Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: ΕΣΚΑΣΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ Β ΓΥΡΟΣ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2007
    Μηνύματα
    23

    ΕΣΚΑΣΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ Β ΓΥΡΟΣ

    Προ λίγων ημερών έφθασε καταγγελία στην ΜΟΤΕΚ από ιδιοκτήτη BMW 1200RT του οποίου έσκασε
    ο ένας από τους δύο κυλίνδρους προκαλώντας βλάβη σε μπιέλα, πιστόνι, κύλινδρο, κεφαλή, βαλβίδες, εξάτμιση και καταλύτη.

    Για πολύ καλή τους τύχη οδηγός και συνεπιβάτης δεν σκοτώθηκαν καθώς συνέβη πάνω στην εθνική οδό Αθηνών Θεσσαλονίκης στο ύψος της Κατερίνης με αξιοσέβαστα χιλιόμετρα στο κοντέρ.

    Επειδή επισήμως δεν δόθηκε καμία εξήγηση για το πώς συνέβη, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν αντίστοιχα περιστατικά με το εν λόγω μοντέλο, καθώς το εξουσιοδοτημένο κατάστημα έσπευσε άρων άρων να το επισκευάσει. Όπως ειναι αντιληπτό οι συγκεκριμένοι σώθηκαν καθαρά από τύχη.

    Ελπίζω στη βοήθεια σας. Αν κρίνετε ότι το θέμα πρέπει να γίνει sticky κανένα πρόβλημα.

    Για τη ΜΟΤ.Ε.Κ.

    Ριζοπούλου Κατερίνα


    edit: byr0n
    Συμμετέχω στην Μοτοσυκλετιστική Ένωση Καταναλωτών για να ακούγομαι

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Κατερίνα, το έκανα sticky...

    Θα ήθελα να παρακαλέσω να υπάρχει η σχετική ενημέρωση με τις εξελίξεις επί του θέματος...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KAT600
    Προ λίγων ημερών έφθασε καταγγελία στην ΜΟΤΕΚ από ιδιοκτήτη BMW 1200RT του οποίου έσκασε το ένα από τα δύο μοτέρ προκαλώντας βλάβη σε μπιέλα, πιστόνι, κύλινδρο, κεφαλή, βαλβίδες, εξάτμιση και καταλύτη.
    Μήπως εννοείς πως δημιουργήθηκε ρωγμή στον ένα από τους δύο κυλίνδρους;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Κύριοι, παρακαλώ πολύ ΝΑ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΙ ΕΙΡΩΝΙΕΣ...

    Η Κατερίνα ζητά πληροφορίες όσον αφορά αντίστοιχες περιπτώσεις, οι οποίες ενδεχομένως να μην έχουν ακουστεί...

    Το γεγονός πως ένα post ενδεχομένως να μην είναι πολύ καλά διατυπωμένο δεν αναιρεί τη σημασία του...

    Φιλικά,

    Θωμάς

  4. #4
    Οταν όμως υπάρχει καταγγελία οφείλει ο συντάκτης να ψάξει λίγο και να διατυπώσει σωστά το κείμενο.Αν είναι όμως παντελώς άσχετος με τη μοτοσυκλέτα καλύτερα να το αφήσει γιατί περισσότερο κακό κάνει παρά καλό.

    Νίκος

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Κύριοι, παρακαλώ πολύ ΝΑ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΙ ΕΙΡΩΝΙΕΣ...

    Η Κατερίνα ζητά πληροφορίες όσον αφορά αντίστοιχες περιπτώσεις, οι οποίες ενδεχομένως να μην έχουν ακουστεί...

    Το γεγονός πως ένα post ενδεχομένως να μην είναι πολύ καλά διατυπωμένο δεν αναιρεί τη σημασία του...

    Φιλικά,

    Θωμάς
    Θα έλεγα Bavarian να ξανακοιτάξεις τι λέει ο McGyver.....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    Κι εγώ θα έλεγα Byron να ξανακοιτάξετε τη διατύπωση του κειμένου στο πρώτο ποστ...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
    Κι εγώ θα έλεγα Byron να ξανακοιτάξετε τη διατύπωση του κειμένου στο πρώτο ποστ...
    Εγώ θα έλεγα να ξαναδιαβάσεις το κείμενο και να βρείς την ουσία του.

    Το ότι η συνάδελφος έχει κάνει ένα λάθος, δεν αναιρεί την σοβαρότητα του γεγονότος. Και αντί να πούμε ευχαριστώ για την σκέψη της να προωθήσει ένα κέιμενο που μπορεί να έχει σημασία για κάποιους, αρχίζουμε το δούλεμα και την ειρωνία.
    Με την ίδια λογική πρέπει να θάψουμε το κείμενο καταγγελία του ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ επειδή έχει ορθογραφικά λάθη.
    Μιας και σε χαλάει όμως θα διορθώσω το κείμενο μπας και μπερδευτεί κανείς κάτοχος BMW και ψάχνει το δεύτερο μοτερ.

    ΥΓ. Και επειδή εδώ δεν είναι Διαμάχες-Ανέκδοτα να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του, κάθε άσχετο ποστ θα φεύγει χωρίς 2η κουβέντα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Μπορεί να συμβούν αυτά. Αλλά προσωπικά δεν βλέπω κανενα κείμενο( καταγγελία).

    Η καταγγελία που επικαλείται η κυρία Ριζοπούλου γραμματεας της MOT.E.K φανταζομαι οτι έφτασε - στην ΜΟΤ.Ε.Κ - σε εγραφη μορφή - με γραμμα ή ηλεκτρονικά ( email).

    Θα μπορουσατε να την επισυνάψετε με την συγκατάθεση του παθόντος - να διαβάσουμε τι ακριβώς καταγγέλει .

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Φιλικότατα

    Μάκης
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Πιστευω οτι θα ηταν πολυ σημαντικο να δωθουν περαιτερω πληροφοριες σχετικα με το ολο συμβαν.
    Απ'οτι καταλαβα ο ελαττωματικος κινητηρας αντικατασταθηκε στα πλαισια της εγγυησης και δεν δοθηκε καμια εξηγηση;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Εγώ θα έλεγα να ξαναδιαβάσεις το κείμενο και να βρείς την ουσία του.

    Το ότι η συνάδελφος έχει κάνει ένα λάθος, δεν αναιρεί την σοβαρότητα του γεγονότος. Και αντί να πούμε ευχαριστώ για την σκέψη της να προωθήσει ένα κέιμενο που μπορεί να έχει σημασία για κάποιους, αρχίζουμε το δούλεμα και την ειρωνία.
    Με την ίδια λογική πρέπει να θάψουμε το κείμενο καταγγελία του ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ επειδή έχει ορθογραφικά λάθη.
    Μιας και σε χαλάει όμως θα διορθώσω το κείμενο μπας και μπερδευτεί κανείς κάτοχος BMW και ψάχνει το δεύτερο μοτερ.

    ΥΓ. Και επειδή εδώ δεν είναι Διαμάχες-Ανέκδοτα να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του, κάθε άσχετο ποστ θα φεύγει χωρίς 2η κουβέντα.



    Αγαπητέ συνφορουμίτη

    Συνάδελφός σου (όπως λες) είναι η κυρία όχι δική μου.Στις καταγγελίες δεν χωράνε λάθη και λανθασμένες διατυπώσεις.
    Οι κάτοχοι BMW γνωρίζουν πολύ καλά πόσα μοτέρ έχει η μοτοσυκλέτα τους,εμένα γιατί να με χαλάσει ?
    Εδώ δεν σβήνετε άλλα κι άλλα ο σχολιασμός μου σε πείραξε ?

    Χωρίς χαιρετούρες και εμότικονς
    Νίκος.

  11. #11
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
    Αγαπητέ συνφορουμίτη

    Συνάδελφός σου (όπως λες) είναι η κυρία όχι δική μου.Στις καταγγελίες δεν χωράνε λάθη και λανθασμένες διατυπώσεις.
    Οι κάτοχοι BMW γνωρίζουν πολύ καλά πόσα μοτέρ έχει η μοτοσυκλέτα τους,εμένα γιατί να με χαλάσει ?
    Εδώ δεν σβήνετε άλλα κι άλλα ο σχολιασμός μου σε πείραξε ?

    Χωρίς χαιρετούρες και εμότικονς
    Νίκος.
    Ισως επειδη ηταν ασχετο τελειως και χωρις κανενα νοημα..Μονο και μονο η κοινη λογικη φτανει για να καταλαβει καποιος οτι εγινε καποιο λαθως στην διατυπωση και οχι οτι ο οποιος το εγραψε δεν ηξερε ποσα μοτερ εχει η BMW.. η οποιοδηποτε αλλη μοτοσυκλετα.. Ο οποιοςδηποτε να το διαβασει θα καταλαβαινε οτι εννοει κυλινδρο και οχι μοτερ.. εσυ κολλησες εκει και το σχολιασες.. ειρωνικα η οχι δεν ξερω..
    Το νοημα ειναι το περιεχομενο του κειμενου/καταγγελιας και οχι αν εχει γινει καποιο ορθογραφικο λαθως..

    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  12. #12
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Επειδη ειμαι κ λιγακι αργοστροφος..

    λοιπον. Υπηρξε προβλημα, και μαλιστα σοβαρο, το οποιο απειλησε την σωματικη ακεραιοτητα των επιβαινοντων. Ευτυχως δεν υπηρξαν τραυματισμοι παρα μονο οι υλικες ζημιες.
    Για τις ζημιες λοιπον επιληφθηκε εξουσιοδοτημενο καταστημα το οποιο προεβη σε επισκευη. Και μαλιστα οπως τονιεται στο πρωτο ποστ εσπευσμενα.
    Μεχρι εδω φανταζομαι το εχω πιασει το νοημα

    Το ολο θεμα δημιουργειται απο τι;
    - Υπαρχει υποψια οτι ισως καποια παρτιδα εχει καποιο ελλατωμα κ γι αυτο το συνεργειο τα εφτιαξε ολα γρηγορα γρηγορα για να μην υπαρξει θεμα;
    - Ψαχνουμε να βρουμε αν εχει συμβει κατι αντιστοιχο σε αλλους κατοχους;
    - Λειτουργουμε προληπτικα για να εχουν το νου τους οι κατοχοι του συγκεκριμενου μοντελου για ελεγχο τυχον αστοχιας;
    - Τα βαζουμε με την αντιπροσωπεια κ τα συνεργεια της επειδη αντιμετωπιζουν αμεσα ενα προβλημα κ βγαζουν κακο ονομα σε σχεση με αλλες εταιρειες;
    - Εγινε επισκευη ή αντικατασταση του κινητηρα [οπως ειπε κ ο gcrook πιο πριν]. Κ αν εγινε αλλαγη μπορουν να το κανουν;
    - Κυνηγαμε θεωριες συννομωσιας;

    εδω ειναι που τα εχω χασει
    Μηπως θα μπορουσαμε να μαθουμε ολο το συμβαν; [και δεν εννοω, πηγαινε εκει για καφε με τη γυναικα μου, ωραιο μαγαζι εχει κ παγωμενες μπυρες κτλ]
    Αλλα τι προβλημα δημιουργηθηκε, κατω απο ποιες συνθηκες, τι ιστορικο ειχε η μηχανη, ποιες διαδικασιες ακολουθηθηκαν, τι εκανε το συνεργειο κτλ κτλ

    Μπας κ βγαλω ακρη κ εγω


  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    Το νοημα ειναι το περιεχομενο του κειμενου/καταγγελιας και οχι αν εχει γινει καποιο ορθογραφικο λαθως..
    Θέλω να καταλάβω σε ποιο σημείο του αρχικού post γίνεται καταγγελία και από ποιόν.

    Δεν διαβάζω καμία καταγγελία.

    Μαρτυρία διαβάζω από την κα. Ριζοπούλου που την έκανε edit o byr0n με nick name KAT600....:wacko:

    Διαβάζω για ενα περιστατικό που αναφέρθηκε στην MOT.E.K, σαν καταγγελία.

    Ποιός και που είναι τέλος πάντων ο παθών να μας εξηγήσει τι ακριβώς έχει γίνει υπογράφοντας τα λεγομένα του.

    Σε ποιό συνεργείο έγινε η επισκευή ; και μαλίστα αρων αρων όπως αναφέρεται.

    Γιατί έγινε άρων άρων;;;

    Εαν δεν αποσαφηνιστούν αυτά τα πράγματα λοιπούμε αλλά ο τίτλος του thread " εσκασε κινητηρας Β γύρος " είναι άστοχος και ίσως κακόβουλος που μάλιστα έγινε sticky για να διαβαστεί από όλους.

    Μειώνει κατά την αποψή μου το πρώτο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ thread που άνοιξε ο tropeas.

    Να βγάλουμε κάποια άκρη......................
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
    Να βγάλουμε κάποια άκρη......................
    Να την βγάλουμε την άκρη, αν θέλει η υπογράφουσσα το αρχικό ποστ. Σε ότι αφορά τη ΜΟΤΕΚ διαβάστε πρώτα τι είναι (Μοτοσυκλετιστική ένωση καταναλωτών).

    Ως φορέας μπορεί να :*

    1. Να ασκεί συλλογικές αγωγές.
    2. Να προκαλεί την ποινική δίωξη των υπευθύνων χωρίς αυτά να γίνονται, όπως μέχρι σήμερα, στο όνομα κάποιου συγκεκριμένου μοτοσυκλετιστή ( που μπορεί να μη θέλει να «μπλέξει» ), αλλά να γίνονται συλλογικά στο όνομα της Ένωσης αυτής.
    3. Να παρεμβαίνει σε αποφάσεις Υπουργείων, Δημάρχων και γενικότερα φορέων οι οποίοι αποφάσιζαν μέχρι τώρα για τους μοτοσυκλετιστές χωρίς τους μοτοσυκλετιστές.
    4. Να προστατεύει τους δικυκλιστές από ενέργειες ή παραλείψεις που υπονομεύουν, βλάπτουν ή παρακωλύουν, ουσιωδώς ή όχι, με βεβαιότητα ή ενδεχομένως οριστικά ή προσωρινά τη δυνατότητα τους να χρησιμοποιούν το μέσο μετακίνησης που έχουν επιλέξει με ελευθερία και ασφάλεια

    *Σύμφωνα με το site που διαθέτουν.

    Προφανώς και ο κάτοχος της BMW ενημέρωσε τη ΜΟΤΕΚ για το περιστατικό και η ΜΟΤΕΚ με τη σειρά της εμάς.
    Προφανώς και υπάρχουν στοιχεία του καταγγέλοντα, αλλά αν καταλαβαίνω καλά ΜΟΤΕΚ ως φορέας με τέτοιες αρμοδιότητες δεν είναι υποχρεωμένη να τα κοινοποιήσει σε τρίτους.

    Η ερώτηση άλλωστε είναι ξεκάθαρη. «θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν αντίστοιχα περιστατικά με το εν λόγω μοντέλο». Αυτός είναι και ο λόγος που έγινε sticky. Προκειμένου να το δούν οι κάτοχοι του συγκεκριμένου μοντελου.

    Αν αυτός ο λόγος δεν σας είναι αρκετός και πιστεύετε ότι έγινε για να δυσφημιστούν οι BMW και οι κάτοχοι........
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Αν αυτός ο λόγος δεν σας είναι αρκετός και πιστεύετε ότι έγινε για να δυσφημιστούν οι BMW και οι κάτοχοι........

    Δεν καταλαβαίνω φίλτατε ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΜΟΤΟ ΒΜW με ποιον τροπό δυσφημίζονται από το εν λόγο περιστατικό............
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητήρας...
    από Tropeas στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 154
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2008, 22:33
  2. ΕΣΚΑΣΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ 1000rr
    από tassosrr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 18:58
  3. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF