Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 174

Θέμα: Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Εδώ βλέπεις τα πάντα : https://www.lidl-hellas.gr/

    Πάντως ο φορτιστής μάπα είναι. Η μπαταρία πρέπει να είναι στα πολύ καλά της για να κάνει δουλειά.

    Θα διαφωνήσω. Sorry, αλλά οι δικοί μου (2) δουλεύουν μια χαρα και απροβλημάτιστα! Διαρκεί αρκετές ώρες η φόρτιση αλλά όταν γίνεται αργή φόρτιση είναι πολύ καλύτερη από την γρήγορη.

    Φιλικά πάντα

  2. #92
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Θα διαφωνήσω. Sorry, αλλά οι δικοί μου (2) δουλεύουν μια χαρα και απροβλημάτιστα! Διαρκεί αρκετές ώρες η φόρτιση αλλά όταν γίνεται αργή φόρτιση είναι πολύ καλύτερη από την γρήγορη.

    Φιλικά πάντα
    Ίσως ο δικός μου βγήκε μαπα. Αγόρασα όμως ένα CTEK και βρήκα την υγειά μου

  3. #93
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ωραία. Βλέπεις κάτι αντίστοιχο με αυτό του Λιντλ εδώ?
    https://www.e-shop.gr/ergaleia-eksop...&filter-5093=1
    Ο Einhell CE-BC 4 M πρέπει να είναι συγκρίσιμος, αλλά με 33€ είναι και ακριβότερος. Αν κοιτάξεις στο Σκρουτζ θα βρεις αρκετούς με μέγιστο ρεύμα φόρτισης 4-6A και τιμές από 15€ μέχρι περίπου 30€. Βέβαια αν προσέξεις, θα δεις ότι οι περισσότεροι είναι φασόν κινέζικοι με διαφορετικά αυτοκόλλητα.

    Το βασικό καλό με το Lidl είναι η τριετής εγγύηση και η καλή υποστήριξη εντός αυτής.

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Ο Einhell CE-BC 4 M πρέπει να είναι συγκρίσιμος, αλλά με 33€ είναι και ακριβότερος. Αν κοιτάξεις στο Σκρουτζ θα βρεις αρκετούς με μέγιστο ρεύμα φόρτισης 4-6A και τιμές από 15€ μέχρι περίπου 30€. Βέβαια αν προσέξεις, θα δεις ότι οι περισσότεροι είναι φασόν κινέζικοι με διαφορετικά αυτοκόλλητα.

    Το βασικό καλό με το Lidl είναι η τριετής εγγύηση και η καλή υποστήριξη εντός αυτής.
    Αυτόν το κόκκινο τον έχω . Έχει ένα σοβαρό θέμα με τις μπαταρίες των μοτο αλλά όχι με του αυτοκινήτου.
    Άμα ξεφορτιστεί η μπαταρία της μηχανής και πέσει η τάση της κάτω από τα 6 Volt μετά αυτή η παπαριά νομίζει ότι η μπαταρία είναι 6βολτη και δεν την ανεβάζει πάνω από τα 6 Volt.
    Για κάποιο περίεργο(για μένα φυσικά , όχι για κάποιον που γνωρίζει) λόγο τις μπαταρίες του αυτοκινήτου τις φορτίζει κανονικά.
    Ψάχνοντας σχόλια στο youtube είδα ότι και άλλοι έχουν το ίδιο θέμα - άρα δεν είναι ελλατωματικός ο δικός μου.

    Δυστυχώς αποδεικνύεται για πολλοστή φορά ότι η φθήνια τρώει τον παρά.

  5. #95
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Άμα ξεφορτιστεί η μπαταρία της μηχανής και πέσει η τάση της κάτω από τα 6 Volt μετά αυτή η παπαριά νομίζει ότι η μπαταρία είναι 6βολτη και δεν την ανεβάζει πάνω από τα 6 Volt.
    Γενικά, αν 12βολτη μπαταρία έχει πέσει κάτω από 6V, αιωνία της η μνήμη... οπότε τουλάχιστον δεν είναι μεγάλο ελάττωμα.

    Θα με ενδιέφερε να εξηγήσει κάποιος γιατί δε συμβαίνει το ίδιο στις μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρίες αυτοκινήτου.

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Έχω και εγώ έναν παλιό από τα λιντλ (συντηρητη όμως, χωρίς οθόνες κτλ, μόνο ένα διακοπτάκι να επιλέγω 6V/12V) και μπορώ να πω ότι δουλεύει μια χαρά. Ακόμα και από ξελιγωμένη, την φορτίζει αλλά τον αφήνω μέρες πάνω, δεν έχω μετρήσει όμως πόσο φτάνει την μπαταρία. Σβήνει το λαμπάκι όταν είναι -προφανώς- φορτισμένη, παρόλες τις τούμπες που έχει φάει συνεχίζει να με εξυπηρετεί.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Ο Einhell CE-BC 4 M πρέπει να είναι συγκρίσιμος, αλλά με 33€ είναι και ακριβότερος. Αν κοιτάξεις στο Σκρουτζ θα βρεις αρκετούς με μέγιστο ρεύμα φόρτισης 4-6A και τιμές από 15€ μέχρι περίπου 30€. Βέβαια αν προσέξεις, θα δεις ότι οι περισσότεροι είναι φασόν κινέζικοι με διαφορετικά αυτοκόλλητα.

    Το βασικό καλό με το Lidl είναι η τριετής εγγύηση και η καλή υποστήριξη εντός αυτής.
    Δηλαδή κοιτάω πάντα να έχουν 4-6 αμπερ μέγιστο ρεύμα φόρτισης και να φορτίζει και μπαταρίες τζελ???. Θα με ενδιέφερε να είχε και ένδειξη βολτ τής μπαταρίας την ώρα φόρτισης και πριν τη φορτίσω.

    Γενικά έχουν πέσει πολύ οί τιμές. Παλαιότερα αν κοιτούσες για κάτι τέτοιο δε σε έφτανε το 40αρι..
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Έχω και εγώ έναν παλιό από τα λιντλ (συντηρητη όμως, χωρίς οθόνες κτλ, μόνο ένα διακοπτάκι να επιλέγω 6V/12V) και μπορώ να πω ότι δουλεύει μια χαρά. Ακόμα και από ξελιγωμένη, την φορτίζει αλλά τον αφήνω μέρες πάνω, δεν έχω μετρήσει όμως πόσο φτάνει την μπαταρία. Σβήνει το λαμπάκι όταν είναι -προφανώς- φορτισμένη, παρόλες τις τούμπες που έχει φάει συνεχίζει να με εξυπηρετεί.
    Αυτό είναι που με κρατάει και δε παραγγέλνω από Σκρουτζ ή ισοπ. Η αξιοπιστία που έχω ακούσει για κάτι τέτοια γκατζετακια.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Έχω τον παλιό φορτιστή του Lidl (αυτόν χωρίς οθόνη) από το 2012. Τον είχα πάρει για να συντηρώ την μπαταρία του παπιού που έχω στο νησί (όπου μένει ακίνητο μεγάλα διαστήματα). Για τα 20 ευρώ που έδωσα ούτε κρύο ούτε ζέστη. Η μπαταρία βέβαια είναι μικρή (6ΑΗ) οπότε δεν χρειάζεται σούπερ ντούπερ φορτιστής για να τη συντηρήσει. Πάντως αρκετές φορές που τον έχω βάλει ενώ η μπαταρία ήταν ψιλοχώμα (ζοριζόταν αρκετά στο μιζάρισμα) αλλά δεν είχε πέσει η τάση της κάτω από 12 βολτ (την μετρούσα με πολύμετρο), ο φορτιστής όταν τον έβαζα να φορτίσει, μέσα σε λίγη ώρα έδειχνε και καλά ότι είχε φορτίσει (άναβε το πράσινο λαμπάκι), που λογικά ήταν μούφα. Ο δικός μου που δεν έχει ένδειξη τάσης όταν φόρτιζε και είχα πάνω στους πόλους της μπαταρίας το πολύμετρο, έδειχνε ότι ανέβαζε τάση μέχρι τα 14-14,1 V και σχεδόν αμέσως έπεφτε γύρω στα 13,5-13,7 όπου κρατούσε αυτή την τάση για κάποια ώρα και μετά κλιμακωτά κατέβαινε στα 12,7-12,8 όταν και καλά ολοκληρωνόταν ο κύκλος φόρτισης.
    Επίσης το πρόβλημα ότι δεν αναγνωρίζει την μπαταρία ως 12βολτη αν η τάση της έχει πέσει αρκετά κάτω από τα 12 βολτ, το έχω συναντήσει κι εγώ. Σε αυτή την περίπτωση αυτό που είχα κάνει ήταν ότι τον ξεγέλασα συνδέοντας για μερικά δευτερόλεπτα στους πόλους της μπαταρίας ένα τροφοδοτικό 12 βολτ οπότε είδε τη σωστή τάση και μετά που το αποσύνδεσα συνέχισε να βλέπει την μπαταρία σαν 12βολτη.
    Η άποψή μου για το φορτιστή αυτό (την έκδοση που έχω εγώ χωρίς οθόνη) είναι ότι πρόκειται για μια μάλλον μέτρια συσκευή που απλά είναι ΟΚ για τα λεφτά της εφόσον θέλει κάποιος έναν πολύ βασικό φορτιστή για λάιτ εφαρμογές (όπως τα παπάκι πχ που έχει και τη μανιβέλα για τα δύσκολα, οπότε δεν κρέμεσαι 100% από την κατάσταση της μπαταρίας). Δεν ξέρω αν οι νεότερες εκδόσεις με οθόνη lcd κι ένδειξη εκεί της τάσης φόρτισης είναι πιο σοβαρές (λογικά πρέπει να είναι).
    Αν κάποιος μπορεί με κάποια παραπάνω χρήματα (μέχρι 30-35 ευρώ συνολικά πχ) να βρει κάτι καλύτερο, γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να μην προτιμήσει το φορτιστή του Lidl.

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    η συσκευη αυτη ειναι μια χαρα για τα λεφτα της ως φορτιστης χωρις να κανει θαυματα και ακομα καλυτερη για απλη συντηρηση αρκει να μην κοβεται το ρευμα

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Έκανα μια αναζήτηση στο Σκρουτζ μέχρι 20ευρώ που είναι και η αξία του φορτιστή του λιντλ και βρήκα αυτόν που έχει τα περισσότερα θετικά σχόλια και καθόλου αρνητικά. Ποιά η γνώμη σάς?Το έχει κάποιος από εδώ μέσα?
    https://www.skroutz.gr/s/6159544/Min...82-6V-12V.html
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Έκανα μια αναζήτηση στο Σκρουτζ μέχρι 20ευρώ που είναι και η αξία του φορτιστή του λιντλ και βρήκα αυτόν που έχει τα περισσότερα θετικά σχόλια και καθόλου αρνητικά. Ποιά η γνώμη σάς?Το έχει κάποιος από εδώ μέσα?
    https://www.skroutz.gr/s/6159544/Min...82-6V-12V.html
    Εγώ θα πήγαινα σε αυτόν :https://www.skroutz.gr/s/20812925/AM...ecommendations
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xlarge_20191104131202_amio_fortistis_mpatarion_6v_12v_2a_4a_psifiakos.jpeg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	18,6 KB 
ID:	417289

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    στις προδιαγραφες που κοιτας που ειναι οι χαμηλοτερες ο καλυτερος που μπορεις να παρεις ειναι αυτος
    https://www.skroutz.gr/s/3457347/CTEK-XS-0-8.html
    απο οικονομικης αποψης αυτοι του 20αρικου ειναι φασον και ειναι θεμα τυχης αν και πως θα δουλεψουν
    στα λεφτα αυτα μονο lidl που ειναι δοκιμασμενος με δικαιωμα επιστροφης χρηματων και 3 χρονια πραγματικη εγγυηση

  14. #104
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    στις προδιαγραφες που κοιτας που ειναι οι χαμηλοτερες ο καλυτερος που μπορεις να παρεις ειναι αυτος
    https://www.skroutz.gr/s/3457347/CTEK-XS-0-8.html
    απο οικονομικης αποψης αυτοι του 20αρικου ειναι φασον και ειναι θεμα τυχης αν και πως θα δουλεψουν
    στα λεφτα αυτα μονο lidl που ειναι δοκιμασμενος με δικαιωμα επιστροφης χρηματων και 3 χρονια πραγματικη εγγυηση
    Ο συγκεκριμενος κάνει 50 + μεταφορικά και είναι μόνο για μικρές μπαταρίες μηχανής. Δεν κάνει για αυτοκίνητο.

  15. #105
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Ο συγκεκριμενος κάνει 50 + μεταφορικά και είναι μόνο για μικρές μπαταρίες μηχανής. Δεν κάνει για αυτοκίνητο.
    The XS 0.8 is CTEK’s smallest 12V charger and it’s suitable for charging smaller batteries as well as maintenance charging normal sized car batteries.

    Από εδώ.

    https://www.ctek.com/products/vehicle/xs-0-8

    Sent from me using a computer.

Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Έρευνα αγοράς..άδεια καταχώρησης
    από river στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2008, 09:21
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2007, 17:39
  3. Έρευνα αγοράς
    από tolkmt-03 στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2006, 07:32
  4. Ερευνα αγορας για δικυκλο 600cc εως 2500€
    από koufaloni στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2006, 17:10
  5. Μίνι έρευνα αγοράς για καλοκαιρινά γάντια μηχανής
    από anixneyths στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF