Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Gs 500 και γενικά αλλαγές ταχυτήτων για αρχάριους.

  1. #1
    Gs_500_Harris

    Gs 500 και γενικά αλλαγές ταχυτήτων για αρχάριους.

    Αγόρασα ένα gs 500 2006 μτχ. και όντας άπειρος δυσκολεύομαι λίγο με τις ταχύτητες.
    Έχω να παραθέσω τα εξής ερωτήματα:

    -Πλησιάζοντας ένα φανάρι με 90-100χλμ που είναι κόκκινο, ποιος είναι ο σωστός τρόπος κατεβάσματος των ταχυτήτων?

    -όταν παίρνουμε μια στροφή με αρκετά χαμηλή ταχύτητα(κατάσταση πόλης, στροφή 90ο) έχουμε δευτέρα, γιατί εμένα με δευτέρα όταν ξεκινώ να δίνω γκάζι ο κινητήρας ακούγεται και τον νιώθω σα να δυσκολεύεται.

    -σε πόσους χιλιάδες στροφές πρέπει να αλλάζω ταχύτητα ανά, μετάδοση(1η, 2α κτλ)

    -είναι πολύ σκληρές οι αλλαγές ταχυτήτων σε αυτό το μοντέλο ή μου φαίνεται?

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521

    Re: Gs 500 και γενικά αλλαγές ταχυτήτων για αρχάριους.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gs_500_Harris
    Αγόρασα ένα gs 500 2006 μτχ. και όντας άπειρος δυσκολεύομαι λίγο με τις ταχύτητες.
    Έχω να παραθέσω τα εξής ερωτήματα:

    -Πλησιάζοντας ένα φανάρι με 90-100χλμ που είναι κόκκινο, ποιος είναι ο σωστός τρόπος κατεβάσματος των ταχυτήτων?

    -όταν παίρνουμε μια στροφή με αρκετά χαμηλή ταχύτητα(κατάσταση πόλης, στροφή 90ο) έχουμε δευτέρα, γιατί εμένα με δευτέρα όταν ξεκινώ να δίνω γκάζι ο κινητήρας ακούγεται και τον νιώθω σα να δυσκολεύεται.

    -σε πόσους χιλιάδες στροφές πρέπει να αλλάζω ταχύτητα ανά, μετάδοση(1η, 2α κτλ)

    -είναι πολύ σκληρές οι αλλαγές ταχυτήτων σε αυτό το μοντέλο ή μου φαίνεται?

    Ευχαριστώ πολύ!

    α) Μία μία και προοδευτικά το συμπλέκτη για να μην μπλοκάρει ο τροχός.

    β) Με αρκετά χαμηλή ταχύτητα να κατεβάζεις 1η για να μην ζορίζεται.

    γ) Οταν ακούς τον κινητήρα να "φορτώνει"

    δ) Δεν ξέρω δεν απαντώ.

    Αντε και καλά χιλιόμετρα!
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  3. #3
    Gs_500_Harris
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, να'σαι καλά!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο μοντέλο διαθέτει στροφόμετρο, επομένως αν δυσκολεύεσαι να καταλάβεις από τον ήχο του κινητήρα μπορείς να ανεβάζεις ταχύτητα όταν βλέπεις να πλησιάζουν οι στροφές στα "κόκκινα". Οι ταχύτητες συνήθως είναι πιο σκληρές στην αρχή σε όλες τις καινούριες μηχανές. Μπορείς να συμβουλευτείς και το εγχειρίδιο του κατασκευαστή.

  5. #5

    Re: Gs 500 και γενικά αλλαγές ταχυτήτων για αρχάριους.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gs_500_Harris
    Αγόρασα ένα gs 500 2006 μτχ. και όντας άπειρος δυσκολεύομαι λίγο με τις ταχύτητες.
    Έχω να παραθέσω τα εξής ερωτήματα:

    -Πλησιάζοντας ένα φανάρι με 90-100χλμ που είναι κόκκινο, ποιος είναι ο σωστός τρόπος κατεβάσματος των ταχυτήτων?

    -όταν παίρνουμε μια στροφή με αρκετά χαμηλή ταχύτητα(κατάσταση πόλης, στροφή 90ο) έχουμε δευτέρα, γιατί εμένα με δευτέρα όταν ξεκινώ να δίνω γκάζι ο κινητήρας ακούγεται και τον νιώθω σα να δυσκολεύεται.

    -σε πόσους χιλιάδες στροφές πρέπει να αλλάζω ταχύτητα ανά, μετάδοση(1η, 2α κτλ)

    -είναι πολύ σκληρές οι αλλαγές ταχυτήτων σε αυτό το μοντέλο ή μου φαίνεται?

    Ευχαριστώ πολύ!
    φιλε ειναι θεμα εμπειριας και εξοικιωσης, με τον καιρο θα καταλαβεις την λειτουργια της μηχανης σου και θα την πηγαινεις ανετα και εντελως μηχανικα...

    μην αγχωνεσαι...

    καλες βολτες

  6. #6
    kalant +1
    pantws to sigkekrimeno montelo den 8a elega oti exei idietera sklires taxitites proponisou (odigise) kai 8a e3ikio8eis
    Να θυμάσαι: Η ζωή δεν είναι πόσες ανάσες παίρνεις.
    Είναι οι στιγμές που σου παίρνουν την ανάσα...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Re: Gs 500 και γενικά αλλαγές ταχυτήτων για αρχάριους.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gs_500_Harris
    Αγόρασα ένα gs 500 2006 μτχ. και όντας άπειρος δυσκολεύομαι λίγο με τις ταχύτητες.
    Έχω να παραθέσω τα εξής ερωτήματα:

    -Πλησιάζοντας ένα φανάρι με 90-100χλμ που είναι κόκκινο, ποιος είναι ο σωστός τρόπος κατεβάσματος των ταχυτήτων?

    -όταν παίρνουμε μια στροφή με αρκετά χαμηλή ταχύτητα(κατάσταση πόλης, στροφή 90ο) έχουμε δευτέρα, γιατί εμένα με δευτέρα όταν ξεκινώ να δίνω γκάζι ο κινητήρας ακούγεται και τον νιώθω σα να δυσκολεύεται.

    -σε πόσους χιλιάδες στροφές πρέπει να αλλάζω ταχύτητα ανά, μετάδοση(1η, 2α κτλ)

    -είναι πολύ σκληρές οι αλλαγές ταχυτήτων σε αυτό το μοντέλο ή μου φαίνεται?

    Ευχαριστώ πολύ!
    -Ειναι κατι που εμπειρικα θα το δεις δηλαδη τι εννοω...
    Αναλογα με το τι ταχυτητα εχεις φρεναρε μεχρι να πεσουν οι στροφες με την σχεση που εχεις τοσο, ωστε καθως κατεβαζεις να μην κλοτσαει το μηχανακι.
    Εισαι πχ με τριτη (εντελως τυχαιο παραδειγμα) , και 90 χλμ αρα δουλευει το μηχανακι στις μεσαιες στροφες και λιγο πανω.
    Πεσε με τριτη στα 40-50 χλμ και κατεβαζε προοδευτικα φρεναροντας.
    Εγω προσωπικα παντα δινω και γκαζι, οταν παταω συμπλεκτη ετσι, για να εχω ομαλα κατεβασματα.
    Με τον καιρο θα δινεις οσο γκαζι πρεπει καθως κατεβαζεις.

    -Η μηχανη δεν ειναι αυτοκινητο να την δουλευουμε στις 1500 στροφες και μετα να δινουμε γκαζι και να ανοιγει προοδευτικα.
    Το μηχανακι να το εχεις παντα στην ροπη του και να το δουλευεις σχετικα ψηλα πανω απο τις 3.000 στροφες για να εχεις αμεση αποκριση και να προστατεψεις το συστημα μεταδοσης απο χαζοφθορες.
    Εν αναγκη να το δουλευεις και με 1η στην Αθηνα οπου χρειαζεται και ας ειναι και στις 5.000 στροφες δεν παθαινει τιποτα οι μηχανες "δουλευουν" σε αλλη κλιμακα στροφων.

    -Να αλλαζεις εκει που το μηχανακι εχει πιασει την ροπη του και δινει ωθηση χωρις παρατραγουδα.
    Θα το δεις με τον καιρο και αυτο.

    -Οχι, απεναντιας (το εχω οδηγησει).Ποσα χλμ εχεις κανει με το μηχανακι και ποτε αλλαξες λαδια; (αν εχεις αλλαξει ποτε) .
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  8. #8
    Gs_500_Harris
    Είναι αρκετά σκληρές στα κατεβάσματα, έχει μόνο 27οοχλμ και το πήρα 3300 ευρώ.
    Είναι πολύ όμορφο αλλά μιας και δεν είχα ποτέ μηχανή μου φαίνεται πολύ βαρύ (170) και δυσκολοδήγητο μες την πόλη. Αλλά δε βαριέσαι, μια συνήθεια είναι όλα!

    Υ.Γ. όταν μιλούσα για κατέβασμα ταχυτήτων με 100χλμ και ένα κόκκινο φανάρι 100μ μπροστά εννούσα ότι κρατώ πατημένο το συμπλέκτη και τις κατεβάζω μέχρι πρώτη και μετα νεκρό. μήπως πρέπει να τις αλλάζω μία μία, αν και κάτι τέτοιο μου φαίνεται πολύ κουραστικό και δύσκολο να συμβαίνει...

  9. #9
    Gs_500_Harris
    φίλε δεν έχω αλλάξει λάδια και δεν ξέρω τι έκανε ο προηγούμενος, ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές σου συμβουλές.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gs_500_Harris
    Είναι αρκετά σκληρές στα κατεβάσματα, έχει μόνο 27οοχλμ και το πήρα 3300 ευρώ.
    Είναι πολύ όμορφο αλλά μιας και δεν είχα ποτέ μηχανή μου φαίνεται πολύ βαρύ (170) και δυσκολοδήγητο μες την πόλη. Αλλά δε βαριέσαι, μια συνήθεια είναι όλα!

    Υ.Γ. όταν μιλούσα για κατέβασμα ταχυτήτων με 100χλμ και ένα κόκκινο φανάρι 100μ μπροστά εννούσα ότι κρατώ πατημένο το συμπλέκτη και τις κατεβάζω μέχρι πρώτη και μετα νεκρό. μήπως πρέπει να τις αλλάζω μία μία, αν και κάτι τέτοιο μου φαίνεται πολύ κουραστικό και δύσκολο να συμβαίνει...
    ΥΓ...ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ...
    Ειπαμε αυτες ειναι αυτοκινηταδικες συνηθειες και στις μηχανες απογορευονται δια ροπαλου.
    Τωρα για την σκληροτητα, μαλλον θα μαλακωσει με τον καιρο, αλλα δεν μου ειπες αν εχουν γινει οι προγραμματισμενες αλλαγες λαδιων, (τα λαδια ευθυνονται σε μεγαλο βαθμο για το σασμαν μεταξυ αλλων) .

    Τα αλλα που προανεφερες για το βαρος, θα δεις με τον καιρο οτι τα 170 κιλα ειναι πολυ λιγα, κανε υπομονη.

    Ταχυτητες θα κατεβαζεις μια-μια με τον τροπο που σου ειπαμε και γενικα το μηχανακι θα το δουλευεις ροπατα.

    Τεσπα υπομονη και κανε χλμ.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gs_500_Harris
    φίλε δεν έχω αλλάξει λάδια και δεν ξέρω τι έκανε ο προηγούμενος, ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές σου συμβουλές.
    Καλου κακου αλλαξε τα γιατι ο αλλος μπορει να εκανε και μαλακιες και να τις πληρωνεις εσυ....
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  12. #12
    Gs_500_Harris
    Απίστευτο, τώρα το πρόσεξα. Τρίτη και 90χλμ? Καλά έτσι σε πόσες χιλιάδες στροφές δουλεύει, εγώ εκεί το πάω με πέμπτη... Μήπως είμαι μ......ας. όταν ανεβαίνουν πολύ οι στροφές ψιλοχοντροτρίζει το μηχανάκι και επειδή είμαι στο στρώσιμο δεν το ρισκάρω ή τέλος πάντων νομίζω ότι το κουράζω.
    Δηλαδή πρέπει να υιοθετήσω έναν τρόπο οδήγησης που έχοντας μεγάλη ταχύτητα εάν είναι να σταματήσω να αλλάζω τις ταχύτητες μία προς μία και όχι ένας πατημένος συμπλέκτης και τις ταχύτητες γκλαν γκλαν κάτω και σταμάτημα...
    Ευχαριστώ

  13. #13
    Ti akribws ennoeis me to psilotrizei???
    Tespa oso gia to strosimo kalo einai na mhn to zorizeis.
    Alla mou kanei megalh entiposh h timh kai ta xiliometra gia metaxirismeno to phres apo emporo h apo idioth kai ti montelo einai?
    an exeis foto kan'thn ena post(ta xrwmata ananeonontai sinexeia)
    Να θυμάσαι: Η ζωή δεν είναι πόσες ανάσες παίρνεις.
    Είναι οι στιγμές που σου παίρνουν την ανάσα...

  14. #14
    Gs_500_Harris
    Πάνω από τις 5,5χλδς στροφές τρίζει, τώρα δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς αλλά κάπως έτσι είναι. Μπορεί να είμαι και υπερβολικός, δε ξέρω.
    Από μικρό μαγαζάκι κανονικά, με καινούργια και μεταχειρισμένα (όχι της suzuki) αυτό βρέθηκε εκεί από ανταλλαγή, μοντέλο 2006, αγοράστηκε το Μάϊο από την αντιπροσωπεία και το πήρα προχθές.
    Να μην σου κάνει εντύπωση γιατί καινούριο στην αρχή έκανε 4500 και τώρα κάνει 3950, άσε που αυτός το είχε 3500 και τον έπεισα να μου το κάνει 3300.
    φωτό δεν παίζει αλλά είναι ίδιο με το μπλε που βρίσκεται ανάμεσα σε αυτές τις φωτό Χ2.

  15. #15

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki Gs 500 , για αρχάριο?
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2006, 11:07
  2. γνωμη για Suzuki Gs 500 E
    από paptkd στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 16:27
  3. Κουστούμι απο Gsxr 600 για Gs 500!
    από Akis@SF στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2006, 21:35
  4. Προταση για Εδρομουλα για αρχαριους, Cbf250 και οχι μονο
    από oulas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 09:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF