Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Κράνη Vemar

  1. #1
    "πετώ πάνω σέναν αετό..." Το avatar του/της Lanegan
    Εγγραφή
    12/07/2006
    Μηνύματα
    29

    Κράνη Vemar

    Δεν έχω καμία εμπειρία με τα Vemar, μου φαίνονται όμως συπμαθητικά. Έχει κανείς άποψη? Ζελατίνα/αντιθαμβωτική? Θόρυβος? Εξαερισμός?
    V11 Le Mans Rosso Corsa 2003
    850 Le Mans 1978
    V50 Monza II 1983
    Ducati 999
    Moto Guzzi World Club

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Ξέρει κάποιος που τα πουλάνε και ποιος είναι ο αντιπρόσωπος;

  3. #3
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
    Ξέρει κάποιος που τα πουλάνε και ποιος είναι ο αντιπρόσωπος;
    Το επίσημο site της εταιρίας δείνει:
    MOTO SPAZIO FLIONIS NIKOLAOS
    16 MITR.IOSIF STR - 54622 THESSALONIKI -GREECE-
    Tel. 0030/31230882 - Fax 0030/31241515

    Αλλά έχει πάρει το μάτι μου στην Καλληρόης πρίν το Βαγιανέλη (απένατντι απο το Μετρό "ΦΙΞ") ένα κατάστημα - έχει τα KBC-SPYKE-SCHUBERTH. Αυτός που το έχει είναι πολύ εξυπηρετικός! (νομίζω είναι πρίν τον φούρνο που έχει εκεί)!

    Βέβαια αν πάρεις ένα τηλ. τον εισαγωγέα, θα σου πεί φαντάζομαι με ποιά καταστήματα συνεργάζετε στην Αθήνα
    ΤΕΛΟΣ


  4. #4
    "πετώ πάνω σέναν αετό..." Το avatar του/της Lanegan
    Εγγραφή
    12/07/2006
    Μηνύματα
    29
    Πήγα στο Moto Spazio και τα είδα από κοντά. Όμορφα φαίνονται αλλά δεν τα δοκίμασα.
    Και γώ πιστεύω πως αν τον πάρεις τηλ θα σου πεί με ποιόν συνεργάζεται στην Αθήνα.



    Ciao!

    Δημήτρης
    V11 Le Mans Rosso Corsa 2003
    850 Le Mans 1978
    V50 Monza II 1983
    Ducati 999
    Moto Guzzi World Club

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lanegan
    Και γώ πιστεύω πως αν τον πάρεις τηλ θα σου πεί με ποιόν συνεργάζεται στην Αθήνα.

    Μην πάρετε τον Νικολάκη τηλ. αυτόν τον καιρό, γιατί ο Αρης δεν πάει καλά ....!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της possidi
    Εγγραφή
    16/07/2006
    Μηνύματα
    90
    Ο αντιπρόσωπος είναι ο Νίκος ο Φλιώνης στη Θεσ/νίκη [www.motospazio.gr] από τον οποίο έχω αγοράσει 2 VEMAR μέχρι τώρα και βάζω στοίχημα ότι και το επόμενό μου θα είναι πάλι VEMAR. Πολύ χαμηλή τιμή, ιταλική φινέτσα, antifog, πολύ καλή ηχομόνωση [μόνο καφέ δεν κάνει]. Γενικά αυτά ξέρω - αυτά εμπιστεύομαι!

    P.S. έχω τωρα το VSS BOOMERANG και σφυράειιιιιι...ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ ΝΑ' ΝΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!

  7. #7
    "πετώ πάνω σέναν αετό..." Το avatar του/της Lanegan
    Εγγραφή
    12/07/2006
    Μηνύματα
    29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
    Ο αντιπρόσωπος είναι ο Νίκος ο Φλιώνης στη Θεσ/νίκη [www.motospazio.gr] από τον οποίο έχω αγοράσει 2 VEMAR μέχρι τώρα και βάζω στοίχημα ότι και το επόμενό μου θα είναι πάλι VEMAR. Πολύ χαμηλή τιμή, ιταλική φινέτσα, antifog, πολύ καλή ηχομόνωση [μόνο καφέ δεν κάνει]. Γενικά αυτά ξέρω - αυτά εμπιστεύομαι!

    P.S. έχω τωρα το VSS BOOMERANG και σφυράειιιιιι...ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ ΝΑ' ΝΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!
    Γειά σου Possidi,

    Αλήθεια είσαι τόσο ευχαριστημένος?

    Τα χαζεύω ερκετό καιρό τώρα αλλά δεν έκανα κίνηση νομίζοντας πως λόγω σχετικά χαμηλής τιμής δεν θα ήταν καλό.

    Με ενδιαφέρει να είναι πραγματικά antifog η ζελατίνα και αρκετά ήσυχο. Το έχεις δοκιμάσει χειμώνα με βροχή και υγρασία και δεν θάμπωνε?

    Βγήκες και Εθνική και δεν "κουφάθηκες"?

    Αν ισχύουν αυτά τότε αξίζει να το ψάξω προς τα'κεί.


    Ciao!

    Δημήτρης
    V11 Le Mans Rosso Corsa 2003
    850 Le Mans 1978
    V50 Monza II 1983
    Ducati 999
    Moto Guzzi World Club

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν οτι στην Αθήνα τα φέρνουν οι εξής:
    Ρομπότης: 9244458, Καλλιρόης 45 και Δαζέλης: 8326837. Review για το Vemar VSR μπορείτε να δείτε εδώ:
    http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/vemar/

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της possidi
    Εγγραφή
    16/07/2006
    Μηνύματα
    90
    Φιλε Lanegan,

    Ειναι αυτο που λεμε value for money...το χειμώνα περσι ειχα παλι ενα φθηνοτερο vemar τυπου jet [ειχα μια vespa τοτε - τωρα CBF 600s] θυμαμαι οτι ηταν μια χαρα αν και οχι anti-fog. Το VSS BOOMERANG που εχω τους τελευταιους 2 μηνες δεν το χω δοκιμάσει εθνική [ειμαι σε νησι ολο το καλοκαιρι] και απο χειμώνα δεν ξερω ακομα...Παντως αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι επωνυμη φιρμα με προδιαγραφες και πολυ καλες κριτικες. Επισης να προσθεσω οτι ο Κος Φλιωνης μου το στειλε στο νησι και το χα στα χερια μου σε λιγοτερο απο μια βδομαδα! Γενικα να το πω και παλι: ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ ΝΑ 'ΝΑΙ !!!

  10. #10
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Είχα VEMAR και με έσωσε όταν προ 2 μηνων αγόρασα οικόπεδο επί της εθνικής, χτύπησε κάτω 2 φορές και φυσικά άντεξε. Τη δεύτερη φορά χτύπησε με τη ζελατίνα (έβλεπα την άσφαλτο καθώ σερνόμουν) κι όμως ούτε έσπασε ούτε έφυγε από τη θεση της. Ανεβάζω και φωτογραφία αν θέλετε.

    Σίγουρα πάλι θα πάρω Βεμαρ. Best value for money. Και ένας πωλητής μου είπε -χωρίς να έχει κάτι να κερδίσει αφού πούλαγε όλες τις μάρκες- ότι έχει τις καλύτερες αντιχαρακτικές ζελατίνες η Βεμαρ. Και πράγματι, το είχα χρόνια και η ζελατίνα δεν είχε -μεχρι πριν δυο μήνες- γρατσουνιές.

    Τέλος, νομίζω είναι αρκετά αθόρυβο, αλλά βέβαια εγώ έχω πάει μόνο μέχρι 150 χαω. Πάντως στα 150 απέχει πάρα πολύ από το να χρειάζεται ωτοασπίδες.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    27
    Εγώ αγόρασα πριν δυο χρονια το Vemar VSR την replika του Rodlofo ή καπως ετσι τον λενε απο τα 125cc..
    Μια χαρα κρανακι ειναι πολυ καλη εφαρμογη,αεροδυναμικη και ολα τα μαξιλαρακια κτλ βγαινουν για πλυσιμο η αλλαγη..Εμενα μου αρεσει πολυ γιατι εφαρμοζει σωστα στο κεφαλι και ειναι ελαφρυ..
    Σφυριζει μονο οταν γυρνας το κεφαλι για να κοιταξεις πισω και αμα σου πεσει κατω αρχιζει να ξεφλουδιζει μετα η μπογια..
    Για τα λεφτα του ειναι μακραν απτα καλυτερα και τωρα που σκεφτομαι να παρω 2ο κρανος μαλλον το ιδιο θα ξαναπαρω..
    Τα φερνει και οι Αφοι Βασσαλου καπου στην Νεα Σμυρνη και κανουν εκπτωση στα Σωματα Ασφαλειας..Εχουν και site αν ψαξεις στο google θα τους βρεις..

  12. #12
    "πετώ πάνω σέναν αετό..." Το avatar του/της Lanegan
    Εγγραφή
    12/07/2006
    Μηνύματα
    29
    Γειά σου Johnpan,

    Γειά σου ΝίκοZX9,

    Όσον αφορά το θάμπωμα της ζελατίνας τί έχετε να πείτε?

    Λίγο ακόμα και με πείσατε..

    Ζαχαρώνω το VTXE, Damasque Red, μ'αρέσουν τα γραφικά του και το VSREV shine. To πρώτο έχει 330 Ε, το 2ο δεν ξέρω.

    Αυτό που με χαλάει στο VTXE ειναι οτι δεν έχει D-ring κούμπωμα αλλά quick release.
    Το VSREV νομίζω έχει D-ring. Νίκο θυμάσαι τιμή?


    Ciao!

    Δημήτρης
    V11 Le Mans Rosso Corsa 2003
    850 Le Mans 1978
    V50 Monza II 1983
    Ducati 999
    Moto Guzzi World Club

  13. #13
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosZX9
    και αμα σου πεσει κατω αρχιζει να ξεφλουδιζει μετα η μπογια..
    ναι ε? Μπράβο, εμένα δε μου έχει κάνει κάτι τέτοιο, και είναι και το πιο φτηνό μοντέλο, εκείνο το σκέτο μπλε.

    Τεσπα, φίλε Lanegan πιστεύω ότι μια καλή αντιχαρακτική ζελατίνα δε μπορεί να είναι και καλή αντιθαμβωτική ταυτόχρονα. Αυτή την εντύπωση έχω, πιστεύω έχει να κάνει με τη σκληρότητα και την υφή του υλικού.

    Πάντως σε ταξίδι δεν έχει θολώσει ποτέ. Ακόμα και σε σχετικά μικρές ταχύτητες στην πόλη ήταν οκ. Τώρα με 10-20 στο μποτιλιάρισμα, ε, θα θολώσει. Στα φανάρια πάντα την άνοιγα μισό κλικ.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  14. #14
    "πετώ πάνω σέναν αετό..." Το avatar του/της Lanegan
    Εγγραφή
    12/07/2006
    Μηνύματα
    29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    ναι ε? Μπράβο, εμένα δε μου έχει κάνει κάτι τέτοιο, και είναι και το πιο φτηνό μοντέλο, εκείνο το σκέτο μπλε.

    Τεσπα, φίλε Lanegan πιστεύω ότι μια καλή αντιχαρακτική ζελατίνα δε μπορεί να είναι και καλή αντιθαμβωτική ταυτόχρονα. Αυτή την εντύπωση έχω, πιστεύω έχει να κάνει με τη σκληρότητα και την υφή του υλικού.

    Πάντως σε ταξίδι δεν έχει θολώσει ποτέ. Ακόμα και σε σχετικά μικρές ταχύτητες στην πόλη ήταν οκ. Τώρα με 10-20 στο μποτιλιάρισμα, ε, θα θολώσει. Στα φανάρια πάντα την άνοιγα μισό κλικ.
    Γειά σου Johnpan,

    Πριν 3 χρόνια αγόρασα το Uvex species. Kάποια μέρα μου το κλέψαν (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες). Την άλλη μέρα πήγα και πήρα πάλι Uvex, το V1, ξέρεις γιατί?

    Για χάριν της ζελατίνας του. Δεν έχω εμπειρία από καλύτερη ζελατίνα. Super antifog και super anti-scratch. Οι γερμανοί έκαναν καλά την δουλειά τους.

    Οδηγώ μηχανή όλο το χρόνο, δηλαδή και το χειμώνα. Πηγαίνω το πρωί στη δουλειά με κρύο, βροχή, υγρασία, μέσα στη πόλη, μέσα στη κίνηση, με 15 χλμ/ώρα με την ζελατίνα κλειστή και μηδέν θάμπωμα. Η συγκεκριμένη τεχνολογία λέγεται Makrolon. Tην κατέχει μόνο η Uvex.

    Θα αναρωτηθείς τότε γιατί δεν ξαναπαίρνω Uvex?

    Έλα ντε....να...θέλω άλλα γραφικά, θέλω να έχει επιρρίνιο (της UVEX τα κράνη δεν έχουν γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν χρειάζεται) απλά κάνει και δουλειά στο κρύο.

    Ίσως τελικά πρέπει να το ξανασκεφτώ για Uvex?
    Διάβασα πως και τα γαλλικά ROOF έχουν αξιόλογη ζελατίνα και είναι και αρκετά ήσυχα (ίσως ένας τομέας που υστερούν λίγο τα Uvex, άν και με ωτοασπίδες είναι cool)

    Ciao!

    Δημήτρης
    V11 Le Mans Rosso Corsa 2003
    850 Le Mans 1978
    V50 Monza II 1983
    Ducati 999
    Moto Guzzi World Club

  15. #15
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Το Makrolon είναι το πλαστικό που χρησημοποιήται στα dvd, γι' αυτό είναι και πολύ ανθεκτικό.

    Εγω εχω εδω και 2,5 χρόνια το Uvex Wing RSII και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την λεπτομέρια οτι επειδή έχει ψιλοφύγει απο πάνω το περιμετρικό λάστιχο και δεν εφάπτεται απόλυτα, το χειμώνα που βγαίνει απο 'κει η ζεστή ανάσα θαμπώνει απ' εξω την ζελατίνα σε 'κείνο το σημείο.

    Κατα τ' αλλα πολύ καλό κράνος .
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Photo-grey ζελατίνες και για κράνη
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 15:50
  2. Μειωμενο Φπα Στα Κρανη.....
    από SpyrosTDM στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF