Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 68

Θέμα: Φίλτρο αέρα K&n σε Cbf-600

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
    Κόλλα το σε περίπτωση service μήν ξεχαστεί κανένας και στο αλλάξει.
    Αυτό το αυτοκόλλητο το κόλλησα στο καπάκι του φίλτρου.

    είναι μικρό και ελαφρύ !


    Έλεγα για το άλλο που σου δίνουν και γράφει μόνο το "K&N" πάνω για να το κολλήσεις όπου θέλεις !


  2. #17
    πότε θα παλιώσω κι εγώ;!
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    46

    Wink

    γειά σας φίλοι!

    έχω βάλει Κ&Ν αρκετούς μήνες τώρα. υποκειμενικά η αίσθηση που μου είχε δώσει είναι ότι βελτιώθηκε η αναπνοή του κινητήρα. απ'όσο ξέρω δεν άλλαξε κάτι ο μηχανικός.

    διαφορά πάντως είδα όταν άλλαξα το γρανάζι της τελικής με ένα δόντι λιγότερο μπροστά, με >3.500 στρ. και 3η σπινάρει ωραιότατα. το κάνει και με 4η αν πιεστεί λίγο παραπάνω.

    όσο για την κατανάλωση... πήγα χανιά και όργωσα το νομό. για πρώτη φορά είχα 285χλμ στο χιλιομετρητή και δεν είχε ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας. έκανα συνολικά σε 8 μέρες 1560χλμ κι έκαψε περίπου 80 λίτρα. στον αυτοκινητόδρομο χανιά- καστέλλι έκανα ίσως 300-350 τα υπόλοιπα στα βουνά.
    καλύτερη μέτρηση ήταν 4,78 λίτρα/ 100. πολύ καλά νομίζω.




    τώρα ξανά στο καμίνι!

    καλούς δρόμους

    με καναδυό ρακές κάνει και σούζα


    το σφυρί το κρατά η γυναίκα μου...
    η ζωή είναι ωραία!!!

  3. #18
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ortho
    όσο για την κατανάλωση... πήγα χανιά και όργωσα το νομό. για πρώτη φορά είχα 285χλμ στο χιλιομετρητή και δεν είχε ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας.
    Fιλε αυτο εδω, πως υποννοεις οτι το καταφερες; με την αλλαγη του γραναζιου;
    Κονταινοντας τις σχεσεις δεν θα επρεπε να δεις αυξηση στην καταναλωση;

    Προσωπικα, κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες, δεν εχω δει ποτε πανω απο 230χλμ στον μετρητη πριν αναψει το λαμπακι...
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  4. #19
    πότε θα παλιώσω κι εγώ;!
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    46
    καλησπέρα.

    γενικά δεν έχω διαπιστώσει διαφορά στην κατανάλωση με το ένα δόντι λιγότερο. αυτό που λέω είναι ότι σε ανοιχτό δρόμο η καλή μας πάει οικονομικά.
    προφανώς εχει να κάνει με το βαρύ χέρι. εγώ δεν έχω, φοβάται κι η γυναίκα μου μέχρι 160 κι αυτό για λίγο

    πριν λιγο έβαλα βενζίνη, για 243 χλμ 13,8 λίτρα, τα 170 στην αθηνών- κορίνθου. νομίζω ότι είναι καλά.
    μόνο στην αθήνα, ανάβει το λαμπάκι στα 220-230 χλμ.
    η ζωή είναι ωραία!!!

  5. #20
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    με το μικροτερο εμπρος γραναζι το κοντερ "γραφει" περισσοτερα χμλ απο οτι πραγματικα εχεις κανει !!! αρα ειναι "ψεμα"

  6. #21
    πότε θα παλιώσω κι εγώ;!
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    46
    καλησπέρα.
    φίλε idi δεν έχω μηχανολογικές γνώσεις, έγραψα ότι μου έδειξε το οδόμετρο. κάνω μία σκέψη, που δεν ξέρω αν είναι και σωστή...ένα δόντι λίγοτερο είναι διαφορά 7%. χοντρικά στα 285 χλμ αυτό είναι 20-21 χλμ. θα είχα δηλ. 265. αν και δεν είναι το απόλυτο νούμερο το σημαντικό. γεγονός παραμένει ότι η κατανάλωση δεν αυξήθηκε.
    σίγουρα όμως το κοντέρ παίρνει από το γρανάζι της τελικής?
    η ζωή είναι ωραία!!!

  7. #22
    Βόριο Μέλος Το avatar του/της symvoulos
    Εγγραφή
    13/10/2006
    Μηνύματα
    124
    ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΘΑΣΟ ΜΕ 120 ΕΩΣ 160 χλμ/ωρα ΕΙΔΑ ΔΙΠΛΟΣ ΚΑΙ ΦΩΡΤΟΜΕΝΟΣ 270χλμ.ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΑΜΑ ΔΕΝ ΠΑΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 120 ΚΑΙ 6000 στρ ΜΕ ΜΑΛΑΚΟ ΟΔΥΓΗΜΑ ΚΑΝΩ 250χλμ.Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ
    ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ
    ΩΣ ΤΕΛΕΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ

  8. #23
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Λοιπον, μιας και το τοπικ ειναι για το Κ&Ν να αναφερω την δικια μου εμπειρια.

    Οταν εβαλα την εξατμιση (Mivv ανοιχτη) ενω βελτιωθηκε κατα πολυ ο ηχος της μοτοσυκλετας, χαμηλα κρεμασε.
    Αναμεσα στις 1000 με 2000 σ.α.λ. δημιουργηθηκε μια τρυπα που δεν υπηρχε.
    Σκαω δλδ ελαφρύ ξερογκαζο με νεκρά, και δεν συμβαινει τιποτα. Δεινει μια αισθηση, σαν να ειναι μπουκωμενο χωρις ουσιαστικα να ειναι.

    Μετα απο κουβεντα με φιλο με 636 και αναλογο προβλημα οταν εβαλε την Laser που εχει, αλλαξα το φιλτρο.
    Ο φιλος, με το ψεκαστο μοτερ του 636 δηλωσε οτι το προβλημα υφισταται ακομα αλλα μειωθηκε κατα πολυ.
    Εγω αντιθετα στο CBF, και μετα την προσθηκη του K&N δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα. Η τρυπα υπαρχει και βασιλευει, και θαρρω θα αντιμετωπιστει μονο με κοντυτερο γραναζι μπροστα, στο οποιο ομως δεν προχωρω γιατι φοβαμαι την αυξηση της καταναλωσης.

    Αν γνωριζει καποιος κατι σχετικο ή εχει καποια συμβουλη, ειναι ευπροσδεκτος.
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  9. #24
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
    Αν γνωριζει καποιος κατι σχετικο ή εχει καποια συμβουλη, ειναι ευπροσδεκτος.
    Νικόλα,

    μάλλον χρειάζεσαι δυναμομέτρηση/ καυσανάλυση και ρύθμιση καρμπυρατέρ... κοινώς jetting

    έχουμε πάει και μαζί...ξέρεις για που λέω....

    πάρε τους τηλ. να ρωτήσεις τι μπορεί και με πόσα μπορεί να γίνει ....


  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    με το μικροτερο εμπρος γραναζι το κοντερ "γραφει" περισσοτερα χμλ απο οτι πραγματικα εχεις κανει !!! αρα ειναι "ψεμα"
    Αυτό πάλι τι ηταν ? Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και σε πληροφορώ ότι δεν έχει καμία σχέση το Γρανάζι (εμπρός ή πίσω ) με το κοντέρ φίλε μου !!! Έτσι για την ιστορία , (και χωρίς παρεξήγηση ) το μόνο που παίζει ρόλο στις ενδείξεις του κοντέρ είναι η συνολική (ζάντα , ελαστικό ) διάμετρος των Τροχών !!!:smilea:

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
    Αυτό πάλι τι ηταν ? Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και σε πληροφορώ ότι δεν έχει καμία σχέση το Γρανάζι (εμπρός ή πίσω ) με το κοντέρ φίλε μου !!! Έτσι για την ιστορία , (και χωρίς παρεξήγηση ) το μόνο που παίζει ρόλο στις ενδείξεις του κοντέρ είναι η συνολική (ζάντα , ελαστικό ) διάμετρος των Τροχών !!!:smilea:
    Bρε τον αθεόφοβο τι θυμήθηκε 2 χρόνια μετά..

    Αλήθεια τα μηχανάκια πως μετράνε τα χιλιόμετρα, με αισθητήρα στροφών ;



  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Στο τελευταίο σερβις που έκανα, ο μηχανικός με ρώτησε τι φίλτρο να βάλει. KN ή αυτό που βάζει η Honda.

    Τον ρώτησα τι διαφορά θα έχει και μου είπε αυτολεξί:

    Αν αλλάξεις εξάτμιση θα δείς διαφορά στην ιπποδύναμη μισό με ένα άλογο. Αν δεν αλλάξεις δεν θα μπορέσεις να διαπιστώσεις καμία διαφορά.

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
    Αν αλλάξεις εξάτμιση θα δείς διαφορά στην ιπποδύναμη μισό με ένα άλογο. Αν δεν αλλάξεις δεν θα μπορέσεις να διαπιστώσεις καμία διαφορά.
    Δεν αντιλέγω ότι ψηλά (αρκετά ψηλά!) το μηχανάκι πιθανόν να είναι πιο δυνατό, δύσκολα πιστεύω ότι θα το καταλάβει κάποιος πάντως.. χάνει αρκετά στις μεσαίες όμως, παύει να είναι CBF 100%..

    Το σημαντικότερο πλεονέκτημα του Κ&Ν (για να μην πω το μοναδικό) κατά τη γνώμη μου είναι τα μηδαμινά του έξοδα στη συντήρηση.


  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Bρε τον αθεόφοβο τι θυμήθηκε 2 χρόνια μετά..

    Αλήθεια τα μηχανάκια πως μετράνε τα χιλιόμετρα, με αισθητήρα στροφών ;


    Μάλιστα … να σου απαντήσω φίλε μου ! Αισθητήρας στροφών ονομάζετε αυτός που μετρά της Στροφές του Κινητήρα , και αυτός χρειάζεται για να γνωρίζει η μονάδα ψεκασμού το ΑΝΣ (άνω νεκρό σημείο ) για να ξεκινήσει ο ψεκασμός και η ανάφλεξη (αυτός χρησιμοποιείτε και για να γνωρίζει τις στροφές του κινητήρα! ) . Η μέτρηση παίρνεται από τον στροφαλοφόρο άξονα . ΟΛΑ τα συστήματα ψεκασμού έχουν αισθητήρα στροφών !!!!!!! Ο αισθητήρας στροφών έχει τρία καλώδια τα δυο για να μεταφέρεται το ρεύμα και ένα για το μπλεντάζ ( αυτό τον προστατεύει από ηλεκτρομαγνητικά πεδία ) στην αρχή είχαν δυο καλώδια έλειπε το μπλεντάζ , και χαλούσαν εύκολα ! Δουλεύει με ρεύμα που δημιουργείτε από επαγωγή , εάν θέλουμε να δούμε αν είναι εντάξει ,τότε μπορούμε να μετρήσουμε την αντίσταση του ή τα βολτ που παράγει , (πάντα σε εναλλασσόμενο ρεύμα ) , την ώρα που γυρίζουμε την μίζα παράγει περίπου 2 με 3 βολτ ! Τα σύγχρονα μηχανάκια ή και αυτοκίνητα την ταχύτητας του οχήματος την «παίρνουν» από τον αισθητήρα του ABS (δεν είναι απλό ? ) όταν υπάρχει βέβαια , στην περίπτωση που δεν έχουμε ABS τότε χρησιμοποιούν αισθητήρα Τροχού ( έτσι λέγεται ) . Αυτά φίλε μου γνωρίζω , εάν κάνω λάθος τότε το κουβεντιάζουμε !
    ΥΓ. Δεν κάνω τον έξυπνο απλά «έτυχε» να δουλεύω στην FIAT , Alfa Romeo ,και Lancia , για δέκα χρόνια (1993 – 2003 ) ως υπεύθυνος συνεργείου και έχω κανει πάρα πολλά πάνω στα συστήματα ψεκασμού και στο ηλεκτρικά των οχημάτων .
    ΥΓ. 2 Έχω διαβάσει και μηνύματα πιο παλιά από 2 χρονών , και ειδικά αυτά που αφορούν τα cbf , δεν έχει σημασία πότε γράφτηκαν ορισμένες απόψεις ή εμπειρίες , η γνώση δεν παλιώνει !
    :smilea:

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Δεν αντιλέγω ότι ψηλά (αρκετά ψηλά!) το μηχανάκι πιθανόν να είναι πιο δυνατό, δύσκολα πιστεύω ότι θα το καταλάβει κάποιος πάντως.. χάνει αρκετά στις μεσαίες όμως, παύει να είναι CBF 100%..

    Το σημαντικότερο πλεονέκτημα του Κ&Ν (για να μην πω το μοναδικό) κατά τη γνώμη μου είναι τα μηδαμινά του έξοδα στη συντήρηση.

    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό !!!!!!! Ουσιαστικά βάζοντας αυτό το φίλτρο «χάνεις» αυτό που το cbf προσφέρει . Τελικα μάλλον σε άλλου χαρακτήρα moto απευθύνονται αυτές οι βελτιώσεις ! Σωστά ?

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φίλτρο K&N σε CBF-600S
    από TEOkaip7 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2007, 18:17
  2. Δείκτης βενζίνης σε CBF-600S;
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 19:34
  3. Ερώτηση για μπουζί σε CBF-600
    από ewsd στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 08:48
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 22:34
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 20:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF