Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #1
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220

    "Το Abs σωζει"....σχεδον

    Θα αναφερθω σε μια βολτα που εκανα με τον φιλο μου τον Λαζαρο (Λυκος) πριν μερικες μερες προς την Νοτια Κρητη. Ξεκινησαμε απογευματακι για μια μικρη βολτα (20-25 χιλιομετρων) και επιστροφη Ολα βαιναν καλως εως οτου πεινασα.... Φτανοντας στον προορισμο μας με επιασε μια λιγουρα για γυροπιτα αλλα για κακη μας τυχη το χωριο που επισκεφθηκαμε ειχε μονο ζαχαροπλαστεια και καφεταβερνεια που σου εψηναν οτι περισσευε "Ρωτοντας πας στην πολη" λενε.... και αποφασισαμε να ρωτησουμε τον καφεταβερνιαρη. Βλεποντας ο καφεταβερνιαρης πως δεν θα εβλεπε ψιχουλο απο εμας μας παρεπεμψε στο παρακατω κοντινο χωριο..... extra 20 χιλιομετρα + 20 επιστροφη Στο διαο... ας παμε! Φτανοντας ανακαλυψαμε πως ειχε 2 περιπτερα και ενα καφεταβερνειο ΕΛΕΟΣ!!! Σε 1 ωρα νυχτωνε και το κοντινοτερο χωριο απεχε μολις 8 χιλιομετρα. Φυγαμε... με τσιτωμενα τα νευρα, το στομαχι και τα γκαζια!! Καθως βρισκομασταν στην τελικη ευθεια με 120-130 πεταγεται στα 20 μετρα ενα κοπροσκυλο (με γεωμετρικη ακριβεια) στη μεση του δρομου!!!! Σφιγγω τα χερια στο τιμονι και την παλαμη στο φρενο. "Γ@μιμεν@ ABS ΔΟΥΛΕΨΕΕΕΕ" ουρλιαζα μεσα στο κρανος και ο γ@μι@λης ο κοπρος επαθε αγκυλωση απο τον φοβο και δεν κουνουσε..... Ειχα κατεβει στα 70Km απο 130Km στα 20 μετρα και το πισω ποδι του κ@πρου χτυπησε το μεγαλο δαχτυλο του αριστερου μου ποδιου.... ΚΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ να φωναζει το σκυλι τρεχοντας στο απεναντι χωραφι και ΩΩΩΩΩΩΩΩΩχχ να ουρλιαζω εγω μεσα στο κρανος μου!!! Ευτυχως που ειχα ABS αλλιως την ειχαμε βαμμενη και οι δυο. Τελικα το ABS σωζει... ...σχεδον.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180
    fysika kai σωζει/.....δεν υπαρχει αμφιβολια για αυτο,και ειδικα στους κωλοδρομους που εχουμε.
    οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται

  3. #3
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Nαι ρε γαμοτο!!! οντως σωζει .... και πραγματικα απορω για την ενετελως ξεροκεφαλη αποψη μερικων ''σκληροπυρηνικων'' οτι δεν το θελουν με τιποτα....

    εχω να παραθεσω δεκαδες συμβαντα στα δυο χρονια που οδηγω μοτοσυκλετα με abs και πραγματικα με γλυτωσε απο απλες στραβες , σοβαρες στραβες και σε μια περιπτωση μια πολυ-πολυ σοβαρη στραβη!!


    το εχω ξαναδηλωσει .... βασικοτερος παραγοντας για να αγορασω μοτοσυκλετα απο εδω και περα θα ειναι η υπαρξη abs!!! και οποιασδηποτε αλλης τεχνολογικης εφαρμογης στην υπηρεσια της ασφαλειας....πως ειπατε?? κοτα? ....μπορει....

  4. #4
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Nαι ρε γαμοτο!!! οντως σωζει .... και πραγματικα απορω για την ενετελως ξεροκεφαλη αποψη μερικων ''σκληροπυρηνικων'' οτι δεν το θελουν με τιποτα....

    εχω να παραθεσω δεκαδες συμβαντα στα δυο χρονια που οδηγω μοτοσυκλετα με abs και πραγματικα με γλυτωσε απο απλες στραβες , σοβαρες στραβες και σε μια περιπτωση μια πολυ-πολυ σοβαρη στραβη!!


    το εχω ξαναδηλωσει .... βασικοτερος παραγοντας για να αγορασω μοτοσυκλετα απο εδω και περα θα ειναι η υπαρξη abs!!! και οποιασδηποτε αλλης τεχνολογικης εφαρμογης στην υπηρεσια της ασφαλειας....πως ειπατε?? κοτα? ....μπορει....
    Κι αν έχει και cbs ακόμα καλύτερα για τις δύσκολες περιπτώσεις.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Κι αν έχει και cbs ακόμα καλύτερα για τις δύσκολες περιπτώσεις.
    μια που το ανεφερες κανω μια ερωτηξη.......η μοτο εχει cbs , οχι abs,σε περιπτωση που πλακωθω ασχημα στα φρενα θα μπλοκαρει ο τροχος ο μπροστα??? σε 3-4 περιπτωσεις που αναγκαστηκα να πατησω και μπροστα περισσοτερο και ποδοφρενο η μοτο δεν αλλαξε πορεια ουτε μπλοκαρε ........

  6. #6
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Οσο αφορα το μπλοκαρισμα του μπροστινου τροχου.... δεν ενδεχεται... Τις (καμποσες) φορες που δοκιμασα το μπροστινο (και το πισω τροχο βεβαια) το abs παντα σταματουσε με ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟ. Και εξηγουμαι, Το abs λειτουργει με ενα καθορισμενο τροπο σταματηματος που δεν μπορει ο αναβατης να ελεγξει οπως στα συμβατικα φρενα. Εδω απλα τερματιζεις την μανετα και τα υπολοιπα τα αφηνεις να τα αναλαβει το abs. Ακουγεται καπως τρομακτικο μεν να αφηνεις τον ελεγχο της μηχανης στην τεχνολογια, αλλα πιστεψτε με, ο καλυτερος να εισαι στα φρενα, την δουλεια που παρουσιαζει το abs δεν πιανεται!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ομως, για να δουλεψει σωστα το abs πρεπει να κανεις καποια μαθηματακια επανω του για να μαθεις τις αντιδρασεις του (στροφες,παπουρια,νερα κ.ο.κ). Να εισαι σιγουρος πως οτι γνωριζες απο φρεναρισματα καταργειται αυτοματα με την νεα τεχνολογια του abs.

  7. #7
    just got me bike Το avatar του/της George-3-
    Εγγραφή
    03/09/2004
    Μηνύματα
    231
    Tελικα γυροπιτα φαγατε?

  8. #8
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Ε ναι λοιπον και ηταν απο τις καλυτερες Αξιζε, αξιζε

  9. #9
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Φαντασου να μαθει ενας νεος οδηγος (η να εχει συνηθησει καποιος) με ABS και ξαφνικα να του δωσεις μια μοτο με συμβατικα φρενα.. . Η να νομιζει καποιος οτι εχει ABS οταν θα πατησει τα φρενα και να εχει καει καμια ασφαλεια..
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  10. #10
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    εεεε καποιος εκλεψε το αβαταρ μου

  11. #11
    Το ABS σε στροφή συνεπάγεται (ακόμα) ότι η μοτοσυκλέτα θα πάει ανοιχτά (πάλι καταπάνω μου), επίσης μπορεί να σημαίνει αστάθεια στο χώμα και άλλα τέτοια όμορφα.

    Εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω μηχανή με ABS (ακόμα και αν όλες αποκτήσουν υποχρεωτικά, θα πατάω το off να το κλείνω το ρημάδι), προτιμώ να φρενάρω σωστά με το δεξί μου χέρι και πόδι, τσάμπα τόση προπόνηση ρε γαμώτο;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    εεεε καποιος εκλεψε το αβαταρ μου
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  13. #13
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
    μια που το ανεφερες κανω μια ερωτηξη.......η μοτο εχει cbs , οχι abs,σε περιπτωση που πλακωθω ασχημα στα φρενα θα μπλοκαρει ο τροχος ο μπροστα??? σε 3-4 περιπτωσεις που αναγκαστηκα να πατησω και μπροστα περισσοτερο και ποδοφρενο η μοτο δεν αλλαξε πορεια ουτε μπλοκαρε ........

    Σε μεγάλες ταχύτητες και απότομο μπλοκάρισμα του ενός φρένου θα μπλοκάρει ο τροχός.
    Το cbs απλά ενεργοποιεί και το δεύτερο φρένο κατά ένα ποσοστό επομένως σε ταχύτητες πόλης δεν προλαβαίνει να μπλοκάρει ο τροχός επειδή φρενάρουν και τα δύο φρένα και σταματάει ή επιβραδύνει η μοτο αμέσως.
    Είναι πολύ καλό και ασφαλές σύστημα αλλά όχι αντιμπλοκέ όπως το abs.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  14. #14
    Διάβασε τι λέει το MSF για τα cbs φρένα...

    Δεν υπάρχει περίπτωση να θεωρήσω εγώ προσωπικά καλό ένα σύστημα που ενώ πατάω ένα φρένο δουλεύουν δύο.

    Όταν αλλάζω μηχανή προτιμώ να κάτσω μια βδομάδα να σπαστώ, να δοκιμάζω τα φρένα σε όλες τις ταχύτητες και καθημερινά μετά να (προσπαθώ να) βελτιώνω την αίσθηση τους.

    Εγώ κερδίζω στη τελική, όταν οι συνθήκες το απαιτούν τα συγκεκριμένα φρένα σε προδίδουν -για παράδειγμα σε ένα σκασμένο λάστιχο (όπως λέει και το ίδρυμα -MSF- για όποιον βαριέται να διαβάσει)...

  15. #15
    Admin, the ugly monster Το avatar του/της Alkis
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    196
    To abs είναι πολύ χρήσιμο να το έχεις, αλλά επίσης χρήσιμο είναι να θεωρείς ότι δεν υπάρχει δηλαδή να λειτουργείς σαν να έχεις συμβατικό μηχανισμό φρένων. Δεν ξέρω πόσοι το έχουν εφαρμόσει αυτό, γιατι ξέρουν ότι θα σταματήσουν σε μικρότερη απόσταση, κι αυτό τους κάνει να τρέχουν πιο γρήγορα.
    Copyright Infinity - All Nights Reserved. The Bastard Administrator from Hell

Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 22:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 12:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 17:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 09:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF