Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...

  1. #1
    living at sub zero... Το avatar του/της Horhito
    Εγγραφή
    22/08/2006
    Μηνύματα
    1

    Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...

    Καταρχήν καλησπέρα σε όλους.Εκτός από πρωτάρης στο forum του moto είμαι και νέος οδηγός μοτοσυκλέτας(..παρόλο που τον επόμενο μήνα 30αρίζω!)...και αποφάσισα να ζητήσω την βοήθεια σας σε ένα ζήτημα που με απασχολεί τον τελευταιο καιρό.
    Τι μηχανάκι να επιλέξω ως πρώτο μου δίκυκλο?
    Η αρχική μου σκέψη ήταν(και ίσως παραμένει η πρώτη μου επιλογή) το Honda CBF 250 (παπί δεν σκέφτομαι με τίποτα) η οποία μου φαίνεται αρκετά τίμια ως επιλογή, ελαφριά, αρκούντως δυνατή για τις δυνατοτητές μου και σχετικά φθηνή. Εώς εδώ όλα καλά...εάν δεν στοίχειωνε τα ονειρά μου μια μελαχροινή Ιταλίδα...και το όνομα αυτής Aprilia Pegaso Strada (μαύρη-εξ'ου και το μελαχροινή). Ξέρω δεν είναι η μηχανή που θα βάλει φωτιά στον δρόμο (δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο άλλωστε) αλλά συνολικά (από ότι έχω διαβάσει) είναι μια από τις καλύτερες προτάσεις στην κατηγορία των sm και το σημαντικότερο για μένα, ευκολοδήγητη και ασφαλής. Η αλήθεια είναι ότι αρχικά τα 650 cc με φοβίζουν λίγο μα...μήπως τελικά όλα είναι σχετικά?
    Κάθε απάντηση-συμβουλή θα εκτιμηθεί δεόντως!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Να παρεις το Aprilia τρεχοντας κιολας....
    Ουτε θα σε φοβισει περισσοτερο απο το cbf ουτε θα σε προβληματισει, εχεις δεν εχεις εμπειρια.

    Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι αν ηθελες να παρεις και κανα SS θα σε παροτρυνα.

    Με πιανεις ελπιζω.

    Υ.Γ

    Παρτο και γραψε οσα πιο πολλα χλμ μπορεις με τον ρυθμο που εσυ γουσταρεις και ας σε περνανε και τα παπακια.

    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #3
    living at sub zero... Το avatar του/της Horhito
    Εγγραφή
    22/08/2006
    Μηνύματα
    1
    thanks grcrook....καλά για ss δεν το συζητάω με τίποτα. Ακόμα νέος είμαι Όσο για τα παπάκια...αρχίκα κόντρες μόνο με ποδήλατα! :smilea:

  4. #4
    Γνώμη μου.

    Να μη σε φοβίζουν τόσο τα κυβικά όσο το τι και πως είσαι διατεθειμένος να πας...

    Και τα 250 σε πάνε 120-130 χμ/ω και σε "στέλνουν" αν δεν προσέξεις.

    Η strada εκτός από ωραία (τουλάχιστον για σένα) είναι και στη σειρά των μηχανών που είναι εύκολες και χωρίς εκπλήξεις για τον νέο αναβάτη.

    Απο την άλλη, αυτό που λέω πάντα (ορμώμενος από τις δικές μου "εμπειρίες" μια και μόλις πέρισυ ξεκίνησα ), είναι να πάρεις μια μεταχειρισμένη για πρώτη.

    Είναι σχεδον ΣΙΓΟΥΡΟ οτι στην αρχή η μηχανή θα σου πέσει αρκετές φορές με χαζό τρόπο... κρίμα είναι να κλαις καινούρια πλαστικά.

    Ό,τι και να πάρεις, φρόντισε να είσαι καλά εξοπλισμένος (κρανη μπουφάν μποτες κλπ) και να προσέχεις.

    Καλώς ήρθες



    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Γειά χαρά!



    Σαν πρώτη μηχανή και υποθέτοντας ότι δεν είχες
    ουσιαστική επαφή με τα 2τροχα θα σου πρότεινα
    και εγώ μια μεταχειρισμένη για αρχη.

    Θα παραθέσω έναν άλλο λόγο:
    Μπορεί ένα SM να μην είναι αυτό που σου ταιριάζει...
    μπορεί οδηγώντας τη να καταλάβεις ότι θέλεις SS

    ...ή κάτι πιο μικρό...ή κάτι πιο μεγάλο...ή πιο χωμάτινο...
    ....ή πιο τουριστικό...ή της παναγιάς τα μάτια....

    Τα 2000χλμ σε σύγκριση με τα 0 είναι πολλά και ρίχνουν πολύ
    την τιμή μιας πρώην καινούργιας μοτοσυκλέτας.
    Τα 28000χλμ με τα 30000χλμ δε θα κάνουν καμμία διαφορά...


    Ό,τι και να επιλέξεις να προσέχεις, να "ντύνεσαι"
    και καλές / όμορφες βόλτες να έχεις
    Ξέρω από βέσπα!

  6. #6
    living at sub zero... Το avatar του/της Horhito
    Εγγραφή
    22/08/2006
    Μηνύματα
    1
    Capt. είμαι διατεθιμένος να πηγαίνω όσο πιο ασφαλώς γίνεται...ξέρωντας ότι η οδήγηση μοτο είναι σαφώς επικίνδυνη (ίσως πολύ επικίνδυνη στην Ελλάδα)...και πάντα με εξοπλισμό ασφαλείας ακόμα και για τα κοντινά...κράνος άλλωστε αγόρασα πριν καν ξεκινήσω μαθήματα...! Η αλήθεια είναι πάντως ότι ενεργητικά η Aprilia είναι μίλια μπροστά απο το CBF. Προς το παρόν πάντως σκεφτόμουν για καινούργιο αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Εσύ με τι ξεκίνησες?

  7. #7
    living at sub zero... Το avatar του/της Horhito
    Εγγραφή
    22/08/2006
    Μηνύματα
    1
    Ευχαριστώ Kachius :smilea: Η αλήθεια είναι ότι έχοντας ουσιαστικά οδηγήσει τίποτα...θα μπορούσε να μου αρέσει οτιδήποτ από ATV ως πατίνι...πάντως το θέμα με την Aprilia είναι love at first sight...

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Horhito
    Capt. είμαι διατεθιμένος να πηγαίνω όσο πιο ασφαλώς γίνεται...ξέρωντας ότι η οδήγηση μοτο είναι σαφώς επικίνδυνη (ίσως πολύ επικίνδυνη στην Ελλάδα)...και πάντα με εξοπλισμό ασφαλείας ακόμα και για τα κοντινά...κράνος άλλωστε αγόρασα πριν καν ξεκινήσω μαθήματα...! Η αλήθεια είναι πάντως ότι ενεργητικά η Aprilia είναι μίλια μπροστά απο το CBF. Προς το παρόν πάντως σκεφτόμουν για καινούργιο αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Εσύ με τι ξεκίνησες?
    Κοίτα, εννοείται οτι μεταξύ των δύο επιλογών σου το strada είναι πιο "μηχανή" με όλα τα καλα και κακά που συνεπάγεται αυτό.

    Για μενα μην πας στο cbf... εκτός αν μπορείς, οικονομικά μιλώντας, να το αλλάξεις σε 1 - 1,5 χρόνο (που θα θες κατι μεγαλύτερο)

    Εγω ξεκίνησα με μια KLE400, παλιά (την πήρα ακριβως γιατί ήταν φτηνή και δε με ένοιαζε αν θα πέσει - που έπεσε!) και την έχω ακόμα...για πούλημα

    Πιο πριν τίποτε (ούτε παπί!)

    Τώρα έχω τη bmw650 (την παλιά επίσης).

    Σημαντικό είναι το ΓΙΑΤΙ θες τη μηχανή (εγώ πχ ήθελα και θέλω ταξίδια και την πήγα μακριά)


    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    living at sub zero... Το avatar του/της Horhito
    Εγγραφή
    22/08/2006
    Μηνύματα
    1
    Κοίτα, εννοείται οτι μεταξύ των δύο επιλογών σου το strada είναι πιο "μηχανή" με όλα τα καλα και κακά που συνεπάγεται αυτό.Για μενα μην πας στο cbf... εκτός αν μπορείς, οικονομικά μιλώντας, να το αλλάξεις σε 1 - 1,5 χρόνο (που θα θες κατι μεγαλύτερο)

    Εγω ξεκίνησα με μια KLE400, παλιά (την πήρα ακριβως γιατί ήταν φτηνή και δε με ένοιαζε αν θα πέσει - που έπεσε!) και την έχω ακόμα...για πούλημα

    Πιο πριν τίποτε (ούτε παπί!)

    Τώρα έχω τη bmw650 (την παλιά επίσης).

    Σημαντικό είναι το ΓΙΑΤΙ θες τη μηχανή (εγώ πχ ήθελα και θέλω ταξίδια και την πήγα μακριά)
    Μήπως σε λένε Ερμή και μένεις στο Πολύδροσο?

    Αλήθεια...ακολούθησες την ίδια πορεία με ένα φιλαράκι...
    Anyway...την μηχανή την θέλω για γενική χρήση.Κυρίως πόλη όμως και κοντινά ταξίδια..για αυτό το μονοκύλινδρο μου φαινόταν καλή επιλογή

  10. #10
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Otan egw imouna sthn thesh sou xwris wstwso na exw to metrito gia Strada( mexri 3000 edina) imouna etoimos na xtipisw ena kle 500 mod 98 me 23000 sta 2800 .Teleftaia stigmh apo ena sinadelfo vrika ena BROS 400 PGm , sxetika arxaio mod 1990 me 71000 kai se timh pou den anxwnei sta 1300 evra .
    APo tote eimai ipereftixizmenos kathws ena metaxerizmeno sou prosferei mia kapoia antikleptikh prostasia an den sou perisevoun gia garaze kai den exeis diko sou xwro , den se anxwnei sthn periptwsh pou sto gdaroune ligo , sto metakinhsoune i sou pesei apo to stand klp . Gia na mhn makrigorw skepsou to kala prwtou valeis sto kefali sou doseis eidika an den sou perissevoune kiolas , giati an sou perisvoune mhn pareis Strada kai xtipa kati se 2 kilindro an thes ti gnwmh mou ...
    Psakse kala stis ageleies tou foroum opou pwlountai sxedon ta panta se eksairetika logika times .Allh glika to kainourio sigoura , alla einai kai oi kairoi diskoloi gamwten ...
    Kales agores ....

    Modenas Kriss 125

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Horhito
    Μήπως σε λένε Ερμή και μένεις στο Πολύδροσο?
    Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΡΜΗ !!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Anyway...την μηχανή την θέλω για γενική χρήση.Κυρίως πόλη όμως και κοντινά ταξίδια..για αυτό το μονοκύλινδρο μου φαινόταν καλή επιλογή
    Μια χαρά επιλογή είναι, ακόμα και για πιο μακρινά...

    Άσε το cbf..



    ΥΓ. Ο εξοπλισμός δεν σταματάει στο κράνος
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    living at sub zero... Το avatar του/της Horhito
    Εγγραφή
    22/08/2006
    Μηνύματα
    1
    Thanks Anritsu

    Γκαράζ υπάρχει, οικονομική δυνατότητα (χμμμμ..) εντάξει πιστεύω πως θα την βολέψω εύκολα-δύσκολα. Βασικά σκεφτόμουν για καινούργιο γιατί α) δεν έχω πλέον τον χρόνο να κοιτάξω για μεταχειρισμένο β) θέμα ασφάλειας γ) ελπίζω να το κρατήσω τουλάχιστον μια τριετία απροβλημάτιστα ( λόγω εγγύησης κτλ)

  13. #13
    living at sub zero... Το avatar του/της Horhito
    Εγγραφή
    22/08/2006
    Μηνύματα
    1
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    ΥΓ. Ο εξοπλισμός δεν σταματάει στο κράνος
    Σαφώς όχι.Από εκεί αρχίζει όμως. Τα υπόλοιπα (μπουφάν,μπότες,ζαλοπέτες κτλ) μαζί με το μηχανάκι!

  14. #14
    Αν σε παίρνει οικονομικά και αν δεν κατέχεις πολύ καλά τα μηχανικά της υπόθεσης ε κοιτα το καινούριο αβλεπεί!

    Εγώ είμαι στην ίδια ακριβώς φάση με τη μεγάλη διαφορά οτι δεν παίζι χρήμα!

    Εχω φρικάρει μετα απο 2 μηνες που ψάχνω στα μεταχειρα! τραβιέμαι απο τη δυση ως την ανατολή σε διάφορα μαγαζιά και αναγκαστικά πρέπει να προσέξω απο βίδα μέχρι όργανα και απο αμορτισέρ μέχρι πλαστικά!Σκέτο βάσανο!
    όλα είναι δρόμος

  15. #15
    "πετώ πάνω σέναν αετό..." Το avatar του/της Lanegan
    Εγγραφή
    12/07/2006
    Μηνύματα
    29
    Γειά σου Ηorhito,
    Αν έχεις τα χρήματα εγώ δεν βρίσκω τον λόγο, εφόσον το Aprilia έχει κερδίσει την καρδιά σου, να μην το αποκτήσεις. Τα 650 cc μην σε φοβίζουν. Μην νομίζεις πως το 250άρι θα είναι πιο εύκολο ή οτι το 650άρι πιό δύσκολο. Καταλαβαίνω όμως τους προβληματισμούς σου γιατί και εγώ κάποτε από το Ο ξεκίνησα και αναρωτιόμουν αν είναι καλύτερα να ξεκινήσω με μεταχειρισμένο, μικρό σε κυβικά κτλ.

    Τελικά κατέληξα πωε είναι απλές φοβίες του πρωτάρη. Με 650 ξεκίνησα και εγώ. Καινούριο μάλιστα. Να σου πώ κάτι? Δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι θα πέσεις σε μια από τις πρώτες σου βόλτες.
    Άντε και πες οτι παίρνεις μεταχειρισμένο για να μην έχεις το άγχος και καποια στιγμή πέφτεις και το γρατζουνάς. Ωραία, δεν είναι καινούριο άρα δεν το κλαίς...

    Και ποιός σου είπε οτί έχοντας στην πλάτη σου 3 χρόνια οδηγικής εμπειρίας με το μεταχειρισμένο δίτροχο και έχοντας αποκτήσει- "ώριμος" πια - μια καινούρια μηχανή- την Aprilia ας πούμε- δεν θα πέσεις....Να σου πω? Μπορεί να πέσεις και πολύ εύκολα και εκεί που δεν το περιμένεις...

    Που θέλω να καταλέιξω? Τα έχεις? Και την γουστάρεις? Πάρε την να την χαρείς και να προσέχεις! Με το μυαλό μεστωμένο! Πάρε την καινούρια να της πάρεις τον αφρό και να γουστάρεις. Να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο γιατί ο κόσμος των μεταχειρισμένων είναι ένα χάος...

    Δεν τα έχεις? Κάνε υπομονή και μάζευτα. Δεν μπορείς? Καλά πάρε μεταχειρισμένο με πολύ προσοχή.

    Αυτα, ελπίζω να σε βοήθησα.

    Ciao!

    Δημήτρης.
    V11 Le Mans Rosso Corsa 2003
    850 Le Mans 1978
    V50 Monza II 1983
    Ducati 999
    Moto Guzzi World Club

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 18 πρωτη μηχανη...καμια βοηθεια?
    από red_monster στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2007, 00:56
  2. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 09:29
  3. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 11:58
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 01:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 23:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF