Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Αλλαγη πισω φλας, αλλα.....

  1. #1

    Αλλαγη πισω φλας, αλλα.....

    Λοιπον, εκατσα σημερα και εβγαλα τα φλας της μηχανης και εβαλα καποια φλασακια "ψειρες" που υπαρχουν στο εμποριο.

    Ειναι πολυ ωραια και με 4 ευρω το ζευγαρι πραγματικα αξιζει. ΑΛΛΑ.

    Το θεμα ειναι οτι οι λαμπιτσες που εχουν μεσα κατα τα φαινομενα ειναι μικροτερης ισχυος και δεν τραβανε αρκετο ρευμα απο το κυκλωμα της μηχανης, με αποτελεσμα οταν αναβω το φλας να αναβοσβηνει πολυ γρηγορα οπως οταν εχει καει καποια λαμπα.

    Εβαλα της μαμας του τα φλας επανω παλι, και ολα ηταν μια χαρα, οποτε φταιει η μικρη λαμπιτσα.

    Το ερωτημα λοιπον ειναι το εξης: πως μπορω να ανεβασω την αντισταση στο κυκλωμα ωστε να βλεπει η μηχανη σωστη ταση και να αναβοσβηνει κανονικα;

    Το να αλλαξω την λαμπα δεν παιζει απλα γιατι οι λαμπες της μαμας ειναι πολυ μεγαλες και δεν χωρανε στο μικρο καλυμα των "ψειρων".

    Για πειτε.....
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #2
    Nα αλλαξεις φλας ισως?
    Και αν δεν το κανεις αυτο,τοτε ψαξε για
    λαμπες ιδιου μεγεθους αλλα μεγαλυτερης ισχυος..
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Καμιά αντιστασούλα σε σειρά.
    Αλλο βαρελάκι.

  4. #4
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Καμιά αντιστασούλα σε σειρά.
    Αλλο βαρελάκι.

    αυτο.

    ή δοκιμασε εαν βαλεις δυο φλασακια σε καθε πλευρα (το εχω δει κ προσωπικα μου αρεσε). δεν ξερω ομως κατα ποσο θα διορθωθει το προβλημα.
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  5. #5
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
    αυτο.

    ή δοκιμασε εαν βαλεις δυο φλασακια σε καθε πλευρα (το εχω δει κ προσωπικα μου αρεσε). δεν ξερω ομως κατα ποσο θα διορθωθει το προβλημα.


    παράλληλη σύνδεση = μειωμένη αντίσταση!



    Πάντως το πρόβλημα, δεν νομίζω να είναι θέμα αντίστασης.
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  6. #6

    ..

    Καποιος αλλος απο μπαικνετ ειχε συνδεσει αλλες δυο ψειρες φλασακια κ τα ειχε χωσει κατω απο την σελα..
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  7. #7
    To να χωσω φωτακια κατω απο τη σελα και να φωτιζει ο συνεπιβατης σαν χριστουγεννιατικο δεντρο δεν ειναι και τοσο στα σχεδια μου, αλλα τελικα την βρηκα τη λυση.

    Ο αδερφος μου ειναι ηλεκτρονικος και κατσαμε κ υπολογισαμε την αντισταση της λαμπας της μανας του (12v / 21w) που δινεται απο τον τυπο V^2 / P και ειναι ακριβως 6.8 Ωμ.

    Ετσι πηγα σε ενα κοντινο μαγαζι ηλεκτρονικων και πηρα δυο αντιστασεις των 6.8 Ωμ, τις εβαλα επανω στην συνδεση των λαμπτηρων και ολα λειτουργησαν ρολοι!

    Μαλιστα πηρα κ ενα πλαστικο κουτακι για να βαλω μεσα τις αντιστασεις κ καλωδια ωστε να μην υπαρχει προβλημα απο νερα κλπ, και τωρα ειμαι αρχοντας.

    Συνολικο κοστος; 3 ευρω.

    Το ενδιαφερον ομως ειναι οτι οταν εβαλα την αντισταση σε σειρα στα φλασακια δεν διορθωνοταν η κατασταση. Οταν ομως την εβαλα σε παραλληλια τοτε ολα ηταν οκ. (Αυτο το δοκιμασα κ με τον λαμπτηρα της μαμας του. Εν σειρα = τιποτα, παραλληλα = λειτουργουσε)
    Νίκος
    Open Horizons

  8. #8
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Την αντίσταση της μαμάς λάμπας την υπολογίσατε.
    Την αντίσταση της άλλης λάμπας την αφαιρέσατε?
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  9. #9
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr


    Ο αδερφος μου ειναι ηλεκτρονικος και κατσαμε κ υπολογισαμε την αντισταση της λαμπας της μανας του (12v / 21w) που δινεται απο τον τυπο V^2 / P και ειναι ακριβως 6.8 Ωμ.



    = τιποτα, παραλληλα = λειτουργουσε)
    \\


    me aderfo ilektroniko kai rotas emas?
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  10. #10
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
    To να χωσω φωτακια κατω απο τη σελα και να φωτιζει ο συνεπιβατης σαν χριστουγεννιατικο δεντρο δεν ειναι και τοσο στα σχεδια μου, αλλα τελικα την βρηκα τη λυση.

    Ο αδερφος μου ειναι ηλεκτρονικος και κατσαμε κ υπολογισαμε την αντισταση της λαμπας της μανας του (12v / 21w) που δινεται απο τον τυπο V^2 / P και ειναι ακριβως 6.8 Ωμ.

    Ετσι πηγα σε ενα κοντινο μαγαζι ηλεκτρονικων και πηρα δυο αντιστασεις των 6.8 Ωμ, τις εβαλα επανω στην συνδεση των λαμπτηρων και ολα λειτουργησαν ρολοι!

    Μαλιστα πηρα κ ενα πλαστικο κουτακι για να βαλω μεσα τις αντιστασεις κ καλωδια ωστε να μην υπαρχει προβλημα απο νερα κλπ, και τωρα ειμαι αρχοντας.

    Συνολικο κοστος; 3 ευρω.

    Το ενδιαφερον ομως ειναι οτι οταν εβαλα την αντισταση σε σειρα στα φλασακια δεν διορθωνοταν η κατασταση. Οταν ομως την εβαλα σε παραλληλια τοτε ολα ηταν οκ. (Αυτο το δοκιμασα κ με τον λαμπτηρα της μαμας του. Εν σειρα = τιποτα, παραλληλα = λειτουργουσε)

    Ναι ετσι εχουν τα πραγματα...τα φλας και στα τουτου και στις μοτο λειτουργουν με στανταρ φορτιο λαμπας...(21w),που σημαινει συγκεκριμενη καταναλωση με τις λαμπες αυτες...οποτε η βαζεις αλλη μια λαμπα παραλληλα,(2 των 10w),η μια αντισταση (παντα παραλληλα εννοειται) που μαζυ με τη μικροτερη λαμπα,η αντισταση ναναι ιση με της μαμας λαμπας...μονο που τωρα αν εχετε βαλει αντισταση αντι λαμπας,θα πρεπει ναναι και αναλογης ισχυος... αντισταση 5-15w ειναι πιστευω οκ μην εχουμε "αλλα " ...παντως μια εποχη που τα εκανα αυτα ειχα αλλαξει το λαμπακι με μεγαλυτερο (21w)και δεν ασχοληθηκα με αντιστασεις...τωρα αν δε βρισκετε αλλαζει το πραμα...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  11. #11
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
    Ναι ετσι εχουν τα πραγματα...τα φλας και στα τουτου και στις μοτο λειτουργουν με στανταρ φορτιο λαμπας...(21w),που σημαινει συγκεκριμενη καταναλωση με τις λαμπες αυτες...οποτε η βαζεις αλλη μια λαμπα παραλληλα,(2 των 10w),η μια αντισταση (παντα παραλληλα εννοειται) που μαζυ με τη μικροτερη λαμπα,η αντισταση ναναι ιση με της μαμας λαμπας...μονο που τωρα αν εχετε βαλει αντισταση αντι λαμπας,θα πρεπει ναναι και αναλογης ισχυος... αντισταση 5-15w ειναι πιστευω οκ μην εχουμε "αλλα " ...παντως μια εποχη που τα εκανα αυτα ειχα αλλαξει το λαμπακι με μεγαλυτερο (21w)και δεν ασχοληθηκα με αντιστασεις...τωρα αν δε βρισκετε αλλαζει το πραμα...
    το ενδιαφερον θα ηταν βαζοντας την αντισταση σε σειρα να σου δουλευαν κανονικα.... ειναι λογικο να μη σου δουλεψε διοτι αυξησες την αντισταση 6,8+12(το λαμπακι)=18,8 ωμ απο 6,8...σα να εβαλες ακομα μικροτερης ισχυος λαμπα...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

Παρόμοια θέματα

  1. αλλαγη πισω τακακιαbmw1150gs
    από mihaliskalo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2009, 09:08
  2. αλλαγη πισω φαναριου για χτ660χ
    από thoukis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 06:14
  3. Αλλαγή πίσω αλυσογράναζου.
    από o_gavros στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2007, 02:04
  4. Αλλαγή πίσω φωτιστικού και εξατμίσεις για Xt660x (περιέχει φώτο)
    από akfo7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 13:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF