Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: 15 λεπτα ζεσταμα...(CBF-250)

  1. #1
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335

    15 λεπτα ζεσταμα...

    ...τοσο θελω να ζεστανει το 250 μου ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ για να κραταει ρελαντι και να μη σβηνει, χωρις να παιζω με το γκαζι. Η κατασταση αυτη υπαρχει εδω και κανα 2μηνο αλλα ξεκινησε αρκετα νωριτερα.

    Αντι να αναβει πιο ευκολα απο τοτε που το πηρα (Δεκεμβρη), οσο ζεσταινε ο καιρος επεφτε και το ρελαντι. Λεω: δεν ειναι φυσικο μηχανακι του 2005 να σβηνει με το που το αναβω, εδω παπια του 70 κρατανε ρελαντι χωρις προβλημα... Ρε να δοκιμαζω με τσοκ-σβηνει, χωρις τσοκ (ειδικα τωρα καλοκαιριατικα παιρνει αμεσως) με το που αφηνω το γκαζι σβηνει.

    Το ιδιο προβλημα εχει και ο Alexander . Του ειπαν οτι ειναι πολλαπλασιαστης αλλα απ'οτι γραφει:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander

    Μετά την αλλαγή τουλάχιστον δουλεύει το τσοκ και ζεσταίνεται κάπως πιο γρήγορα, δηλαδή μέσα στο 10' πορείας αρχίζει και πιάνει τις 1000 στροφές και δεν σβήνει. Μετά από μερικά λεπτά ακόμα πλησιάζει σιγά-σιγά τις 1500 rpm.

    Του Λεωνίδα πχ με το που θα πάρει μπροστά το πολύ να χρειαστεί για μισό με ένα λεπτό το τσοκ και μετά κρατάει 1000rpm τουλάχιστον χωρίς να σβήνει και μέσα σε λίγα λεπτά το ρελαντί έχει πιάσει τις 1500rpm.
    Για να μην πολυλογω (πραγμα που'χω ηδη κανει - και συνεχιζω) πηγα στον Κουτσουμπο στην Μιχαλακοπουλου για το σερβις των 12000 (95ευρω για λαδια, φιλτρο λαδιου, μπουζι - εκ των οποιων βλεπετε οτι τα 50-60 ευρω ειναι για τον "ελεγχο" που ειμαι σιγουρος οτι μου κανε ) Του'πα για το θεμα του ρελαντι και το πρωτο πραγμα που μου κανε ηταν αυτο που μου κανανε στον Παπαγεωργιου, και στον Βατιδη στην Πατρα : μου ανεβασε το ρελαντι στις 4000 στροφες (ζεστο). Ε μα ρε μπαρμπα ξερω και γω ετσι να πουμε . Μου ανεβαζει που λετε το ρελαντι με κρυο το μοτερ και το κανει μια βολτα να το δει... (οπου βλεπετε βολτα, διαβαστε "ξεσκισμα να ανεβει θερμοκρασια" ) Μου λεει κραταει ρελαντι "να"... Λεω 'νταξει οκ, και φευγω. Επιστρεφω μετα απο 5 λεπτα με το σαματα (4000 rpm ρελαντι). Μου λεει αστο να το δω. Το αφηνω.
    Παω σημερα και μου λεει θελει αλλαγη το καρμπυρατερ, παιρνει αερα απο καπου... Θα παω απο βδομαδα που θα χει ερθει, και θα σας πω.

    EDIT: Δειτε το τελευταιο μου post για τη λυση
    Silence in the studio!

  2. #2

    Thumbs down

    φιλε ledz μην ξοδευεσαι ετσι δολευουν τα ρημαδια .
    απο την ημερα που το αγορασα τα ιδια μου κανει. fazer kai παλι farer.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    15 λεπτα στο ρελαντι;

    Φιλε μου το σκοτωνεις κανονικα το μηχανακι σου.

    Το σβησιμο μπορει να προερχεται απο χιλια δυο πραγματα, και μπορει οντως κατι να χρειαζεται ζεσταμα εκει μεσα.

    Αλλα ΟΧΙ το μοτερ και ΟΧΙ τοσο.
    Αυτα τα 15 λεπτα ακινησιας που δουλευει ειναι επιζημια, μακροπροθεσμα, για τον κινητηρα και το σασμαν σου κυριως.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #4
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    15 λεπτα στο ρελαντι;

    Φιλε μου το σκοτωνεις κανονικα το μηχανακι σου.

    Το σβησιμο μπορει να προερχεται απο χιλια δυο πραγματα, και μπορει οντως κατι να χρειαζεται ζεσταμα εκει μεσα.

    Αλλα ΟΧΙ το μοτερ και ΟΧΙ τοσο.
    Αυτα τα 15 λεπτα ακινησιας που δουλευει ειναι επιζημια, μακροπροθεσμα, για τον κινητηρα και το σασμαν σου κυριως.
    Εχεις δικιο, αν συνεβαινε αυτο θα'χε κολλησει 500 φορες το μοτερ (ειναι και αεροψυκτο) αλλα παρεξηγηθηκα: 15 λεπτα εν κινησει εννοουσα. Με κανονικη λειτουργεια του μοτερ και στο κατω μισο του στροφομετρου... Αλλοιμονο να ειχα και απαιτησεις μετα απο κακοποιηση...
    Silence in the studio!

  5. #5
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panoss25
    φιλε ledz μην ξοδευεσαι ετσι δολευουν τα ρημαδια .
    απο την ημερα που το αγορασα τα ιδια μου κανει. fazer kai παλι farer.
    Ειχες και συ cbf? Σου'κανε τα ιδια; Ρε να παρει ο διαολος... απαξ και ζεσταθει ειναι μια χαρα το μηχανακι (περαν του θορυβου στις ~6500 στροφες που μαλλον ειναι λασκα καδενα εκκεντροφορων - ετσι το εντοπιζω και μου παν οτι δεν ειναι προβλημα, απλα σπαστικο). Ειλικρινα, ουτε το προβλημα με τη νεκρα εχω...
    Silence in the studio!

  6. #6
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    15 λεπτα???!!!! το καψες το μηχανακι!!!

  7. #7
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
    ...15 λεπτα εν κινησει εννοουσα
    Νταξει το διορθωσα. Μπορει να μην εχω πολυ καιρο μηχανη αλλα ειναι αρκετα αυτονοητο, για καποιον που ξερει -εστω και λιγο- πως δουλευει ενας κινητηρας, να μην αφηνει ενα μοτερ που βασιζεται στη ροη αερα για την ψυξη του ακινητο την ωρα που λειτουργει... :a1:
    Silence in the studio!

  8. #8
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    και φευγεις χωρις να ζεστανεις το μηχανακι ???!!!
    το καψες το μηχανακι!!!(μεταφορικα...) :rotflmao:

  9. #9
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    για να σοβαρευτουμε τωρα , αν οπως σου ειπε ο μαστορας ''το καρμπυρατερ περνει αερα απο καπου'' θα συνεχιζε να παιρνει και αφου εχει ζεσταθει! οποτε δεν ξερω λιγο κουλο μου ακουγεται αυτο....η μονη περιπτωση να ισχυει ειναι να υπαρχει οντως προβλημα εισροης αερα απο καπου , αλλα μετα το ζεσταμα λογω διαστολης των μεταλλων και γενικα των συνδεσεων του κυκλωματος τροφοδοσιας αυτη η εισοδος αερα να κλεινει. Ειναι λιγο επιστημονικη φαντασια βεβαια ολο αυτο....τροφοδοσια μου μυριζει η δουλεια αλλα κανα ρυθμισμα στο καρμπυρατερ θα θελει ....δηλαδη μετα απο το τεταρτο δεν σου κανει τιποτα περιεργο? να μπερδευει ? κανα σκασιμο στο κλεισιμο του γκαζιου ? ολα καλα μετα το τεταρτο?

    Επισης μπορει και το ρευμα να εχει προβλημα .... οταν βαζεις μπροστα παιρνει αμεσως η δυσκολευεται η μιζα?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΩ INJECTION ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΣΟΚ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ! CBR600F4i σου'ρχομαι....
    τώωωωρα σώθηκες..

    κι εμένα μου κάνει κάτι παρόμοιο τώρα το καλοκαίρι χωρίς φυσικά να σβήνει και το θεωρώ φυσιολογικό.Δηλαδή βάζω μπροστα και κρατάει ρελαντί αυτόματα στις 2.000 στρ.(ψεκαστό γαρ) μόλις φτάσει στις 1200-1300 ξεκινάω και λίγα μέτρα παρακάτω στο φανάρι που βάζω νεκρά κρατάει ρελαντί στις 1.000.Μετά από ένα πεντάλεπτο οδήγησης σταθεροποιείτε στις 1.300 που είναι το φυσιολογικό του..

    Τώρα με τα καρμπυρατέρ επειδη είχα βαραντέρο 125 το είχα παει για σέρβις στις 14.000 χωρίς κανένα πρόβλημα.Όμως μετά το σέρβις που το πήρα έκανε ακριβώς το ίδιο με σενα και έσβηνε στο φανάρι...τεσπα γυρναω πίσω και πήγε αυτος μ ένα ματσούκι και δεν καταλαβα τι έκανε κάτι ρυθμιζε στο πόδι δεν έχω ιδεα και κάπως έστρωσε το πράγμα.Φυσικα΄μου ξανασβηνε μερικές φορές στο φανάρι αλλα ΄δεν ξαναπήγα και μετά απο κανα μήνα ήρθε μόνο του στα ίσα,χωρίς να κάνω τίποτα.

    Βασικα΄κάποια ρύθμιση και όχι πρόβλημα με τα καρμπυρατερ σου πρέπει να παίζει..

  11. #11
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    για να σοβαρευτουμε τωρα , αν οπως σου ειπε ο μαστορας ''το καρμπυρατερ περνει αερα απο καπου'' θα συνεχιζε να παιρνει και αφου εχει ζεσταθει! οποτε δεν ξερω λιγο κουλο μου ακουγεται αυτο....η μονη περιπτωση να ισχυει ειναι να υπαρχει οντως προβλημα εισροης αερα απο καπου , αλλα μετα το ζεσταμα λογω διαστολης των μεταλλων και γενικα των συνδεσεων του κυκλωματος τροφοδοσιας αυτη η εισοδος αερα να κλεινει. Ειναι λιγο επιστημονικη φαντασια βεβαια ολο αυτο....τροφοδοσια μου μυριζει η δουλεια αλλα κανα ρυθμισμα στο καρμπυρατερ θα θελει ....δηλαδη μετα απο το τεταρτο δεν σου κανει τιποτα περιεργο? να μπερδευει ? κανα σκασιμο στο κλεισιμο του γκαζιου ? ολα καλα μετα το τεταρτο?

    Επισης μπορει και το ρευμα να εχει προβλημα .... οταν βαζεις μπροστα παιρνει αμεσως η δυσκολευεται η μιζα?
    Δεν εχει προβλημα στην εκκινηση... Παιρνει μπρος αμεσως (με σταθερο ρυθμο η μιζα). Ουτε τρεμοσβηνουν φωτα ουτε τιποτα.
    -> Η μπαταρια φορτιζει σωστα...

    Μεχρι πριν το παω νομιζα και γω οτι θα ταν θεμα τροφοδωσιας ή αναφλεξης: μερικες φορες (1 φορα το διμηνο περιπου) αφου ζεσταθει ο κινητηρας στις σωστες στροφες (1400+/-) σταματαω στο φαναρι κι'αφου κατσει δυο τρια δευτερολεπτα χωρις να ανοιγω γκαζι πνιγεται καπως και πεφτουν οι στροφες τοσο που τις περισσοτερες φορες σβηνει (3-4 φορες να χει γινει). Φανταστειτε εναν ηχο σα να ξεχασαν οι βαλβιδες εξαγωγης να ανοιξουν (αδυνατο) ή να μην αναφλεγη το μειγμα... Την πρωτη φορα νομιζα οτι κολλησε το μοτερ :a53:
    Silence in the studio!

  12. #12
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Μπουζι εχεις τσεκαρει?

  13. #13
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Οπως εχω πει και αλλες φορες και εμενα κανει τα ιδια και αλλα πολλα, οπως και αλλα cbf250, κανενας ακομα δεν το χει ρθμισει σωστα, το μηχανακι μας ειναι μπουρδελο, και το μονο που του αξιζει ειναι να πουληθει στα 3000 ευρα, να βαλουμε και 1000 και να παρουμε GS500.

    Επισης πρεπει να φτιαξουμε ενα sticky thread με ολα τα προβληματα που βγαζουν ολα τα cbf250, ωστε ο κοσμος να το βλεπει και να μην το αγοραζει.

    Αι στο διαλο σε καθε φαναρι, η θα σβηνει, η θα κραταω τον συμπλεκτη σαν μαλακας, επειδη δεν μπαινει η νεκρα! και με το που πιασω 6500 στροφες, να gkzouukkkk, λες και θα ξεκολησουν τα παντα απο εκει μεσα!

  14. #14
    λοιπόν παλικάρια έχω παρόμοια προβλήματα σε άλλο μηχανακι αλλά να σου πω με τη σειρά τι πρέπει να ελέγξεις

    1) Καθάρισμα-Αλλαγή Φίλτρου Αέρα
    2) Μπουζί
    3) Καθάρισμα carbs
    4) Ρύθμισμα carbs
    5) Βαλβίδες

    το ρελαντί στις 4k δεν είναι λύση ούτε το 15λέπτο ζέσταμα.

    Πιθανολογώ ότι είναι βαλβίδες μιας και έχω πετύχει σε συνεργείο cbf250 με μόλις 15k km και τις βαλβίδες εξαγωγής αλλού γι αλλού...
    Fuck the universe.

  15. #15
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

    Re: 15 λεπτα ζεσταμα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
    ...(95ευρω για λαδια, φιλτρο λαδιου, μπουζι - εκ των οποιων βλεπετε οτι τα 50-60 ευρω ειναι για τον "ελεγχο" που ειμαι σιγουρος οτι μου κανε )...

    WTF!!!!!!!!!!!!!!! για CBF250!!! OMG!!!!!!!

    ρε δε τα πουλατε να βαλετε κανα φραγκο στη τσεπη????

    σας πιανει το κωλαρακι ο Σαρακακης και σια κανονικα...

    εκανε γερη μπαζα με το CBF250.... καλυψατε την μειωση των πωλησεων αλλων μοντελων της Honda

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με το φρένο (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 10:06
  2. Honda CBF-250 vs Cagiva Planet 125
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 21:44
  3. Hyosong Comet Gt 125-250 ή Honda Cbf 250
    από stam75 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 19:31
  4. Το πήρα λέμε !! (cbf 250)
    από johnpan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF