Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 137

Θέμα: Service CBF-250

  1. #61
    Νέο μέλος Το avatar του/της Indian
    Εγγραφή
    27/05/2006
    Μηνύματα
    15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
    Αυτο το εργασια 70,..32....πολυ μου αρεσει

    Τα τακακια -σιαγονες σου θελαν αλλαγμα;
    Αυτα ειναι 55 ευρο και ειναι ψιλολογικα


    Φιλτρο αερα γιατι σου αλλαξε;Μηπως αλλαξες φιλτρακι για καλητερη αναπνοη;
    Γιατι απ΄οσο ξερω δεν αλλαζεις φιλτρο στα 18000χλμ.
    Den prepei na ithelan ta pisw giati den thimamai na ta eixa sfiksei kai polu.Ta mprosta pantws ithelan giati mou eixe katevei kai i stathmi tou ugrou frenwn.
    Pantws an koitakseis kai sto vivlio sintirisis leei gia to kathena pote thelei allagi kai gia ta frena exei kati deiktes allagia(sto pisw exei kati velakia)
    Filtro den eixa allaksei,eixa to mamisio, alla elege oti sta 18.000 thelei allagi sto vivlio sintirisis.Alla kai auto eprepe na to koitaksw monos mou an einai se kali katastasi.2 vides einai na to bgaleis kai na to deis...
    GhOsT RiDeR

  2. #62
    Νέο μέλος Το avatar του/της Indian
    Εγγραφή
    27/05/2006
    Μηνύματα
    15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Γιατί τα καπελώτα?
    για να είχανε χτυπήσει έπρεπε να ήταν αρύθμιστες η βαλβίδες, άρα ή δεν έκανε καλή δουλειά πρότερα, ή απλά δεν το είδε, ή έτσι και αλλιώς είναι η πολιτική του...
    τα ποιο πολλά εργατικά αναλογούν στο άνοιγμα της κεφαλής και στα καπελώτα πάντως...
    Profanws sto eksousioodotimeno pou to pigaina (tou Baxevani) den tis eixan koitaksei tis valvides afou opws les gia na xalasoun ftaiei auto.Apo tin alli omws mporei na mou eipe kai kala oti eixan xalasei giati an kai mou tis edeikse den mporw na kserw an einai xxtupimenes...
    GhOsT RiDeR

  3. #63
    Νέο μέλος Το avatar του/της Indian
    Εγγραφή
    27/05/2006
    Μηνύματα
    15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
    :a53: Eληξε, θα την πουλησω πριν φτασω τα 18000χμ! Θελουνε και εξουσιοδωτημενα... Εξουσια στο να σε κλεβουν. Δεν ισχυει οτι μπορεις να πας και σε αλλα συνεργεια για σερβις να σε σφραγιζουν και να ισχυει και η εγγυηση? Καπου το'χα ακουσει... στον υπνο μου ισως... Τι μαπα μηχανακι πηραμε ρε παιδια.
    Vasika ksexasa na anaferw oti mou eipe oti den ftaiei autos alla i Honda pou ebgale ena mixanaki 'fthino' kai twra thelei na bgalei ta lefta tis apo ta antallaktika...
    Malakies giati me 1000 euro parapanw pairneis suzuki i' kawasaki 500ara.Opote tou eipa ti fthino mixanaki mou les...
    Mia xara einai to CBF kai ta lefta pou exei arketa einai.H etairia einai malakismeni kai ta service tis.
    GhOsT RiDeR

  4. #64
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    250 ευρω για 18,000 σερβις σε cbf250...

    μονοκυλινδρο αεροψυκτο 250cc με ταμπυρο πισω....

    και ακομα το συζηταμε..... ΕΛΕΟΣ!!!!!

    και καλα ποσο καιρο το εχεις? εγγυηση δεν εχει? φλατζα κτλ δε τα καλυπτει? ειναι φυσιολογικη φθορα στα 18,000 χλμ????!!!! WTF!!!!!!!!!!

  5. #65
    Νέο μέλος Το avatar του/της Indian
    Εγγραφή
    27/05/2006
    Μηνύματα
    15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    250 ευρω για 18,000 σερβις σε cbf250...

    μονοκυλινδρο αεροψυκτο 250cc με ταμπυρο πισω....

    και ακομα το συζηταμε..... ΕΛΕΟΣ!!!!!

    και καλα ποσο καιρο το εχεις? εγγυηση δεν εχει? φλατζα κτλ δε τα καλυπτει? ειναι φυσιολογικη φθορα στα 18,000 χλμ????!!!! WTF!!!!!!!!!!
    Kai egw auta tou elega kai mou elege oti einai mixani kai oxi papaki...Prospathouse na me peisei oti i mixanara twn 250cc me tampouro oti einai kanena CBR600...
    Se ena mina kleinw 2 xronia pou tin exw.
    Mou eipe oti i Honda kaluptei mono sovares zimies,kanena kammeno moter,na sou kaiei tipota ladia kai tetoia.
    GhOsT RiDeR

  6. #66
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291

    Exclamation Service CBF 250 στα 6000χλμ!

    Προχθές έκανα το service των 6000 χλμ στον Παπαγεωργίου:

    Τιμή : 30 Ευρώ!
    Εργασίες : Τα προβλεπόμενα από το βιβλιαράκι (λάδια, διάφορες ρυθμίσεις, καθαρισμοί και λαδώματα.
    Αποτέλεσμα : Το μηχανάκι είναι μια χαρά! Οι ταχύτητες άλλαζαν κανονικά (κανένα πρόβλημα με την καμπάνα) και μετά το service μπαίνουν ακόμη πιο μαλακά! Κανένα πρόβλημα με το ρελαντί πριν και μετά. Σχεδόν κανένα πρόβλημα με τον συντονισμό πριν και μετά. Σπάνια συμβαίνει και όχι σε στάνταρ στροφές. Μετά το service "ανοίγει" πιο καλά! Πολύ καλή τιμή!




    Χθες έκανε κολλητός μου το ίδιο service των 6000 χλμ στον Γκινοσάτη:

    Τιμή : 57 Ευρώ!
    Εργασίες : Τα προβλεπόμενα από το βιβλιαράκι (λάδια, διάφορες ρυθμίσεις, καθαρισμοί και λαδώματα.
    Αποτέλεσμα : Το μηχανάκι είναι μια χαρά!... Πολύ ακριβή τιμή!




    Αυτά για να μαθαίνουμε τι παίζει εκεί έξω...
    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  7. #67
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Ειναι thieves λεμε

    εγω αυτο που κανω πριν παω για προγραμματισμενο service παιρνω ενα τηλεφωνο τον Σαρα... και ρωταω τιμη

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αμ εγώ που έδωσα 80?
    Για των 12000 θα ρωτήσω πάντως

  9. #69
    Service sta 19670.nomizo
    φρενα μπροσ πισω
    λαδια
    φιλτρο λαδιου
    καθαρσιμα φιλτρο αερα
    αλισυδα καινουργια αυτολυπομενη(και μαρκα,αλλα δεν θυμαμαι ποια)
    ρυθμισμα

    295
    αφτα που θυμαμαι ειναι αλισυδα 120,εργατικα 70,και λαδια 24 μετα σκοταδι
    παιδια το εργαλειο τωρα δαγκωνει στο δρομο αλλα εγω δεν μιλιεμαι.εχασα και την δουλεια μου
    και γ@μθσε με.θελω και λαστιχα...

  10. #70
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Συνάδελφοι βλέπω τις τιμές των σερβις για τις μηχανές σας και παρατηρώ ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

    Κατανοώ ότι όλοι κοιτάμε στην ζωή μας να μειώνουμε το κόστος στο οτιδήποτε. Από την άλλη όμως θα πρέπει να υπάρξει προβληματισμός γιατί υπάρχουν οι τόσο μεγάλες διαφορές.

    Από τη στιγμή που το σερβις στα περισσότερα συνεργεία δεν γίνεται με τον πελάτη να έχει οπτική επαφή στο όχημα του, προβληματίζομαι επιπρόσθετα. Μήπως οι φερόμενοι ως φθηνοί κάνουν κάποιες "εκπτώσεις" στο εύρος και την ποιότητα των παρεμβάσεων που κάνουν για να ικανοποιηθεί η συντήρηση που προβλέπεται από το κατασκευαστή ;

    Σε καμία περίπτωση δεν φωτογραφίζω κάποιο συγκεκριμένο συνεργείο ως κακό. Δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν έχω μακροχρόνια προσωπική εμπειρία με την συντήρηση μεσαίων και μεγάλων μηχανών. Πρέπει όμως με κάποιο τρόπο να ελέγχετε ότι το συνεργείο εκτελεί τις αντικαταστάσεις αναλώσιμων και υλικών συντήρησης, όπως ακριβώς αυτά χρεώνονται από τα πολύτιμα χρήματα σας.

    Εγώ προσωπικά ποτέ δεν ζητώ και ούτε θα ζητώ στο μέλλον(αν πάρω μηχανή) αλλαγή λαδιών από συνεργείο γιατί δεν θα μπορώ να ελέγξω τι λάδι έβαλε(ποιότητα - συνθετικό κτλ ).

    Γενικά μην έχετε τυφλή εμπιστοσύνη στα συνεργεία εκτός και αν σας επιτρέπουν να κοιτάτε από απόσταση, ώστε να ελέγχετε όσο μπορείτε τη ... κατάσταση.

    Μην ξεχνούμε ότι η οικονομική κρίση έχει φέρει πολλούς επαγγελματίες σε όλες τις εκφάνσεις και τους τομείς της ζωής μας σε "σκοτεινά" μονοπάτια.
    Πάντα όρθιοι

  11. #71
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Συνάδελφοι βλέπω τις τιμές των σερβις για τις μηχανές σας και παρατηρώ ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

    .
    .
    .

    Μην ξεχνούμε ότι η οικονομική κρίση έχει φέρει πολλούς επαγγελματίες σε όλες τις εκφάνσεις και τους τομείς της ζωής μας σε "σκοτεινά" μονοπάτια.



    Έτσι δεν βγάζεις άκρη!

    Μπορεί και ο ακριβός να είναι το ίδιο αναξιόπιστος για τις εργασίες που κάνει! Απλά είναι πιο πονηρός και καλύπτεται πίσω από την ακριβή χρέωση-image!

    Άκρη βγάζεις μόνο από προσωπική εμπειρία με συνεργείο ή από εμπειρία τρίτων που γράφουν σε φόρουμ που συνήθως τους εμπιστεύεσαι!




    ΥΓ: Θα το πάρεις το 250 επιτέλους ή όχι;
    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    Αλλά στα 12.000km πόσο θα πάει 200? ?
    Τελικά πήγε 107?
    Λάδια, φίλτρο λαδιού, μπουζί, φίλτρο αέρα 47,70?
    Εργασία 59,50?

    Μου έφτιαξε και το κλασικό πρόβλημα στο κιβώτιο (τσάμπα) και κουμπώνουν πολύ πιο μαλακά οι ταχύτητες (αύριο που θα κάνω μερικά χιλιόμετρα παραπάνω θα επανέλθω).
    Έχω την εντύπωση ότι δε ρύθμισε τις βαλβίδες όμως ... θα το ακούσει και κάποιος πιο έμπειρος και θα δούμε

  13. #73
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    Τελικά πήγε 107?
    Λάδια, φίλτρο λαδιού, μπουζί, φίλτρο αέρα 47,70?
    Εργασία 59,50?
    Δε θέλω να σε πικράνω ούτε να καμαρώνω... αλλά... ένεκα οικονομικής στενότητας, αλλά και για τη χαρά της μάθησης...
    εγώ έκανα ακριβώς τα ίδια στο δικό μου, συν αλλαγή φλάντζας κεφαλής, και μου πήγε...
    .
    .
    .



    35 ευρώ!! Εργατικά μηδέν!! Ολα μόνος μου..
    (Φίλτρο αέρα ήθελε απλά φύσημα - με μηχάνημα εννοείται)

    59 ευρώ είναι πάρα πολλά ρε παιδιά, τι έκανε και θέλει 60 ευρώ? Ολα μαζί είναι 10 βίδες, έλεος.
    Τα ανταλλακτικά καλή τιμή μου φαίνοται.

    Μου έφτιαξε και το κλασικό πρόβλημα στο κιβώτιο (τσάμπα) και κουμπώνουν πολύ πιο μαλακά οι ταχύτητες (αύριο που θα κάνω μερικά χιλιόμετρα παραπάνω θα επανέλθω).
    Για να το έκανε τσάμπα, μάλλον απλά έσφιξε την καμπάνα σε λίγο διαφορετική θέση.
    Το κιβώτιο είναι ο μόνος λόγος που θα με αναγκάσει να το πάω σε επίσημο Honda...


    Έχω την εντύπωση ότι δε ρύθμισε τις βαλβίδες όμως ... θα το ακούσει και κάποιος πιο έμπειρος και θα δούμε
    Αν είναι πιο ανοιχτές από όσο πρέπει, μόνο τότε ακούγονται, αν όμως είναι πιο κλειστές, δεν ακούς τίποτα, ενώ δουλεύουν λάθος. Στο δικό μας μηχανάκι συνήθως κλείνουν, οπότε.... θες κοίταγμα
    . Πόσα χλμ είσαι?
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  14. #74
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Ακυρο, είδα ότι είσαι στα 12.000. σωστά? Ε, το πολύ μέχρι τα 15Κ θες ένα κοίταγμα βαλβίδες. Απλή μέτρηση. Αλλο το κόστος μέτρησης, και άλλο της ρύθμισης. Η ρύθμιση είναι δύσκολη στο δικό μας, δεν είναι με βίδα, αλλά με αποστάτες (συγχωρέστε με δε θυμάμαι το ειδικό όνομά τους) κατω από τα καπελότα, οπότε πρέπει να βγει ο εκκεντροφόρος, κλπ κλπ
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Δε θέλω να σε πικράνω ούτε να καμαρώνω... αλλά... ένεκα οικονομικής στενότητας, αλλά και για τη χαρά της μάθησης...
    εγώ έκανα ακριβώς τα ίδια στο δικό μου, συν αλλαγή φλάντζας κεφαλής, και μου πήγε...
    .
    .
    .



    35 ευρώ!! Εργατικά μηδέν!! Ολα μόνος μου..
    (Φίλτρο αέρα ήθελε απλά φύσημα - με μηχάνημα εννοείται)

    59 ευρώ είναι πάρα πολλά ρε παιδιά, τι έκανε και θέλει 60 ευρώ? Ολα μαζί είναι 10 βίδες, έλεος.
    Τα ανταλλακτικά καλή τιμή μου φαίνοται.
    Να μην ξεχνάμε ότι στα εξουσιοδοτημένα παίζουν τιμές από την εταιρία. Πολλά είναι αλλά περισσότερος μπελάς μου φαίνεται να ασχοληθώ μόνος μου... άσε που είμαι ακόμα στην εγγύηση!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Για να το έκανε τσάμπα, μάλλον απλά έσφιξε την καμπάνα σε λίγο διαφορετική θέση.
    Το κιβώτιο είναι ο μόνος λόγος που θα με αναγκάσει να το πάω σε επίσημο Honda...
    Είχαμε συνεννοηθεί πριν τις γιορτές να αλλαχτούν αυτά που χρειάζονται αλλαγή. Λόγω απογραφής του Σαρακάκη τα ανταλλακτικά ήρθαν την Τρίτη και σήμερα έγινε το service. Εκτός και αν με δουλεύει ψιλό γαζί που δε νομίζω γιατί και άλλοι έχουν διορθώσει το συγκεκριμένο πρόβλημα (βλ. latris mixanis) εκεί.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Αν είναι πιο ανοιχτές από όσο πρέπει, μόνο τότε ακούγονται, αν όμως είναι πιο κλειστές, δεν ακούς τίποτα, ενώ δουλεύουν λάθος. Στο δικό μας μηχανάκι συνήθως κλείνουν, οπότε.... θες κοίταγμα
    . Πόσα χλμ είσαι?
    Νομίζω ότι ακούγονται... αλλά μπορεί και να μου φαίνεται. Θα το ακούσει κανένας παλαίουρας αύριο και θα μου πει μια γνώμη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Ακυρο, είδα ότι είσαι στα 12.000. σωστά? Ε, το πολύ μέχρι τα 15Κ θες ένα κοίταγμα βαλβίδες. Απλή μέτρηση. Αλλο το κόστος μέτρησης, και άλλο της ρύθμισης. Η ρύθμιση είναι δύσκολη στο δικό μας, δεν είναι με βίδα, αλλά με αποστάτες (συγχωρέστε με δε θυμάμαι το ειδικό όνομά τους) κατω από τα καπελότα, οπότε πρέπει να βγει ο εκκεντροφόρος, κλπ κλπ
    Ναι 12200 περίπου είμαι
    Δε διαφωνώ αλλά το manual λέει ρύθμιση στις 12000 οπότε θα έπρεπε να τις ρυθμίσει (αν δεν το έκανε). Αλλιώς να τα χέσω τα εξουσιοδοτημένα

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CBF-250 service 12.000χλμ
    από Nrgman στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2006, 12:36
  2. Honda CBF-250 vs Cagiva Planet 125
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 22:44
  3. Hyosong Comet Gt 125-250 ή Honda Cbf 250
    από stam75 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 20:31
  4. Το πήρα λέμε !! (cbf 250)
    από johnpan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 21:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF