Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Καλοκαιρινό Μπουφάν

  1. #1
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332

    Καλοκαιρινό Μπουφάν

    Επειδή ετοιμάζομαι για 4ήμερο ταξιδάκι, έχει κανείς καμια πρόταση για κανένα μπουφανάκι καλοκαιρινό ώστε

    α) να προσφέρει προστασία
    β) να μην λειώσω απο την ζέστη


    Έχω ένα cordura αλλά είναι χειμωνιάτικο.

    Καμια πρόταση και σχετικά φτηνή;;

    Btw τα διάτρητα της Dainese είναι οκ για ταξίδι καλοκαίρι; Απο προστασία τι λένε;;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Προσωπική αποψη πάντα.
    Ολα τα καλοκαιρινά μπουφαν...ακομα και τα διατρητα ειναι για το καλοκαιρι της.......Φινλανδίας...και βάλε

    Μπουφάν = Μπουφάν...οτι και να κάνεις.
    Εγω έχω ενα διατρητο της Bering και σκάω (αλλα το φοράω)
    Φιλαράκι μου εχει το διατρητο της Dainese....κιαυτός μούσκεμα γίνεται....

    Τώρα σε ταξιδάκι....ίσως να ειναι λίγο πιο υποφερτά.


  3. #3
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Προσωπικα περναω ΜΙΑ ΧΑΡΑ με το καλοκαιρινο ...

    Εννοειται οτι εχω αφαιρεση την "αδιαβροχη" επενδυση και την εχω στην μπαγκαζιερα για ωρα αναγκης ... :wacko:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  4. #4
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    αμα εισαι σταματημενος σκας αμα κινησε δεν εχεις προβλημα

    ασε που κανα βραδυ που η υποψια ιδρωτα με τον αερα γινετε ενα ωραιο παγακι στα χερια η στη πλατη σου ισως για λιγα λεπτα να κρυωνεις κιολας


    αλλα μεσημεριατικα μεσα στη πολη ακινητος ε ναι σκας....



    bering εχω και εγω
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
    bering εχω και εγω
    Ζηλιάραααααααααααααααααααα



  6. #6

    Re: Καλοκαιρινό Μπουφάν

    Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
    Καμια πρόταση και σχετικά φτηνή;;

    Βεβαίως

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    Οπως ειπωθηκε ο,τι και να βαλεις, μετα απο λιγο θα σκασεις...Δικια μου προταση Dainese Air Flux, διατρητο με τις προβλεπομενες για μπουφαν προστασιες. Πολυ καλο, παιρνει και πλατη, 150 ευρω.


    http://www.dainese.com/eng/articolo....ticolo=1734949

  8. #8
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Εγώ χθές πήρα το Nassau Mesh της Bering με 100ευρώ. Είναι βασικά σαν μια καλοκαιρινή έκδοση του Slick με αλλο υλικό.

    Ολοκληρωμένη εικόνα δεν έχω ακόμα καθώς το φόρεσα για πολύ λίγο το μεσημέρι και το βράδυ που πήγα δουλειά είχα σακίδιο πλάτης, οπότε μάλλον πως έκλειναν οι αεραγωγοί στις ωμοπλάτες και δεν περνούσε πολύς αέρας αλλα ηταν εντάξει.

    Σαν αίσθηση καταλαβαίνω πως το θέμα της προστασίας έρχεται σε 2η μοίρα καθώς είναι το 1/4 απ' το δερμάτινο μου και ζεσταίνεται σχεδόν ακαριαία με την έκθεση του στον ήλιο λόγω συνθετικού υλικού, πάλι σε σύγκριση με το δερμάτινο, αλλα "στεγνώνεις" επίσης πολύ γρήγορα λόγω διάτρησης στα πλαινά (εισροή αέρα) και αεραγωγών στις ωμοπλάτες (αποβολή θερμού αέρα).

    Η απορία μου ωστόσο είναι η εξής: Το υλικό mesh είναι απλά ενα κοινό συνθετικό υλικό (οπως οι παλιές αντιανεμικές φόρμες γυμναστικής) περιορισμένης αντοχής ή είναι εφάμιλλο με την cordura

    Υ.Γ: Πακετάνιο sorry, αλλα ήθελα το small σε γκρίζο χρώμα .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bering nassau mesh.jpg 
Προβολές:	2481 
Μέγεθος:	16,7 KB 
ID:	58608
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Suzukimaniac που το βρήκες 150€; Εγώ κοίταζα για το γκρι/μαύρο και όλοι το είχαν 230. Καλή η dainese αλλά κάπως υπερεκτιμημένη.

  10. #10
    Μπορει αλλα αν ειναι να αγοραζεις απο την αντιπροσωπεια...ευχαριστω πολυ....Κεφαλληνιας 44, Ηλιουπολη 210-9961782. Εκει θα βρεις τις καλυτερες τιμες. Εγω αυτο που πηρα ειναι σκετο μαυρο. Δες σχετικα και αυτο:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=26734

  11. #11
    ΜΠΟΥΦΑΝ DAINESE SABRE NEW No 54 ΠΩΛΕΙΤΑΙ 120? ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ.ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ Νο 50 ΔΕΡΜΑΤΙΝΟΥ ΜΠΟΥΦΑΝ DAINESE.
    6944-455455

    http://www.moto.gr/forums/showthrea...%EF%F5%F6%E1%ED

    Το μπουφαν ειναι του φιλου μου του κωστα επανω ειναι το mobile του.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sabre.jpg 
Προβολές:	2455 
Μέγεθος:	12,9 KB 
ID:	58648
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #12
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332
    thnx guys... ayrio 8a kanw mia volta na parw kai egw kati giati den ginetai na odigw me to t-shirt..

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Εγώ χθές πήρα το Nassau Mesh της Bering με 100ευρώ. Είναι βασικά σαν μια καλοκαιρινή έκδοση του Slick με αλλο υλικό.

    Ολοκληρωμένη εικόνα δεν έχω ακόμα καθώς το φόρεσα για πολύ λίγο το μεσημέρι και το βράδυ που πήγα δουλειά είχα σακίδιο πλάτης, οπότε μάλλον πως έκλειναν οι αεραγωγοί στις ωμοπλάτες και δεν περνούσε πολύς αέρας αλλα ηταν εντάξει.

    .....................................................ζεσταίνεται σχεδόν ακαριαία με την έκθεση του στον ήλιο λόγω συνθετικού υλικού, πάλι σε σύγκριση με το δερμάτινο, αλλα "στεγνώνεις" επίσης πολύ γρήγορα λόγω διάτρησης στα πλαινά (εισροή αέρα) και αεραγωγών στις ωμοπλάτες (αποβολή θερμού αέρα).
    Νομίζω οτι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι ένα απλό αντιανεμικό και τίποτε άλλο.

    Δεν είναι καλό για καλοκαιρινό, ειδικά για Ελλάδα μια και έχει ελάχιστους αεραγωγούς και, όπως είδες, έχει συνθετικό υλικό.

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #14
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Τα CE προστατευτικά σε ώμους και αγκώνες τα έχει. Έβγαλα απο την πλάτη το mousepad και έβαλα την aftermarket που είχα στο Slick.

    Εντάξει απο θέμα εξαερισμού δεν έχει πρόβλημα αρκεί να μην καλύπτεις τους αεραγωγούς στην πλάτη που βγαίνει ο ζεστός αέρας (π.χ με σακίδιο).

    Υπήρχε και ενα cordurένιο της Bering αλλα δε μου γέμιζε και πολύ το μάτι καθώς ηταν γεμάτο παντού αεραγωγούς (αρα μικρή αντοχή υλικού) και αρκετά αντιαισθητικό κατ' εμέ.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  15. #15
    Έχω το Bering Sunrise. Κόστος 110ευρώ.

    Προστατευτικό και στην πλάτη πέραν των υπολοίπων, διάτρητο, με αρκετές τσέπες θήκες. Σε γκριζομπέζ χρώμα ώστε να αντανακλάει και την πολλή ζέστη.

    Χθες με τους 42+ βαθμούς δεν μπορώ να πω ότι έπαθα κάτι.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινό Μπουφάν - Επιγονατίδες
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2008, 09:52
  2. Καλοκαιρινό μπουφάν
    από live_2_ride στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 17:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF