Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Μπορει καποιος να ζητησει αντικατασταση μηχανης μετα απο ατυχημα;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lyk0s
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    116

    Μπορει καποιος να ζητησει αντικατασταση μηχανης μετα απο ατυχημα;

    Ερωτηση:Μπορει καποιος να ζητησει αντικατασταση μηχανης μετα απο ατυχημα οταν η ζημια που εχει προκληθει στην μηχανη ειναι πολυ μεγαλη;

    Φιλαρακι μου ειχε ενα ατυχημα πριν λιγες μερες ευτυχως χωρις να παθει τιποτα αυτος και η συνεπιβατης του περα απο ελαφρα τραυματα.Παρενθεση:Με 60 πηγαινε αλλα αν βλεπατε πως εγινε το κρανος της κοπελιας του...αν δεν το φορουσε θα ειχε σκοτωθει σιγουρα.

    Εφταιγε ο αλλος που βγηκε με το αυτοκινητο απο στενο μπροστα τους και επεσε πανω του.
    Η μηχανη ειναι cbf600s αρχες 2005 και η ζημια που εχει παθει ειναι μεγαλη:ολα τα πλαστικα μπροστα θελουν αλλαγμα,εξατμισεις,στραβωσαν οι μπουκαλες και το πλαισιο.Επισης κατι που δεν φαινεται αν δεν το παρατηρησεις πολυ ειναι οτι ολος ο κινητηρας εχει παει πισω!Του φαινονταν οτι ειχε μεγαλυτερη αποσταση και εβαλα την δικια μου διπλα και ειδαμε πως ειναι σε μενα και σε αυτον.Για αυτο καλο θα ηταν να κανατε και καποιον τετοιον ελεγχο αν υπαρχει η δυνατοτητα εαν μακρια απο μας! φτου φτου... συμβει ποτε κατι.

    Θα μιλησει με τον ασφαλιστη του,δικηγορο αλλα θα ηθελα και τη δικη σας εμπειρια και γνωση πανω σε μια τετοια περιπτωση.

    Ευχαριστω εκ των προτερων οσους απαντησουν!

  2. #2

    Re: Μπορει καποιος να ζητησει αντικατασταση μηχανης μετα απο ατυχημα;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
    Ερωτηση:Μπορει καποιος να ζητησει αντικατασταση μηχανης μετα απο ατυχημα οταν η ζημια που εχει προκληθει στην μηχανη ειναι πολυ μεγαλη;
    Οι ασφαλιστικές εταιρίες κοστολογούν αρχικά τη μοτοσυκλέτα βάσει κάποιων παραμέτρων όπως η αρχική της τιμή, η ημερομηνία πρώτης αδείας κλπ κλπ..

    Μετά παίρνουν προσφορές για το κόστος που θα χρειαστεί για την πλήρη αποκατάσταση των ζημιών και πράττει αναλόγως.

    Δεν θυμάμαι πως ακριβώς αποζημιώνουν, νομίζω οτι αν το ολικό κόστος επισκευής ξεπερνάει την κοστολόγηση της μοτοσυκλέτας πριν το ατύχημα, τότε ο ιδιοκτήτης της αποζημιώνεται με το ποσό που η ασφαλιστική κοστολόγησε τη μοτοσυκλέτα.

    Δεν τα θυμάμαι ακριβώς, νομίζω όμως οτι είμαι κοντά.

    Καλό θα είναι να συμβουλευτεί έναν ασφαλιστή, μην ξεχνάτε και τον προστατευτικό εξοπλισμό, νομίζω οτι αποζημιώνουν μέρος και αυτών των ζημιών !!

    Καλά ξεμπερδέματα εύχομαι κι ας είναι η τελευταία στραβή !


  3. #3

    Re: Re: Μπορει καποιος να ζητησει αντικατασταση μηχανης μετα απο ατυχημα;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Οι ασφαλιστικές εταιρίες κοστολογούν αρχικά τη μοτοσυκλέτα βάσει κάποιων παραμέτρων όπως η αρχική της τιμή, η ημερομηνία πρώτης αδείας κλπ κλπ..

    Μετά παίρνουν προσφορές για το κόστος που θα χρειαστεί για την πλήρη αποκατάσταση των ζημιών και πράττει αναλόγως.

    Δεν θυμάμαι πως ακριβώς αποζημιώνουν, νομίζω οτι αν το ολικό κόστος επισκευής ξεπερνάει την κοστολόγηση της μοτοσυκλέτας πριν το ατύχημα, τότε ο ιδιοκτήτης της αποζημιώνεται με το ποσό που η ασφαλιστική κοστολόγησε τη μοτοσυκλέτα.

    Δεν τα θυμάμαι ακριβώς, νομίζω όμως οτι είμαι κοντά.

    Καλό θα είναι να συμβουλευτεί έναν ασφαλιστή, μην ξεχνάτε και τον προστατευτικό εξοπλισμό, νομίζω οτι αποζημιώνουν μέρος και αυτών των ζημιών !!

    Καλά ξεμπερδέματα εύχομαι κι ας είναι η τελευταία στραβή !

    Έτσι είναι και +1 για το τελευταίο.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  4. #4
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Δουλευω σε ασφαλιστικη ...το story εχει ως εξης....

    Αν η ζημια στο μηχανακι υπερβαινει αυτη της αγοραστικης της του αξιας (οπου αγοραστικη αξια = η αξια της μηχανης την δεδομενη χρονικη στιγμη που εγινε το ατυχημα) σε αποζημιωνουν βαση αυτης....σε καμια περιπτωση δεν παιρνεις τα χρηματα που κοστιζει το μηχανακι σαν καινουργιο....

    ....το μονο θετικο (αν υπαρχει κατι τετοιο σε αυτες τις περιπτωσεις) ειναι οτι σου μενει το παλιο μηχανακι και μπορεις να βγαλεις κατι ψιλα πουλωντας το ανταλλακτικα .....τραγικο , αλλα χρησιμο.

    ευχομαι γρηγορα ξεμπερδεματα


  5. #5
    de sou meni..., ti metavivazis i tin aposiris (presa)
    ypologise sti periptosi pou ti metavivasis tha sou kratisoun ta lefta pou ti poulises...!!!

    PATHON KAI MATHON...
    θελω να ζησω τη ζωη...
    θελω να γνωρισω ανθρωπους...
    θελω... μεγαλυτερο μονιτορ!

    four wheels move the body,two wheels move the soul
    KEEP COOL...

  6. #6
    μπορει να ζητησεις αν η μηχανη ηταν καινουργια......υπαρχουν και δικηγοροι ενω μπορεις να κινηθεις και δικαστικα για τις σωματικες βλαβες των αναβατων(αργει λιγα χρονια αλλα σιγουρα αξιζει ο κοπος)

  7. #7
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από saratoga
    de sou meni..., ti metavivazis i tin aposiris (presa)
    ypologise sti periptosi pou ti metavivasis tha sou kratisoun ta lefta pou ti poulises...!!!

    PATHON KAI MATHON...
    δεν εχουν ολοι αυτοι την απαιτηση...πριν πολα χρονια φιλος ειχε τρακαρει με monster dark δυο εβδομαδων αγορασμενο....πηρε πλασιο και γενικα ηταν πολυ ασχημος στουκος ...ευτυχως ο φιλος μου , δεν επαθε το παραμικρο!!!Επειδη η μηχανη ηταν ολοκαινουργια του αποζημιωσαν ακριβως την αξια αγορας χωρις να ζητησουν να την παει στην πρεσσα κ.τ.λ.

    Αλλα και σημερα που ρωτησα στους ''στουκατζηδες'' στην εταιρεια μου ειπαν αυτα που εγραψα παραπανω...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lyk0s
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    116
    Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας και τις ευχες σας!Ελπιζω και εγω να πανε ολα καλα και να τελειωσει οσο πιο γρηγορα γινεται.Τετοια παντως δυσκολα να εχει ξανα αφου επειδη παντρευεται την πουλαει την μηχανη...

    Προς το παρον εχει αναρρωτικη και δεν εχει μιλησει ακομα με δικηγορο και ασφαλιστη-ηταν για μπανια...θα του πω να κοιταξουν και για σωματικες βλαβες και εξοπλισμο οπως και για ψυχικη οδυνη αν μπορει να αποζημιωθει και για αυτα.

    Απο καπου ακουσα-ραδιο αρβυλα το ξερω....-οτι αν το κοστος επισκευης ξεπερνα τη μιση αξια της μηχανης μπορει να ζητησει αντικατασταση.
    Απο οτι καταλαβα απο τις απαντησεις ομως γενικα αντικατασταση δεν προβλεπεται αλλα καποιος αποζημιωνεται με την αξια της μηχανης που ειχε την περιοδο του ατυχηματος αν οι ζημιες ειναι μεγαλυτερες απο αυτην.
    Αν φτανουν γυρω στο μισο της αξιας της μηχανης οι ζημιες-οπως μαλλον τοσο θα ειναι στην περιπτωση του- τοτε τι γινεται;Επισκευαζουν απλα την μηχανη;

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
    Απο καπου ακουσα-ραδιο αρβυλα το ξερω....-οτι αν το κοστος επισκευης ξεπερνα τη μιση αξια της μηχανης μπορει να ζητησει αντικατασταση.
    Απο οτι καταλαβα απο τις απαντησεις ομως γενικα αντικατασταση δεν προβλεπεται αλλα καποιος αποζημιωνεται με την αξια της μηχανης που ειχε την περιοδο του ατυχηματος αν οι ζημιες ειναι μεγαλυτερες απο αυτην.
    Αν φτανουν γυρω στο μισο της αξιας της μηχανης οι ζημιες-οπως μαλλον τοσο θα ειναι στην περιπτωση του- τοτε τι γινεται;Επισκευαζουν απλα την μηχανη;
    Θυμήθηκα οτι αυτό ισχύει (εκτός αν είναι αρβύλα) αν το κόστος επισκευής υπερβαίνει το 75% της τιμής που εκτίμησε η ασφαλιστική για το όχημα που υπέστη τη ζημιά.

    Στην περίπτωση που το κόστος επισκευής είναι μικρότερο τότε αναγκαστικά πάει για επισκευή.

    Και πάλι καλά ξεμπερδέματα και καλή ανάρρωση στο φίλο σου !


  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της kapetan amerika
    Εγγραφή
    18/11/2013
    Μηνύματα
    44
    15 χρόνια μετά μπορώ να πω ένα κρύο αστείο;

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 23:11
  2. Με το παρακάτω μπορεί κάποιος να με πεί εθνικιστή;
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2008, 19:52
  3. μπορει καποιος να πει ποσο κανει;
    από sotiris68 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2007, 16:02
  4. Μπορει καποιος να μου εξηγησει...
    από FestoNero στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2006, 08:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF