Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Βαθιά ρωγμή στο "μαξιλαράκι"

  1. #1
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212

    Question edit: UVEX Helix RS - VS....?

    edit: Μετά από αυτά που διάβασα παρακάτω καταλαβαίνω ότι μιας και το κράνος έχει περάσει την πενταετία+ είναι καλή ευκαιρία για νέο

    Αυτό που έχω ήδη το βρίσκω 300Ε... Σε αυτά τα χρήματα πάνω κάτω υπάρχει καμιά άλλη πρόταση???

    ------------------

    Σήμερα είπα να καθαρίσω το εσωτερικό του κράνους μου (Uvex Helix RS 750 Carbon)...

    Όταν έβγαλα το αριστερό "μαξιλαράκι" (αυτό που ακουμπά στο μάγουλο, ελπίζω να έχω γίνει κατανοητός ) παρατήρησα ότι το άσπρο αφρολέξ στο οποίο τυλίγεται το πάνινο κομμάτι (αυτό που θα πλενόταν) έχει μία βαθιά ρωγμή, σχεδόν μέχρι τη μέση του υλικού σε πάχος...

    Το κράνος είναι 5 χρονών περίπου, δεν έχω πάθει κάποιο ατύχημα ποτέ... :smilea:

    Πριν κάμποσο καιρό έφαγε ένα πέσιμο στην άσφαλτο από ύψος 1,20 m το πολύ (το είχα αφήσει πάνω στη μηχανή και μου το έριξαν...).

    Είναι δυνατόν ένα τέτοιο πέσιμο να δημιούργησε αυτό το πρόβλημα στο αφρολέξ?
    Αν το αφήσω ως έχει υπάρχει θέμα για την ασφάλεια του κράνους? Όταν το φοράω δεν καταλαβαίνω κάποια διαφορά, αν το είχα αφήσει βρωμιάρικο δηλαδή δεν θα έπαιρνα πρέφα τίποτα!

    Μήπως ήρθε η ώρα να το αλλάξω (αν ναι, PM για να σας στείλω το IBAN μου να τσοντάρουμε παιδιά )... Είδα στο Fc-moto ότι το ίδιο έχει 299Ε! Πολύ καλή τιμή! (?)

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Βαθιά ρωγμή στο "μαξιλαράκι"

    Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos

    Πριν κάμποσο καιρό έφαγε ένα πέσιμο στην άσφαλτο από ύψος 1,20 m το πολύ (το είχα αφήσει πάνω στη μηχανή και μου το έριξαν...).

    Είναι δυνατόν ένα τέτοιο πέσιμο να δημιούργησε αυτό το πρόβλημα στο αφρολέξ
    Αν το αφήσω ως έχει υπάρχει θέμα για την ασφάλεια του κράνους
    Απαντησες μονος σου.....


    δε τσονταρουμε για κρανος γιατι μετα θα καλομαθεις και θα θες να βγαλεις και τα Service....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    νομιζω οτι καπου εκει αναφερεται η διαρκεια ενος κρανους
    δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτή η αλλαγη αυτου του κομματιου κ να θεωρηθει αξιοπιστη!

    μια βολτα στην αντιπροσωπεία ισως βοηθησει!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  4. #4
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212

    Re: Βαθιά ρωγμή στο "μαξιλαράκι"

    Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
    Είδα στο Fc-moto ότι το ίδιο έχει 299Ε! Πολύ καλή τιμή! (?)
    Αν τελικά πάω για καινούργιο σε αυτά τα χρήματα παίζει κάτι καλύτερο γιατί έχω καιρό να ψάξω? Βέβαια και να έψαχνα δεν είμαι και πολύ σχετικός

    Τουλάχιστον για το συγκεκριμένο ξέρω το μέγεθος και μπορώ άνετα να το παραγγείλω από το net

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Απο οτι ξερω τα Arai ειναι πολυ καλα αλλα το ελατωμα τους ειναι οτι αν χτυπησουν μια καλη κατω μετα χανουν τις ιδιοτητες τους..........
    love will save the planet,hate is a good start.

  6. #6
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    παιδια, για να μην μπερδευτουν καποιοι...


    τα κρανοι ειναι μιας χρησης, δηλαδη αμα φας στουκα και κοπανησεις το κεφαλι σου, το κρανος εκανε τη δουλεια του και τελος...


    ομως, οσες φορες και να πεσει κατω, δε παθαινει ΤΙΠΟΤΑ(περα απο αισθητικη ζημια βεβαια)


    τωρα για την περιπτωση του παιδιου που ρωταει, δε παει χαμενο το κρανος λογο αυτης της ρογμης που λες στο αφρολεξ...τωρα βεβαια μετα απο 5 χρονια, ηρθε καιρος για αντικαταστατη(και μπορεις να εχεις αυτο για 2ο)

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Nai αλλα υπαρχουν 3 ειδων διαφορετικα υλικα ..... δεν μπορει ολα να αντιδρουν το ιδιο
    love will save the planet,hate is a good start.

  8. #8
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
    Nai αλλα υπαρχουν 3 ειδων διαφορετικα υλικα ..... δεν μπορει ολα να αντιδρουν το ιδιο

    ολα αντιδρουν το ιδιο...δεν ειναι τσοφλια αβγου, ειναι συνθετα υλικα προορισμενα να αντεξουν σε πολυ μεγαλες καταπονησεις...

    για να το καταλαβεις πιο απλα, το κρανος οταν πεσει κατω, αλληλεπιδρα με το βαρος του...ενω ειναι κατασκευασμενο να αλληλεπιδρασει με το βαρος του, το βαρος του κεφαλιου σου, που θα προκαλεσουν μια πολυ μεγαλη ορμη λογο της ταχυτητας σε περιπτωση ατυχηματος...

  9. #9
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Μετά από αυτά που διάβασα παραπάνω καταλαβαίνω ότι μιας και το κράνος έχει περάσει την πενταετία+ είναι καλή ευκαιρία για νέο

    Αυτό που έχω ήδη το βρίσκω 300Ε... Σε αυτά τα χρήματα πάνω κάτω υπάρχει καμιά άλλη πρόταση?

    edit: Βασικά βρήκα και αυτό το "φρέσκο" thread, θα ρίξω ένα διάβασμα και εκεί:
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=98633


  10. #10
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    http://www.bikersbargains.co.uk/


    des edw

    αξιοπιστο το site, πληρωνεις με paypal οποτε δεν αγχονεσαι, και τιμες δε νομιζω να βρεις πουθενα καλυτερες...

Παρόμοια θέματα

  1. Πως κάνουμε πολλαπλά quotes ?
    από kostakisK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 23:41
  2. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 00:03
  3. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 09:41
  4. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF