Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Γυαλιά & κράνος?

  1. #1

    Γυαλιά & κράνος?

    Μου έχει σκαλώσει αυτή η απορία στο μυαλό.

    Είμαι κοματάκι γκαβός βλέπετε και αναρωτιόμουν αν παίζει πρόβλημα φορόντας γυαλιά μαζί με το κράνος.
    Υπάρχει κανένας κίνδυνος για όλους εμάς τος διοπτροφόρους αναβάτες?
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  2. #2
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Κι εγώ φοράω γυαλιά. Όπως και χιλιάδες ακόμα συνάδελφοι.

    Αν μιλάς για την περίπτωση ατυχήματος, ο κίνδυνος είναι κοινός (δλδ και για όσους φορούν γυαλιά ηλίου). Μιλάμε δλδ για την περίπτωση που πέσεις άτσαλα και σπασουν τα γυαλιά.

    Που ακριβώς εντοπίζεις την ανησυχία σου?
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  3. #3
    Eαν ομως δεν φορας γυαλια, πιστεψε με, ΣΙΓΟΥΡΑ θα τσακιστεις!

    Εγω παντως(με 5 βαθμους μυωπια), φοραω φακους επαφης

  4. #4
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Αγαπητοί συνφορουμίτες μηχανόβιοι μετά από πρόσφατη εμπειρία θα έλεγα πως γυαλιά είτε ηλίου, είτε διορθωτικά δεν πάνε με την οδήγηση μηχανής...,εγώ όταν χτύπησα, τη στιγμή που πιέστηκε το κράνος κόντρα στο κεφάλι μου εγκλώβησε τα γυαλιά ανάμεσα με αποτέλεσμα ο σκελετός τους να μου κάνει ένα μικρό κόψιμο λίγο πάνω από το μάτι, το κόψιμο ήταν τις πλάκας αφού δεν χρειάστηκε ράμματα αλλά αν ήταν ένα εκατοστό πιο κάτω θα μπορούσα να τραυματίσω σοβαρά το μάτι μου, παρακάτω έχω ανεβάσει και ψωτογραφίες για να δείτε πως παραμορφώθηκε ο σκελετός από την πίεση...μετά από αυτό εγώ τουλάχιστον μετά από προσωπική εμπειρία λέω πως καλύτερα είναι να έχεις ένα κράνος με φυμέ ζελατίνα και μία διάφανη για το βράδυ...

    http://img50.imageshack.us/img50/7640/dsci00295pm.jpg
    http://img196.imageshack.us/img196/1857/dsci00301oh.jpg
    http://img390.imageshack.us/img390/8676/dsci00317ah.jpg
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  5. #5
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Και γω που εχω 7 βαθμους μυωπια τι θα κανωωωω;;;;;
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
    Και γω που εχω 7 βαθμους μυωπια τι θα κανωωωω;;;;;
    εγχείρηση!!!!

    (σοβαρά το λέω)
    surfing the wild side

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
    εγχείρηση!!!!

    (σοβαρά το λέω)
    πολυ καλη λυση την οποια εκανε φιλος μου .....και δεν φοραει πλεον γυαλια..........

  8. #8
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Κι εγώ έχω κάνει...πριν περίπου 6 χρόνια...καλά βέβαια δε λέμε να πλακωθείτε στα λέιζερ για τη μηχανή αλλά στην τελική μπορεί να τραυματιστεί κανείς φορώντας γυαλιά
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  9. #9
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
    εγχείρηση!!!!

    (σοβαρά το λέω)
    Σοβαρα το λες, και γω σοβαρα το σκεφτομαι εδω και καιρο, αλλα τις σοβαρες επιπτωσεις επειτα απο ενα σοβαρο χρονικο διαστημα τις ξερουμε;;
    Μακαρι να ηταν τοσο απλο..
    Πας σε εγχειριζουν και τελειωσε..
    Αλλα ποιος σου λεει οτι μετα απο Χ χρονια δεν θα εχεις προβληματα;;
    Ενα παλικαρι στη σχολη μου εχει κανει εγχειρηση και οταν εχει ηλιο δε μπορει να δει γιατι δακρυζει συνεχως...
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  10. #10
    Για πείτε εμπειρίες γιατί κ εγώ το σκέφτομαι...

    ...πάντως οι σοβιετικοί είχαν την τεχνογνωσία από το '70 - '80, και μάλιστα κάποια εποχή (πριν 15-20 χρόνια) θυμάμαι είχε έρθει ένα ιπτάμενο χειρουργείο στο Ελληνικό και έκανε τέτοιες επεμβάσεις, άρα θέμα μακροχρόνιων επιπτώσεων μάλλον δεν τίθεται.

    Από όσα γνωρίζω στην ουσία "σμιλεύουν" τον κερατοειδή (μια τεχνική αφήνοντας ένα flap, και μια άλλη με απόξεση) ο οποίος καταλήγει να συμπεριφέρεται σαν ένας ενσωματωμένος φακός επαφής από "υλικά" του ίδιου του ατόμου.
    surfing the wild side

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Κι εγώ οταν ρώτησα τον οφθαλμίατρο μου:"Πόσες ειναι οι πιθανότητες (ΟΧΙ να επανελθει η μυωπία) αλλα να πάει κατι στραβά και να τυφλωθείς κατα την επεμβάση.....μου απάντησε:ΚΑΜΙΑ "
    OK του λέω κιεγω...εφόσον εισαι τόσο σιγουρος...υπογράφεις ενα συμβόλαιο οτι σε αντιθετη περίπτωση θα σου σκοτώσω το παιδι ? (χαριτολόγόντας)
    Ε...εκει αρχισε να λέει οτι υπάρχουν καποιες μηδαμινές πιθανότητες ,αν ξεφύγει η ακτινα λειζερ κ.λ.π.
    Βεβαια ο λογος που δεν εχω προχωρήσει ακομα σε εγχειρηση Laser ειναι 2:
    -Αν σου μπει σκουπιδάκι εν πορεία στο μάτι τι κανεις ???Βλέπω φίλους που παθαίνουν ταράκουλο...ψάχνουν για κολλήριο...πρεπει να παν σε τουαλετα να βγάλουν τον φακό κ.λ.π.Φαντασ ου τωρα να σου μπει κατι ενω οδηγάς.....
    -Δεν εχω πολύ μυωπια (2.5) οπότε το καθυστερώ ακόμα....

  12. #12
    Μιλάω πάντα για γυαλιά μυωπίας. Ηλίου δεν φοράω γιατί προτιμώ τη φιμέ ζελατίνα.

    Να σπάσουν οι φακοί των γυαλιών δεν γίνεται γιατί είναι οργανικοί. Η απορία μου είναι αν στην περίπτωση πτώσης σπάσει ο σκελετός των γυαλιών και τραυματιστώ στα μάτια. Έχει ακούσει κάποιο περιστατικό? Υφίσταται τέτοις κίνδυνος?

    Φακούς δεν μπορώ να βάλω μετά από ένα πρόβλημα μόλυνσης που είχα πέρσι με το γνωστό υγρό φακών που αποσύρθηκε.

    Την διόρθωση με Laser την σκέφτομαι και εγώ για φέτος το φθινόπωρο. Θα το ψάξω όμως πάρα πολύ γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν είναι 100% ασφαλής. Ο νονός μου συγκεκριμένα έκανε πρόσφατα (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν για διόρθωση μυωπίας ή για κάτι άλλο) και τώρα έχει προβλήματα με κίνδυνο τύφλωσης.
    Από την άλλη διόρθωση έκανε και μια φίλη μου και τώρα είναι μια χαρά και βλέπει τέλεια. Απλά το πρώτο διάστημα θέλει πάρα πολύ προσοχή κολλήρια και γενικά πολύ κλεισούρα στο σπίτι για την αποφυγή μόλυνσης.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  13. #13
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Λοιπόν επειδή ξεφεύγουμε από το θέμα...γυαλιά και κράνος καλύτερα να το αποφεύγουμε, εγώ πλέον έχω ένα μικρό κοψιματάκι πάνω απ΄το μάτι για να μου το θυμίζει αυτό...βέβαια όταν έρθει η κακιά η ώρα και κάποιος φοράει γυαλιά μέσα από το κράνος δεν είναι απαραίτητο πως θα τραυματιστεί

    --------οφτοπικ-----------

    Για την εγχείρηση τώρα...

    Για αυτούς που θέλουν 100% εγγυημένα αποτελέσματα....δεν υπάρχουν, βασικά δεν υπάρχει 100% επιτυχία και 0% περιθώριο λάθους στην ιατρική κι όποιος σας εγγυηθεί 100% επιτυχές αποτέλεσμα να τον αποφύγετε.

    Η εν λόγω εγχείρηση τώρα, είναι σχετικά ανώδυνη, διαρκεί ελάχιστα, αξίζει μέχρι και το τελευταίο ευρό που θα δώσετε, έχει μικρό βαθμό δυσκολίας και αν κάτι πάει στραβά το πιθανότερο είναι να μην διορθωθεί τελείως η διαθλαστική ανωμαλία(πως τα λέω ο πουστης) δηλαδη να σας αφήσει ένα πολύ μικρό βαθμό

    Βασικές αλήθειες:
    1)Δεν γίνεται σε όλους τους ανθρώπους,εξαρταται από το πάχος του αμφιβληστροειδούς
    2)Δεν εγγυάται κανείς ότι η πάθηση που είχατε δεν θα εμφανιστεί πάλι στο μέλλον(δηλαδή αν η μυωπία σας αποφασίσει να ανέβει, θα ανέβει)
    3)Δεν τείθεται θέμα ευαισθησίας του μστιού,στον ήλιο, τον αέρα, τον καπνό, τη βροχή και τις αισθηματικές ταινίες, εγώ την εκανα πριν 6 χρόνια για να μπώ στην Ικάρων(δε μπήκα) και δεν μου έχει παρουσιαστεί πρόβλημα (έιχα 2,5), κολλητός έκανε κανα χρόνο μετά από μένα για λειτουργικούς λόγους(είχε πάνω από 5) κανένα πρόβλημα, κολλητός Νο2 έκανε πριν 1,5 μήνα (είχε 1 και κάτι ψιλά) γιατί είναι διαιτητής και τώρα στη Γ'Εθνική δεν τους απιτρέπουν να φοράνε φακούς και τώρα κάνει άνετα προπονήσεις
    4)Μόνο ο γιατρός σας είναι αρμοδιος να σας πει αν πρεπει να την κάνετε και που (αυτοί είναι μέσα στα κόλπα και ξέρουν)

    ---------εντ οφτοπικ-----------

    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  14. #14
    μπλα μπλα
    Εγγραφή
    28/02/2005
    Μηνύματα
    120
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
    Μιλάω πάντα για γυαλιά μυωπίας. Ηλίου δεν φοράω γιατί προτιμώ τη φιμέ ζελατίνα.

    Να σπάσουν οι φακοί των γυαλιών δεν γίνεται γιατί είναι οργανικοί. Η απορία μου είναι αν στην περίπτωση πτώσης σπάσει ο σκελετός των γυαλιών και τραυματιστώ στα μάτια. Έχει ακούσει κάποιο περιστατικό? Υφίσταται τέτοις κίνδυνος?
    λιγο δυσκολο μου ακουγεται αυτο, εκτος και αν φορας καποιο περιεργο σκελετο που οι φακοι στηριζονται απλως στα μπρατσα. Εξ'αλλου, δεδομενου οτι το κεφαλι εφαρμοζει, δεν νομιζω να κουνηθει και παρα πολυ μεσα στο κρανος εφοσον πεσεις..Τωρα, εαν βγει το κρανος, υπαρχει προβλημα (την εχω πατησει πολλες φορες ξεχνοντας να βγαλω τα γυαλια πρωτα )


    Φακούς δεν μπορώ να βάλω μετά από ένα πρόβλημα μόλυνσης που είχα πέρσι με το γνωστό υγρό φακών που αποσύρθηκε.
    μια απο τα ιδια, παλιοτερα χρησιμοποιουσα το Novasept πριν παω στο "μολυσμενο" Renu, και τωρα που ειναι καλοκαιρακι και τα 100ευρω για τη φιμε ζελατινα του Αραι ειναι ΠΟΛΛΑ, θα ξαναρχισω με φακους..

    Αλλα δε μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα ρε γαμωτο


    Την διόρθωση με Laser την σκέφτομαι και εγώ για φέτος το φθινόπωρο. Θα το ψάξω όμως πάρα πολύ γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν είναι 100% ασφαλής. Ο νονός μου συγκεκριμένα έκανε πρόσφατα (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν για διόρθωση μυωπίας ή για κάτι άλλο) και τώρα έχει προβλήματα με κίνδυνο τύφλωσης.
    Από την άλλη διόρθωση έκανε και μια φίλη μου και τώρα είναι μια χαρά και βλέπει τέλεια. Απλά το πρώτο διάστημα θέλει πάρα πολύ προσοχή κολλήρια και γενικά πολύ κλεισούρα στο σπίτι για την αποφυγή μόλυνσης.
    Το σκεφτομουν πριν 2-3 χρονια αλλα αποφασισα οτι δεν..

    Δεν αξιζει το ρισκο, δεν ξερεις τι μπορει να συμβει σε 10-20 χρονια, δεν δεν δεν..

    Να ξεφυγει το laser, αυτο ναι ειναι αδυνατον, αλλα παρενεργειες θα υπαρχουν 100%..Το ματι σου καινε, ειναι δυνατον να μην υπαρχουν; Αξιζει η ανησυχια; Μια συνηθεια ειναι τα γυαλια, και οι εποχες που μας κοροιδευαν πιτσιρικια "γυαλακια γυαλακια" εχουν περασει ανεπιστρεπτι

  15. #15
    @mbjp
    Καλά το πως φαίνομαι εμφανισιακά με γυαλούμπες δεν με ενδιαφέρει. Καλός είμαι και με αυτά!!!

    Είναι και το οικονομικό στη μέση. Για μια τέτοια επέμβαση έχω ακούσει τιμές από 1500 με 2000 σε δημόσιο και μέχρι 3500 σε ιδιωτικό νοσοκομείο.
    Και ποιον να προτιμήσεις είναι το θέμα.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γυαλιά και κράνος
    από RadonRose στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2010, 10:13
  2. Κρανος και τα γυαλια μας.
    από MAG/FMX στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2009, 18:38
  3. Γυαλιά ηλίου και κράνος
    από jtoros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2008, 15:01
  4. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 21:42
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF