Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 131 από 131

Θέμα: Z750 Vs Tuono 1000

  1. #121
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    η θεωρητική τελικη ταχύτητα δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικη στο δρομο

    αντικατοπτρίζει τη τελικη ταχύτατα ΑΝ μπορουσε να τερματισει το στροφομετρο στα «κοκκινα»


    η θεωρητική τελικη του Ζ750 ειναι 278 THEOD μην επιμενεις. Ποτε δε κανει λαθος μια εφαρμογή ποσο μαλιστα τη στιγμη που την εχει φτιαξει ανθρωπος που ξερει καλυτερα απο ολους μας τις σχεσεις μεταδοσης κτλ μιας και ειναι ειδικος των «γραναζιών-αλυσιδων»

    Καπου κανεις λαθος στους υπολογισμους σου (οχι στη μεθοδολογία) και μην επιμένεις....


    αμα αμφιβαλεις δες και το διάγραμμα των σχεσεων/θεωρητικής ταχύτητας σε ενα τεστ του Ζ750 στο μοτοσυκλετιστικο τυπο.

    Δε συμαινει οτι θα πιανει 278 το Ζ750... και φυσικα και ΔΕ φτανει τα 278 χλμ/Ω!!!

    συμαινει οτι υπαρχει η πιθανότητα με πολυ ευνοϊκές συνθήκες (βλεπε παραπανω) να =πλησιασει= σε αυτη

    απλα μερικοι εδω δε καταλάβετε οτι η "τελικη" ειναι ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ εννοια

    γι' αυτο και ο καθενας μπορει και να πει "τη πιπα του"

    στα περιοδικά την μετρανε με ηλεκτρονικά οργανα ακριβείας, σε συγκεκριμένες (υποθέτω) αποστάσεις, με κλιση δρομου σχεδόν στο 0, και με κανονικές συνθήκες αερα

    το Χ μελος του μοτο.τζ-αρ μετράει ως «τελικη» την «απέλπιδα προσπάθεια του να μαζεψει οσο το δυνατόν περισσοτερα χλμ/ω στο ΚΟΝΤΕΡ σε αποσταση ΟΣΗ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ, και με συνθήκες τις περισσότερες φορες ευνοικες» (κλίση δρομου, αερας).. ε βαζει και κανα δυο χλμ ετσι για να το στρογγυλεψει.... ελληνες ειμαστε

    αυτο το εχω εξήγησει και αλλες φορες και ακομα επιμένετε να αμφισβητείται νουμερα που ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ να ειναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ του κατασκευαστή και των δοκιμαστών των περιοδικών...

    αρα μην επαναλαμβάνομαι


  2. #122
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    .....

    ΟΚ - εγώ πιάνω τα 350 ΟΚ?

    Θεωρητικά πάντα και με στογγυλοποίηση
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

    Ποτε δε κανει λαθος μια εφαρμογή ποσο μαλιστα τη στιγμη που την εχει φτιαξει ανθοπως που ξερει καλυτερα απο ολους μας τις σχεσεις μεταδοσης κτλ μιας και ειναι ειδικος των «γραναζιών-αλυσιδων»

    Καπου κανεις λαθος στους υπολογισμους σου (οχι στη μεθοδολογία) και μην επιμένεις....

    Μπούρδες με το συμπάθειο....:rotflmao:

    Σιγά που χρειάζεται "ειδικός" για να κάνει 5 απλές μαθηματικές πράξεις...

    Το μάνουαλ το έχεις, τις σχέσεις τις αναφέρει μέσα, ένα κομπιουτεράκι φαντάζομαι θα το έχεις πρόχειρο, και το μόνο που μπορεί να "παίξει" σε μικρά όρια είναι η περίμετρος του ελαστικού ανάλογα την μάρκα και τις συνθήκες φθοράς - μιλάμε όμως για μικρές διαφορές...

    Δεν έχεις παρά να το κάνεις όπως σου λέω (δεν θα σου πάρει πάνω από 5 λεπτά) και τα ξαναλέμε...Τώρα αν εσύ σε μια τόσο απλή διαδικασία εμπιστεύεσαι πιο πολύ το τι έχει κάνει κάποιος, κάπου, κάποτε, παρά τον ευατό σου....εμένα δεν μου πέφτει λόγος...



  4. #124
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    ΟΚ - εγώ πιάνω τα 350 ΟΚ?

    Θεωρητικά πάντα και με στογγυλοποίηση

    370

    Σε περασα.

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    η θεωρητική τελικη ταχύτητα δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικη στο δρομο

    αντικατοπτρίζει τη τελικη ταχύτατα ΑΝ μπορουσε να τερματισει το στροφομετρο στα «κοκκινα»


    Και για να καταλάβεις για πόσο ΑΧΡΗΣΤΟ μέγεθος μιλάμε, απλά να σου πώ ότι στο προηγούμενο Στρόμ1000 η μακριά-οβεντράιβ 6η έδινε ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ τελική γύρω στα 350-360 χιλιόμετρα...

  6. #126
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣIΜΟ??

    αλλωστε who gives a fuck ποση ειναι η τελικη ... αμα ρωτας εμενα....

    για να δεις ποσο με ενδιαφερει... εχω "κοντινει" τις σχεσεις στο μηχανακι μου (-1 δοντι εμπρος γραναζι)...

    ΚΑΘΗΣΤΕ ΚΑΛΑ ΜΗ ΦΕΡΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΟΚ????

  7. #127
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    ΚΑΘΗΣΤΕ ΚΑΛΑ ΜΗ ΦΕΡΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΟΚ????

    Αυτα ειναι
    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    :a12: για την τελικη.

    idi τι δεν θα δινες για να σουν εκει ε?καλα στην ιταλια υπαρχει πρωταθλημα για καθε μηχανακι κ με φουλ συμμετοχες!

  9. #129
    ρακόμελος Το avatar του/της dodos_1
    Εγγραφή
    26/04/2005
    Μηνύματα
    219

    Re: Z750 Vs Tuono 1000

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KillerZ750
    PAIDIA DEN KSERO AMA GRAFO M@@@@ES ALLA XTHES PIGENA XALKIDA KAI BRIKA ENA TUONO 1000 STO DROMO META TA PROTA DIODIA.

    EGO DIKABALO KAI O ALLOS FORTOMENOS ME MIA TSANTA PISO EKDROMIKH.

    LOIPON DEN KSERO ALLA TO TUONO PAEI SAN Z750 PSILA.

    ME PERASE ME 220 KOLLHMENO GAZI KAI OTAN ANOIKSA EGO HMOUN GYRO STA 200 PAIDIA KRATOUSA STATHERH APOSTASH GYRO STA 200 METRA PISO TOU LOGO TOU OTI EIXE ANOIKSEI POIO PRIN APO MENA.

    FTASAME OS TA 258 NA GRAPSO ME DIKABALO (KOLLHMENO GAZI) KAI H APOSTASH HTAN STATHERH KAI DEN MOU EPAIRNE OUTE METRO.

    DEN KSERO LEO KAI PALI AMA ANOIGAME KAI HMOUN KAI EGO MONOS APO XAMHLA PANTOS META TA 180 SIGOURA THA ME MAZEUE DYSKOLA APO OTI KATALABA!!!

    PERIMENO TH GNOMH SAS GIA TO SYMBAN GIATI PERIMENA YTALIKO 2KILINDRO NA HTAN LIGO THHRIO SE SXESH KAI ME TA LEFTA TOU....

    BEBAIA STIS STROFES DEN TO EIDA DIOTI STAMATHSA XALKIDA KAI TO PAIDI PREPEI NA PIGENAI BOREIA EYBOIA..




    OTAN KOLLHSA TO GAZI PAIDIA ME DIKABALO KAI TO KRATHSA KANA LEPTO H THERMOKRASIA(O KAKOMOIROS O ZETOURAS TI FTAEI{PROTH FORA TOU TO EKANA AYTO}) EFTASE STOUS 98 BATHMOUS. ALLA META TO PIGENA SAN KOTA ME 140 STATHERA NA PAISEI!!!!
    φιλε μου αν και ετεροχρονισμενα θα σου απαντησω εγω ως κατοχος tuono(παλιο)

    δεν θα σου πω για εκκινησεις γιατι οπως καταλαβαινεις η ροπη σε 2κιλυνδρο 1000 ειναι αστειρευτη.ουτε για τελικες θα σου πω διοτι δεν θεωρω την τελικη ταχυτητα λογο για να επιλεξω ενα μηχανακι.

    και για να μην πολυλογω...η σταθερη αποσταση που ειχες(αναφερεις 200μ.)δεν συγκαταλεγεται στο κυνηγητο μεταξυ 2 μηχανων διοτι εγω προσωπικα θεωρω οτι οταν 2 μηχανακια κυνηγιουνται η αποσταση μεταξυ των 2 ειναι πολυ μικρη!...να στο πω και πιο απλα το παλικαρι δεν πιεζε το μηχανακι του για να σου αποδειξει κατι...απλα απολαμβανε τη διαδρομη.μαλλον εσυ προσπαθουσες να αποδειξεις κατι που μονο εσυ γνωριζεις τι ηταν αυτο.

    ΥΓ.εγω με το tuono(παλιο παντα )στις ταχυτητες που ανεφερες εκανα κοντρα μονο με τον αερα...γυμνο γαρ!

  10. #130
    YEC Το avatar του/της alexk
    Εγγραφή
    06/08/2005
    Μηνύματα
    363

    Re: Re: Z750 Vs Tuono 1000

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1

    δεν θα σου πω για εκκινησεις γιατι οπως καταλαβαινεις η ροπη σε 2κιλυνδρο 1000 ειναι αστειρευτη.
    Δυστυχώς δεν έχω οδηγήσει tuono, αλλά μπορώ να επιβεβαιώσω οτί εκκινεί απίστευτα γρήγορα. Στις αρχές σχετικά που είχα το R1 και δεν το γνώριζα καλά, έτυχε με ένα παλικάρι να ανοίγουμε για πλάκα σε φανάρια. Μιλάμε ότι το tuono εκτοξευόταν. Και πρόσφατα πάντως (που πάω καλύτερα το R1) έτυχα άλλο tuono με ακράπες, και το δεύτερο παλικάρι έφευγε επίσης σαν ρουκέτα. Εντυπωσιακό! Και δεν συζητώ ότι έβγαζε όλη τη δύναμη στο δρόμο, ενώ εγώ πάλευα να μετριάσω το σπινιάρισμα...

    Άν και το τελευταίο δεν μου αρέσει οπτικά, είναι όλα τους εργαλεία. Δεν θέλω να μειώσω τα Ζ, γιατί είναι επίσης τούμπανα. Απλά θέλω να αναφέρω ότι το tuono είναι αν μη τι άλλο, ένα σεβαστό εργαλείο.
    www.clubcsl.com

  11. #131
    PAIDIA DEN PROSPATHOUSA NA APODEIKSO TIPOTA EISA EISA POU MIA FORA ANOIKSA EPEIDH ME PARASE ANOIGMENOS!!!

    EIMAI POLY COOL KAI ME TON TYPO EKANA THN PERISSOTERH APOSTASH MAZI ME 140KM/H.

    ANTE KALO BRADY!!!
    Dr. FeelGood

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789

Παρόμοια θέματα

  1. Z750 vs GSR600
    από mats8282 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2012, 14:05
  2. CBF 600s ABS vs CBF 1000 ABS
    από franki26gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2008, 09:28
  3. z750 vs gsr600
    από cbf600sa στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2006, 02:02
  4. Varadero Vs Z750 Vs Beverly
    από stavrobeis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2006, 19:47
  5. Kawasaki Z750 Vs Hornet Vs Fazer
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF