Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: KTM 990 ή ΒΜW 1200 Adventure?

  1. #1

    KTM 990 ή ΒΜW 1200 Adventure?

    Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλα,

    είμαι στο εξής δίλημα.... σκέφτομαι συντομα να πάρω καινούρια αρρωστια και είμαι ανάμεσα σε KTM 990 & ΒΜW 1200 Adventure. Και τα δυο μηχανάκια μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά επειδή τα λεφτά ειναι πολλά και αν πάρω μια εκ των δυο μάλλον θα την κρατήσω πολύ καιρο βρίσκομαι σε δίλημα.

    Γενικά είμαι αναβάτης που κυκλοφορει περισσότερο στην Αθήνα παρά ταξίδια. Εκτός Αθηνών φεύγω λίγες φορές το χρόνο αν και τρελαίνομαι για ταξίδια.

    Παρακαλώ πολυ όσοι έχετε κάποιο απο τα δύο αυτά υπερεργαλεία γράψτε μου μια γνώμη περί συμπεριφοράς, κόστους συντήρησης ή οποιαδήποτε γνώμη/ άποψη έχετε.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504

    Re: KTM 990 ή ΒΜW 1200 Adventure?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panther78
    Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλα,

    είμαι στο εξής δίλημα.... σκέφτομαι συντομα να πάρω καινούρια αρρωστια και είμαι ανάμεσα σε KTM 990 & ΒΜW 1200 Adventure. Και τα δυο μηχανάκια μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά επειδή τα λεφτά ειναι πολλά και αν πάρω μια εκ των δυο μάλλον θα την κρατήσω πολύ καιρο βρίσκομαι σε δίλημα.

    Γενικά είμαι αναβάτης που κυκλοφορει περισσότερο στην Αθήνα παρά ταξίδια. Εκτός Αθηνών φεύγω λίγες φορές το χρόνο αν και τρελαίνομαι για ταξίδια.

    Παρακαλώ πολυ όσοι έχετε κάποιο απο τα δύο αυτά υπερεργαλεία γράψτε μου μια γνώμη περί συμπεριφοράς, κόστους συντήρησης ή οποιαδήποτε γνώμη/ άποψη έχετε.

    Ευχαριστώ

    νομιζω οτι το 990 Ειναι το adventure


    γνωστος μου εχει το 950 και μια τρανσαλπ

    το κτμ το εχει μονο για ταξιδια λεει τον κουραζει μεσα στη πολη γιατι το τιμονι δε στιβει πολυ δεν ειναι ευελικτο για καθημερινη χρηση κλπ κλπ


    ειναι υπερεργαλειο ομως σε ολα του....για πιο πολυ χρηση μεσα στη πολη θα ελεγα το bmw ............αλλα το κτμ ...ειναι ....τες πα


    το bmw θα το εχεις πιο ανετο μεσα στη πολη και φυσικα και στα λιγα ταξιδια σου θα το ευχαριστιθεις...αυτα...λεω τωρα.......
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  3. #3

    Re: KTM 990 ή ΒΜW 1200 Adventure?



    Και τα δύο καλά είναι.

    Οδήγησέ τα και δες πιο σου ταιριάζει/αρέσει περισσότερο

    Πάντως, μια και
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panther78
    Γενικά είμαι αναβάτης που κυκλοφορει περισσότερο στην Αθήνα παρά ταξίδια. Εκτός Αθηνών φεύγω λίγες φορές το χρόνο αν και τρελαίνομαι για ταξίδια.
    κρίμα είναι να πάρεις τέτοιο μαστόδοντο για την πόλη...ειδικά την adventure έκδοση

    Απλά γνώμη μου, ό,τι και να διαλέξεις καλορίζικο

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Όποιο και να πάρω μπορώ να χρησιμοποιώ και την Εθνική το θέμα όμως είναι ποίο?

    Βασικά και τα δύο είναι πανάκριβα εγώ πιο πολύ σκέφτομαι ποια αντιπροσωπεία θα με ξεβρακώσει λιγότερο στις συντηρήσεις....

    Κατά τα άλλα τη χέζω την Αθήνα και αλλάζω δρομολόγιο!!!!!!! χαχαχα

    EVI z750 και το ΚΤΜ και το ΒΜW βγαίνουν σε εκδόσεις adventure. Σε ευχαριστώ για τα tips σου όπως και τους υπόλοιπους.

  5. #5
    prosopiki apopsi :oti kai na pareis apo ta dyo apo tin stigmi
    poy kaneis arketa xlm mesa stin poli MIN DOSEIS AYTO POY EXEIS.

  6. #6
    an einai να μην τιμήσεις το χώμα σύγκλινε πρός το βαυαρέζικο!

  7. #7
    Χμμμμμ για να έχω 2 μηχανές δεν ξέρω να γίνεται γιατι έχω ήδη και ένα αμάξι οπότε 3 οχήματα για 1 ατομο είναι λίγο υπερβολή. Χωματερος δεν είμαι ιδιαιτερα και για να πώ την αλήθεια το έχω ακόυσει και από αλλού ότι τα ΚΤΜ εχουν πανακριβα σερβις.

    Από BMW δεν έχω ιδέα αλλα το 1200 μου τα λέει απίστευτα και έχει και καλύτερες αεροδυναμικες μιας και μιλαμε οτι οι ζελατίνες σε άλλα μηχανάκια, αναμεσά τους και το ΚΤΜ, για εμένα δεν κόβουν και πολλα γιατι είμαι 1.98

  8. #8
    Μάλλον αυτό που λες είναι σωστό μιας και το χώμα δεν με πολυαπασχόλησε πολύ. Απλές χωμάτινες διαδρομές με λίγα παντιλίκια ΟΚ αλλα μέχρι εκεί. Τα λυπάμαι κιόλας τα μηχανάκια αμα τα σπανε στο χώμα..... ξέρω ξέρω είμαι λίγο κομπλεξικός αλλα τι να πείς για κάποιον που χαιδεύει τη μηχανή του????? χαχαχαχα

    Βέβαια το ΚΤΜ δεν είναι μια μηχανή που την χαίρεσαι μόνο στο χώμα μιας και όλο το στήσιμο είναι ΟΝ-ΟFF.

  9. #9
    opoios eipe oti to 990(950) exei akribo servise apla den kserei ti leei. ego sou leo oti to servise einai pio ftino kai apo v-strom 650.
    kala einai na perneis gnomes mono apo katoxoys ton mixanon poy les.
    oso gia poio apo ta dyo na pareis ayto 8a to apofasiseis mono esy me ta eksis kritiria:
    1) poia tin blepeis kai goystaris;
    2)poia tin kabalas kai goystaris;

    gia to 8ema aksiopistias kai ta dyo pisteyo einai korifea stin katagoria

  10. #10
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Θέλεις το υπέρτατο μηχάνημα πόλης και δεν θες να πληρώνεις και πολλά σε σέρβις, π α π ί.

    Το R1200GS Adventure οκ είναι μούναρος, αλλά είναι και 230+kg
    άσε που είναι και τέρας.

    To KTM εάν δεν το έχεις καβαλήσει έχει μέν πολύ ελαφριά αίσθηση όταν ξεκινήσει αλλά είναι και αυτό τεράστιο για να κυκλοφορείς Αθήνα.

  11. #11
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panos26
    ..........................
    gia to 8ema aksiopistias kai ta dyo pisteyo einai korifea stin katagoria

    Αυτο τωρα ειναι απο τα ΠΟΛΥ καλα ανεκδοτα ...


    Κι εξηγουμαι ...

    ΔΕΝ μπορει να ζηταμε "κορυφαια αξιοπιστια" απο ενα "τουμπανο", οπως το 990, μιας κι οποιοδηποτε μηχανακι κι αν κανεις "τουμπανο" μειωνεις κατακορυφα την αξιοπιστια του!

    Οσο για την αντιστοιχη του GS, ενα εχω να πω ...
    Να χεσω μεσα στην αξιοπιστια μιας μηχανης, που θα σε αφησει ΧΩΡΙΣ ΦΡΕΝΑ, λογω ηλεκτρονικου προβληματος ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  12. #12
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    otan leme 8elo mixani gia kapio logo px gia taksidia pernoume ena mixanaki dokimasmeno se kati tetio pou kseroume oti ine aksiopisto se olous tous tomis ke ine ekseligmeno pros tin taksidiotiki tou ikanotita

    se mia mixani gia taksidia prepi na gnorizoume ta iper pou mas prosferi opos ena aneto taksidi as poume
    ke ta kata ta opia ine to varos ke i diskinisia

    den agorazoume pote mia mixani gia taksidi ke perimenoume na kani eksisou kala ke ola ta ala-ka8imerini xrisi-pexnidi mesa stin poli-ikanotita super spor ke lipa

    tin pernoume kirios gia afto

    otan 8eloume mia mixani ligo apo ola pernoume mia motosikleta pou na ta prosferi afta kati tipou fazer kawasaki z ke lipa

    episis i motosikleta pou agorazoume prepi na imaste sigouri oti ine aksiopisti 100% na ine dokimasmeni ston xrono ke ipo aftes tis sin8ikes den pernoume KTM giati mpori kapios na exi pai ston volo ena taksidi ke na to efxaristi8ike na pige ke mesa apo vouna ke ego den ksero ti alo ke na girise sto spiti tou ke na pige ke ena deftero taksidi ke lipa
    ego ka8e fora pou 8a mou leei piga eki 8a tou dino sinxaritiria ke 8a xerome pou girise
    ala 8a perimeno na mou pi panta kseris emina eki

    apo katoxous BMW exo akousi pola gia pedikes arosties mexri na strosi ala i BMW ine i moni eteria pou sou parexi pagkosmia kalipsi ke eksiperetisi opou ke na ise me ena tilefono 8a sou stili antalaktika mexri ke mastora

    gia na min leo ki ala kanis mia erevna ala oxi stin elada mpes internet ke diavaze reviews apo atoma pou ixan i exoun aftes tis mixanes

    min akous tous elines aftoi oti exoun ine to kalitero ke den exoun idea apo mixanes i pio poloi ine apla xristes motosikletas

    idika aftous pou exoun KTM i BMW:rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  13. #13
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Αυτο τωρα ειναι απο τα ΠΟΛΥ καλα ανεκδοτα ...


    Κι εξηγουμαι ...

    ΔΕΝ μπορει να ζηταμε "κορυφαια αξιοπιστια" απο ενα "τουμπανο", οπως το 990, μιας κι οποιοδηποτε μηχανακι κι αν κανεις "τουμπανο" μειωνεις κατακορυφα την αξιοπιστια του!

    Οσο για την αντιστοιχη του GS, ενα εχω να πω ...
    Να χεσω μεσα στην αξιοπιστια μιας μηχανης, που θα σε αφησει ΧΩΡΙΣ ΦΡΕΝΑ, λογω ηλεκτρονικου προβληματος ...
    Τα φρένα δεν δουλευουν΄στο GS όταν δεν υπάρχει ρεύμα λόγω αυτου του συστήματος του EVO που χρησιμοποιούνε τα BMW του 2006.
    Για το 2007 το Κ1200R έκανε την αρχή καταργώντας αυτό το σύστημα.

  14. #14
    file mou mallon exeis perdeytei
    ayta pou grafeis esy einai gia ta anekdota mallon kai eksigoyme kai ego me tin seira moy:

    1)to 990 den to kaneis esy toympano(einai apo mono toy)
    2)bale sto mialo soy tin mixani poy 8eoreis tin poio aksiopisti kai skistina oloi mera gia poli kairo, na doyme ti apopsi 8a exeis meta
    filika

  15. #15
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panther78
    Χμμμμμ για να έχω 2 μηχανές δεν ξέρω να γίνεται γιατι έχω ήδη και ένα αμάξι οπότε 3 οχήματα για 1 ατομο είναι λίγο υπερβολή. Χωματερος δεν είμαι ιδιαιτερα και για να πώ την αλήθεια το έχω ακόυσει και από αλλού ότι τα ΚΤΜ εχουν πανακριβα σερβις.

    Από BMW δεν έχω ιδέα αλλα το 1200 μου τα λέει απίστευτα και έχει και καλύτερες αεροδυναμικες μιας και μιλαμε οτι οι ζελατίνες σε άλλα μηχανάκια, αναμεσά τους και το ΚΤΜ, για εμένα δεν κόβουν και πολλα γιατι είμαι 1.98
    Οποτε καλυτερα ΜΗΝ παρεις κανενα απο τα δυο γιατι δεν θα τα ευχαριστηθεις.Εντελως φιλικα και χωρις παρεξηγηση.Αν θες μηχανακι για εφε υπαρχουν και αλλες-καλυτερες ισως-προτασεις.Αυτα!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure
    από Spike στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 23:18
  2. KTM 990 Adventure η bmw gs 1200.ποια ειναι καλυτερη
    από taksidiotis25 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 05:28
  3. KTM 990 Adventure vs. KTM 950 Adventure
    από Nik0s στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 02:07
  4. Ktm 990 Adventure Fotos & 950 Mx
    από DUKASII στο forum KTM
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF