Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 174

Θέμα: Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας

  1. #151
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Πριν λίγο καιρό αγόρασα τον ctek5 στα 84 ευρώ και 5ετη εγγύηση.
    Λόγω σχετικης ακινησίας του qashqai είπα να φρεσκάρω λίγο την μπαταρία 12V 70Ah AGM τύπου start/stop. Συνέδεσα πρώτα τις τσιμπιδες στους πόλους και μετά έβαλα το φις στην πρίζα. Χωρίς να χρειαστεί να δώσω κάποια εντολή, ο ctek5 αναγνώρισε ότι πρόκειται για μπαταρία 12βολτη και μάλιστα AGM(δεν ξέρω αν κράτησε στη μνήμη την προηγούμενη πρώτη φόρτιση) και άρχισε συντήρηση από το ν3. Σε μια ώρα πήγε στο ν4 και δεν θα ξανασχοληθω μέχρι αύριο απόγευμα.
    Προς το παρόν ευχαριστημένος...
    Ήθελα να προσαρμοσω στους πόλους τα μόνιμα καλώδια για ευκολία στη φόρτιση αλλά ο θετικός πόλος είναι πολύ στριμωγμενος και δεν μπόρεσα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201212_140346.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	56,0 KB 
ID:	423548

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    να ξερεις οτι αν εκανε μια ωρα να παει στο 4 η μπαταρια σου ηταν γονατισμενη αρκετα

  3. #153
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    να ξερεις οτι αν εκανε μια ωρα να παει στο 4 η μπαταρια σου ηταν γονατισμενη αρκετα
    Σύμφωνα με τον πίνακα της προηγούμενης σελίδας, το στάδιο 3 είναι είναι το μεγαλύτερο με max 20 (+8 τα προηγούμενα στάδια) ώρες. Οπότε η μία ώρα από το μέγιστο 28 ωρών, μήπως δεν είναι κάτι ανησυχητικό;

    Αυτό που δεν είδα να αναφέρετε, είναι η αφαίρεση του αρνητικού πόλου του κυκλώματος του αυτοκινήτου, όπως συνιστούν κάποιες εταιρείες φορτιστών, πριν από τη σύνδεση των τσιμπίδων και κατά τη διάρκεια της φόρτισης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    οταν αναψει το 4 εισαι στο 80%
    αν χρειαστει μια ωρα για το 4 προφανως ειναι αρκετα κατω απο αυτο
    οταν βαζω μπαταρια σε νορμαλ κατασταση το 4 μου αναβει αμεσως
    κραταω μια επιφυλαξη λογω start stop και πολλων Αh
    παντως ο συγκεκριμενος φορτιστης ειναι πολυ καλη επιλογη

  5. #155
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οταν αναψει το 4 εισαι στο 80%
    αν χρειαστει μια ωρα για το 4 προφανως ειναι αρκετα κατω απο αυτο
    οταν βαζω μπαταρια σε νορμαλ κατασταση το 4 μου αναβει αμεσως
    κραταω μια επιφυλαξη λογω start stop και πολλων Αh
    παντως ο συγκεκριμενος φορτιστης ειναι πολυ καλη επιλογη
    Με φορτιστή 5 A, μία ώρα φόρτισης ισοδυναμεί με σχεδόν 5Ah πρόσθετου φορτίου. Αν η μπαταρία είναι 70 Ah, όπως του αμαξιού του JNP, τότε μιλάμε για το 1/14 του φορτίου της. Δε μου φαίνεται τραγικό να λείπει το 20% του φορτίου συν το 1/14 αυτού, όταν ξεκινάς τη φόρτιση. Είναι σαν να είσαι στο 73% του μέγιστου φορτίου, όταν ξεκινάς τη φόρτιση.

    Αν μιλάμε για μπαταρία 9 Ah μοτοσυκλέτας, η ισχύς του φορτιστή πέφτει, αφού πηγαίνει σε motorcycle mode και η ένταση του ρεύματος δεν είναι 5 A, αλλά 0,8 A. Οπότε και πάλι η μία ώρα φόρτισης είναι το πολύ 0,8 Ah φορτίου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    ναι δε διαφωνω με τον υπολογισμο σου
    απλα το 73% μου φαινεται λιγο

  7. #157
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δηλαδή θεωρείς ότι το ωφέλιμο εύρος ως προς το φορτίο μίας μπαταρίας είναι 80% έως 100%;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #158
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    απο οσο γνωριζω ειναι καλο για τη ζωη της μπαταριας να παραμενει καλα φορτισμενη και το κατω απο 80% δεν ειναι καλο
    επισης θεωρω οτι σε τετοια επιπεδα φορτισης ζοριζεται ιδιαιτερα στο μιζαρισμα

  9. #159
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    να ξερεις οτι αν εκανε μια ωρα να παει στο 4 η μπαταρια σου ηταν γονατισμενη αρκετα
    Βγήκα για περπάτημα τριγύρω και γυρίζοντας σε μια ώρα το βρήκα στο 4. Πόση ώρα έκανε από το 3 στο 4 άγνωστο λοιπόν. Πάντως το αμάξι εδώ και ένα μήνα κάνει εδώ κοντά 2 βόλτες την εβδομάδα, μπορεί λοιπόν να έχει πέσει αρκετά. Άλλωστε γιαυτό πήρα τον ctek, γιατί έβλεπα το μέλλον...

  10. #160
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνα με τον πίνακα της προηγούμενης σελίδας, το στάδιο 3 είναι είναι το μεγαλύτερο με max 20 (+8 τα προηγούμενα στάδια) ώρες. Οπότε η μία ώρα από το μέγιστο 28 ωρών, μήπως δεν είναι κάτι ανησυχητικό;

    Αυτό που δεν είδα να αναφέρετε, είναι η αφαίρεση του αρνητικού πόλου του κυκλώματος του αυτοκινήτου, όπως συνιστούν κάποιες εταιρείες φορτιστών, πριν από τη σύνδεση των τσιμπίδων και κατά τη διάρκεια της φόρτισης.
    Το manual του αυτοκινήτου δεν αναφέρει τίποτα σχετικό. Στο επίσημο συνεργείο που ρώτησα για φόρτιση συντήρησης μου είπαν ότι είναι οκ.
    Παλιότερα όταν φορτιζα την μπαταρία συμβατικών μοντέλων συνήθιζα να τη αφαιρώ από το αμάξι και να τη φορτίζω στον πάγκο. Τώρα βγάζοντας τον πόλο πρέπει μετά τη φόρτιση να ξαναπρογραμματιζω το σύστημα και βαριέμαι, άσε που είναι πιο βαριά η μπαταρία.

  11. #161
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    απο οσο γνωριζω ειναι καλο για τη ζωη της μπαταριας να παραμενει καλα φορτισμενη και το κατω απο 80% δεν ειναι καλο
    επισης θεωρω οτι σε τετοια επιπεδα φορτισης ζοριζεται ιδιαιτερα στο μιζαρισμα
    Ρώτησα έναν ηλεκτρολόγο στο σέρβις πόση τάση πρέπει να δείχνει μια τέτοια μπαταρία AGM start/stop. Μου είπε πάνω από 12V αλλά σημασία έχουν τα Ah που έχει μέσα και όχι η τάση όπως στις συνηθισμένες, γιαυτό έχουν ειδικά όργανα μέτρησης.
    Ξέρεις κάτι άλλο ή κάτι παραπάνω;

  12. #162
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Και κλείνω το θέμα.
    Τάση προ φόρτισης: 12,2V.
    Φορτιση 9 ωρών περίπου μέχρι που άναψε το ν7.
    Μέτρηση τάσης μετά 10 ώρες από τη λήξη της φόρτισης : 12,7V.
    Αυτη λοιπόν πρέπει να είναι η τάση της γεμάτης μπαταρίας AGM.

  13. #163
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή θεωρείς ότι το ωφέλιμο εύρος ως προς το φορτίο μίας μπαταρίας είναι 80% έως 100%;
    Κιεγω πιστεύω ότι αυτό είναι το σωστό εύρος.
    Πριν 3 χρόνια είχα σε ένα primera(1996) μια κλειστου τύπου Hankook 55Ah επί σχεδόν 6 χρόνια. Ήταν Οκτώβρης και περνωντας από το μαγαζί που την είχα αγοράσει σταμάτησα και ζήτησα έλεγχο. Έβαλε ειδικό μετρητή και μου λέει ότι η απόδοση της μπαταρίας έχει πέσει στο 72% και δεν μου εγγυάται ότι θα βγάλω το χειμώνα, έτσι την άλλαξα. Προσοχή όμως μιλάμε για κατάσταση μπαταρίας που λειτουργούσε καθημερινά και έκανε και ταξιδάκια, δεν είχε πέσει η τάση λόγω ακινησιας.
    Τότε ρωτοντας τον ο τεχνίτης μου είχε πει ότι η τάση της σωστής μπαταρίας είναι 12,6-12,7ν.
    Σημειωτέον ότι η προηγούμενη ακριβώς ίδια μπαταρία κράτησε 7 χρόνια χωρίς φορτίσεις, αποθειικωσεις κλπ.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 13/12/2020 στις 13:46.

  14. #164
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Πριν ακριβώς 2 χρόνια (Δεκέμβριος 2018) άλλαξα την προηγούμενη μπαταρία του αυτοκινήτου μου. Ήταν μια κορεάτικη Delkor 54AH την οποία είχα για 5 χρόνια και 2 μήνες. 'Οταν πήγα στο κατάστημα για την αλλαγή, πριν γίνει η αντικατάσταση ο τεχνικός την μέτρησε με ένα τέστερ, ίσα για να βεβαιωθούμε αμφότεροι ότι όντως η παλιά ήταν για αλλαγή. Αυτό που μέτρησε δεν ήταν η τάση της μπαταρίας εν κενώ, αλλά η τάση της υπό πλήρες (εικονικό, μέσω του τέστερ) φορτίο. Μου λέει ότι εφόσον η μέτρηση βγει κάτω από 9,5-9,7 βολτ, πάμε φουλ για αλλαγή. Την βρήκε λοιπόν αυτή την τάση στα 8,7 βολτ, οπότε καλώς την αλλάξαμε, για να προλάβουμε το μοιραίο (να μην μπορεί να μιζάρει σε κρύο πρωινό), εν όψει και χειμώνα.
    Στο κενό η μπαταρία πρέπει να δείχνει όντως 12,60-12,70 βολτ. Στην πράξη δύσκολα θα μετρήσει κανείς αυτή την τάση, λίγο καιρό μετά την τοποθέτηση νέας μπαταρίας στο αμάξι, ακόμα κι αν κινείται καθημερινά σε όχι και τόσο μικρές διαδρομές (οπότε γενικά φορτίζει νορμάλ). Ένα 12,50-12,55 είναι οκ νομίζω.

  15. #165
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Όντως η τάση σε παλιές μπαταρίες μπορεί να δείχνει σωστή αλλά την στιγμή του φορτίου και φορτίο εννοούμε την μίζα πρωτίστως, να πέφτει πολύ.

    Απ το μανιουαλ της Kawasaki (μετάφραση απόδοση στα ελληνικά δική μου)
    Καθορισμός κατάστασης της μπαταρίας μετά απο φόρτιση (refresh charge το αναφέρει και το προτείνει όταν η τάση είναι απο 11.5 volt μέχρι 12.6)
    Αφήνουμε την μπαταρία για 30 λεπτά μετά την φόρτιση και μετράμε τάση στους πόλους (γενικά αναφέρει ότι πρέπει να αφαιρεθεί η μπαταρία απο το όχημα και η φόρτιση κ οι μετρήσεις να γίνουν εκεί κι όχι με τους ακροδέκτες συνδεδεμένους κι ας είναι στο off ο διακόπτης)
    12.6 v ή παραπάνω -->Καλή
    12.0 v - λιγότερο απο 12.6 v -->φόρτιση ανεπαρκής , ξαναφορτίστε
    κάτω απο 12.0 v --> Κακή (unserviceable ) , αντικαταστήστε

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Έρευνα αγοράς..άδεια καταχώρησης
    από river στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2008, 09:21
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2007, 17:39
  3. Έρευνα αγοράς
    από tolkmt-03 στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2006, 07:32
  4. Ερευνα αγορας για δικυκλο 600cc εως 2500€
    από koufaloni στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2006, 17:10
  5. Μίνι έρευνα αγοράς για καλοκαιρινά γάντια μηχανής
    από anixneyths στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF