Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Xeretate sto dromo?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cbanthropos
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    209

    Xeretate sto dromo?

    Simera to proi taksidepsa me ti motosykleta apo Athina gia Volo.
    H diadromi itan yperoxi omos den eixa parea kai o dromos itan makrys
    Sto dromo syxna xeretousa tous motosykletistes stin apenanti lorida, kai oi perissoteroi antapedosan ton xeretismo. Mono kapoioi pou pigainan sxetika grigora kai itan arketa sygkentromenoi den nomizo oti me proseksan :smilea:
    Yparxei kapoios standard kodikas gia xeretismo? To signialo? To sikoma tou aristerou xeriou (ligo pano apo to grip)?
    Rotao giati eixa mia syzhthsh me enan filo mou apo tin Elvetia o opoios mou eipe oti to signialo h akoma xeirotera i korna einai kakh epilogi gia xeretismo. Eidika i korna mporei na einai kai prosvlitikh.
    -------------
    I don't kill flies, but I like to mess with their minds. I hold them above
    globes. They freak out and yell "Whooa, I'm *way* too high."
    -- Bruce Baum

    CB400SF '97
    CBR600F '03

  2. #2
    Εμένα πάντως μια φορά μου κορνάρισε ένας στο δρόμο και έγινε της πουτ@ν@ς... Πολλές μπουνιές έφαγε ο παλιόπουστας... Ακούς εκεί, κόρνα..... :rotflmao:


    Τώρα εγώ να ρωτήσω γιατί είναι κακή η κόρνα;;; Που ακριβώς προσβάλλει;;;

    Και βέβαια χαιρετάμε (αλλά μόνο τους γρήγορους λέει.. )... Είναι πολύ καλή κίνηση, και δείχνει αλληλεγγύη!! Τώρα, σχετικά με τον τρόπο.... ε, πιστεύω ρε φιλαράκο ότι έχει να κάνει με το πως θα του έρθει του καθενός εκείνη τη στιγμή.. χέρι, σινιάλο, όρθιος στα μαρσπιέ ή ανάποδα καθισμένος στο ρεζερβουάρ , όπως λάχει, το θέμα είναι η πρόθεση της χειρονομίας...
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  3. #3

    oraia fasi

    stis protes voltes moy to eida ayto me toys filoys moy pio empeiroi apo mena xairetagan kathe dikyklo poy vlepan sto dromo kai toys to antapodidan (anarotiomoyn poy toys kseroyn oloys aytoys xixixixixixi) de ksero ti simainei apo poy proilthe ktl alla moy aresei poly otan eimai me ti mixani moy na me xairetane i na xairetao kai na moy antapodidoyn einai sa na anikeis kapoy se mia omada.eimai periergos pios to anakalypse an kserei kapios kati as mas enimerosei nomizo oti einai poly endiaferon kai tha ithela poly na matho pos proekypse ayto
    100 ΑΛΟΓΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΙΔΟΥΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΟΔΗΓΑΕΙ....

  4. #4
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    Σαν ανέκδοτο.......

    Μου θυμίσατε την πρώτη φορά που ταξίδεψα πριν από χρόνια, διαδρομή Αθήνα - Κύμη με ένα SUZUKI ER 50cc. Ήταν η πρώτη μου φορά στην Εθνική Αθηνών Λαμίας και είχα φοβερό Άγχος βλέποντας τις άλλες μηχανές (βλέπε GPZ 550 κλπ) να περνάνε σφαίρα από δίπλα μου. Κάποια στιγμή, και αφού πέρασα τα φανάρια του τότε "τσαφ", διασταυρώθηκα πολλές φορές με άλλες μηχανές, φυσικά πολύ μεγαλύτερες απ’ το «μοτεράκι» μου, και μου αναβόσβηναν τα φώτα.
    Έκανα πως δεν τους έβλεπα γιατί σκεφτόμουν…..
    -Καλά ε; ρόμπα έγινες μεγάλε στην Εθνική με το «πρι-πρι» σου και σου κάνουν σινιάλο να πάς σπίτι, τι τα θέλεις τα ταξίδια κυριακάτικα σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας;
    Όταν έφτασα στον προορισμό μου και το συζήτησα με φίλους έπεσε το γέλιο της αρκούδας……….
    Από τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην ανταλλάξω σινιάλο όταν ταξιδεύω.
    Βέβαια μερικές φορές αυτό αποδεικνύεται και σωτήριο γιατί το «σινιάλο» γίνεται για προειδοποίηση μπλόκου κ.λ.π.- κ.λ.π.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  5. #5
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Χαιρετάμε!!!! Και μας χαιρετάνε πολλές φορές!!!

    Είναι καλή φάση όπως είπαν και τα παιδιά....

    Συγκεκριμένος τρόπος δεν υπάρχει νομίζω. Ανάλογα πως σου έρχεται.... Σινιάλο, κόρνα, χέρι.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  6. #6
    Ennoeite oti xeretame, alla kai mena h korna den maresei kai toso omos re paidia. suni8os to sunialo kano kai ego. to xeri kamia fora den boleuei na to sukoseis kai apo to timoni. to daxtilaki omos thn kanei thn douleia tou kala. Pantos paidia meta3u mas, mhn to akousei kanenas, polles fores kano sunialo kai meta koitao ton allon an antapokrinete klp, kai teleutaia stigmh plakonomai sta frana. mhlao se diadromes me strofes fusika. Na do pote 8a sabouro8lo kamia mera

    Πανευτυχής που ξεμπερδέψα με τους Γιαπωνέζους

    Δεν μετανιώνω που αγάπησα εσένα μόνο.....

  7. #7
    Στην Αγγλία κουνάμε το κεφάλι η παίζουμε προβόλια αν είμαστε δίπλα δίπλα ανοίγουμε γκάζια
    We'll walk in the shadows
    By day we'll live in a dream
    We'll walk in the shadows
    One day you'll be with me
    If only you believe

  8. #8
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Προτιμω κυριως το χερι να το προτεινω απο την αριστερη πλευρα με το δεικτη να δειχνει προς το δρομο η την παλαμη μου μαζεμενη σαν να θελω να πιασω το χερι του αντιθετως ερχομενου (χειραψια) αυτο μου αρεσει καλυτερα απο τα υπολοιπα.
    Τωρα εδω θα εμπαινε και ενα αλλο ερωτημα.....του ποιοι σαν χαιρετανε ως επι το πλειστον αλλα αστο γιατι θα παει μακρυα η βαλιτσα.
    Χαχαχα παντως μια φορα χαιρετισα το δουκα στα λιμανακια πανω σε στροφη χωρις να τον ξερω τοτε και το ανακαλυψαμε μετα απο μερες!!
    Εχει την πλακα του παντως.

  9. #9
    moda banana Το avatar του/της monstermind
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    346
    Εγω παιδιά τους αντιθετα δειρχομένους τους αναβω τα φώτα και ακουμπάω το χέρι μου στο κράνος, σα να βγαζω το καπελο μου ενα πραγμα...

    αυτούς βέβαια που πάνε στο ίδιο ρεύμα με εμενα τους κανω κωλοδακτυλα και μουτζες και κανω πως γελαώ βλέποντας το μηχανακι τους... και μετα απο λίγο σηκώνω το χέρι μου ψηλά για να με δουν απο μακριά μπροστα -αν τα καταφερουν απο την σκονη που τους έχω ταισει.... κιρίως κατι κατεμαδες φλωρους με δουκες και εξατμισεις :rotflmao:

    Η αλήθεια είναι οτι είναι καταπληκτική η "τακτική" αυτή και πολυ υπεργκαβλε... πολλες φορές με χαιρετανε μηχανες αλλα έχω αλλου την προσοχη μου και το περνω χαμπάρι αφου τους περάσω, οπότε τότε πατάω ρυθμικά την κόρνα...

    αυτά

    long live king monstermind and the horses of the round wheel

    hehe

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της swtos
    Εγγραφή
    22/07/2002
    Μηνύματα
    109
    Για να φανταστείτε το μέγεθος της αλληλεγγύης μεταξύ
    των μοτοσυκλετιστών, χαιρετηθήκαμε με τον Hornet
    πριν 5-6 βδομάδες στο Κάστρο και μετά από δυό βδομάδες
    ήρθε στο Βόλο να ανταποδώσει τον χαιρετισμό .....

    Χαιρετάτε ρε, καλό κάνει, είναι και αγχολυτικό ....



    Καλημέρα Παλιοφόρουμ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cbanthropos
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    209
    Αρχικά δημιουργήθηκε από swtos
    Βόλο να ανταποδώσει τον χαιρετισμό .....

    Molis gyrisa apo Volo prin ligo.. Eixa paei ti Paraskeui, kai epestrepsa simera. Poly oraia itan. Katholou kinisi, oraios kairos.. Kainouria asfaltos (kala oxi pantou.. ) :smilea:
    Sto dromo oi xeretoures vroxi !!
    -------------
    I don't kill flies, but I like to mess with their minds. I hold them above
    globes. They freak out and yell "Whooa, I'm *way* too high."
    -- Bruce Baum

    CB400SF '97
    CBR600F '03

  12. #12
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    ΧΑΙΡΕΤΑΩ ΤΟΥ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΑΝΑΒΩΣΒΗΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΚΙ ΑΝ ΜΗΝ ΤΙ ΑΛΛΟ, ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ. ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΨΙΛΟΘΛΙΒΕΙ, ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΕ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΤΑΝΕ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥΣ. ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ.
    ΠΩΣ ΤΟ ΕΞΗΓΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΥΤΟ? ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ....ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ???
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  13. #13
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
    ΧΑΙΡΕΤΑΩ ΤΟΥ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΑΝΑΒΩΣΒΗΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΚΙ ΑΝ ΜΗΝ ΤΙ ΑΛΛΟ, ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ. ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΨΙΛΟΘΛΙΒΕΙ, ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΕ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΤΑΝΕ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥΣ. ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ.
    ΠΩΣ ΤΟ ΕΞΗΓΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΥΤΟ? ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ....ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ???

    ΒΕΒΑΙΑ, ΚΑΝΑΔΑ ΚΙ ΑΜΕΡΙΚΗ, ΧΑΙΡΕΤΙΟΥΝΤΕ ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΕΚΕΙ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟ ΔΕΣΙΜΟ. Ο ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΜΟΣ ΕΚΕΙ, ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΔΩ...
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  14. #14
    μμμμμμμμμμμμμμ!!!!! Το avatar του/της petridist
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    446

    .

    Εγώ χαιρετώ πάντα με σινιάλο και σχεδόν πάντα με χαιρετάνε!

    Για μένα η κίνηση αυτή σημαίνει

    ''καλό δρόμο, καλά να περάσεις, και να επιστρέψεις με το χαμόγελο που ξεκίνησες''

    και πραγματικά το νιώθω οταν χαιρετώ κάποιον!

    πάντα όρθιοι παίδες!
    Μια μέρα παιδιά μου....,, μου φέρνουν ένα κομμάτι τιτάνιο ναααααααα!!!! Τι να το κάνω σκέφτομαι????????


    FZ6 RULEZ!!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Μόλις γύρισα από Χαλκιδική. Κοντά 1300 χιλιόμετρα. Στο δρόμο διασταυρώθηκα με πάαααρα πολλές μηχανές γιατί πήγαινα αντίθετα από το ρεύμα που πήγαινε και μετά γύριζε απο Πανελλήνια. Χαιρέτισα σχεδόν τους περισσότερους εκτός κι αν για κάποιο λόγο δεν μπορούσα. Είτε σηκώνοντας το χέρι είτε με σινιάλο ή κόρνα, ανάλογα πώς μου καθόταν καλύτερα.

    Αποτέλεσμα:

    οι μισοί και παραπάνω με έγραψαν στ'@ρχίδι@ τους...

    Οι BMWέδες δεν χαιρετάνε σχεδόν ΠΟΤΕ!!!!! Αν κάποιος χαιρετίσει θα αποτελεί μοναχική εξαίρεση.

    Σπανίως χαιρετάνε οι Varaderάδες. Πού να σε δουν κι αυτοί που η μύτη τους είναι μόνιμα στο ταβάνι.

    Εκείνοι που χαιρετάνε σχεδόν πάντα είναι οι streetάδες!!! και μπράβο τους γιατί είναι οι καλύτεροι! Οι πιο καλά εξοπλισμένοι και με την καλύτερη νοοτροπία στο δρόμο.

    Όλοι οι υπόλοιποι άμα τους κάτσει σου κάνουν κανένα σινιάλο αλλά μάλλον προς το όχι...

    Αυτά...
    Θάνος..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Prosoxi Sto Dromo Gia V Evoia
    από sipa στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2009, 16:18
  2. eida sto fz1s ston dromo me fairing kanoniko.....
    από spytas στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2008, 16:18
  3. sto dromo gia nea mixani
    από jimmmm12 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 10:46
  4. Posoi pigan volta sto Sounio extes?
    από CyBeRseXX στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2004, 13:03
  5. ego den pao reee sto Dafni...
    από Todi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 10:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF