Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Honda FMX 650 με δίπλωμα Α1

  1. #1

    Honda FMX 650 με δίπλωμα Α1

    Παιδια παρατηρησα οτι το Fmx της Honda ειναι 38 ιππους, δηλάδη 3 ιππους παραπανω απο το επιτρεπτο οριο του διπλωματος Α1 που παιρνεις απο 18 ετων.
    Επισης kw/βαρος εχει 17,4 περιπου, και το επιτρεπτο οριο ειναι εως 16.
    Λετε αν παρω Fmx 650 να εχω προβλημα με το διπλωμα Α1 ?
    Ειναι πολυ λιγο πανω απ'το οριο, αν και για την αστυνομια αυτο δεν ειναι δικαιολογια.

    Θελω γνωμες, για αυτην την επιλογη μου.
    FMX 650 + διπλωμα Α1

    (μην βγειτε ομως τωρα off-topic λεγοντας το FMX ειναι αχρηστο,αργο,ασχημο κλπ)

    Περιμενω replies

  2. #2
    Φίλε καλημέρα,

    Σχετικά με το θέμα της άδειας οδήγησης από τα όσα ξέρω ισχύουν τα παρακάτω...

    Υποκατηγορία Α1: Μηχανοκίνητα δίκυκλα κυβισμού μέχρι 125 cm3 και ισχύος μέχρι 11 Kw.

    Συνεπώς με αυτό το δίπλωμα μάλλον θα έχεις πρόβλημα με το FMX που είναι 650 cc και έχει 38 ίππους.


    Τώρα όσον αφορά την επιλογή σου...Να υποθέσω ότι είναι η πρώτη σου μεγάλη μηχανή?

    Προσωπικά θεωρώ το συγκεκριμένο μοντέλο υπερτιμημένο για τις δυνατότητες του (6240Ε!!!!)

    Αν ψάχνεις αποκλειστικά σε αυτό το στιλ μηχανής θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το ΧΤ τις YAMAHA, ή αν θες κατι κοντινό αλλά με περισσότερο on προσανατολισμό το KLE500 ( μοντέλο του 2004-05). Και τα δύο έχουν σαφώς καλύτερη τιμή και επιδόσεις. Τουλάχιστον σε άλογα έχουν και τα δύο 50 ίππους και επίσης το KLE είναι και δικύλινδρο.

    Ακόμα άν είναι η πρώτη σου μηχανή κοίτα και σε μεταχειρισμένο.Θα βρεις καλές προσφορές και στα δύο παραπάνω μοντέλα.


    Εγώ πάντως από το KLE500 μου έχω μείνει ως τώρα απόλυτα ευχαριστημένος αλλά έχει έρθει η ώρα να πάρω κάτι μεγαλύτερο και αυτός είναι ο μόνος λόγος που θα το αποχωριζόμουν, πράγμα που σκοπέυω να κάνω το επόμενο δίμηνο. Αν δεις ότι ενδιαφέρεσε μέχρι τότε στείλε pm να το συζητήσουμε.


    Αυτάαα... Και πάλι καλημέρα

  3. #3
    Μην απαντάτε αφου δεν ειστε σιγουροι!!!

    Ο νομος εχει αλλαξει εδω και 3 χρονια περιπου!

    Λοιπoν φιλε μου για να σου απαντησω να σου πω οτι ενα τεραστιο ποσοστο αστυνομικων δεν εχουν ιδεα για την αλλαγη του νομου οπως επισης και οι ανθρωποι της Τροχεας!

    Απο εκει και περα δυο πραγματα πρεπει να σε προβληματιζουν!

    1)Τι θα γινει αν σε σταματησουν
    2)Τι θα γινει αν εμπλακεις σε ατυχιμα

    Για το πρωτο να σου πω οτι δεν ξερουν που δεν ξερουν το νομο, αν εισαι και παρανομος δεν την γλιτωνεις!Για αυτο θα σου προτεινα να σκεφτεις καποιο αλλο μοντελο!Κοιτα και αυτο το λινκ: http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=26409

    Η δευτερη περιπτωση ειναι χειροτερη!Αν εμπλακεις σε ατυχιμα και ιδιος αν φταις τοτε η ασφαλιστικη σου τηα κανει τα στραβα ματια και δεν θα σε καλυψει!Δηλαδη φαντασου να σου πεταχτει στο δρομο καμια γρια και να την τραυματισεις!Την εκατσες.. Θα την πληρωνεις μια ζωη!

    Υ.Γ.:Κανονισε να φερεις μαζι σου οταν οδηγεις μια φοτοτυπια του νομου ουτος ωστε να εχεις αποδειχεις για αυτα που θα τους λες!

    Ελπιζω να βοηθησα!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Σε καμια περιπτωση δε υποστηριζει το διπλωμα Α1 τα 650 κυβικα,ειναι πανω απο 25kw.
    Γνωμη μου να δωσεις 350 ευρακια να κανεις μια επεκταση για ανεξαρτητα κυβικα,αργοτερα μπορει να γουσταρεις κατι δυνατοτερο,

    θα μπορουσες να κοιταξεις και καποιο ΧΤ660 μτχ...
    ...cause the place seems still alive...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Σε καμια περιπτωση δε υποστηριζει το διπλωμα Α1 τα 650 κυβικα,ειναι πανω απο 25kw.
    Γνωμη μου να δωσεις 350 ευρακια να κανεις μια επεκταση για ανεξαρτητα κυβικα,αργοτερα μπορει να γουσταρεις κατι δυνατοτερο,

    θα μπορουσες να κοιταξεις και καποιο ΧΤ660 μτχ...
    Δεν εχουν σχεση τα cc με τα kw!

    25kW=33,51PS

    Den einai σε ηληκια για να παρει ανεξαρτητων!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
    [B]Δεν εχουν σχεση τα cc με τα kw!

    25kW=33,51PS

    Απο το Υπουργειο Μεταφορων...

    ● Να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας ισχύος μέχρι 25kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16kW/kg ή το 21ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος
    [B] [B]● Μετά τη συμπλήρωση δύο ετών από τη χορήγηση άδειας οδήγησης μοτοσυκλέτας ισχύος μέχρι 25 kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16 kW/kg ο κάτοχός της μπορεί να οδηγεί μοτοσυκλέτες οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος

    Για πειτε μου ισχυει αυτο;;;
    ...cause the place seems still alive...

  7. #7
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    [B]
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
    [B]Δεν εχουν σχεση τα cc με τα kw!

    25kW=33,51PS

    Απο το Υπουργειο Μεταφορων...

    ● Να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας ισχύος μέχρι 25kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16kW/kg ή το 21ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος
    [B] ● Μετά τη συμπλήρωση δύο ετών από τη χορήγηση άδειας οδήγησης μοτοσυκλέτας ισχύος μέχρι 25 kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16 kW/kg ο κάτοχός της μπορεί να οδηγεί μοτοσυκλέτες οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος

    Για πειτε μου ισχυει αυτο;;;
    Auto akrivws isxuei file mou!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Ακριβώς αυτό ισχύει. Επομένως για να μην έχεις μπλεξίματα για το νόμο πάρε καμιά μικρότερη μηχανή που να την καλύπτει το δίπλωμα Α1 (καλύτερα μεταχειρισμένη, αφού σκοπεύεις να πας σε μγαλύτερα κυβικά και υποδυνάμεις) και σε 2 χρονάκια κάνεις επέκταση του διπλώματος και παίρνεις ότι θέλεις.

  9. #9
    ευχαριστω θα μεινω με το CBR μου και θα δηλωσω συμμετοχη εντος ημερων για διπλωμα
    Ειμαι ηδη 19

  10. #10
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185

    Re: Honda FMX 650 με δίπλωμα Α1

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nmk_extreme
    Παιδια παρατηρησα οτι το Fmx της Honda ειναι 38 ιππους, δηλάδη 3 ιππους παραπανω απο το επιτρεπτο οριο του διπλωματος Α1 που παιρνεις απο 18 ετων.
    Επισης kw/βαρος εχει 17,4 περιπου, και το επιτρεπτο οριο ειναι εως 16.
    Λετε αν παρω Fmx 650 να εχω προβλημα με το διπλωμα Α1 ?
    Ειναι πολυ λιγο πανω απ'το οριο, αν και για την αστυνομια αυτο δεν ειναι δικαιολογια.

    Θελω γνωμες, για αυτην την επιλογη μου.
    FMX 650 + διπλωμα Α1

    (μην βγειτε ομως τωρα off-topic λεγοντας το FMX ειναι αχρηστο,αργο,ασχημο κλπ)

    Περιμενω replies

    τυπικά αφού κάτι είναι έστω κ 1 ίππο παραπάνω είσαι παράνομος. καλό θα ήταν να μη το ρίσκαρες. άν θέλεις πάρε κάτι άλλο κ όταν βγάλεις το δίπλωμα κάνε το κέφι σου...
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?
    από giorgos5192 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2011, 21:10
  2. σερβις για Honda Fmx 650 (με λάδια, ξύδια κλπ φαιδρά...)
    από hamurabi στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2009, 23:01
  3. Honda FMX 650
    από deus_cide στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2008, 13:15
  4. Βελτίωση Honda FMX 650
    από dim_melis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2008, 21:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF