Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Αλλαγή ήχου μοτέρ

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480

    Αλλαγή ήχου μοτέρ

    Όπως είναι προφανές, έχω ένα Innona (2004) όπως και η μισή Ελλάδα. Έχω κάνει λίγο πάνω από 5000 χλμ και κανονικά τα σέρβις. Σήμερα για πρώτη φορά άκουσα διαφορά στον ήχο του κινητήρα... όταν ανεβαίνουν οι στροφές και πρέπει να αλλάξεις ταχύτητα. Ο ήχός (μούγκρισμα) έγινε πιό... οξύς και πρίμος. Επιπλέον έχω την εντύπωση πώς ξεκινούσε σε μικρότερες ταχύτητες (πχ στα 50 αντι τα 60χλμ/ω ζητούσε την 4η), αλλά δεν είμαι απόλυτα βέβαιος γι' αυτό, μπορεί να ταν και η ιδέα μου. Κατά τα άλλα δεν υπήρχε κάποιο άλλο πρόβλημα. Θα το παρακολουθήσω το θέμα από βδομάδα (θα λείπω μερικές μέρες για διακοπές) και αν συνεχιστεί θα το πάω στο συνεργείο. Δεν είχα κάποια πτώση ή βλάβη πρόσφατα (μετλα το σέρβις των 5000χλμ). Λέτε να φταίει η ζέστη;

  2. #2
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αμα ζεσταθούν οι βαλβίδες (συνήθως το καλοκαίρι μετά απο μεγάλα ταξίδια/χιλιόμετρα) ξερυθμίζονται και αρχίζουν να "χτυπάνε" δημιουργώντας αυτό τον χαρακτηριστικά μεταλλικό ήχο που ακούς ΑΛΛΑ ΟΧΙ απο την εξάτμιση και ΟΧΙ απαραίτητα σε υψηλές στροφές μόνο. Αν είναι βαλβίδες θα τις ακούσεις κι' απο το ρελαντί!

    Ειδικά αν έχεις βάλει aftermarket εξάτμιση να έχεις υπόψη σου πως επειδή η βαλβίδα εξαγωγής ζεσταίνεται γρηγορότερα+περισσότερο απ' οτι πρέπει θα πρέπει να ρυθμίζεις τις βαλβίδες σου συχνότερα απ' οσο λέει το manual.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  3. #3
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Στα περισσότερα μηχανάκια μετά από κάποια χιλιόμετρα αυξάνεται λίγο ο θόρυβος της εξάτμισης.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Εξάτμιση δεν έχω αλλάξει, έχω ακόμα την εργοστασιακή. Μου είπαν επίσης να ελέγξω τα λάδια μήπως χύθηκαν απότομα αλλά είναι οκ, στο 1/3 περίπου μεταξύ της ένδειξης ελαχίστου και μεγίστου. Σήμερα που οδήγησα μετά από 4 μέρες απουσίας ο "μεταλλικός" 'ηχος ήταν λιγότερο αισθητός, θα παρακολουθήσω το θέμα μερικές μέρες ακόμα, διαφορετικά έλεγχος στο συνεργείο (από βδομάδα που ανοίγει πάλι).

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2010, 05:59
  2. Ερώτηση για αλλαγή μοτέρ...
    από motaba στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2010, 17:12
  3. αλλαγή μοτερ σε transalp
    από venumis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2007, 07:12
  4. Αλλαγή μοτέρ..
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2006, 07:42
  5. Αλλαγή ήχου εξάτμησης
    από cbanthropos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2004, 11:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF