Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Τελικά αξίζει τον κόπο?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2006
    Μηνύματα
    11

    Τελικά αξίζει τον κόπο?

    Γεια σε όλους.

    Είμαι 28 ετών και νέο μέλος στο forum, το οποίο και χρησιμοποίησα για να πάρω διάφορες γνώμες για μια μηχανή που ήθελα να αγοράσω (για το Suzuki GS 500).

    Στην πορεία όμως διάβασα αρκετά threads και εμπειρίες πολλών παιδιών από ατυχήματα και άσχημες καταστάσεις. Ξέρω ότι πολλοί θα μου την πουν γιατί ακόμη καλά καλά δεν έχω οδηγήσει κανονική μηχανή και πως γίνεται να έχω διαμορφώσει ήδη άποψη λοιπόν? Η αλήθεια είναι ότι μπορεί να χετε δίκιο, αλλά διαβάζοντας αρκετά threads από το forum έχω καταλήξει ότι σχεδόν όλοι όσοι οδηγούν μηχανή έχουν σπάσει κάτι και αρκετοί ακόμη έχουν χάσει φίλους και γνωστούς (όσο υπερβολικό και αν ακούγεται αυτό, τελικά είναι η πραγματικότητα). Μερικοί μάλιστα αναφέρουν ότι έχουν περάσει χειρουργείο, λες και πρόκειται για παράσημο πολέμου και αποτελεί ένδειξη εμπειρίας και σεβασμού για τους υπολοίπους. Μερικά πράγματα μου είναι ειλικρινά ακατανόητα. Πολλοί μιλούν για κατάγματα λες και πρόκειται για ένα απλό γδάρσιμο, το οποίο θα ξεπεραστεί σε πολύ λίγο χρόνο. Δεν θέλω να το παίξω ειδήμων γιατί δεν είμαι, αλλά ρε παιδιά εγώ για ένα "απλό" κάταγμα σκαφοειδοιδούς (το οποίο παραπιπτόντως το έπαθα μετά από πτώση από scooteraki σε ηλικία βλακείας και άγνοιας και χωρίς δίπλωμα) έκανα γύρω στα 2 χρόνια για να το ξεπεράσω πλήρως και ακόμη στις αλλαγές καιρού με ταλαιπωρεί.

    Τέσπα, δεν θέλω να κουράζω. Απλά έχω διαβάσει απόψεις εδώ μέσα από αρκετά πιο ώριμα και μεγαλύτερα άτομα από μένα, τα οποία λένε το αυτονόητο: ότι δηλ. καθημερινά η απόλαυση τους, το χόμπυ τους αποτελεί ταυτόχρονα ένα εξαιρετικά επικίνδυνο σπορ. Πιστεύω ότι ο καθένας μας ξέρει τουλάχιστον μια περίπτωση ατυχήματος με μηχανή φιλικού ή απλώς γνωστού προσώπου, το οποίο είχε τραγική κατάληξη. Τελικά λοιπόν αξίζει να διακινδυνεύεις τόσα πολλά για αυτήν την ευχαρίστηση? Δεν ρωτάω για να πείσετε εμένα. Απλά θα ήθελα να δω πως το βλέπει ο καθένας και πως διαχειρίζεται αυτούς τους κινδύνους.

    Με σεβασμό σε όλους και κυρίως σε αυτούς που έχουν ζήσει αυτή τη φρίκη από πολύ κοντά,

    Σάκης

  2. #2
    Ρίξε μια ματιά κι εδώ φίλε Σάκη.


  3. #3
    Από τις δύο περιπτώσεις που ανάγνωσα κατέληξα στα εξής . Σε δρόμους ,Εθνικές οδούς και άλλα μονοπάτια δεν κάνουμε πράγματα που μόνο σε πίστες αγώνων ή σε ειδικούς χώρους μπορούμε και ΕΦΟΣΟΝ είμαστε καλά ενδεδυμένοι (κράνος , προστατευτικά , μπότες κ.λ.π) .Στην περίπτωση δε του φίλου που είχε ένα ατύχημα με το σκουτεράκι , ο ίδιος το ομολογεί περί της ηλικίας και της ατυχίας που υπέστη . Ωστόσο το να μην πάρεις μηχανή είναι κάπως άσχετο . Το λέω διότι αν κάτσουμε και σκεφτούμε από πόσα άλλα πράγματα κινδυνεύουμε και αν παραθέσουμε ουκ ολίγα παραδείγματα τότε δεν θα έπρεπε ούτε να κοιμόμαστε στο κρεβάτι μας μην πάθουμε αναρόφηση στον ύπνο μας . Οσο για εμάς που οδηγούμε μηχανές και έχουμε οι πιο πολλοί υποστεί κάποιο ατύχημα θεωρούμε πως αυτό που τυχαίνει είτε σε εμάς είτε σε άλλους μας κάνει καλύτερους και προσεχτικότερους οδηγούς .

  4. #4
    Ο μοτοσικλετισμός δεν είναι σπορ, ούτε ασκείται από ατρόμητους και ριψοκίνδυνους κασκαντέρ που παίζουν τη ζωή τους κορώνα-γράμματα!!!

    Είναι επιλογή του καθενός! Ελεύθερη βούληση έχουμε και σε αυτό!

    Κάποιοι επιλέγουν τη μοτοσικλέτα, κάποιοι το αυτοκίνητο. Ο κίνδυνος είναι υπαρκτός σε κάθε μεταφορικό μέσο. Το κάθε ένα στο δικό του βαθμό. Στη μοτοσικλέτα ο οδηγός είναι εκτεθιμένος... στα καιρικά φαινόμενα, στις πτώσεις, σε διάφορα επιπλέον απ' ότι ο οδηγός αυτοκινήτου.
    Δε νομίζω όμως πως θα πρέπει να επιλέγουμε το όχημα που θα κινούμαστε με βάση το ποσοστό τον άτυχων και δύστυχων συμβάντων στη ζωή του καθενός.
    Όλα έχουν την επικινδυνότητά τους. Επιλέγουμε με βάση αυτό που θέλουμε, αυτό που μπορούμε και αυτό που πραγματικά μας κάνει να νιώθουμε καλά και μας βολεύει στη δουλειά μας και στις ασχολίες μας.
    Η άτυχη στιγμή, αν είμαστε προσεκτικοί και προνοητικοί, δεν θα έρθει... αλλά και πάλι.... είναι στο χέρι μας????????


    Σωστό το συμπέρασμά σου πάντως!

    Όπως και να έχει... μή ξεχνάμε το ΚΡΑΝΟΣ μας!!!!!

    Αν αξίζει τον κόπο είναι και αυτό μια προσωπική άποψη... βρες το!
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  5. #5
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    το αν αξιζει η σχεση ευχαριστησΗς/κινδυνου το κρίνει ο καθε ένας για τον εαυτό του και μαλιστα θα ελεγα οτι το επανεκτιμα σε καθε φαση της ζωης του (πολλοι εγκατεληψαν την μοτοσυκλετα μολις κανανε παιδια πχ) οποτε ειναι καθαρα προσωπικο θεμα. για αλλους αξιζει για αλλους οχι!

    ΟΣΟ ΖΩ ΘΑ ΚΑΒΑΛΩ ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΒΑΛΩ ΘΑ ΖΩ!!!!

    τωρα οι τραυματισμοι και το ποσο και ποσο πολυ εχεις τραυματιστει δειχνει απλα
    ή την βλακια σου (που δεν φροντιζεις για την προστασια σου)
    ή στο αλλο ακρο,την επιμονη σου να ζεις αυτο που αγαπας παρα τους κινδυνους.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Φιλε Σακη

    Εδω και χρονια ζω την μετακινηση και οχι μονο με μοτο και απο την καλη και απο την (πολυ) αναποδη.

    Οσο περναει ο καιρος ζυγιζω τα υπερ και τα κατα...εδω και καιρο η πλαστιγγα γερνει επικινδυνα προς τα υπερ.

    Ναι ολοι εχουμε ζησει καποια ασχημη κατασταση στην μοτοσυκλετα...

    Αλλα αυτο που κερδιζουμε καθημερινα κανει ακομα και αυτες τις λιγες αναποδιες να μας φερνουν ενα χαμογελο καθως τις ανακαλουμε μετα απο καιρο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  7. #7
    Η μοτοσικλέτα είναι ανώτερο μέσο μετακίνησης και ώς τέτοιο έχει περισσότερους κινδύνους και συμβιβασμούς. Απαιτεί δε μεγαλύτερη εγκεφαλική προσπάθεια για την οδήγησή της. Άρα θα πρέπει να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε όταν τις καβαλάμε. Ή την αγαπάς ή την μισείς.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  8. #8
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Γνωρίζω και έχω κουβεντιάσει όλα τα παραπάνω,
    και εκτός απο τις παραπάνω εκφράσεις που με βρίσκουν όλες ξεχωριστά σύμφωνο,
    έχω αποφασίσει ότι όσο είμαι μόνος (αν και ακόμα και σε αυτό υπάρχει εγωιστικό κίνητρο) θα καβαλάω πάντα με ασφαλή ένδυση,
    αν πλέον δεν είμαι μόνος και ξεκινήσω ρότα για μια οικογένεια, θα το αφήσω το σπορ για λίγο για να μην στερήσω τον εαυτό μου απο την οικογένειά μου και τους ανθρώπους που με αγαπάνε σε μια άσχημη πιθανή στιγμή ... ίσως όταν τα παιδιά μου μεγαλώσουν και αρχήσουν να ανεξαρτητοποιούνται, και της γυναίκας μου της αρέσει και αυτής (πάντα με ασφαλή εξοπλισμό) τότε πάλι ναι...

    αλλιώς μόνος , "δερματοφορεμένος" και λίγες και καλές στιγμές στην πίστα που και πάλι δεν συγκρίνονται αυτές οι στιγμές με την χαλαρή οδήγηση και την εναλλαγή τοπίων πάνω στην μηχανή ...

  9. #9
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    palia prin merikes xiliades xronia 8eorousan ton 8anato timi idika se mia spoudea maxi
    o 8anatos den ine kanenos idous telos
    mono i gerontiasi mpori na sou dimiourgi tetia provlimata

    simera lipon iparxi mia anoiti 8elisi gia epiviosi ke mono epiviosi pou katantai aniaro ke egoistiko
    to na zo gia na vlepo tileorasi klismenos se ena spiti i genika apostiromenos klismenos se xrisi filaki den ine kati me idietero noima oute gia mena oute gia tin zisi....

    protimo na mino miso kefali me ena podi ke dio daxtila ke na odigao para klismenos se atomikes filakes gia na min pa8o tipota


    ke fisika den epidioko oute 8elo na xaso tin zoi mou se periodo megalis 8elisis gia zoi
    gia afto ke ekpedevome pano stin odigisi stin odigiki simperifora ke oti alo afora tin epiviosi mou ke tin sinexisi tou onirou mou pou ine na odigao ke oxi mono

    me ton idio tropo pou ekpedevete enas polemistis gia na epiviosi se polemous ke se tropous prostasias tou ke lipa to idio kanoume ke emis


    opios ine epipoleos iper ektimai ton eafto tou exi epi8etiki stasi stin odigisi as poume xoris sinidisi ego ke kanenas den mpori na ton sosi apo tin katastrofi

    episis pistevo pos den ftene ta oximata pou pa8enoume emis zimia ala i stasi mas apenanti tous

    akoma ke stin periptosi pou kapios pi oti ne esi mpori na ise kalos ala kapios na pesi epano sou ke ala tetia..
    :rotflmao: :rotflmao:

    8a po oti apla apokliete kati tetio giati akoma ke stamatimenos den ime ena vodi pou perimeni na anapsi to prasino ala tsekaro toulaxiston to proto aftokinito apo piso mou elenxos ana pasa stigmi kamia empistosini se tipota ston dromo ala tipou sinidisi oxi anxos....

    empasi periptosi perno to aleksiptoto ke pao gia kamia ptosi...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    an klistite episis sto spiti gia na min pa8ete tipota
    8a pe8anete apo emfragma logo akinisias episis kindinevete na gini kanas sismos ke na plako8ite 8anatera apo ta gkremismata


    ke gia onoma tou 8eou min mpenete edo se ena forum gia motosikletistes ke xrafete teties malakies tou tipou ke ama vouliaksi to karavi? :rotflmao: :rotflmao:

    ine ke ligo grousouzia....

    ama sas exi emfisisi tin fovia i mitera sas i giagia sas ke lipoi singenis min erxaste edo ke mas ta lete
    ke opios fovate pou elege ke ena rito pefti ke kimate

    :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2006
    Μηνύματα
    11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    ke gia onoma tou 8eou min mpenete edo se ena forum gia motosikletistes ke xrafete teties malakies tou tipou ke ama vouliaksi to karavi? :rotflmao: :rotflmao:

    ine ke ligo grousouzia....

    ama sas exi emfisisi tin fovia i mitera sas i giagia sas ke lipoi singenis min erxaste edo ke mas ta lete
    ke opios fovate pou elege ke ena rito pefti ke kimate

    :rotflmao: :rotflmao: [/B]
    Ώπα ρε φίλε. Τι είναι δηλ. το forum για μοτοσυκλετιστές? Κάποια κλειστή ομάδα ανθρώπων? Ο καθένας έχει δικαίωμα λόγου, αρκεί να μην προσβάλλει τον άλλο.

    Δεν θα απαντήσω στους χαρακτηρισμούς ούτε στην επίδειξη του "ζω επικινδυνως'. Το τι θεωρεί ο καθένας μας επικίνδυνο και το πως ζει την ζωή του είναι καθαρά προσωπικό του θέμα. Ένα είναι το σίγουρο, δεν χρειάζεται να οδηγείς μηχανή για να νιώσεις την ανδρεναλίνη να ανεβαίνει. Υπάρχουν χίλιοι άλλοι τρόποι.

    Anyway, εγώ δεν ήθελα ούτε να γκαντεμιάσω ούτε να προσβάλλω κάποιον, ούτε βέβαια να εκφράσω το φόβο μου, αλλά μάλλον τον προβληματισμό μου. Ανέφερα απλώς κάποια αδιαμφισβήτητα στοιχεία και ζήτησα την γνώμη σας για το συγκεκριμένο θέμα.

    Αν και από το thread που αναφέρεται σε κάποια απάντηση, μάλλον το θέμα έχει ήδη πολυσυζητηθεί και δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση.

    Σας ευχαριστώ όλους και πάντα όρθιοι.

  11. #11
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από btmxyz
    Ώπα ρε φίλε. Τι είναι δηλ. το forum για μοτοσυκλετιστές? Κάποια κλειστή ομάδα ανθρώπων? Ο καθένας έχει δικαίωμα λόγου, αρκεί να μην προσβάλλει τον άλλο.

    Δεν θα απαντήσω στους χαρακτηρισμούς ούτε στην επίδειξη του "ζω επικινδυνως'. Το τι θεωρεί ο καθένας μας επικίνδυνο και το πως ζει την ζωή του είναι καθαρά προσωπικό του θέμα. Ένα είναι το σίγουρο, δεν χρειάζεται να οδηγείς μηχανή για να νιώσεις την ανδρεναλίνη να ανεβαίνει. Υπάρχουν χίλιοι άλλοι τρόποι.

    Anyway, εγώ δεν ήθελα ούτε να γκαντεμιάσω ούτε να προσβάλλω κάποιον, ούτε βέβαια να εκφράσω το φόβο μου, αλλά μάλλον τον προβληματισμό μου. Ανέφερα απλώς κάποια αδιαμφισβήτητα στοιχεία και ζήτησα την γνώμη σας για το συγκεκριμένο θέμα.

    Αν και από το thread που αναφέρεται σε κάποια απάντηση, μάλλον το θέμα έχει ήδη πολυσυζητηθεί και δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση.

    Σας ευχαριστώ όλους και πάντα όρθιοι.
    filaraki entelos kaloproereta ke filika a i parata mas pigene se kana site gia psaltes na anaptiksis tin apopsi sou
    ke edo ine entelos site gia motosikletistes ite to katalavenis ite oxi

    ise entelos asxetos ke akiros ke min sinexizis edo mesa me tetia nootropia
    i fevgis i ka8ese ke ma8enis ipodiksis apo amixanous den dexomaste

    giati apopsi exi ke o proktos mou pios endiaferete omos....:wacko:

    den ksero an me pians?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    apopsi exi ke o proktos mou pios endiaferete omos
    Μην το λες καλή μου...!!!

    Ξέρω καναδυό καλά παληκάρια !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Μην το λες καλή μου...!!!

    Ξέρω καναδυό καλά παληκάρια !!!

    siga mi den ikseres esi mori
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2014, 13:09
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 19:43
  3. Επιδαυρος..τελικα αξιζει;
    από gcrook στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2004, 16:37
  4. λάθος(μην κάνετε τον κόπο)
    από illuminatios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 13:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF