'χω ρίξει για να αποφύγω πεζό, και θα το ξαναρίξω αν χρειαστεί (όσο μα#άκας κι αν είναι)...

  7. #127
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Δεν μπορώ να συμφωνήσω -ίσως να παραστράβωσε το κεφάλι μου από τις τούμπες τελικά...

    Μου φαίνεται αδιανόητο να οδηγάς μηχανή -έιτε είναι παπί, είτε zx-12-, και να μην ασχολείσαι συχνά -μη πώ κάθε στιγμή και παρεξηγηθώ πάλι- με την εξοικείωση σου με τον τρόπο που συμπεριφέρεται (επιταχύνει, φρενάρει, στρίβει κλπ).

    Το να βάζεις σαν δεδομένο μια τεχνητή ομαλοποίηση του φρεναρίσματος -κατά την οποία μάλιστα, η απόσταση φρεναρίσματος μεγαλώνει, και πές ότι στη τελική αν δεν τό'χες θα έκανες μια κωλιά και θα τό'ρίχνες για να μή φυτευτείς στη πόρτα του ταρίφα ή για να μη πατήσεις κάνα παιδί που πετάχτηκε πάνω σε στροφή-, είναι επικίνδυνο σε ένα δίτροχο που ο έλεγχος (που θέλει έξάσκηση) είναι βασικότατος παράγοντας.

    Εναλλακτικές λύσεις (όπως η εκτροπή, ή ακόμα καλύτερα οι αποστάσεις και το σκανάρισμα πολύ μπροστά) προτείνονται από όλες τις σημαντικές σχολές για οδήγηση σε δημόσιο δρόμο, το να φτάσεις να μπλοκάρεις τα φρένα από μόνο του σημαίνει ότι πανικοβλήθηκες.
    Άν προπονηθείς, θα δεις ότι δεν είναι και τίποτα τραγικό, ίσως και να δεις με το καιρό ότι έχεις περισσότερες επιλογές από το να βουλιάξεις τα φρένα και να αναρωτιέσαι πως τον λέγανε τον Άγιο...

    Για την ακρίβεια, συνεχίζεις να σκέφτεσαι και να αντιδράς για περισσότερο χρόνο.

    Κάποια παραδείγματα που αναφέρω έχουν συμβεί σε ερημιές (έχω δυο τρία σημεία, και ενημερώνω ένα φίλο τώρα πια, για να ξέρει που να στείλει να με μαζέψουν άν κάνω ώρες να γυρίσω), στις πόλεις πάω κότα, δε με ενδιαφέρουν ούτε διηθήσεις, ούτε να τσεκάρω πόσο γλιστράνε οι δρόμοι τους -τις έχω μπουχτίσει.

    Τρεις φορές χρειάστηκε μόνο (κάνω υπερβολικά πολλά χλμ, και εκεί κολλάει το μόνο) να φρενάρω φέτος δυνατά -όταν με λίγα κάποιος αποφάσισε ότι δεν έχω προτεραιότητα, ή παραβίασε στοπ, ή απλά τού΄πεσε το κινητό και πλάκωσε τα φρένα μη τυχόν και γρατζουνίσει το χειρόφρενο του-, και τις τρεις δεν έβαλα πόδι κάτω, απλά με λίγο ανάποδο τιμόνι η μηχανή πήγε εκεί που ήξερα (επειδή την έλιωσα εκεί που έπρεπε) ότι θα πάει.

    Σκέφτομαι ότι δημιουργώ κακό προηγούμενο όταν τους αποφεύγω έτσι, αλλά η χριστοπαναγία που τρώνε τους θυμίζει ότι την άλλη φορά, θα σκοτώσουν δεκαεξάχρονο...


    Όσο για την MSF, σκεφτείτε ότι παρόλο που έχει για σπόνσορες όλες τις εταιρίες που κατασκευάζουν μοτοσακά, αναφέρει τα προβλήματα τα οποία ανέφερα πιο πάνω με τα υποβοηθούμενα συστήματα -ναι οι ίδιες εταιρίες τα φτιάχνουν, και οι ζωτικές λεπτομέρειες που θέλουν προσοχή αναφέρονται, δεν θάβονται, ώστε αν επιλέξεις τη νέα τεχνολογία τουλάχιστον να ξέρεις τι να την κάνεις.

    Είναι προσωπική επιλογή του καθενός να επιλέξει τη χρήση ή όχι του ABS, θα έπρεπε όμως να ξέρει να φρενάρει όταν παίρνει το δίπλωμα (δε λέω τη χαζοευθεία), χωρίς ABS.
    Συφωνοι , αλλα το abs και οποιοδηποτε αλλο συστημα υποβοηθησης σε προφυλασει στο πεδιο που αναφερεις οτι δεν ασχολεισαι καθολου :

    στις πόλεις πάω κότα, δε με ενδιαφέρουν ούτε διηθήσεις, ούτε να τσεκάρω πόσο γλιστράνε οι δρόμοι τους -τις έχω μπουχτίσει.
    οι δρομοι στην πολη γλυστρανε (πολυ ομως!) ...
    Το γεγονος οτι μαθαινεις και εξοικιωνεσαι με την μοτοσυκλετα σου , ειναι μια διαδικασια που την κανουμε ολοι ηθελημενα και μη....το ποσοστο της προσλαμαβονομενης αισθησης που αποκομιζει κανεις απο την μοτοσυκλετα του και σε τι βαθμο το αξιοποιει , εξαρτατε απο το ποσο ενδιαφερει τον καθε ενα απο εμας , να μαθει την δυναμικη συμπεριφορα του οχηματος του.
    Ειναι πολυ σωστο να εξασκει κανεις τις αντιδρασεις του σε καταστασεις πανικου , αλλα ακομα και αυτο γινεται ενω εχουμε θεσει τον εαυτο μας σε κατασταση ''κινδυνου''.Προκαλλεις ηθελημενα ενα μπλοκαρισμα και προσπαθεις να το ελεξεις...οκ συμφωνω με την πρακτικη , αλλα δυστυχως στον δρομο και στην πραγματικοτητα το περιβαλλον που θα συμβει η ''στραβη'' δεν θα ειναι το ιδιο....το σωμα και το μυαλο δεν θα ειναι σε εκγρηγορση κατα συνεπεια τα αντανακλαστικα θα ειναι πεσμενα , εκτος απο το μπλοκαρισμα του τροχου θα εχεις να ασχοληθεις και με ενα σωρο αλλους παραγοντες , οπως π.χ. να αποφυγεις τον ταριφα με ελιγμο , να μην πεσεις πανω στον πεζο που περναει εκεινη την ωρα την διαβαση κ.τ.λ.-κ.τ.λ..... επειδη ολα αυτα συνθετουν ενα εφιαλτικο σκηνικο το οποιο εχω -και εχουμε- βιωσει και επειδη χρησιμοποιω την μοτοσυκλετα σαν αποκλειστικο μεσον μεταφορας μου , ειναι ευπροσδεκτο οπποιοδηποτε τεχνικο μεσο μπορει να αντικαατησει τον κυκλοθυμικο βιορυθμο μου!

    Για ολα τα υπολοιπα υπαρχουν οι πιστες (χωματινες η ασφαλτινες ) στις οποιες συνειδητα κανεις μπορει να ανακλυψει τα ορια του και να βελτιωσει τις ικανοτητες του.

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Σε supersport και γυμνά streetfighters που απευθύνονται σε συγκεκιρμένη χρήση το ABS είναι άχρηστο. Σε πίστα δεν έχει καμμία χρήσιμότητα.

    Σε touring, sport touring θα πρέπει να είναι standard εξοπλισμός. Όπως και το να είναι αυτόματα ή ημιαυτόματα και άλλα πολλά που θα εξασφαλίζουν άνεση και ασφάλεια σε μία φορτωμένη μοτοσυκλέτα τουρισμού.

    Στα υπόλοιπα θα μπορούσε να είναι optional εξοπλισμός. Ανάλογα με τη χρήση και το χρήστη.
    Θάνος..

  9. #129
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Σε supersport και γυμνά streetfighters που απευθύνονται σε συγκεκιρμένη χρήση το ABS είναι άχρηστο. Σε πίστα δεν έχει καμμία χρήσιμότητα.


    Και σ΄αυτές τις κατηγορίες όμως τα περισσότερα μηχανάκια γράφουν τα χιλιόμετρά τους στο δρόμο. Ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο ποσοστό των χιλιομέτρων τους. Τα streetfighters χρησιμοποιούνται από τους περισσότερους σαν μεταφορικό μέσο.
    Γνώμη μου είναι πως η καλύτερη λύση είναι το κουμπάκι.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Και σ΄αυτές τις κατηγορίες όμως τα περισσότερα μηχανάκια γράφουν τα χιλιόμετρά τους στο δρόμο. Ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο ποσοστό των χιλιομέτρων τους. Τα streetfighters χρησιμοποιούνται από τους περισσότερους σαν μεταφορικό μέσο.
    Γνώμη μου είναι πως η καλύτερη λύση είναι το κουμπάκι.
    Τα supersport παράγονται για χρήση πίστας. Τώρα αν γράφουν χιλιόμετρα στο δρόμο δεν έχει καμμία σχέση. Αν κάποιος αγοράζει supersport και βασίζεται στο abs για να σταματάει σε ώρες ανάγκης ας μην το πάρει καλύτερα...

    Προσωπικά δεν θα ήθελα το gsxr μου να έχει εγκατάσταση abs έστω και αν μπορώ να την απενεργοποιώ. Το πήρα κυρίως για χρήση πίστας και αν έβγαινε έτσι από το εργοστάσιο δεν θα το αγόραζα.

    Δεν είναι πανάκεια τα ηλεκτρονικά. Υπάρχουν άνθρωποι και χρήσεις που πραγματικά όχι μόνο δεν τα χρειάζονται αλλά αποτελούν παραπανίσιο άχρηστο βάρος στο σύνολο.

    Στα streetfighters επίσης επιμένω. Υπάρχουν τα ίδια μηχανάκια σε ημίγυμνη έκδοση με μικρό fairing. Μπορεί κάλλιστα το abs να αποτελεί εξοπλισμό της σχετικής ψιλοτουριστικής έκδοσης.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί ξαφνικά βάλαμε το abs καλά και ντε στη ζωή μας...

    Όταν έρθει η ώρα να πάρω το fjr και ν'αρχίσω πάλι τα ταξίδια θα το πάρω όχι μόνο με abs αλλά και ημιαυτόματο. Κάθε πράγμα στη σωστή θέση...
    Θάνος..

  11. #131

    Σωστός ο Θάνος

    Τίποτα δεν είναι πανάκεια, κάθε πράγμα στην θέση και στον καιρό του. Τα αυτοκίνητα κινούμενα προς την ασφάλεια έχουν γίνει βαριά και με κράτημα που δεν είναι ευχάριστο για να μην πούμε ότι στα περισσότερα είναι ... σκατά όπως είναι από τη μάνα τους. Αν ένα σύστημα ABS κοστίζει π.χ. € 1000 μπορείς να βάλεις σε όλη τη ζωή του οχήματος πολύ καλά λάστιχα που για έναν όχι και πολύ έμπειρο οδηγό βελτιώνουν την ασφάλεια πολύ περισσότερο από το ABS.

    Οι ενστάσεις είναι στο ότι τα καλα και ποιοτικά εξαρτήματα κάνουν αυτό που θέλει ο οδηγός με καλύτερη ακρίβεια συμβάλλοντας στον έλεγχο και στην ευχαρίστηση της οδήγησης - όπως και το μικρό βάρος. Κανείς αναβάτης SS δεν θέλει μια μηχανή + 30 Kg που θα ελέγχει τα πιθανά ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ του στησιματός της με ηλεκτρονικά συστήματα. Δεν θα ήθελε λιγότερο ακριβή μηχανικά συστήματα και ηλεκτρονικά.

    To ABS όταν δεν είχε εξελιχθεί δεν ήταν και ότι καλύτερο, έπρεπε να αργήσουν να το βγάλουν στην παραγωγή, τώρα έχει βελτιωθεί στα αυτοκίνητα. Αλλά όταν η Citroen ΒΧ του 1983? είχε δισκόφρενα πίσω, δεν υπερστρεφε ΠΟΤΕ (ασφαλής για το μέσο οδηγό) ήταν πολύ πιο ασφαλή από πολλά μεταγενέστερα οχήματα που είχαν αδύναμα φρένα, άτσαλα αμορτισέρ και η ουρά πήγαινε πέρα δώθε (και που να την ελέγξεις αν ξεκόλλαγε με τόσο πλεύσιμο) έτσι βλέπω τα περί ασφάλειας λίγο υποκριτικά.

    Με €1000 βάζοντας αναρτήσεις και καλά λάστιχα κάνεις οποιοδήποτε οικογενειακό αυτοκίνητο απίστευτα πιο ασφαλή από το να βάλεις ABS - που το 1996 ήθελαν να μου το πουλήσουν 500.000 δραχμές. Ωραία χάνεις άνεση αλλά άμα θέλουμε ασφάλεια.

    Και κάτι ακόμα που εμφανίστηκε στο ΑΒS στα αυτοκίνητα και κανείς δεν είχε προβλέψει - η ικανότητα ελιγμών .... ΣΚΟΤΩΝΕ. Πώς: Και όμως το δείχναν οι στατιστικές και το πως θα το περιγράψω... Οι Αμερικάνοι οδηγοί όταν πανικοβάλλονταν ... ΠΡΙΝ το ABS κοκκαλώνανε τα φρένα (συνήθως για να μην πέσουν στον μπροστά που είχε σταματήσει) και έστριβαν το τιμόνι και το αυτοκίνητο κόλλιαζε και σταματούσε ή χτυπούσε τον μπροστινό.

    Μετά το ABS στρίβανε και κοκκαλώνανε τα φρένα αλλά επειδή το αυτοκινητο έστριβε απότομα και χρησιμοποιούσε την διαθέσιμη πρόσφυση φρενάριζε λίγο η καθόλου με αποτέλεσμα να βγαίνουν από το δρόμο και να προσκρούουν σε σταθερά αντικείμενα.

    Η οδηγοί μοτοσικλέτας δέχονται καινούργιες τεχνολογίες και ασχολούνται με την τεχνολογία πολύ περισσότερο από τους οδηγούς αυτοκινήτων και σε λεπτομέρειες (ακτινικές τρόμπες, επιστρώσεις νιτριδίων στα καλάμια, εξατμίσεις τιτανίου για μικρότερο βάρος, VTEC, κλαπέτα στην εισαγωγή του κινητήρα, EXUP, νέα πλαίσια, ηλεκτρονικά όργανα, κτλ)

    Π.χ. τα ηλεκτρονικά όργανα μειώνουν το βάρος, γιατί κανείς δεν γκρινιάζει για τα ηλεκτρονικά κοντέρ, γιατί είναι στην κατεύθυνση που θέλει το αγοραστικό κοίνό των SS. Εγώ θα μπορούσα να έχω ABS σε SS αλλά θα έπρεπε να είναι εξελιγμένο όσο και το υπόλοιπο πακέτο ώστε να μην μειώνει τις επιδόσεις στον μη πανικό, και όχι να μου βάλουν και σκ?τ? φρένα από αίσθηση με την λογική ότι έχω ABS, έτσι ναι, μια χαρά.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  12. #132

    Και πέρα από την ασφάλεια....

    Γιατί κανείς - εκτός Triumph 675, δεν βάζει ένα πολυόργανο που να διαθέτει ενδείξεις κατανάλωσης, μ.ωτ. χρονόμετρο, όταν κάθε κοντέρ ποδηλάτου των € 15 τα έχει και δεν κοστίζουν ούτε βάρος ούτε τίποτα (μιας και το management του κινητήρα είναι ηλεκτρονικό), μήπως θα μας το πουλήσουν σαν έξτρα trip-computer.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  13. #133
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521

    Re: Σωστός ο Θάνος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
    .
    Με €1000 βάζοντας αναρτήσεις και καλά λάστιχα κάνεις οποιοδήποτε οικογενειακό αυτοκίνητο απίστευτα πιο ασφαλή από το να βάλεις ABS - που το 1996 ήθελαν να μου το πουλήσουν 500.000 δραχμές. Ωραία χάνεις άνεση αλλά άμα θέλουμε ασφάλεια.

    Και κάτι ακόμα που εμφανίστηκε στο ΑΒS στα αυτοκίνητα και κανείς δεν είχε προβλέψει - η ικανότητα ελιγμών .... ΣΚΟΤΩΝΕ. Πώς: Και όμως το δείχναν οι στατιστικές και το πως θα το περιγράψω... Οι Αμερικάνοι οδηγοί όταν πανικοβάλλονταν ... ΠΡΙΝ το ABS κοκκαλώνανε τα φρένα (συνήθως για να μην πέσουν στον μπροστά που είχε σταματήσει) και έστριβαν το τιμόνι και το αυτοκίνητο κόλλιαζε και σταματούσε ή χτυπούσε τον μπροστινό.

    Μετά το ABS στρίβανε και κοκκαλώνανε τα φρένα αλλά επειδή το αυτοκινητο έστριβε απότομα και χρησιμοποιούσε την διαθέσιμη πρόσφυση φρενάριζε λίγο η καθόλου με αποτέλεσμα να βγαίνουν από το δρόμο και να προσκρούουν σε σταθερά αντικείμενα.


    Τώρα δηλαδή για αμερικανάκια μας πέρασες?
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  14. #134
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521

    Re: Και πέρα από την ασφάλεια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
    Γιατί κανείς - εκτός Triumph 675, δεν βάζει ένα πολυόργανο που να διαθέτει ενδείξεις κατανάλωσης, μ.ωτ. χρονόμετρο, όταν κάθε κοντέρ ποδηλάτου των € 15 τα έχει και δεν κοστίζουν ούτε βάρος ούτε τίποτα (μιας και το management του κινητήρα είναι ηλεκτρονικό), μήπως θα μας το πουλήσουν σαν έξτρα trip-computer.
    Τα περισσότερα σύγχρονα μηχανάκια διαθέτουν αυτές τις ενδείξεις.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  15. #135
    Για να γίνω πιο συγκεκριμένος:

    Στη πόλη (ή στο χωριό) όσες φορές μου βγήκε κάποιος ήταν από μπροστά και διαγώνια από τυφλό σημείο (που ουσιαστικά το περίμενα) με ταχύτητες 20-50 το πολύ. Σε αυτές τις ταχύτητες σε στενούς δρόμους είναι ευκολότερο (για μένα, για σένα μπορεί να μήν είναι), με ένα απλό ντριφτ (που δεν είναι και τίποτε με κάμποση εξάσκηση) να στείλεις το μηχανάκι δεξιά (με λίγο ανάποδο τιμόνι) ώστε να περάσεις με το πιο σύντομο τρόπο διαγώνια από τη μέση της λωρίδας στην άκρη -κολλητά με πχ τα ανύπαρκτα πεζοδρόμια ενός χωριού, ή το φανάρι σε μια διασταύρωση.

    Στη χειρότερη περίπτωση, κάνεις μια κωλιά και πάλι το σώζεις.

    Δυστυχώς λόγω έλλειψης χώρου δεν μπορείς να κάνεις εκτροπή (θα βρείς, είναι στενοί οι δρόμοι που παίζονται αυτά), στην οποία δεν νοείται να χρησιμοποιείς φρένα έτσι κι αλλιώς (το γιατί ψάχτε το), αν κοκκαλώσεις τα φρένα χωρίς ABS πάλι δε προλαβαίνεις, ενώ με ABS το έχασες σίγουρα λόγω παραπάνω απόστασης (δεν κάνουμε εκτροπή με φρένα, ποτέ, άλλο να τον αποφύγεις).

    Το παραπάνω παράδειγμα είναι το κομβικό σημείο όπου το ABS αποτυγχάνει (ξαναλέω ότι όταν ενεργοποιείται, δεν έχεις κανένα έλεγχο σε σχέση με ακόμα και με μια μηχανή με μπλοκαρισμένο το πίσω).

    Φυσικά, το MSF, δε λέει τέτοια πράγματα (ντριφτ, κωλιές; άπαπα), ίσως επειδή για να συμπεριφέρεσαι έτσι στη μηχανή πρέπει να έχεις ασχοληθεί λιγάκι.

    Οποιοσδήποτε τέλος υποστηρίζει ότι το ABS στη βροχή ή ακόμα και στο χώμα είναι καλό, δεν έχει οδηγήσει ποτέ κάνα εντουράκι, άρα η μοτοσυκλετιστική του εμπειρία δεν είναι πλήρης -καιρός για εξάσκηση.


    Φυσικά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και επειδή λέω εγώ ότι για μένα το ABS είναι φούτσες μπλέ, δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να σώσει ζωές σε συγκεκριμένες συνθήκες, η δικιά μου λογική (προτεινόμενο αυτοκόλλητο στο κράνος: ztupid inside), λέει ότι πιο καλά αισθάνομαι χωρίς τα συγκεκριμένα δέκατα του δευτερολέπτου που δε ξέρεις τι θα κάνει η μηχανή.

    Και να σου πώ (πάλι) και ένα μυστικό, όλες οι μηχανές με ένα καλό και μετρημένο δάγκωμα στο μπροστινό σε στροφή (αν έχεις περιθώρια πρόσφυσης), μπορεί να σωθούν καλύτερα από ότι ένα ενεργοποιημένο ABS...

    Όσο για τη νορμάλ του χρήση στη πόλη, σε ευθεία, με γυαλί δρόμους κάτω, τί δουλειά έχεις με το τουρίσμο να είσαι κολλημένος πίσω από κουτί, μυαλό δεν έχεις (άσε εμένα, εγώ τό'χασα) να πας 2-3 κινήσεις μπροστά να προβλέψεις να αφήσεις κενό;

Σελίδα 9 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 16:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 08:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF