Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: Gs 500 και γενικά αλλαγές ταχυτήτων για αρχάριους.

  1. #16
    Αν ο κώλος σου είναι ετσι και δεν εχει τπτ άσπρο ψάξ' το λίγο γιατί αλλιώς το θυμάμε το φετινό τέσπα.
    Και εγώ το Gs500 έχω(μεταξεί άλλων) το περσινό όμως και δεν είχα παρόμιο πρόβλημα, Ούτε θυμάμε να ήρθε κανείς στο μαγαζί με κάτι παρόμιο.
    Να θυμάσαι: Η ζωή δεν είναι πόσες ανάσες παίρνεις.
    Είναι οι στιγμές που σου παίρνουν την ανάσα...

  2. #17
    οσο για το σασμαν φιλε αλλαξε λαδια να εισαι σιγουρος, δεν ξερεις τι εκανε ο προηγουμενος...

    για τις ταχυτητες που ειπες να τις κατεβαζεις μια μια και οχι ολες μαζι και νεκρα με πατημενο συμπλεκτη μεχρι το φαναρι, αν τις κατεβαζεις μια μια επιβραδυνει το μηχανακι απο το μοτερ και δεν ζοριζεις πολυ τα φρενα επισης...

    για το τριξιμο, προφανως κατι συντοινιζει σε αυτες τις στροφες που ανεφερες, ψαξε προσεκτικα απο που προερχεται και πραξε αναλογα, ισως ειναι καποιο πλαστικο και θελει σφιξιμο...

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της panoc
    Εγγραφή
    27/07/2006
    Μηνύματα
    43

    Re: Re: Gs 500 και γενικά αλλαγές ταχυτήτων για αρχάριους.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    [B]-
    Εν αναγκη να το δουλευεις και με 1η στην Αθηνα οπου χρειαζεται και ας ειναι και στις 5.000 στροφες δεν παθαινει τιποτα οι μηχανες "δουλευουν" σε αλλη κλιμακα στροφων.
    Σαν νιουφης χρηστης μηχανής δε το ηξερα αυτό, η απλά δεν "ηθελα" να το πσιτεψω, καθότι καιε γώ εχω τη βλαμενη λογική οτι 1η βαζουμε μόνο από ξεκινημα απόσ ταση.... και η 2α με λιγες στροφς (κατω από 2000... κανει λες και θα σβησει...
    ευχαριστώ και εγώ για τη συμβουλή!
    (vstrom 650 avs ειναι τιο μηχανακι μου με 850χλμ...)
    DL650A v-strom rider...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Re: Re: Re: Gs 500 και γενικά αλλαγές ταχυτήτων για αρχάριους.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panoc
    Σαν νιουφης χρηστης μηχανής δε το ηξερα αυτό, η απλά δεν "ηθελα" να το πσιτεψω, καθότι καιε γώ εχω τη βλαμενη λογική οτι 1η βαζουμε μόνο από ξεκινημα απόσ ταση.... και η 2α με λιγες στροφς (κατω από 2000... κανει λες και θα σβησει...
    ευχαριστώ και εγώ για τη συμβουλή!
    (vstrom 650 avs ειναι τιο μηχανακι μου με 850χλμ...)
    Μα ειναι απλη λογικη.
    Οταν η πρωτη σχεση φτανει στο V-Strom μεχρι τα 70 χλμ δεν ειναι λογικο να την χρησιμοποιουμε οσο μπορουμε;

    Και ειδικα σε V-2 κινητηρα που απαγορευεται αποτομο ανοιγμα γκαζιου με μεγαλη σχεση και λιγες στροφες....

    Οσο για τον φιλο που ανοιξε το θρεντ και λεει οτι στις 5500 τριζει ασφαλως και καπου θα συντονιζει το μηχανακι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει με μια σχεση να ανεβαζουμε τοσο αργα στροφες στομηχανακι, ωστε να το κανουμε να σειεται ολοκληρο.

    Ειπαμε το δουλευουμε εκει που εχει παντα ροπη να τραβηξει θετικα σε ανηφορα με φορτιο κτλ.

    Μην φοβαστε την πανω κλιμακα τον στροφων στα μηχανακια.
    Φτιαχτηκαν για να δουλευουν ψηλα.

    Τωρα αν στο στρωσιμο απαγορευεται πχ να ξεπερασεις τις 5 η 6.000 στροφες τοτε κατεβαζουμε σχεση και παμε πιο αργα (αναγκαστικα) , ωστε να υπαρχει παντα δυναμη.

    Αυτα.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #20
    Gs_500_Harris
    Τέλεια, χαίρομαι πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε και που μέσω αυτών των αρχάριων μου ερωτήσεων μπορέσαμε να βοηθήσουμε και άλλους φίλους που παρότι πιο έμπειροι, είχανε και αυτοί τους προβληματισμούς τους...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki Gs 500 , για αρχάριο?
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2006, 10:07
  2. γνωμη για Suzuki Gs 500 E
    από paptkd στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 15:27
  3. Κουστούμι απο Gsxr 600 για Gs 500!
    από Akis@SF στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2006, 20:35
  4. Προταση για Εδρομουλα για αρχαριους, Cbf250 και οχι μονο
    από oulas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 08:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF