Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 68

Θέμα: Φίλτρο αέρα K&n σε Cbf-600

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
    Αυτό πάλι τι ηταν ? Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και σε πληροφορώ ότι δεν έχει καμία σχέση το Γρανάζι (εμπρός ή πίσω ) με το κοντέρ φίλε μου !!! Έτσι για την ιστορία , (και χωρίς παρεξήγηση ) το μόνο που παίζει ρόλο στις ενδείξεις του κοντέρ είναι η συνολική (ζάντα , ελαστικό ) διάμετρος των Τροχών !!!:smilea:

    μπα
    το κοντερ παιρνει ενδειξη απο το γραναζι με ματακι και οχι απο τη μπροστινη ζαντα οπως παλαιοτερα μοτο...
    ο idi exei δικιο

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
    Μάλιστα … να σου απαντήσω φίλε μου ! Αισθητήρας στροφών ονομάζετε αυτός που μετρά της Στροφές του Κινητήρα , και αυτός χρειάζεται για να γνωρίζει η μονάδα ψεκασμού το ΑΝΣ (άνω νεκρό σημείο ) για να ξεκινήσει ο ψεκασμός και η ανάφλεξη (αυτός χρησιμοποιείτε και για να γνωρίζει τις στροφές του κινητήρα! ) . Η μέτρηση παίρνεται από τον στροφαλοφόρο άξονα . ΟΛΑ τα συστήματα ψεκασμού έχουν αισθητήρα στροφών !!!!!!! Ο αισθητήρας στροφών έχει τρία καλώδια τα δυο για να μεταφέρεται το ρεύμα και ένα για το μπλεντάζ ( αυτό τον προστατεύει από ηλεκτρομαγνητικά πεδία ) στην αρχή είχαν δυο καλώδια έλειπε το μπλεντάζ , και χαλούσαν εύκολα ! Δουλεύει με ρεύμα που δημιουργείτε από επαγωγή , εάν θέλουμε να δούμε αν είναι εντάξει ,τότε μπορούμε να μετρήσουμε την αντίσταση του ή τα βολτ που παράγει , (πάντα σε εναλλασσόμενο ρεύμα ) , την ώρα που γυρίζουμε την μίζα παράγει περίπου 2 με 3 βολτ ! Τα σύγχρονα μηχανάκια ή και αυτοκίνητα την ταχύτητας του οχήματος την «παίρνουν» από τον αισθητήρα του ABS (δεν είναι απλό ? ) όταν υπάρχει βέβαια , στην περίπτωση που δεν έχουμε ABS τότε χρησιμοποιούν αισθητήρα Τροχού ( έτσι λέγεται ) . Αυτά φίλε μου γνωρίζω , εάν κάνω λάθος τότε το κουβεντιάζουμε !
    ΥΓ. Δεν κάνω τον έξυπνο απλά «έτυχε» να δουλεύω στην FIAT , Alfa Romeo ,και Lancia , για δέκα χρόνια (1993 – 2003 ) ως υπεύθυνος συνεργείου και έχω κανει πάρα πολλά πάνω στα συστήματα ψεκασμού και στο ηλεκτρικά των οχημάτων .
    ΥΓ. 2 Έχω διαβάσει και μηνύματα πιο παλιά από 2 χρονών , και ειδικά αυτά που αφορούν τα cbf , δεν έχει σημασία πότε γράφτηκαν ορισμένες απόψεις ή εμπειρίες , η γνώση δεν παλιώνει !
    :smilea:



    Ωραία και σωστότατα αυτά που λές με μία βασική διαφορά...το CBF 600 έχει καρμπυρατέρ δεν είναι ψεκαστό.Τουλάχιστον αυτό για το οποίο μιλάνε τα παιδιά.Ψεκαστό το έκανε φέτος

  3. #33
    Και μιας και θίξαμε το θέμα του ενδείκτη της ταχύτητας στο CBF 600 o αισθητήρας βρίσκεται πάνω από τον στροφαλοθάλαμο και κάτω από το φίλτρο του αέρα.Από εκεί φεύγει καλώδιο που μας δείχνει την ένδειξη στο κοντέρ.Το ίδιο προφανώς είναι και για τα Χόρνετ.Δεν παίρνει ένδειξη από τον αισθητήρα του ABS τουλάχιστον όχι σε αυτό το μηχανάκι.Για το 1000 δεν ξέρω
    Επίσης το σερβις μάνιουαλ αναφέρει ότι κάθε 24 χιλιάδες χιλιόμετρα πρέπει να αφαιρούμε και να καθαρίζουμε τον αισθητήρα με ένα πανάκι εύκολο είναι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cimg1769.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	43,2 KB 
ID:	135843

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Σωστός !!!!! το έψαξα και εγώ έχεις δίκιο , ορισμένα παίρνουν ένδειξη από το «Ημιαξόνιο» που μεταφέρει την κίνηση στο σασμάν ,όπως και στα παλιότερα αυτοκίνητα . Αυτό όμως στις τελευταίες moto κοντεύει να εξαφανιστεί , και ο λόγος είναι η ύπαρξη του ABS , και η συνεργασία αυτού με την κεντρική μονάδα ψεκασμού μέσο γραμμής can ( θα τα πουμε άλλη φορά για αυτήν ) . Σε ευχαριστώ που με διόρθωσες ! Ααα έβγαλα και ένα άλλο συμπέρασμα τελικα οι moto έχουν μείνει λίγο «πίσω» σε σχέση με τα αυτοκίνητα στο ηλεκτρονικό ή μάλλον ψηφιακό κομμάτι .

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Πριν έξι μήνες τοποθέτησα φίλτρο K&N για δύο λόγους. Πρώτον γιατί το βρήκα προσφορά στην τιμή των 55 € ευρώ από Γερμανία και δεύτερον γιατί με το συγκεκριμένο φίλτρο θα γλίτωνα τις αλλαγές των εργοστασιακών και συνεπώς μετά από δύο αλλαγές θα είχα αποσβέσει το κόστος αγοράς.
    Φυσικά, δεν είχα απολύτως καμία ψευδαίσθηση ότι θα κερδίσω σε απόδοση. Δεν το προμηθεύτηκα για το λόγο αυτό.
    Από τη πρώτη στιγμή που το έβαλα διαπίστωσα ότι το μηχανάκι έκανε περισσότερο θόρυβο στην περιοχή που βρίσκεται το φίλτρο. Στην πορεία του χρόνου διαπίστωσα ότι αυξήθηκαν αρκετά και οι κραδασμοί οι οποίοι μεταφέρονταν στο μπροστινό σύστημα. Τελικά, αποφάσισα χθες να το βγάλω και να ξαναβάλω το εργοστασιακό προκειμένου να διαπιστώσω αν θα υπάρξει μείωση των κραδασμών.
    Όντως, οι κραδασμοί μειώθηκαν, το ίδιο και ο θόρυβος. Δεν έχω διαπιστώσει κάποια διαφορά στην απόδοση.
    Επίσης, να σημειώσω ότι το εργοστασιακό φίλτρο έχει περιμετρικά ένα μεταλλικό πλέγμα με αποτέλεσμα να μην είναι εύκαμπτο (προφανώς γιατί είναι δομημένο από χαρτί), σε αντίθεση με το K&N.
    Τέλος, να αναφέρω ότι μετά από 6 μήνες το K&N είναι σαν καινούργιο.
    Αυτά για όποιον σκέφτεται να βάλει aftermarket φίλτρο αέρος, χωρίς εξάτμιση.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Όλα αυτά που λες είναι λογικά μιας και το ΚΝ είναι πιο ''ελεύθερο'' από το μανίσιο.

    Πάντως σκέφτομαι να το βάλω.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Όλα αυτά που λες είναι λογικά μιας και το ΚΝ είναι πιο ''ελεύθερο'' από το μανίσιο.

    Πάντως σκέφτομαι να το βάλω.
    Σε συνέχεια του ανωτέρω δικού μου post και έχοντας δοκιμάσει το μαμισιο φίλτρο για μία ημέρα παρατήρησα τα εξής:
    Οι κραδασμοί ειναι, τελικά, οι ίδιοι. Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Δεν είναι λοιπόν σωστό αυτό που έγραψα παραπάνω.
    Ο θόρυβος λίγο μεγαλύτερος με το K&N ειδικά σε απότομες επιταχύνσεις, όπως είχα γράψει παραπάνω.
    Έχω την εντύπωση ότι στις υψηλές στροφές αποδίδει καλύτερα το μηχανάκι με το K&N.
    Φυσικά το επανατοποθέτησα.
    Αν το σκέφτεσαι θα σου έλεγα να το βάλεις.
    Ελάχιστο παραπάνω θόρυβο κάνει και φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα το μηχανάκι στις υψηλές στροφές.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Σχεδόν το έχω πάρει απόφαση.

    Από κατανάλωση, είδες διαφορά ;

    Ο παραπάνω θόρυβος δεν πειράζει. Ήδη κάνει τόσο θόρυβο που κάποια στιγμή ένας στο φανάρι με ρώτησε αν έχω αλλάξει εξάτμηση !
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Σχεδόν το έχω πάρει απόφαση.

    Από κατανάλωση, είδες διαφορά ;

    Ο παραπάνω θόρυβος δεν πειράζει. Ήδη κάνει τόσο θόρυβο που κάποια στιγμή ένας στο φανάρι με ρώτησε αν έχω αλλάξει εξάτμηση !
    Κλασική διαπίστωση όσο αφορά την εργοστασιακή εξάτμιση.
    Ελάχιστο θόρυβο που δύσκολα γίνεται αντιληπτός.
    Από κατανάλωση δεν έχω καταλάβει κάποια διαφορά.
    Ψηλά φαίνεται να δουλεύει λίγο καλύτερα το K&N, στα χαμηλά φαίνεται να δουλεύει λίγο καλύτερα το εργοστασιακό. Μπορεί να είναι και η ιδέα μου, αλλά αυτή την εντύπωση έχω σχηματίσει. Οι διαφορές είναι πάντα πολύ μικρές.
    Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι το βάζεις και δεν ασχολείσαι άλλο με αγορά φίλτρων.

  10. #40
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Aσχολεισαι ομως με καθαρισμο...σωστα και με τα σωστα υλικα αλλιως τσαμπα τα λεφτα..keep that in mind..το σωστο τους χρωμα ειναι κοκκινο στα bmc και ροζ-μωβ τα kn αν οποιαδηποτε στιγμη το τσεκαρεις σου φαίνεται καθαρο αλλα εχει αποκτησει πολυ σκουρο χρωμα και ας μη φαινοντε σωματιδια βρωμας(σκουπιδια σκονη κλπ) επανω παει για καθαρισμο αμεσα..μιλαμε δεν καταλαβαινεις τι θα βγαλει..το δικο μου το καθαρισα μετα απο 15.000-17000 χλμ που το χε επανω ο προηγουμενος....οταν το καθαρισα εστρωσε το ρελαντι(εχει εναν αισθητηρα πισω απο το φιλτρο για τον αερα) και καταλαβα διαφορα μονο αυτο σου λεω..
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Κλασική διαπίστωση όσο αφορά την εργοστασιακή εξάτμιση.
    Ελάχιστο θόρυβο που δύσκολα γίνεται αντιληπτός.
    Μόνο που η δικιά μου η εργοστασιακή κάνει σαν aftermarket αγωνιάρικια. Και δεν έχει τρυπήσει πουθενά, την έχω ψάξει. Με αρέσει όμως οπότε με το ΚΝ θα γίνει ακόμα καλύτερη !


    @o teos : Θα αγοραστεί και το κιτ καθαρισμού του, μαζί με το φίλτρο. Φουλ κομπλέ !
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Aσχολεισαι ομως με καθαρισμο...σωστα και με τα σωστα υλικα αλλιως τσαμπα τα λεφτα..keep that in mind..το σωστο τους χρωμα ειναι κοκκινο στα bmc και ροζ-μωβ τα kn αν οποιαδηποτε στιγμη το τσεκαρεις σου φαίνεται καθαρο αλλα εχει αποκτησει πολυ σκουρο χρωμα και ας μη φαινοντε σωματιδια βρωμας(σκουπιδια σκονη κλπ) επανω παει για καθαρισμο αμεσα..μιλαμε δεν καταλαβαινεις τι θα βγαλει..το δικο μου το καθαρισα μετα απο 15.000-17000 χλμ που το χε επανω ο προηγουμενος....οταν το καθαρισα εστρωσε το ρελαντι(εχει εναν αισθητηρα πισω απο το φιλτρο για τον αερα) και καταλαβα διαφορα μονο αυτο σου λεω..
    17 ευρώ κοστίζει το κιτ Καθαρισμού και επαρκεί για αρκετούς καθαρισμούς. Επισης, για το CBF 600 η K&N δίνει διαστήματα καθαρισμού κάθε 50.000 χλμ περιπου. Ακόμη και αν αυτό το νούμερο θεωρηθεί υπερβολικό και χρειαστεί καθαρισμος, συχνότερα πάλι συμφέρει η αγορά του K&N.

    Υ.Γ. πάντως το δικό μου φίλτρο μετά από 4.000 χλμ είναι σαν καινούργιο.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Μόνο που η δικιά μου η εργοστασιακή κάνει σαν aftermarket αγωνιάρικια.
    Και η δική μου έτσι κανει και φαντάζομαι και των υπολοίπων.

  14. #44
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    17 ευρώ κοστίζει το κιτ Καθαρισμού και επαρκεί για αρκετούς καθαρισμούς. Επισης, για το CBF 600 η K&N δίνει διαστήματα καθαρισμού κάθε 50.000 χλμ περιπου. Ακόμη και αν αυτό το νούμερο θεωρηθεί υπερβολικό και χρειαστεί καθαρισμος, συχνότερα πάλι συμφέρει η αγορά του K&N.

    Υ.Γ. πάντως το δικό μου φίλτρο μετά από 4.000 χλμ είναι σαν καινούργιο.
    Ασε τι δινει η ΚΝ..Να στο θεσω αλλιως τα λαδια τα αλλαζεις καθε 12.000???εισαι σε μια χωρα που η σκονη το χωμα και η γυρη κανουν παρτυ..στα 4000 λογικο ειναι να ναι πεντακαθαρο απλα καθε 15000-20000 τσεκαρε και καθαρισε αν χρειάζεται..φοράω bmc και το κιτ ειχε 20 ευρα..αν το κανεις διεξοδικα σωστα και ψειριστικα το κιτ ειναι για 2 καθαρισμου αντε 3 μαξιμουμ αναλογα τη βρωμα!
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #45
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ασε τι δινει η ΚΝ..Να στο θεσω αλλιως τα λαδια τα αλλαζεις καθε 12.000???εισαι σε μια χωρα που η σκονη το χωμα και η γυρη κανουν παρτυ..στα 4000 λογικο ειναι να ναι πεντακαθαρο απλα καθε 15000-20000 τσεκαρε και καθαρισε αν χρειάζεται..φοράω bmc και το κιτ ειχε 20 ευρα..αν το κανεις διεξοδικα σωστα και ψειριστικα το κιτ ειναι για 2 καθαρισμου αντε 3 μαξιμουμ αναλογα τη βρωμα!
    Συμφωνώ για τα διαστήματα.
    Το κιτ καθαρισμού της KN όμως επαρκεί για πολύ περισσότερους καθαρισμούς.
    Εχω κάνει καμμια 10ριά μεχρι τώρα και ακόμα έχει κάμποσο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φίλτρο K&N σε CBF-600S
    από TEOkaip7 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2007, 19:17
  2. Δείκτης βενζίνης σε CBF-600S;
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 20:34
  3. Ερώτηση για μπουζί σε CBF-600
    από ewsd στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 09:48
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 23:34
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 21:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF